Sayfa 1/637 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1 - 8 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Kendim de bir beyaz yaka olarak, işe yeni başlayan genç arkadaşlar için üzülüyorum. Yıllarca dirsek çürüt, sabahlara kadar ders çalış, yokluk içinde en gözde üniversitelerden birini bitir. Sonra iyi bir şirkette bile işe başlasan, aylık 3000 tl civarı bir paraya, sıfırdan hayatını kurmaya çalış. Evlen, yuva kur, çocukları yetiştir, iyi bir okula gönder vs. Emeklilik ise 65 yaşında, hayal edilemiyecek kadar uzakta.

Öte yandan, liseyi zor bitirmiş gencimiz, hasbel kader ailesinin, ya da siyasi ortamlarda bulunmanın getirdiği avantajla iş yapmaya başlamış...senin 40 senede kazanamayacağın parayı belki 4-5 senede kazanacak.

Açıkçası, adaletsiz bir durum var.Hayat mühendis, işletme, iktisat vs mezunları için çok daha zor olacak artık. Bu nedenle özellikle yeni yeni iş hayatına atılmış, 20 li yaşlardaki genç arkadaşlara yatırım-portföy stratejileri aktarmak, bir nevi abilik yapmak amacıyla bu başlığı açtım.

Başlık kapsamında, günlük hayatımızda nasıl tasarruf yapabiliriz. BES'e para yatırmalı mıyız, hisse senedi, döviz, arsa-tarla, konut vs gibi yatırım enstrümanlarını nasıl değerlendirmelyiz gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Amacımız, 50 yaşına geldiğinizde, kalmalı mı-emeklilik hayatı yaşamaya başlamalı mı kararınızı sadece sizin özgür iradenizle verebilmeniz...Maddi imkansızlıklar, zorunluluklar nedeniyle 50 den sonra da çalışmaya mecbur olmak çok acı..işten atılma korkusunu her performans döneminde yaşayıp, acaba sıra bana mı geldi diye beklemek hiç hoş bir deneyim değil.

Yterli tasarruf ve doğru yatırım stratejileriyle 50 yaşında emekli olmak mümkün, işler yolunda giderse emklilik yaşı 40 a bile çekilebilir. Bu biraz kısmet, biraz da sizin başarınıza bağlı olacak.

Hadi başlayalınm.

2. Topiğin esas müşterileri neden beyaz yakalılar...Bir kere bu başlıkta kısa vadeli vur kaç hareketler değil, en az 5-10 yıllık yatırım stratejileri konuşacağız. Uzun ya da çok uzun vadeli yatırım hedefimiz, aslında tek kelime ile özetleyecek olursak 65 yaş SGK emekliliğini beklemeden 50 li, hatta 40 lı yaşlarda emekli olabilmek.

Bu nedenle hali hazırda düzenli bir maaş geliri olan arkadaşlara daha çok hitap edecek başlık. Her ay düzenli olarak 200 tl yi hisse senedi alımına ayırmalı dediğimde, gelirim düzenli ya da yeterli değil ki bu miktarı her ay ayırayım demeyecek takipçim.

Ya da portföyde yatırım çeşitliliği sağlanmalı, BES e mutlaka bir miktar yatırım yapılmalı dediğimde...BES fonları çok kazandırmıyor, BES e para yatıracağıma, kendim hisse senedi alır, köşeyi dönerim demeyecek.

3. Baştan kapsamı iyi belirleyelim, hedefi doğru set edelim ki, sayfalar ilerledikçe amacımızdan sapmayalım. Yani başlık herkese hitap etmeyecek, belirttiğim kapsamda kalmaya çalışacağız.

İlginç bir başlık, gerçekten güzel bir yaklaşım gençler için. Hayırlı olsun.

5. Biraz da kendimden bahsedeyim. Hariçten gazel okumadığımız belli olsun.

Lisansım mühendislik, işletme master ı ve ekonomi doktorası yaptım. 18 sene kadar büyük bir şirkette stratejik planlama bölümünde çalıştım. Ve bu yıl kuurmsal iş hayatımı sonlandırma kararı aldım, yaşım 40...Umarım bir daha kurumsal bir firmada çalışmak zorunda kalmam ve yarı zamnalı işlerde çalışarak, kendimi işimi yaparak ayakta durabilirim

Şu an herşey yolunda, olduğu gibi devam ediyor her şey, iki çocuğum da özel okula gitmeye devam ediyor. Bu yaşa kadar ki birikimlerim, ve bundan sonrası için kendime olan güvenim var...Öyle aileden maddi bir şey de kalmadı, ne yaptımsa kendim alın terimi akıtarak, tasarruf ederek yaptım.

Bizim nesil için bahsettiğim hedefe ulaşmak daha kolaydı. Bizden önce 50 yaşında emekli oldu büyüklerimiz, 2000 öncesi çalışmaya başlayan ben de 57 yaşında emekli olacağım (günü tamamladım, yaşı bekleyeceğim artık). Ama yeni başlayan arkadaşlar 65 de emekli olacak. Ve yeni arkadaşların para biriktirmesi de çok daha zor olacak..Ben bekarken kazandığım 3 liranın ikisini, evlendikten sonra da bir lirasını biriktirebildim. Ama artık ne ücretler bu kadar yüksek, ne de hayat eskisi kadar ucuz...Yani işiniz çok daha zor artık.

Bir de şunu akıldan çıkarmasın genç arkadaşlar...10 yıl sonra, şu an uzman olan abinizin yaptığı işi siz yaparken, şu anda onun aldığı ücretin belki yarısını ancak alacaksınız(usd olarak)...Eskiden büyük bir firmada 5 yıllıık çalışma ardından, ortalama bir memur maaşının iki katını alabiliyordu beyaz yaka, artık 1,5 katını bile almak çok zor.

Yani, 50 li yaşlarda çok zorda kalmamak için, 20 li yaşlardan itibaren iyi tasarruf etmek, tasarruf edilen rakamları da çok yi yönetmek gerekiyor.

6. Konu çok güzel ama beyaz yakalılar tasarrufa ne kadar rağbet eder onu bilemem. Yeni tatlar, yeni aşklar, yeni mekanlar, yeni arabalar, yeni telefonlar, gastrobarlar, beach clublar, iş saati sona erdi mi hemen sosyalleşme derdi!

Burayı okurlarsa iyi yani.

7.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Konu çok güzel ama beyaz yakalılar tasarrufa ne kadar rağbet eder onu bilemem. Yeni tatlar, yeni aşklar, yeni mekanlar, yeni arabalar, yeni telefonlar, gastrobarlar, beach clublar, iş saati sona erdi mi hemen sosyalleşme derdi!

Burayı okurlarsa iyi yani.
    Kendileri bilir...deniz yıldız larıni kurtaran çocuk misali, bir tanesi bile kurtulsa değer.

Bir kere, maaşlı okumuş kesim, modern köle olduğunu bilmeli, bu ülkede okumuş kesime ARTIK ne yeterince saygı gösteriliyor, ne de ücret ödeniyor.. bu nedenle haddini bilmeli ve bir an önce ekonomik özgürlüğe kavuşmaya çalışmalı...ne kadar erken o kadar iyi, 40, olmadı 50 yasında...yok 65 e kadar çalışmak zorunda kalırsa.

62 yaşında, 30 yaşındaki yoneticisi, raporu yarın masamda göreceğim dediğinde, yüreği sızlamayacaksa, sorun yok, yesin içsin, gününü gün etsin.

8. Beyaz yakalı ve/ veya mavi yakalı bahsettiğiniz bireyler için maaş katsayısı varmı örneğin 5000 tl ile 10000 tl gibi. Birde siz nekadar maaş ile ne kadar birikim yaptınız? Bunların getirisi ne kadar. Birde örneğin 40 ve 50 yaşlarına kadar hiç birikim yapamamış veya çok az birikimleri olanlara ne önerirsiniz? Teşekkürler...

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1/637 1231151101501 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •