Sayfa 34/637 İlkİlk ... 2432333435364484134534 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 265 - 272 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Nadiren de olsa, özellikle bekar olan arkdaşalarımdan bu hayata devam etme isteği olanlar da var...Maddi olarak bir zorunluluğu yok, bu şekilde daha mutlu olabileceğini düşünüyor..bu durumdakilere zaten mutlaka ayrılın demiyorum, sadece bu opsiyon sizin elinizde olsun...kalmaya ya da çıkıp gitmeye siz karar verin diyorum...bunun için de tasarruf ve yatırım şart diyorum.

inanın zaten bu durumda olan kişiler iş yerinde daha rahat terfi alıyor, yönetici tayfası kolay kolay ezemiyor..biliyor ki, çıkma özgürlüğü var, fazla baskı yapmak ters tepebilir..ben iş hayatım boyunca hiç bir yöneticimden hakaret işitmedim, saygısızlık görmedim..bunda iş yerindeki kültürden ziyade, kişinin kendisini nasıl konumlandırdığı önemli oluyor...bana hakaret edecek adam, ofisin ortasında kafayı yiyebileceğini, en azından yaptığı ters hareketin kat kat karşılığınıu göreceğini bilir..ceketini alıp çıkabilecek cesarette olduğunu yöneticilerin bilir, bu nedenle sana karşı dikkatli olurlar, ters gitmezler seninle...yönetici tayfası koltuğunu riske atacak adım atmaz..karizması da çok önemlidir onun için.

ama, 50 yaşında hala çocukların okul taksidi ile boğuşan biri olduğunuzu ve sitseler çekip gidemeyeceğinizi bilseler..her türlü angaryayı yüklerler, her türlü aşağılayıcı muameleye maruz kalabilirsiniz...hayat bu kadar acımasız oluyor bir noktadan sonra.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    aynen detikkatli okuyanlar belli oluyor hemen
    Aslında beyaz yakalı olmadığım için çalışma şartlarını anlayamıyorum. Ancak Topik çok güzel ve zevkle takip ediyorum

3.  Alıntı Originally Posted by 10lukhisse Yazıyı Oku
    Aslında beyaz yakalı olmadığım için çalışma şartlarını anlayamıyorum. Ancak Topik çok güzel ve zevkle takip ediyorum
    Dışarıdan bakınca imrenilecek bir pozisyon gibi gözükse de...özünde emegini satan işçi statüsünde çalışan biri..esas sorun bu segmente verilen maddi manevi değer hee geçen gün azalıyor...bu bedenle borsacı tabiriyle düşen trendde diyebiliriz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    kurumsal hayatta çalışmamak için önemli bir haber ve yorumlar;
    https://eksisozluk.com/sekerbankin-k...a=popular&p=10

şahsen bu hayatı gören biri olarak okunmalı diyorum.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Biraz olayın tarihçesini anlatayım.
    Eskiden beyaz yakalılara mesai verilirdi,sonra siz ofis elemanısınız işçi değilsiniz,ne mesaisi diyerek kaldırıldı.
    Eskiden beyaz yakalılar yemek yediği restoranın fişini masraf olark verirdi,çok yediğine karar kılındı ve standart yemek fişlerine dönüldü,sonra o da masraflı bulundu 4 TL lik tabldot yeterli görüldü
    Eskiden beyaz yakalılara verilen arabalar şimdinin 100bin TL segmentindeki araçlardı,şu an piyasada en ucuz bulunabilen araçlar oldu.
    Eskiden beyaz yakalılara telefon hattı,telefon cihazı,neredeyse sınırsız görüşme imkanı sağlayan tarifeler verilirdi,şimdi sadece sim kart
    Eskiden beyaz yakalılara araç verildiyse hafta sonları kullanımı sorulmazdı,hatta gezip tozması için ek benzin ödeneği veren firma bile duydum.şimdi bakkala gittiğinin kilometresi hesap sorulur oldu
    Eskiden yılık primler,full+full bayram sepetleri dağıtılırdı
    Eskiden 1 kişinin işini 1 kişi yapardı,şimdi 3 kişinin işi 1 kişiden istenir oldu
    Eskiden beyaz yakalılar kart basmazdı şimdi GPS ile WCye gitmesi takip edilir oldu
    Eskiden beyaz yakalılar istifa edip şirket değiştirebilirdi,şimdi nerdeyse ömür boyu bağlayıcı,ceza maddeleri içeren sözleşmelerle ömür boyu şirkete bağlılıkları sağlandı
    Eskiden delikanlı gibi adam kovarlardı,şimdi mobbing ile tazminatını bırakıp gitmeni isterler
    Eskiden ağır iş dallarında yıpranma payı olurdu,erken emeklilkik imkanı olurdu,şimdi hepsi kaldırıldı
    Eskiden memurlar beyaz yakalılara özenirdi,şimdi beyaz yakalılar memurlara özenir

Elbette daha absürt şeylerin yaşanmış olması veya halen birkaç iyi iş sahibi olan olabilir ancak geçmişteki durumla şimdi gelinen durum,şirketlerin ortak kararlarıyla gerçekleştirilmekte,sanki hepsi toplantı yapıp ortak karar almakta bu şekilde şimdiki duruma gelinmiştir.Bu zamanda genç bir beyaz yakalı olmak istemezdim,o sebepten boynuna halka takılmadan önce,başarabilen kendi işini kurmalı.Ayrıca şimdiki aklım olsa işimi hakkıyla yapmak,aldığım ücreti fazlasıyla haketmek adına kendimi o kadar yıpratmazdım.Unutmayın ki şirketler beyin avcılığı değil keriz avcılığı peşinde

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,006
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,006
    We buy things we don't need with money we don't have to impress people we don't like.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 34/637 İlkİlk ... 2432333435364484134534 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •