Sayfa 604/637 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 4,825 - 4,832 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Adama sorarlar neden bazı şeyleri yumurta kapıya gelmeden yapmıyorsunuz, işin maliyetini herkes için artırıyorsunuz. Çok basit bazı denklemler var, serbest piyasaya inanıyorsan kurun, faizin cari açığın bir denge içinde olmalı. Değilse piyasa mahveder seni, bununla inatlaşamazsın. 80'lerde Soros benzer bir inat karşısında Ingiltere Merkez Bankası'na karşı pozisyon almış ve tam 1 milyar dolar kazanmıştı. Denklem çok basit, sende x tl var, hele merkez bankasında devede tüy miktarı para var, piyasada ise trilyonlarca dolar var, karşı pozisyon alamazsın. Ha ben serbest piyasaya inanmıyorum dersen buyur Kuzey Kore gibi ol o başka, madem serbest piyasa diyorsun gereğini yapacaksın.

Bir diğer konu da Türkiye'ye yerleşmiş çok yanlış bir kanı, tl değer yitirirse cari açık azalır teması. Bunu koca koca profesörler işliyor hem de, çok yanlış yapıyorlar. Geçen koydum 2009'de dolar 1,4 ihracat 140 milyar ithalat 199 milyar dolar, sene 2017 kur 4,5, ihracat 150 milyar ithalat 235 milyar dolar. Dolar 3 katına çıkmış, hani nerede cari açık kapanması, ne alakası var kur yükselişi ile ihracatın. Bu söylemlerle kur artışını önemsiz hatta iyi birşey gibi göstermeye çalışıyorlar, ayıptır. Oturur çalışır, üretir, dünya ile rekabet eder çatır çatır satarsın, ihracatın böyle artar. Yoksa kolayından kur değer yitirsin ihracat artsın böyle bir dünya yok, sen doğru dürüst üretemedikçe kimse sana yardım edemez.
    Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
    “invest only if you would be comfortable owning a stock, even if you had no way of knowing its daily share price.” ― Benjamin Graham

türk lirasının düşük değerde olması, sadece rekabet açısından fayda sağlar.

ancak, böylece ihracatımız, ithalatımızdan çok daha fazla olursa cari açığı azaltma şansımız olur.

yani, katma değerli üretim yapıp ihraç edersek, ithalatımız da nispeten düşük olursa o zaman doğru yoldayız demektir.

maalesef, mevcut durumda dolar 10 lira olsa bile, yüksek katma değerli fazla bir üretim/ihracatımız olmadığından, tam tersi tüketim/ithalatımız büyüdüğünden, türk lirasının düşük kalmasının rekabet açısından fazla bir katkısı olmaz.

"faiz artırımında neden bu kadar geç kalındı?" derseniz, ülkemizdeki makro ekonomi politikalarına bir bakın, hangisinde uzun vadeli düzgün bir adıma rastlıyoruz sorusunun cevabıyla aynıdır. maalesef, yetkili ve bilgili olmayanlar konuşur ve icraat yaparsa, yetkin ve bilgili olanların devreye girmesine izin verilmezse, attığımız her adımın uzun vadeli kötü sonuçları olması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,018
    http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/561547.aspx

Reis sikinti yok hallederiz demis.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/561547.aspx

Reis sikinti yok hallederiz demis.
    Syg,
    Sıkıntı da bu ya zaten...

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu süreçte en çok üzüldüğüm MB geç kaldığı için korkudan dolar alan ve şu anda elindeki 3 kuruşuda kaybeden insanlar

bu insanlar zengin değil, bu insanlar kazanmak için değil parasını korumak için uğraşıyor. Ve yetkililer zamanında önlem almadığı için kendi önlemini almaya çalışırken ellerindekinin bir kısmını kaybettiler.
    Yazık diyorum.

Onlar yine iyi, en tepeden almış olsalar 0.30 olur kayıpları sabah itibariyle... tahtakalede bile tahtalar kapalıymış sabah, isteseler de alamamış olabilirler... çok nadir alan varsa da kafalar değişmeyeceğine göre de çıkarırlar zararları pek yakında...

1.5 sene önce bedava traş furyasında 3.5'tan dolar satanları ben esas merak ediyorum nasıl hissediyorlardır bugunlerde... "iyi dileklerini" sunuyorlar mıdır acaba ilgili mercilere...

https://www.sozcu.com.tr/2016/gundem...edava-1544340/
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

6. Saygı değer topic üyeleri öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkürler... sn cauti daha önce tanışma ve teşekkür mesajı atmıştım şimdi bir de teșekkür mesajı daha atma gereği doğdu baya gecikmeli olarak... sayenizde araştırmam gereken pek çok konu olduğunu öğrenip inşaat mühendisi olarak kendimce epey bir yol katettim. Burada pek çok kişi kriz senaryolarından bahsetmişti borsada ve dolarda yasanacak ama zaman belirtilmemisti. Aslinda zamanini piyasa biraz belli etmisti Aydin Doganin holdingi devretmesi ve Murat Ülker'in istedigi yapilandirmalar guclu isaretti. Ne yazik ki hep dendigi gibi hersey iyi giderken kimse olumsuzu gormez diye. Benim dikkat ettigim bir konuda borsada dusus gosteren kagitlarin buyuk cogunlugu bilancosunun destekledigi fiyatta gelmis olmasi. Hisse degerlemesi hakkinda gec bilgi edinmem neticesinde bu firsat kacti diye dusunuyorum. Bence burada ben demistimler yerine tecrübeli uyeler hisse degerleme konusunda paylasim yaparlarsa daha faydali olur dusuncesindeyim. Saygilarimla

ASUS_Z00AD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yetmez ama EVET.
    Yarinki tepkide biraz mal cikilip isteyen biraz dolar alabilir.
    Bir artis daha gerekiyor bence.
    Kredibilite kaybi 300 baz puanla geri gelmez.
    Syg,
    Bi 300 puan daha olsa iyi olur, yoksa yazın komşuya tatile gidemeyeceğiz geçen sene ağustosta euro 4.15 di . Bu yaz 5.15olursa OKtoBuy
    YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    hatay
    Gönderi
    500
    Dolar düştü mü şimdi?
    Allah kulunu sevindirmek isterse önce eşeğini kaybettirir sonra buldururmuş. Bize de böyle mi yapıyolar şimdi?
    Kul hıyarsa eşek yine kaçmaz mı?
    1 ay önce 4 ten aldıydım. Şimdi 4.55. Düştümü sizce? 3 puan artış mıydı bütün dertlerin çözümü? Yarın ilave önlemler de gelir mi? Gelirse 4 e düşer mi?
    Öksürük şurubu zatüreyi iyileştirir mi?

"ayı: baskın basanındır. boğa: ava giden avlanır." saygı ve sevgilerimle

Sayfa 604/637 İlkİlk ... 104504554594602603604605606614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •