Sayfa 510/637 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    üstat o tesla değil spacex.. kardeş şirket sayılır aslında ama..
    bir de uzaya daha adam göndermediler, arabadaki mankeni kastetmiyorsan tabii.
    Hocam mevzu elon musk...sahibi ve vizyonu belli, şirketleri vaat satıyor, ve yıllardır para yakıyor...Bakalim be zaman operasyonel kara geçecek. Spacex i geçtik, tesla bile deli operasyonel zararda..ama 100 yıllık fordu geçmişti piyasa değeri, şimdi değer kaybetmiştir biraz.

Vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır umarım, ana fikre odaklanmak lazım.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hocam mevzu elon musk...sahibi ve vizyonu belli, şirketleri vaat satıyor, ve yıllardır para yakıyor...Bakalim be zaman operasyonel kara geçecek. Spacex i geçtik, tesla bile deli operasyonel zararda..ama 100 yıllık fordu geçmişti piyasa değeri, şimdi değer kaybetmiştir biraz.

Vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır umarım, ana fikre odaklanmak lazım.

Fikriniz gayet anlaşılır.
    Maksat da henüz fiyatlanmamış olanı bulup çıkarmak, beklentiden ziyade somut verilere dayalı olması.
    Sanırım birçok kişi buduğunu(düşündüğünü) paylaşmaktan ziyade kendine saklamayı tercih ediyor

3. Bu işi adam gibi öğrenmek ve ileriki yaşlarda makul bir birikim ile, finansal piyasalardan geçimini sağlayabilecek kadar gelirİ hedefleyenler..Türk traktör için bu başlıkta yazdıklarımı bulup tekrar okuyun...grafik pahalilik, konjonktur analizi, sektör analizi vs pek çok şey öğrenmek mümkün.

Bugün traktör un bilançosu geldi...hayal kırıklığı olmuş...ben 2 senedir bunu bekliyordum, piyasadan biraz erken görmüş olduk, ama olsun, sonuçta 5-10 yıllık yatırım vizyonu ile iş yapıyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by karmaşık sayı Yazıyı Oku
    Fikriniz gayet anlaşılır.
    Maksat da henüz fiyatlanmamış olanı bulup çıkarmak, beklentiden ziyade somut verilere dayalı olması.
    Sanırım birçok kişi buduğunu(düşündüğünü) paylaşmaktan ziyade kendine saklamayı tercih ediyor
    Sanmam...ama tembellik genlerimize işlemiş...geçmiş sayfalarda defalarca yazıldı gelecek vadettiği düşünülen hisseler...bu başlıkta boş yazı yok, bi zahmet okuyun tüm yazılanları... onları biliyorum, yeni arkadaşlar yazsın diyorsanız, ısmen belirtin kimden fıkır bekliyorsanız.

Haa, o kadar yazıyı okuyacak vaktim yok derseniz, şahsen brnim de aynı şeyleri tekrar tekrar yazacak vaktim yok.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sanmam...ama tembellik genlerimize işlemiş...geçmiş sayfalarda defalarca yazıldı gelecek vadettiği düşünülen hisseler...bu başlıkta boş yazı yok, bi zahmet okuyun tüm yazılanları... onları biliyorum, yeni arkadaşlar yazsın diyorsanız, ısmen belirtin kimden fıkır bekliyorsanız.

Haa, o kadar yazıyı okuyacak vaktim yok derseniz, şahsen brnim de aynı şeyleri tekrar tekrar yazacak vaktim yok.

sn.Cautionary konuyu hemen hemen tüm sayfalarıyla okudum. Temmettü yatırımcılığı dışında,genel itibariyle de 7-8 hisseden bahsedilmiş. yüzlerce şirketin olduğu bir borsada bu rakamın çok az olduğu açık. Herkesin kendi ilgi alanına giren spesifik olarak birkaç takip ettiği şirket olabilir, belirttiğim nokta; fikir verme amaçla bu hisselerin dile getirilmesiydi.Paylaşıp paylaşmamak tabi ki kişinin kendi insiyatifindedir.
    Burda tahmin ederim ki ''Armut piş, ağzıma düş.'' düsturuyla hareket eden hemen hemen kimse yoktur. Dile getirilenleri herkes kendi kriterlerinden, bilgi süzgecinden geçirir öyle kararını verir. Ancak topic sahibi dahi ''yazıldı bunlar'' deyip yolu tıkarsa, kimse gelip buraya bu konuyla ilgili olan fikrini beyan etmez.
    Madem ki ''koçluk'' olarak iddialı bir terimle yola çıktınız, sınırlayıcı değil teşvik edici olmak daha yararlı olur kanaatindeyim.

6.  Alıntı Originally Posted by karmaşık sayı Yazıyı Oku
    sn.Cautionary konuyu hemen hemen tüm sayfalarıyla okudum. Temmettü yatırımcılığı dışında,genel itibariyle de 7-8 hisseden bahsedilmiş. yüzlerce şirketin olduğu bir borsada bu rakamın çok az olduğu açık. Herkesin kendi ilgi alanına giren spesifik olarak birkaç takip ettiği şirket olabilir, belirttiğim nokta; fikir verme amaçla bu hisselerin dile getirilmesiydi.Paylaşıp paylaşmamak tabi ki kişinin kendi insiyatifindedir.
    Burda tahmin ederim ki ''Armut piş, ağzıma düş.'' düsturuyla hareket eden hemen hemen kimse yoktur. Dile getirilenleri herkes kendi kriterlerinden, bilgi süzgecinden geçirir öyle kararını verir. Ancak topic sahibi dahi ''yazıldı bunlar'' deyip yolu tıkarsa, kimse gelip buraya bu konuyla ilgili olan fikrini beyan etmez.
    Madem ki ''koçluk'' olarak iddialı bir terimle yola çıktınız, sınırlayıcı değil teşvik edici olmak daha yararlı olur kanaatindeyim.
    İlk gönderim, umarım alıntılamayı becerebilmişimdir. Aslında boş bir vaktimde borsa maceramı ve yatırım anlayışımı paylaşarak başlayacaktım. Ama nezaketinizi takdir ettiğimi belirtmek istedim. Burada bazı üyelerin gerçekten üslup sorunu var. Siz kötü üsluba karşı nezaketinizi korumuşsunuz, tebrik ederim

Konuyu baştan sona okudum. Güncel olarak takip ediyorum. Çok şey kattı gerçekten. Paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

7. Beyaz yakalı alabiliyor mu acaba bu günlerde?

Endeks 2.60 cent civarı, iyi hatırlıyorum endeksin çok kötü olduğu dönemlerde 2.50 centi bir kaç kez denemiş ama geçememiştik, eskinin çok güçlü direnci şimdinin güçlü desteğidir. 2.50 centin altına düşmez umarım. Düşerse de 2001 ve 2008 krizlerinin dip noktasından geçen çizgiye kadar düşebilir. O da kriz fiyatlaması zaten. Usd bazlı grafik bakabilen bir arkadaş bu noktanın neresi olduğunu söyleyebilir.

8. Sayın Cautionary,

Öncelikle eleştiri değil de konuyu anlamaya çalışmamdan dolayı bir kaç soru sormak istediğimi belirtmek isterim. Kafama portföyü hedge etmeniz konusunda bir şeyler takıldı.

Doğası gereği sürekli long olan bir yatırımcıyım. 15 aydır alıyorum. Sadece şirkette sorun gördüğümde satış yaptım. Portföyüm genel bir satış dalgasında değer kaybedebilir, bunu da baştan kabul ettim.

Hedge konusuna dönersek;

1) İki taraflı yatırım yaptığınız için BIST düşerken portföyünüz değer kaybediyor, Hedge pozisyonlarınız para kazanıyor gibi anlıyorum. Böylece para kaybetmiyorsunuz. Peki tersi olduğunda bu para kazanamayacağınız anlamına gelmez mi? Ya da aradaki marj sizi tatmin edecek mi?

2) Eğer sadece düşüşleri "tahmin edip" düzeltme ve ayı piyasasında bu mekanizmayı çalıştırıyorsanız, düşüş ve yükselişleri nasıl tahmin ediyorsunuz. Warren Buffett kısa dönemde tahmin edilemeyeceğini söylüyor. Ben yapmaya çalışsam yükselişe yakalanır mıyım diye korkuyorum.

Son olarak burada zaten portföyün tümünün borsada olmaması ve çeşitlilik yapılması gerektiği söylenmişti. Hatta iyice vurgulanmıştı. Onu da arada hatırlatmak lazım sanırım.

Saygılar.
    Temettü emeklisi aday adayı.
    www.lattedenborsaya.com

Sayfa 510/637 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •