Sayfa 79/637 İlkİlk ... 2969777879808189129179579 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 625 - 632 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Topik in faydalar ı 400 hisse içind e 20 tanesi seçersen ıyi seçemezsen enflasyon altı gelir veya zarar . Bul kara yi al parayı 😄

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hocam bu hissenin sayısı 20 yi bile bulmuyor galiba!! Hele alinin risk getiri bazinda baktiginda bir elin parmakları sanırım..

2.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Ov yatırımıda düşünmek bir alternatif olabilir.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Alternatif den ziyade borsada para kazanmanın tek yolu saniirm..

3.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Peki o zaman soru su

2003 deki bir yatırmci hangi sebeplerden dolayı enka yi almalıydi.. Ve 2013 deki yatırımcı hangi sebeplerden oturu almamaliydi?

Yoksa grafik mi pahliydi. 📈
    hocam iyi mal herzaman pahlidir .

4. Eğer bütün bilgiler biz ,az bilgili beyaz yakalılar içinse hepsi çok yararlı. Benim de şöyle bir sorum var .Bütün bu bilgiler ışığında Amerikada yatırımı olan birisi Amazon veya Tesla veya Facebook hisselerini almaması mı gerekiyor? Bir sene önce 750 Dolar civarındaki Amazonun şuan 900 dolarlarda olması bi kar değil midir ? Sürekli yükselen borsanın bir ters hareketi vardır bunu anlamanın bir yolu var mıdır ? Sorularım çok amatörce ola bilir kusuruma bakmayın.

5. kolla oynanan kumar makinalarında kazanma şansı matematiksel olarak hesaplanıp ve programa yüklendiğinde % 3 ile 5 arası müşteri kazanma oranına göre düzenlenir. 400 hisse ye oranlarsan hemen aynı.

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Bencede çok haklısınız,
    endeksle hisseyi karşılaştırmak çok mantıksız amatör bir yaklaşım olur.

misal suriye içsavaşından dolayı iyi bir performans göstermeyen adana çimentoyu baz alalım

Kasım 2012 de hisse 3,74tl
    ekim 2017 de 6,20
    Yıllık ortalama getiri %10,7 civarında

Temettüyü eklersek ;bu süre içerisinde 2,3tl temettü vermiş
    Yıllık ortalama getiri %18e çıkar

Temettü vermediğini düşünelim bu kağıdı 8,5tl olarak görecektik grafikte
    5yılda %65 değil
    %113 artış olarak görecektik ;)

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    temettü endeks üzerinde haksızlığa neden olur, lakin hisse fiyatına geriye doğru yansır ve performansı net yansıtır.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ben de merak etmekteyim en güçlü ve pazara hakim dediğin şirketler dahi (nokia,kodak,sony) 20 yılı göremediği teknolojinin hızla geliştiği bir ortamda hangi şirkete uzun vade olmak lazım ki eğer sürekli bilanço inceleyeceksen kısa vadeli yatırımdan farkı ne...
    Teknoloji şirketlerinde dinamizmi hissetmek gerekiyor. Geri dönüş yapabilen şirket çok az (apple gibi). Eğer bir şirket trendi kaybettiyse , yeni çıkardığı ürünler eğrelti duruyorsa o şirketin zamanı geçmiştir. Borsada bana kalırsa 10/10 bilmenize gerek yok 10 seçimin 7 tutsa yeter.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Merlin797 Yazıyı Oku
    Uzun vadeli yatırımın püf noktası doğru hisseyi doğru zamanda bulabilmek. Mesela ENKA; 2003 yılında 30.000 USD lık alsanız bugün 160.000 USD civarı paranız olurdu. Aynı hisseyi 2013 de 30.000 USD lık alsaydınız şu an 16.000 USD civarı paranız olurdu. Pazar daralması, rakip çoğalması, kar dağıtım politikalarındaki değişimler buna sebep olabilir.
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    butun uzmanlarin dedigi sey "don't time the market"

yukaridaki ise tipik guzel bir ornek olmus
     Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Aslinda bu ifade bir paradoks var.
    Söyleki uzun vade hissesi olarak nitelendirilen enka 2003-2013 arasi iyi geçmiş ancak 2013 gününuz arası ise muthis kayıp yaşamış. Yani kazanmak isteyen kişinin 2013 yılında hisseyi satmasi gerekirdi ki o zamanda uzun vadeli yatırımcı olmaz di... Yani bahsi gecen sey uzun vadeli yatırımın olmamış.. Yani. 2003 yilinda alip 2013 de satan orta vadeci kazanir iken hic satmayan uzun vadeci kaybetmis..
    Dediğinizden uzun vadeli olmayin vakti zamani gelince satip cikin anlami çıkıyor

Bu ne yaman celiski...??
    Uzunvade/Ortavade/Kisavade yatirim karsilastirmalarinda uzun vadenin daha avantajli olarak bilinmesine ragmen, dikkatli bakilirsa cokta avantajli olmayabilegini dusunen arkadaslarin gozonune almadigi bir unsur "zaman maliyeti".
    Yani, yatirim kararlarimizin isabetli olmasi icin ne kadar zaman harcamaliyiz. Optimum harcanan zaman ne kadardir. Ornek olarak, gunde ortalama 30 dakika yatirim araclarini incelemek icin harcadigimda, (uyduruyorum) isabetli bir yatirim karari verme ihtimalim %70, 90 dakika harcadigimda %85 ise, ben 30 dakika harcarim. Eger gunluk harcanan zaman degistirmeden (cok uzmanlasmadan), sadece yatirim vademi uzatarak (uzun vadeci olarak) basari yuzdemi (uyduruyorum) %77'e cikarabiliyorsam; ben uzun vadeci olmayi tercih ederim.

Ben bilgi eksikligimden dolayi kisa ve hatta orta vadede alacagim kararlarin (sat yada al-sat) yanlis/benim zararima olacagina (donemsel diplerde satma donemsel tepelerde alma, al-sat), ancak uzun vadeci olursam bu riskin azalacagina inaniyorum.

Neyse, belki soyleyen olmustur ama notumuzu alalim.

Sayfa 79/637 İlkİlk ... 2969777879808189129179579 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •