Sayfa 21/637 İlkİlk ... 1119202122233171121521 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 161 - 168 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by faruko Yazıyı Oku
    Sn.Cauti,

Topik konusu hususlardaki düşüncelerim sizinle bir bir örtüşüyor. Fakat bir şeyi çok merak ettim, profesyonel iş hayatını bırakmak için 40 yaş biraz erken olmamış mı? Ne bileyim en azından bir 7-8 yıl daha çalışabilirdiniz. Bu kadar erken bırakmanızın sebebi nedir?
    buna kurumsal iş hayatını bırakmak dersek daha doğru olur...bundan sonra tarımla uğraşabilirim, uni de hocalık yapabilirim, aslında yâri zamanlı herhangi bir iş olabilir...yasal düzenlemelerle iyileştirmeler yapılırsa ilerde portföy yönetim şirketi de kurabilirim...yani alternatif çok.

Aslında 15 sene kadar önce 35 yaşında çıkış planlamıştım, olmadı 40, 45 ise son çıkış yaşımdı..finansal hedeflerimin gerisinde kaldığım icin, 40 yaşında nasip oldu çıkış... iş yerindeki ortam, ücret ve yan haklar da fena değildi, bu kararı almak kolay olmadı bu yüzden.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
    Topigi ilgi ile izlemeye devam ediyorum.
    Gercekten cok yuksek kalibrede katilimcilar cok degerli katkilar sagliyorlar.
    Su asamada bilesik getiri konusunda yazilmis yazilar paylasmak dogru olacaktir diye dusunuyorum.
    Her seyi bilesik getiri yapiyor ve bunun icin de zamana ihtiyac var.

http://www.businessinsider.com/amazi...nterest-2014-7

Zamani uzun tutabilmemiz icin erken kalkan yol alir misali ne kadar erken baslanirsa o kadar iyi olur.
    Bu da yetmez tabii saglikli ve uzun yasamak da gerekir aksi halde emekliligi de goremeyebiliriz veya emekliligin tadini cikaracak yerde hastaliklarla ugrasarak paralari doktorlara yedirmek zorunda kalabiliriz.
    Bu nedenle sigara alkol gibi kotu aliskanliklarimizi derhal birakiyoruz.
    Sade ve basit yasamaya ozen gosteriyoruz.
    Erken yatip erken kalkiyoruz.
    Duzenli spor aliskanligi ediniyoruz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
    Yazinin icindeki 3. grafik cok acik ve net gec baslamanin bedelini ortaya koyuyor.
    Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    ...

Zamani uzun tutabilmemiz icin erken kalkan yol alir misali ne kadar erken baslanirsa o kadar iyi olur.
    Bu da yetmez tabii saglikli ve uzun yasamak da gerekir aksi halde emekliligi de goremeyebiliriz veya emekliligin tadini cikaracak yerde hastaliklarla ugrasarak paralari doktorlara yedirmek zorunda kalabiliriz.
    Bu nedenle sigara alkol gibi kotu aliskanliklarimizi derhal birakiyoruz.
    Sade ve basit yasamaya ozen gosteriyoruz.
    Erken yatip erken kalkiyoruz.
    Duzenli spor aliskanligi ediniyoruz.
    Syg,
    İş yerinden ayrıldıktan sonra arkadaşlar hadi iyisin dedi...artık 9-10 dan önce kalkmıyorsundur!!! Çalışırken çoğunluk her gün 6 da kalkmaktan şikayetçidir ne de olsa.

Ben yine 6 da kalkıyorum dedim...sabah 9 a kadar 1-2 saat yürüyüş, sonra duş ve BloombergHT eşliğinde kahvaltı vs...gece 10-11 gibi yatış.

En değerli şey zaman...okumak, öğrenmek,kendimizi her açıdan geliştirmek için zaman gerekli...en kıymetli şeyi harcarken dikkatli olmalı, 6-7 saatten fazla uyumamalıyız.

İyi bir yatırımcı, herşeyden önce kendi kişisel gelişimine yatırım yapar.

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yazinin icindeki 3. grafik cok acik ve net gec baslamanin bedelini ortaya koyuyor.
    Syg,
    20 yaşında ayda 361 usd biriktirmeye başlayan ve yıllık %6 getiri elde eden biri 65 yaşında 1 milyon dolara sahip oluyor...hiç te fena değil.

Burada uç önemli unsur var,

I-) biriktirmeye erken başlamak,
    İi-) ara vermeden büyük bir disiplinle bu işi sürdürmek
    İii-) her yıl ortalama %6 getiri sağlamak...dolar bazlı %6 getiri çok kolay gibi gözükse de, az ama istikrarlı getiri uzun vadeli yatırım icin çok önemli.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İş yerinden ayrıldıktan sonra arkadaşlar hadi iyisin dedi...artık 9-10 dan önce kalkmıyorsundur!!! Çalışırken çoğunluk her gün 6 da kalkmaktan şikayetçidir ne de olsa.

Ben yine 6 da kalkıyorum dedim...sabah 9 a kadar 1-2 saat yürüyüş, sonra duş ve BloombergHT eşliğinde kahvaltı vs...gece 10-11 gibi yatış.

En değerli şey zaman...okumak, öğrenmek,kendimizi her açıdan geliştirmek için zaman gerekli...en kıymetli şeyi harcarken dikkatli olmalı, 6-7 saatten fazla uyumamalıyız.

İyi bir yatırımcı, herşeyden önce kendi kişisel gelişimine yatırım yapar.
    Tebrik ederim abicim ilerde istedigim hayata yakın bir yaşantınız var benimde bir ege kasabasında sizin yaşantınız gibi bir hayalim..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    20 yaşında ayda 361 usd biriktirmeye başlayan ve yıllık %6 getiri elde eden biri 65 yaşında 1 milyon dolara sahip oluyor...hiç te fena değil.

Burada uç önemli unsur var,

I-) biriktirmeye erken başlamak,
    İi-) ara vermeden büyük bir disiplinle bu işi sürdürmek
    İii-) her yıl ortalama %6 getiri sağlamak...dolar bazlı %6 getiri çok kolay gibi gözükse de, az ama istikrarlı getiri uzun vadeli yatırım icin çok önemli.
    Bist 100 de bazi temel kagitlarin 20 yillik duzeltilmis dolar bazli grafiklerinden son 20 yildaki CAGR lerini cikarttim ve yilda %6 dan cok daha yuksek olduklarini gordum.
    S&P 500 endeksinin son 30 yildaki yillik ortalama artisi ise 9.7%
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
    Kendi portfoyumden uzun vadede ortalama yillik %5-6 gibi bir temettu verimi ve yine yillik ortalama en az enflasyon+5 puan bir artis bekliyorum.
    Bu cok konservatif bir tahmindir.
    Bunun 2 puan uzerinde olmasi uzun vadede cok buyuk fark yaratir.
    Syg,

Sayfa 21/637 İlkİlk ... 1119202122233171121521 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •