Sayfa 377/637 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,009 - 3,016 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku

Son olarak uzun vade de primli ya da primsiz , sığ ya da derin bütün kağıtlar için şunu eklemek istiyorum ki neredeyse başlıkta bundan hiç bahsedilmiyor...kağıt için TAKAS hayati meseledir... TAKAS analizi hayati meseledir... Biz parazit olduğumuza göre büyük oyuncuların orta-uzun dönem kağıdı hangi maliyetlerle biriktirdiklerini takip etmek hayati meseledir... Mesele sadece temel - teknik analiz değil bunun yanında takaslardaki toplama oranları ve maliyet seviyeleridir... TAKAS analizinin yanıltıcı olduğu ya da işe yaramadığı gibi hurafelere yeni başlayan arkadaşlarım kesinlikle inanmasın... Kesinlikle öğrenilmeli... Orta-Uzun vade alımlarda TAKAS , teknik ve temel kadar önemlidir... Uzun vade büyük rallilerin başlamadan önceki süreçleri incelendiğinde kağıdın ne oranlarda toplandığı aşağı yukarı anlaşılır ve fikir verir ... Ralli devam ederken ise dirençlerin, zirvelerin nasıl kırıldığı ,nerede hangi maliyetlerle ilavelerin yapıldığı ,yeni oyuncuların nasıl giriş yaptığı , karların nerede realize edildiği,ralli daha devam eder mi soruları takaslarla eşleştirildiğinde daha büyük açıklık kazanır... Bardağın dolduğunu en net şekilde TAKASlardan anlayabilirsiniz... Uzun vade de kesinlikle yanıltmaz.

Sevgiler... Saygılar...
    Bilgiler için teşekkürler peki takas analizine yönelik bilmemiz gerekenler, daha detaylı öğrenebileceğimiz kaynak önerebilir misiniz?
    YTD

2.  Alıntı Originally Posted by bysb Yazıyı Oku
    Bilgiler için teşekkürler peki takas analizine yönelik bilmemiz gerekenler, daha detaylı öğrenebileceğimiz kaynak önerebilir misiniz?
    Kaynak maalesef yok Sn bysb ... Yerli de yok yabancı da yok ... Çünkü teoride kitaplarda anlatılası bir analiz değil bu ... Pratikte , veri sağlayıcılardan takasları periyodik takip ve takip eden kişi için takas oranlarının ve oyuncuların birlikte yorumlanmasından ibaret ... bakış açısına göre yorumlar da değişebilir... Tek bir doğru ortaya çıkmaz büyük ihtimalle... Aslında hangi analizde tek bir doğru var ki ? Temeli mükemmel bir kağıt yıllarca patinaj yapabiliyor... Tekniğin gidecek dediği 2 gün sonra dönebiliyor... Yazmak istesem bile yazılacak gibi değil... Ama kabaca haftalık - aylık - 3 aylık - 6 aylık gibi periyodlarda takas oranlarındaki değişimler izlenir ve yorumlanır... En basit bakış açısıyla yazıyorum... Takaslara baktığınızda bir kağıt belli bir fiyat aralığında piyasadaki lot sayısına göre önemli oranda toplanıyor olabilir... özellikle yabancılar tarafından ( citi-deutsche-hsbc-teb gibi ) ve halen yatay seyrediyor olabilir... ya da başka bir deyişle %10-20-30 gibi bir marjda uzun süredir dalgalanıyor olabilir... ve bu aşama belki de kağıda uzun vade 3-4 kat yukarıya ralli yapması için ön hazırlık olabilir... çoğu büyük ralli böyledir... cılız çıkışlar olsa bile yeterli mal toplanmadan büyük çıkış başlamaz... takas takibi tahta yapıcıların da kim olduğunu gösterir... paslaşmaların nasıl olduğunu... kim kimin için çalışıyor... kim kimden mal almaya çalışıyor... kimin süresi tahtada doldu ve çıkarılmak isteniyor... ya da kendisi yeter deyip karını realize ediyor... bunlar görülebilir kabaca... başka bir basit örnek şöyle geliyor aklıma... siz kağıdı temel olarak beğeniyorsunuz ve almak istiyorsunuz ama arka planda belki de yabancı sürekli mal boşaltmaya çalışıyor ... en son zamanını yanlış hatırlamıyorsam geçen sonbahar DEVA almaya niyetliyken yaşadım bunu ... mal boşaltmanın ne kadar ve nasıl olduğunu ancak takas oranlarındaki değişimlere göre analiz edebilirsiniz. diğer tarafta mal boşaltmak kağıdın temelinin bozuk olduğu sebebiyle olmayabilir...bu şart değil... adam 1-2-3 liradan aldığı kağıdı 4-5-6 liradan boşaltıp karını alıp çıkabilir... Bir başka basit örnek şöyle geliyor aklıma... teknik-temel analizinde hiçbir önemli işaret olmayan bir kağıdın takasına baktığınızda orta-uzun vade büyük oranlarda biriktiğini farkedebilirsiniz ve belki de önemli temel bir düzelmenin işaretlerini bu takas birikimi sayesinde önceden farkederek kağıtta pozisyon alıp prim şansı yakalayabilirsiniz... lütfen tecrübeli arkadaşlarım kusuruma bakmasın... Sadece dilim döndüğünce kabaca anlatmaya çalışıyorum aklıma gelenleri... Son olarak şunu diyip bitireyim... Takasta herhangi bir işareti de lamba gibi göreceğinizi düşünmeyin bu anlattıklarımdan ... Bir şeye kalkışacak adam bunu lamba gibi gösterip hareket etmez... Siz yorumlayıp farkına varmaya çalışırsınız... Zamanını ve uygun maliyeti yakalamak sizin tecrübenize ve şansınıza kalmış bir durum... Aynen teknik ve temel analizde olduğu gibi...

Sevgiler...Saygılar...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

3.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Kaynak maalesef yok Sn bysb ... Yerli de yok yabancı da yok ... Çünkü teoride kitaplarda anlatılası bir analiz değil bu ... Pratikte , veri sağlayıcılardan takasları periyodik takip ve takip eden kişi için takas oranlarının ve oyuncuların birlikte yorumlanmasından ibaret ... bakış açısına göre yorumlar da değişebilir... Tek bir doğru ortaya çıkmaz büyük ihtimalle... Aslında hangi analizde tek bir doğru var ki ? Temeli mükemmel bir kağıt yıllarca patinaj yapabiliyor... Tekniğin gidecek dediği 2 gün sonra dönebiliyor... Yazmak istesem bile yazılacak gibi değil... Ama kabaca haftalık - aylık - 3 aylık - 6 aylık gibi periyodlarda takas oranlarındaki değişimler izlenir ve yorumlanır... En basit bakış açısıyla yazıyorum... Takaslara baktığınızda bir kağıt belli bir fiyat aralığında piyasadaki lot sayısına göre önemli oranda toplanıyor olabilir... özellikle yabancılar tarafından ( citi-deutsche-hsbc-teb gibi ) ve halen yatay seyrediyor olabilir... ya da başka bir deyişle %10-20-30 gibi bir marjda uzun süredir dalgalanıyor olabilir... ve bu aşama belki de kağıda uzun vade 3-4 kat yukarıya ralli yapması için ön hazırlık olabilir... çoğu büyük ralli böyledir... cılız çıkışlar olsa bile yeterli mal toplanmadan büyük çıkış başlamaz... takas takibi tahta yapıcıların da kim olduğunu gösterir... paslaşmaların nasıl olduğunu... kim kimin için çalışıyor... kim kimden mal almaya çalışıyor... kimin süresi tahtada doldu ve çıkarılmak isteniyor... ya da kendisi yeter deyip karını realize ediyor... bunlar görülebilir kabaca... başka bir basit örnek şöyle geliyor aklıma... siz kağıdı temel olarak beğeniyorsunuz ve almak istiyorsunuz ama arka planda belki de yabancı sürekli mal boşaltmaya çalışıyor ... en son zamanını yanlış hatırlamıyorsam geçen sonbahar DEVA almaya niyetliyken yaşadım bunu ... mal boşaltmanın ne kadar ve nasıl olduğunu ancak takas oranlarındaki değişimlere göre analiz edebilirsiniz. diğer tarafta mal boşaltmak kağıdın temelinin bozuk olduğu sebebiyle olmayabilir...bu şart değil... adam 1-2-3 liradan aldığı kağıdı 4-5-6 liradan boşaltıp karını alıp çıkabilir... Bir başka basit örnek şöyle geliyor aklıma... teknik-temel analizinde hiçbir önemli işaret olmayan bir kağıdın takasına baktığınızda orta-uzun vade büyük oranlarda biriktiğini farkedebilirsiniz ve belki de önemli temel bir düzelmenin işaretlerini bu takas birikimi sayesinde önceden farkederek kağıtta pozisyon alıp prim şansı yakalayabilirsiniz... lütfen tecrübeli arkadaşlarım kusuruma bakmasın... Sadece dilim döndüğünce kabaca anlatmaya çalışıyorum aklıma gelenleri... Son olarak şunu diyip bitireyim... Takasta herhangi bir işareti de lamba gibi göreceğinizi düşünmeyin bu anlattıklarımdan ... Bir şeye kalkışacak adam bunu lamba gibi gösterip hareket etmez... Siz yorumlayıp farkına varmaya çalışırsınız... Zamanını ve uygun maliyeti yakalamak sizin tecrübenize ve şansınıza kalmış bir durum... Aynen teknik ve temel analizde olduğu gibi...

Sevgiler...Saygılar...
    Yanıt için teşekkürler sn onelle. Bende haftalık aylık üç aylık takaslari dikkate alıyorum. Hiç birşey bilmediginı soyleyip sadece takasları inceleyip işlem yapan insanlarda biliyorum. Yabancilarin girdikleri hisselere giriyor, çıktıkları hisselerden kaçıyor ve o şekilde kar edenlerde var, bu da farklı bir yöntem ama benim tek başına kullanacağım bir şey degil ama ben de takaslarin yol göstermede en azından teyit amaçlı kullanimina inanıyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    YTD

4.  Alıntı Originally Posted by bysb Yazıyı Oku
    Yanıt için teşekkürler sn onelle. Bende haftalık aylık üç aylık takaslari dikkate alıyorum. Hiç birşey bilmediginı soyleyip sadece takasları inceleyip işlem yapan insanlarda biliyorum. Yabancilarin girdikleri hisselere giriyor, çıktıkları hisselerden kaçıyor ve o şekilde kar edenlerde var, bu da farklı bir yöntem ama benim tek başına kullanacağım bir şey degil ama ben de takaslarin yol göstermede en azından teyit amaçlı kullanimina inanıyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Aynen dediğiniz gibi ... ister teyit olarak isimlendirebilirsiniz , isterseniz diğer analizlerle birlikte kullanılan bir sağlama...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

5.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Aynen dediğiniz gibi ... ister teyit olarak isimlendirebilirsiniz , isterseniz diğer analizlerle birlikte kullanılan bir sağlama...
    Ben böyle düşünmüyorum işleri bu kadar zorlaştırmaya gerek yok.Uzun vadede doğru firma seçimi ve biraz sabır ile biriktire biriktire kazanmak çokta zor değil.Asıl kaybetmek için özel çaba sarf etmek lazım.Şunu diyorsanız ben bu yöntemle %100ün üzerinde kazanırım sen ancak %50 kazanırsın buna bir şey diyemem kanıtlamak kolay değil bunu.

6. Takas dökümlerine fazla güvenmeyin. Belki minik hisselerde birşeyler çıkar ama büyük likit hisselerde paranın izini süremezsiniz, adamlar aptal değil karda yürür ayakizini göstermez, çok aracı kurumda hesabı vardır ordan alır oraya satar, başka yere virmanlar, sağ cebinden sol cebine koyar vb. küçük yatırımcının başını döndürür.
    Bu takasların şifresini çözmeye çalışan çok olur hazine arar gibi, ben de zamanında inceledim ama dediğim gibi kaydadeğer bir gösterge çıkmıyor, ya da ben çıkaramadım.
    Aksini iddia eden şöyle net bir örnek koyarsa biz de bilgilenelim ikna olalım. Yani fiyat grafiği ve takas dökümleri üzerinde ne zaman ne olmuş da fiyata nasıl etki etmiş açıkça örneklerse iyi bir eğitim olur.

7. Bu başlıkta varsa yoksa sanayi şirketleri yazılıyor. Ben de iki hisse yazayım. Halkb ve Ekgyo. İkisi de kamu şirketi. Halkb en büyük beşinci banka, Ekgyo ise sektörünün en büyüğü. İkisi de karlı, göstergeleri iyi, zengin ve eski şirketler. Batma ihtimalleri yok. Hisseler likit ve BIST30'dalar. İkisinin de hissesi diplerde sürünüyor. Bedavadan biraz pahalılar.
    Gündemi takip edenler halkbankın üzerindeki kara buluttan haberdardır zaten o nedenle bu fiyatta, bunu da eklemek zorundayım.
    İlgilenenlere temel göstergelerini ve uzun vadeli fiyat grafiklerini incelemelerini öneririm. Akıllarına yatarsa değerlendirsinler. Özellikle ölücüler ve iyi şirket hissesini ucuza kapatmak isteyenler bir baksın. Uzun vadede değerlerini bulurlarsa çok yüksek potansiyel kar bırakacaklardır.

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Takas dökümlerine fazla güvenmeyin. Belki minik hisselerde birşeyler çıkar ama büyük likit hisselerde paranın izini süremezsiniz, adamlar aptal değil karda yürür ayakizini göstermez, çok aracı kurumda hesabı vardır ordan alır oraya satar, başka yere virmanlar, sağ cebinden sol cebine koyar vb. küçük yatırımcının başını döndürür.
    Bu takasların şifresini çözmeye çalışan çok olur hazine arar gibi, ben de zamanında inceledim ama dediğim gibi kaydadeğer bir gösterge çıkmıyor, ya da ben çıkaramadım.
    Aksini iddia eden şöyle net bir örnek koyarsa biz de bilgilenelim ikna olalım. Yani fiyat grafiği ve takas dökümleri üzerinde ne zaman ne olmuş da fiyata nasıl etki etmiş açıkça örneklerse iyi bir eğitim olur.
    Euyo 20 milyon sermayeli yatırım ortaklığı. Aklımda kaldığınca 0,40-0,50 aralığından %25-30 unu sıfır takastan yaklaşık 7-8 ayda topladı Denizbank hatta bi ara %40 a falan çıktı takası yalan olmasın 8 milyonu falan bulduydu aklımda kalanı yazıyorum. Ben de göstere göstere bu adamlar niye topluyor diye aldım o aralıktan ve 1-1,10dan çıktım 1,60 lara kadar çıktı ve tabi Denizbankın takası sıfırlandı.
    Yazdıklarım kişisel görüşümdür, hiçbir şekilde al sat tut tavsiyesi değildir !

Sayfa 377/637 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •