Sayfa 454/637 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,625 - 3,632 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Arkadaşlar sok market ve defacto nun izahnamesini iceleyen oldu mu.. Benim inceledigim kadari ile gayet iyi....

2.  Alıntı Originally Posted by Fishon Yazıyı Oku
    Sayın dudu, verdiğiniz ödevi yaptım.
    15 yıllık bir süreçte uzun vade temettü yatırımının geleceği noktaları hesaplamaya çalıştım.
    Kabul ettiğimiz ön şartlar:
    *Öncelikle her ay düzenli olarak 1000 TL yatırarak sürece başlıyoruz. Yani ilk sene toplam 12000 TL yatırmış oluyoruz.
    *Sonraki seneler maaşımıza %5 zam geleceğini düşünerek yıl içi yatırdığımız parayı da her yıl %5 arttırıyoruz.
    *Yatırım yaptığımız hisselerin %15 değer kazanacağını düşünüyoruz.
    * Yıl içi yatırımın değer artışını artalama %7 olarak kabul ediyoruz. Çünkü aylık olarak yatırdığımız her tutar için %15'lik bir değer artışı olması çok çok zor bir ihtimal. Bütün yıl sabit kalıp yıl sonu birden %15 artış göstermesi gerekir.
    *Temettü verimi %5.
    *Temettü kazancı net değerdir. (%15 vergi kesintisi yapılmıştır)
    Umarım bir hesap hatası yapıp kimseyi yanıltmıyorumdur.
    uğraşmışsınız epeyce, ben size yorumumu yazayım.
    tüm hesap ön şartlar üzerine kurulu, bunlardan en kritik olanı "Yatırım yaptığımız hisselerin %15 değer kazanacağını düşünüyoruz".. diğerleri ya sizin elinizde ya da tahmin edilebilir ama bu şart en belirsiz olanı ve gerçekleşmezse tüm hesap çöker. İş zaten bunu tutturmakta bitiyor gerisi ikinci planda.
    Ayrıca hani enflasyon hesabı? reel getiriyi hesaplamazsanız yanılırsınız.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    uğraşmışsınız epeyce, ben size yorumumu yazayım.
    tüm hesap ön şartlar üzerine kurulu, bunlardan en kritik olanı "Yatırım yaptığımız hisselerin %15 değer kazanacağını düşünüyoruz".. diğerleri ya sizin elinizde ya da tahmin edilebilir ama bu şart en belirsiz olanı ve gerçekleşmezse tüm hesap çöker. İş zaten bunu tutturmakta bitiyor gerisi ikinci planda.
    Ayrıca hani enflasyon hesabı? reel getiriyi hesaplamazsanız yanılırsınız.
    Teşekkürler yorumunuz için. Daha önce hisse değer kazanmazsa ne olacağına dair bir hesap yapmıştım. Karşılaştırmalı olarak görmüş olduk. İyi senaryo da burda kötü de. En azından iyi senaryo için gerekli olan kriterler daha açık olmuş olabilir benim gibi bu işe yeni başlayanlar için.

Üstatlar o nedenle "Al-Unut"u değil "Al-İzle"yi tavsiye ediyorlar.

Kötünün de kötüsü var bir de: Hissenin değer kaybetmesi, kriz. Bu en kötü senaryoda ne yapılır hiç bilmiyorum.

Enflasyon hesabı, reel getiri ise bilmediğim bir konu. Yorum yapamayacağım. Yetkin birisi yaparsa onu da görmüş olalım.

4. Değerli forumdaşlarım bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Hisse senedi işlemleri yaptığımız bankanın başına kötü bir şeyler gelse sahip olduğumuz hisse senedi bilgisi borsada korunuyor mudur ?

5.  Alıntı Originally Posted by hendeseci Yazıyı Oku
    Değerli forumdaşlarım bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Hisse senedi işlemleri yaptığımız bankanın başına kötü bir şeyler gelse sahip olduğumuz hisse senedi bilgisi borsada korunuyor mudur ?
    evet korunuyordur.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    evet korunuyordur.
    Teşekkür ederim.

7. E devletten girip merkezi kayit kur. MKK uygulamasina girip hisse senetlerinizi al sata kilitleyebilirsiniz boylelikle hickimse hisselerimize dokunamaz.

SM-G570F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 454/637 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •