Sayfa 155/637 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,233 - 1,240 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    1. Endeksin 114.000 oldugu noktada hala satmazsan, ruzgar dondugunde zararin daha da buyuyebilir. Bu iki hisse hakkinda bilgim yok, ancak bu tur hisseleri sisteme sokan, zihniyeti iyi tanirim, o yuzden FADIL ornegini verdim.

2. Dogru hisselere dogru zamanda girmek herkesin ideali, ben sahsen bir sure daha nakitte beklemeni oneririm. Eger beklemek istemiyorum dersen Altin almani tavsiye ederim, cunku enflasyon hiz kazaniyor.

3. Risk dagitmak, eldeki sermaye ile orantili, 100.000 TL. ye kadar risk dagitmanin pek bir anlami olmaz. Eger heyecanini seviyorsun, bi 500 TL. ayirip onunla bu sayfalarda bilgilendigin kafana yatan hisselerle kucuk kucuk oynayabilirsin.

Yine de konuyu acan arkadasin fikirlerini dinle tabi.

Kolay gelsin.
    Teşekkürler görüşleriniz için. Size de kolay gelsin

2. F/K orani nedir ?

F/K orani, bir hisseye koydugunuz parayi kac yilda geri alacaginizi gosterir.

ITTFH F/K orani 86 yil.
    KRSTL F/K orani 72 yil.
    ISYAT F/K orani 5.94 yil.

Bundan sonra hisse seciminde hic yoksa bu orana bir dikkat edin.

3.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    1. Endeksin 114.000 oldugu noktada hala satmazsan, ruzgar dondugunde zararin daha da buyuyebilir. Bu iki hisse hakkinda bilgim yok, ancak bu tur hisseleri sisteme sokan, zihniyeti iyi tanirim, o yuzden FADIL ornegini verdim.

2. Dogru hisselere dogru zamanda girmek herkesin ideali, ben sahsen bir sure daha nakitte beklemeni oneririm. Eger beklemek istemiyorum dersen Altin almani tavsiye ederim, cunku enflasyon hiz kazaniyor.

3. Risk dagitmak, eldeki sermaye ile orantili, 100.000 TL. ye kadar risk dagitmanin pek bir anlami olmaz. Eger heyecanini seviyorsun, bi 500 TL. ayirip onunla bu sayfalarda bilgilendigin kafana yatan hisselerle kucuk kucuk oynayabilirsin.

Yine de konuyu acan arkadasin fikirlerini dinle tabi.

Kolay gelsin.
    Bence ilk iki madde ile çok güzel bir cevap vermişsiniz. Üçüncü madde ile batırmışsınız

Doğru hamleler yapmak lazım, bunun portföy miktarı ile alakası yok. Heyecean vs bunlar portföy yönetiminde olacak işler değil. Hele 100 bin tl için risk dağıtmaya gerek yok, talihsiz bir açıklama olmuş...ülkenin %90 ının toplam tasarrufu 100 bin tl nin altındadır...bence fena bir portföy büyüklüğü değil.

Benim nacizane önerim...doğruları portföy büyüklüğünden bağımsız uygulamaya çalışın...iste 100 tl olsun, ister 100 bin tl...ister 1 milyon.

macera arayan iddia oynasın ya da ya tutarsa mantığı ile hareket eden piyango bileti alsın.

4.  Alıntı Originally Posted by dekonline Yazıyı Oku
    Cevap 1 : Güvendiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldım. Yoksa benim almak isteyeceğim hisse değil ikisi de. Biliyorum ikisinden de bir an önce kurtulmam lazım ama benim de tam olarak sormak istediğim şey buydu onlarla ilgili. Zararı sineye çekip hemen satmak mı yoksa belli rakamlara dikkat ederek uygun olan rakamlardan çıkmak mı ? Bu hisseleri bilen, ya da analiz eden, ya da edebilecek birilerinden fikir almak için yazdım onları. Yoksa uygun hisseler olmadığını ben de biliyorum zaten.

Cevap 2 : İkisi de değil. Riski az kazancı az isteseydim vadeli yapardım parayı. Amacım doğru hisselere doğru zamanlarda girip doğru zamanlarda çıkarak vadeliye göre nispeten daha iyi bir kar elde etmek. Köşeyi dönme hayalim yok, zira öyle bir para da yok öyle bir amacım da.

Cevap 3 : Ben borsada da riski dağıtmak istiyorum. Yani elimde UV de, OV de, KV de hisse olsun. Günlük takibi seviyorum ve ondan da az da olsa küçük gelirler beni memnun eder. Onun dışında çok detaylı bilgim de yok fikrim de. Zaten bütün herşeyimi de o yüzden yazdım. Birilerinin özellikle de konuyu açan arkadaşın fikirlerini almak için.

Sizden de mümkünse "bunları çok mu aradın", "köşeyi mi dönmek istiyorsun" gibi iğneleyici sözlerden ziyade daha elle tutulur görüşler bekliyorum.
    1- hisseler hakkında hiç bir fikrim yok...buradaki pek çok uzun vadecinin de yoktur sanırım...bu nedenle hiç beklemeden satmayı değerlendirin..ben bu hisselere yolda bulduğum 1 tl yi bile yatırmam...tabii ki yatırım tavsiyesi veremiyoruz, son karar, sevabı da vebali de size ait.

Güvendiğim arkadaş derken...dostluk vs güzel şey, ama hisse alırken işi bilen insanların, yatırım danışmanı, uzun vade yatırım işini bilen forum abileri vs...bunların fikri alınır...dostluk ayrı bir şey, hisse yatırımı daha farklı...hatta dostlugunuz bile zarar görebilir, iş le dostluğu karıştırmayın derim.

2-) bu dediğiniz işi düzgün hisselerde yapın..hele sizin gibi tecrübesi az arkadaşlar değil u-100, u-30 dışına bile çıkmamalı..hisse yatırımı yeterince riskli bir yatırımdır, işi kumara dökmeye gerek yok.

3-) size tavsiyem şu...iki farklı portföy oluşturun...birinde daha stabil, uzun vadeli hisseleri değerlendireceğiniz, aylık düzenli alım yapabileceğiniz bir hesap olsun bu...diğeri de yine u-30 hisselerinin dışına çıkmadan, al-sat yapacağını bir portföy...bu hem pratik kazandırır, hem de stabil bir portföyle, al-sat yapacağınız portföyün getirilerini kıyaslayabilirsiniz.

önce %90 uzun vadeli portföy, %10 al-sat portföyü ağırlığı olur...3 ay sonra duruma bakar, al-sat portföyünde daha başarılı çıkarsanız, %10 u %20 ye çıkarırsınız...böyle böyle portföy oranlarını netleştirirsiniz...ama ilk başta al-sat portföyü %10 geçmesin derim.

5. özellikle beyaz yaka genç arkadaşlara tavsiyem şu..belki bugün 1000 tl ayırabilirsiniz yatırıma, ama işler iyi giderse 10 sene sonra bu rakam 100 bin de olabilir 200 binde...önemli olan yatırım disiplini kazanıp, doğru bir şekilde portföyü yönetmek...bu pratiği kazanırsanız, ileride isteseniz de saçma sapan hamleler yapamazsınız.

6. Merhabalar,

Portföy takibi için excel şablonu olan, rica etsem mail yada indirilebilecek link atabilecek kimse varmı acaba?

Teşekkürler, saygılar....

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    1- hisseler hakkında hiç bir fikrim yok...buradaki pek çok uzun vadecinin de yoktur sanırım...bu nedenle hiç beklemeden satmayı değerlendirin..ben bu hisselere yolda bulduğum 1 tl yi bile yatırmam...tabii ki yatırım tavsiyesi veremiyoruz, son karar, sevabı da vebali de size ait.

Güvendiğim arkadaş derken...dostluk vs güzel şey, ama hisse alırken işi bilen insanların, yatırım danışmanı, uzun vade yatırım işini bilen forum abileri vs...bunların fikri alınır...dostluk ayrı bir şey, hisse yatırımı daha farklı...hatta dostlugunuz bile zarar görebilir, iş le dostluğu karıştırmayın derim.

2-) bu dediğiniz işi düzgün hisselerde yapın..hele sizin gibi tecrübesi az arkadaşlar değil u-100, u-30 dışına bile çıkmamalı..hisse yatırımı yeterince riskli bir yatırımdır, işi kumara dökmeye gerek yok.

3-) size tavsiyem şu...iki farklı portföy oluşturun...birinde daha stabil, uzun vadeli hisseleri değerlendireceğiniz, aylık düzenli alım yapabileceğiniz bir hesap olsun bu...diğeri de yine u-30 hisselerinin dışına çıkmadan, al-sat yapacağını bir portföy...bu hem pratik kazandırır, hem de stabil bir portföyle, al-sat yapacağınız portföyün getirilerini kıyaslayabilirsiniz.

önce %90 uzun vadeli portföy, %10 al-sat portföyü ağırlığı olur...3 ay sonra duruma bakar, al-sat portföyünde daha başarılı çıkarsanız, %10 u %20 ye çıkarırsınız...böyle böyle portföy oranlarını netleştirirsiniz...ama ilk başta al-sat portföyü %10 geçmesin derim.
    Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Mutlaka dikkate alacağım.

Elimdeki 2 hisse içinde sınır dediğim rakamlar var. Onları bekliyorum ve 1 kademe bile aşağı kırdığı anda ikisini de göndereceğim. Aslında şimdi de zarar sineye çekilip çıkılabilir ama az da olsa biraz beklemek istiyorum.

Dediğiniz u30 hisseleri içinde özellikle takip et diyebileceğiniz hisse var mıdır ? Bir de bunlar dışında şu an için döviz ve altın yatırımlarına nasıl bakıyorsunuz ? Ben özellikle döviz için rakamların yüksek olduğunu düşünüyorum. Altın da nispeten yüksek gibi bana göre. Sizin fikriniz nedir ?

Bir de son olarak size ilk yazdığım mesajda kendi durumumu daha detaylı anlatmıştım. O bilgiler ışığında görüşleriniz nedir acaba ? Teşekkürler şimdiden.

8.  Alıntı Originally Posted by dekonline Yazıyı Oku
    Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Mutlaka dikkate alacağım.

Elimdeki 2 hisse içinde sınır dediğim rakamlar var. Onları bekliyorum ve 1 kademe bile aşağı kırdığı anda ikisini de göndereceğim. Aslında şimdi de zarar sineye çekilip çıkılabilir ama az da olsa biraz beklemek istiyorum.

Dediğiniz u30 hisseleri içinde özellikle takip et diyebileceğiniz hisse var mıdır ? Bir de bunlar dışında şu an için döviz ve altın yatırımlarına nasıl bakıyorsunuz ? Ben özellikle döviz için rakamların yüksek olduğunu düşünüyorum. Altın da nispeten yüksek gibi bana göre. Sizin fikriniz nedir ?

Bir de son olarak size ilk yazdığım mesajda kendi durumumu daha detaylı anlatmıştım. O bilgiler ışığında görüşleriniz nedir acaba ? Teşekkürler şimdiden.
    BES fonum %100 gram altın da...dolartl ye göre daha az riskli buluyorum gram altını...aslında iki senedir gram altındayım ve 2018 ilk çeyrek sonuna kadar tutmayı düşünüyorum...dolayısıyla gram altını öneririm, tabii ki alım seviyeleri kademeli olmalı, ve hangi seviyeden girilebilir size kalmış.

u-30 daki froto, petkim...u-100 deki aksa, alkim, trkcm takip edin diyebilirim...karar size kalmış.

Sayfa 155/637 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •