Sayfa 359/637 İlkİlk ... 259309349357358359360361369409459 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,865 - 2,872 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. [QUOTE=Moruf;1717831]sağolun cevaplarınız için ancak kafam biraz daha karıştı. Sayın Alçe ne kadar erken fazladan ödemeye başlarsanız o kadar iyi olur diyor. Sizin yukarıdaki notunuzdan a 46 yaşına kadar minimum ödenmesi gerektiği, 46 dan sonra full ödenmeye başlanması gerektiğini çıkardım. Bu konuda tam bir birlik henüz yok gibi bir ,intiba oluştu.[/QUO

Hedef 56 Yaş.
    Bu net.

O yaşa kadar geçecek süre de net herkes için.

Bileşik getiriyi yakalayabilmenin mantığı 56 ya kadar olan sürenin uzun olması.

Son 10 senede depar atmakla anca koyduğun paranın 10 yıllık getirisini alabilirsin.

Hem yorucu hem getirisi az.

Tüm dünyada BES mantığı uzun vadede azar azar biriktirmek üzerine kurgulanmıştır.

Birikimi ne kadar erken büyütürsen daha uzun süre birikim üzerinden getiri elde edebilirsin.

100 TL ye yılda % 50 kazansan 50 TL eder.
    100.000 TL ye %25 kazansan 25.000 TL eder.
    300.000 TL 'ye %15 kazanırsan 45.000 TL eder.

Anlatmak istediğim ne kadar birikim o kadar getiri...
    Getirinin de her yıl üzerine eklendiğini düşünürsen 56 ya ne kadar uzak o kadar daha büyüme imkanı.

Birikimi 56 ya ne kadar uzakken büyütebilirsen o kadar getirin büyük olur.

56 ya yaklaştıkça getirinin zaman çarpanı etkisini kaybediyor.

46 dan sonra iş işten geçiyor büyük oranda...

2.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    sağolun cevaplarınız için ancak kafam biraz daha karıştı. Sayın Alçe ne kadar erken fazladan ödemeye başlarsanız o kadar iyi olur diyor. Sizin yukarıdaki notunuzdan a 46 yaşına kadar minimum ödenmesi gerektiği, 46 dan sonra full ödenmeye başlanması gerektiğini çıkardım. Bu konuda tam bir birlik henüz yok gibi bir ,intiba oluştu.
    yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Birikim yapmak için ne kadar erken o kadar iyi. Ama birikimi BES de yapmak için en uygun yaş 46 dır. Benim tercihim birikimlerimi BES min. ödeyerek adres belli olsun, pastanın kalan dilimleri altın, BİST, NASDAQ gibi yatırım araçlarında bölüştürmektir. yaş 46 olduğunda 10 yıl boyunca BES'e max. ödeme yapacağım. Bu ödeme sırasında mevcut birikimlerimi de kullanacağım. Böylece pastanın büyük dilimi BES üzerinde olacak.
    Basit bir deneme yapın. BES altın fonlarından herhangi birisi 10 yılda ne kazandırmış? reel altın fiyatı ne kazandırmış? bunu karşılaştırın. aradaki farkı görün. sonra bunun 30 yılda ne kadar fark edeceğini hesaplayın. kararı kendiniz verin.

3.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Birikim yapmak için ne kadar erken o kadar iyi. Ama birikimi BES de yapmak için en uygun yaş 46 dır. Benim tercihim birikimlerimi BES min. ödeyerek adres belli olsun, pastanın kalan dilimleri altın, BİST, NASDAQ gibi yatırım araçlarında bölüştürmektir. yaş 46 olduğunda 10 yıl boyunca BES'e max. ödeme yapacağım. Bu ödeme sırasında mevcut birikimlerimi de kullanacağım. Böylece pastanın büyük dilimi BES üzerinde olacak.
    Basit bir deneme yapın. BES altın fonlarından herhangi birisi 10 yılda ne kazandırmış? reel altın fiyatı ne kazandırmış? bunu karşılaştırın. aradaki farkı görün. sonra bunun 30 yılda ne kadar fark edeceğini hesaplayın. kararı kendiniz verin.
    Mesela benim paramın yattığı (Vakıf) kurumun sitesine girip herhangi bir fonun getirisine baktım. http://www.rasyonet.com/w3b/degisim.aspx

http://hizliresim.com/oO6n0R

Fena değil gibi hatta bir çok enstrümanı geride bırakmış. Tabi bu gelecekte de böyle olacak demek değil ama yinede bir fikir veriyor. Mesela bu resimdeki fon, BIST 100 ü geçmiş. Birkaç fona daha baktım. Ortalamayı çoğu tutturmuş gibi geldi. Birde bu işlem benim gibi borsa ve yatırım aracı konusunda sıfır bilgiye sahip olanlar için daha iyi değil mi? ben şimdi borsaya dolara vs koysam (ki bu konuda biraz tecrübe ettim önceden) kar etmek nasip olmadı... En azından burda binlerce hisse yerine opsiyon daha az ve daha az seçenek arasından seçim yapmam gerekiyor. Sanki bu işi daha az hasarla kotarabilirim gibi... Bilemiyorum...

4.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Mesela benim paramın yattığı (Vakıf) kurumun sitesine girip herhangi bir fonun getirisine baktım. http://www.rasyonet.com/w3b/degisim.aspx

http://hizliresim.com/oO6n0R

Fena değil gibi hatta bir çok enstrümanı geride bırakmış. Tabi bu gelecekte de böyle olacak demek değil ama yinede bir fikir veriyor. Mesela bu resimdeki fon, BIST 100 ü geçmiş. Birkaç fona daha baktım. Ortalamayı çoğu tutturmuş gibi geldi. Birde bu işlem benim gibi borsa ve yatırım aracı konusunda sıfır bilgiye sahip olanlar için daha iyi değil mi? ben şimdi borsaya dolara vs koysam (ki bu konuda biraz tecrübe ettim önceden) kar etmek nasip olmadı... En azından burda binlerce hisse yerine opsiyon daha az ve daha az seçenek arasından seçim yapmam gerekiyor. Sanki bu işi daha az hasarla kotarabilirim gibi... Bilemiyorum...
    3 aylık kıyaslama yapmışsınız. ama 20 yıllık birikim düşünüyorsunuz.
    Örneğin vakıf emeklilik altın fonunu ele alalım 4,5 yılda %83.59 getiri sağlamış. gram altın 4,5 yılda %91 artmış fonun %100 altın olduğu düşünüldüğünde aynı artması lazım ama aynı değil. bunun sebebi fon işletim kesintisi. yılda %1.5 kadar kesinti olmuş.
    diyelim 26 yaşında altın alıp biriktirmek ya da mevduatta biriktirmek veya hisse alıp biriktirmek yerine paranızı BES yaptınız. 30 yılda kabaca %3000 gibi bir getiri elde etmeniz gerekir. BES fonu ise 30 yılda %2000 getiri sağlar. ilave olarak %25 devlet katkısı alırsınız ama bu katkı 30 yılda %1000 kadar büyür. toplamda BES varlığınız %2250 artış gösterir. sonra bu artış oranından %5 vergi kesintisi olur elinizde %2125 getiri kalır.
    ama 20 sene birikimi kendiniz yapıp son 10 sene BES'e girerseniz toplam getiri maksimize edersiniz.
    gördüğünüz gibi uzun yıllara yayıldığında durum karlı değil. ama son 1 yılı baz alıp bakarsanız çok karlı gibi görünüz.

5. Serkan 74 ün aşağıdaki ifadesine katılmıyorum.

(Ama birikimi BES de yapmak için en uygun yaş 46 dır. )

BES sadece devlet desteğinden ibaret değildir.

BES uzun yıllar biriktirme stratejisidir.

Ayrıca bu %25 in sonsuza kadar devam etmeyeceğini de öngörebilmek lazım.

46 yaşına geldiğinde %25 kaldırılmış olursa geçen yıllar geri gelmeyecek...

Hem BES'te hem de borsada 2007 yilindan beri varim. Devlet Katkisi ciktigindan beri BES'ten getirim daha fazla olmustur. BES portfoyum yuzde olarak daha fazla buyumustur. BES'te fon secimi cok onemli. Duzgun fonlar secildigi takdirde borsadan(vs hisse senedi agirlikli fon)/altindan(vs altina endeksli fon)/NASDAQ'tan(vs Nasdaq teknoloji fonu) daha fazla getirisi oldugu kanaatine sahibim.

Ama kesinlikle ama kesinlikle 56 yasina kadar durulmali. Ne kadar erken o kadar iyi.

7. bes , uzun vadeli hisse senedi tutmaktan daha mı iyidir ?
    bes tercihlerinizi merak ettim. bes kullanan bir abimiz yıllık getirisinden bahsedebilir mi ?

8 yıldır minimum katkı tutarını ödüyorum.
    12000 tl kadar yatırmışım katkı payı ve kar öle birlikte 23 bin lira kadar yapmış. Tam tutarları hatırlamıyorum ama bunlar Yaklaşık rakamlar
    Son yıllara doğru getirisi hızlanmaya başladı.

Sayfa 359/637 İlkİlk ... 259309349357358359360361369409459 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •