Sayfa 20/637 İlkİlk ... 1018192021223070120520 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 153 - 160 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Sınav sistemi çocuklar için küçük yaşta çok stres demek ama Türkiye'de hakkaniyet başka nasıl sağlanabilir?

Burası İsviçre ya da Kanada değilki karne notu ile okula yerleşsin. İş karne notuna kaldı mı özel okullar başarılı gözükmek için tüm notları 5 verir geçer.

Karne notu ile yerleşmek için Türkiye'de ki bütün okullarda homojen bir eğitim sistemi ve öğretmenlerde benzer bir adalet anlayışı olmalı ki, bu da imkansızdan öte.

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary mavi yakalının gelirini küçümsemeyin derim, ülkede kalifiye mavi yakalı yok. Kalifiye olanlar rahatlıkla yeni mezun beyaz yakalıdan fazla kazanıyor. Herkes üniversite okumaya yönlendirildi, ara eleman sıkıntısı gelecekte ciddi baş gösterecek.

Şu an inşaat sektörü için örnek verecek olursam, (yol yapım işleri)

Formen maaşı 5.000 TL
    Asfalt plenti operatörü maaşı 4.000-4.500 TL
    Greyder operatörü maaşı 3.000 - 3.500 TL
    Ekskavatör operatörü maaşı 2.750 - 3.000 TL
    Kalıpçı-Demirci usta yevmiyeleri günlük 120 TL

Yurtdışı şantiyelerde çalışan işçiler ise min. 1.800-2.000 usd maaş alıyor, formen maaşı 4.000 usd'ye kadar çıkıyor.

Mavi yakalının en büyük handikapı genel olarak eşlerinin çalışmaması, eşleride çalışsa bayağı birikim yapacak boyutta gelirleri olabilir.
    sevgili syılmaz,

kimsenin gelirini küçümsediğim yok...arkadaşa verdiğim cevapta zaten demişim ki, önemli olan ne yaptığın değil, yaptığın işi iyi yapman...boşta gezen mühendilser demişim, nusret demişim, daha nasıl anlatayım.

başlığı açarken beyaz yakaya vurgu yapmamın sebebi şu..göreceli olarak son yıllarda durumu kötüleşen, gelecekte daha da kötüleşecek olan beyaz yaka..yaşam tecrübem nedeiyle, yazacaklarım daha çok beyaz yakaya hitap edecektir...yoksa hane geliri olarak aylık 5000 tl işportacılık yapan okuma yazma bilmeyen biri bile sağlayabilir...mevzu sadece gelir değil yani, hayata bakış açısı, frekansların uyuşması...konuyu biraz kısıtlıyorum ki, dallanıp budaklanmayalım.

3. Peki ne kadar tasarruf etmeliyiz...herkesin yorumu farklı olacaktır, benim formülüm ise şu,

Türk-iş in 4 kişilik bir ailenin büyükşehirlerdeki geçinme endeskleri şöyle(ağustos 2017)

açlık sınırı: 1504 tl,
    yoksulluk sınırı: 4901tl, (KİRA GİDERİ DAHİL)

Hanenin aylık geliri: G

Tasarruf=T=1504*%0+(4901-1504)*%10+(G-4901)*%50

Yani hane geliri 6000 tl olan 4 kişilik kirada oturan bir aile, yaklaşık, T=3397*%10+1099*%50=900 TL tasarruf
    Hane geliri 1000 tl olan 4 kişilik kirada oturan bir aile, yaklaşık, T=3397*%10+5099*%50=2900 TL tasarruf

Eğer aile kirada değilse bu rakamlarla ortalama 1500 tl daha ekleyebilirsiniz.

Polemik olmaması için tekrar vurgulayayım..bu rakamlar aileden aileye, hayata bakış açılarına, çocukların özel okula gidip gitmemesine göre, yani pek çok faktöre göre artıp azalabilir...hiç fikri olmayana, basitçe bir fikir vermesi için paylaştım bu formülü...kendi aile bütçemle kontrol ettiğimde formülün uygun olduğu sonucuna vardım...başkası katsayılar öyle değil, böyle olmalı da diyebilir.

4. Teşekkür ederim kitap tavsiyeleri ve önerileriniz icin..

5. Şöyle bir yorum gelebilir...hem yoksulluk sınırı diyorsun, hem de açlık sınırının üstü, yoksulluk sınırının altındaki gelirden %10 tasarruf yazaıyorsun??? Bu şu demek değil, boğazından kes, üstünden başından azalt..Hayır. Buradaki mantık şu: Bugün kılık kıyafette sezon indirimlerini takip edip, yazlığı önceki yaz, kışlığı önceki kış sonlarında alıp, kıyafette ortalama %10 tasarruf rahatlıkla sağlanabilir.

Aynı şey benzin ve gıda gibi zaruri harcamalar için de geçerli..bugün banka kartları ve kredi kartları ile yapılan gıda ve yakıt harcamalarında 4*100 tl ye 40 tl, 5*100 tl ye 50 tl gibi puanlar kazanılabiliyor..dolayısıyla miktarı azaltmadan, gıda ve akaryakıt gibi zarurui harcamalarda %10 tasarruf rahatlıkla sağlanabilir...marketlerin indirimli ürünlerini takip edip, market alış verişini 3-4 markete bölü yaparsanız, ilave tasarruflar da sağlayabilirsiniz.

Benim ykb world kredi kartım ve garanti bonus banka kartım var (bunda da bir optimizasyon var, bunu da başka bir zaman konuşuruz)

Bu ay ki puan kazançları:

ykb 6*100 tl market alış verişine 50 tl
    ykb, 4*100 tl yakıt alış verişine 50 tl (carrefour 100 tl kırtasiye alış verişine 15 tl, bu ikisi birleştirilebilir)
    bonus, 5*100 tl market alış verişine 60 tl

Yani toplamda 1500 tl zaruri gıda ve market harcaması karşığında 175 tl puan toplanmış oldu. Hatta kazanç %11,5.

6. Belki bu tasarruf önerileri basit ya da küçük gözükebilir..ancak şu unutulmamalı, uzun vadeli yatırım için duzenli tasarruf şart...böylece gelirim yeterli değil, bu nedenle tasarruf edemiyorum diyenlere de örnek vermiş oluyoruz.

Ayda 500 tl düzenli yatırım, 20 sene sonra çok fark yaratacak bir rakam olarak karşımıza çıkabilir..bunun için doğru yatırım şart tabii ki.

7. Sn.Cauti,

Topik konusu hususlardaki düşüncelerim sizinle bir bir örtüşüyor. Fakat bir şeyi çok merak ettim, profesyonel iş hayatını bırakmak için 40 yaş biraz erken olmamış mı? Ne bileyim en azından bir 7-8 yıl daha çalışabilirdiniz. Bu kadar erken bırakmanızın sebebi nedir?
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 20/637 İlkİlk ... 1018192021223070120520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •