Sayfa 76/637 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 601 - 608 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Vade sonu beklenirse fiziki altın alınıyor. Eğer öncesinde isterse nakit alınıyor. Diye biliyorum.
    Annemle babam eski kuşak geçmiş dönemde devlet hep hayal kırıklığına uğratmış onları. O nedenle hayatta bulaşmam diyorlar.
    http://www.businessht.com.tr/piyasal...ra-sertifikasi
    Zaten hangi aklı selim altın verdiği bi şeyin karşılığında tl almayı kabul eder ayrı bi tartışma konusu..

2. Uzun vadeli hisse seçimi konuşuluyor ya, böyle evladiyelik falan, al unut cinsinden, aklıma yirmi yıl önce popüler olan hisseler geldi. O zamanlar işlem hacmi en yüksek, kimsenin yere göre sığdıramadığı, çocuğuna al unut dediği kapış kapış giden hisseler neydi hatırlamaya çalıştım, ÇEAŞ ve KEPEZ vardı, elektrik şirketleri, borsa bunların üzerinden dönerdi desek yeridir, bunlar uzanlarındı, şirketlere el kondu tahtaları kapandı. Migros vardı piyasada tekel gibi birşeydi, Bim geldi geçti onu. Otosanı ve bağfaşı hatırlıyorum onlardan da alıp satmıştım sevilen hisselerdi, erdemir vardı yine işlem hacim rekorları kıran babalardan, yirmi yıllık getirilerini bilmiyorum ama o zaman popüler olan hisseler haliyle artık değişti. Kısaca bundan yirmi yılsonra neler olur, hangi şirketler yatırımcısını ihya eder hangisi batar veya yerinde sayar bilmek mümkün değil. Alıp yirmi sene unutmak yerine aktif olarak takip edip portföyü güncellemek en iyisi sanırım.
    Yirmi yıl önce aselsan alıp sattığımı da hatırladım, keşke unutsaydım bir köşede biraz da şimdi bulsaydım

3. Herkes aselsanı övüyor. Bencede çok başarılı ve çok değer görmesi gereken bir şirket. Ama hayatta hiçbirşey sürekli en iyisi olamıyor. Bir şekilde başka etkenler çıkıyor. Bunu ülkelerden futbol takımlarına kadar görebiliyorsunuz. Herkesin bu kadar gözüne sokar gibi çok iyi dediği birşey doğal seyrinde gitmeyecektir diye düşünüyorum.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Sep 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Uzun vadeli hisse seçimi konuşuluyor ya, böyle evladiyelik falan, al unut cinsinden, aklıma yirmi yıl önce popüler olan hisseler geldi. O zamanlar işlem hacmi en yüksek, kimsenin yere göre sığdıramadığı, çocuğuna al unut dediği kapış kapış giden hisseler neydi hatırlamaya çalıştım, ÇEAŞ ve KEPEZ vardı, elektrik şirketleri, borsa bunların üzerinden dönerdi desek yeridir, bunlar uzanlarındı, şirketlere el kondu tahtaları kapandı. Migros vardı piyasada tekel gibi birşeydi, Bim geldi geçti onu. Otosanı ve bağfaşı hatırlıyorum onlardan da alıp satmıştım sevilen hisselerdi, erdemir vardı yine işlem hacim rekorları kıran babalardan, yirmi yıllık getirilerini bilmiyorum ama o zaman popüler olan hisseler haliyle artık değişti. Kısaca bundan yirmi yılsonra neler olur, hangi şirketler yatırımcısını ihya eder hangisi batar veya yerinde sayar bilmek mümkün değil. Alıp yirmi sene unutmak yerine aktif olarak takip edip portföyü güncellemek en iyisi sanırım.
    Yirmi yıl önce aselsan alıp sattığımı da hatırladım, keşke unutsaydım bir köşede biraz da şimdi bulsaydım
    Size katılıyorum, bir hisseyi ''al unut'' devri geçti gibime geliyor. Örneğin Çimsa; 2013 ocak ayında 100.000 TL'lik (Fiyatı o zaman 9,80 TL civarı) alınmış olsa ve hiç sat-al yapmadan beklense idi bugüne kadar 60.000 TL civarı temettü alınacaktı. Hisse şu an 14 küsürlerde. 14,00x10.000 desek şu an 140.000 TL hisse fiyatı, 60.000 TL de temettü: 200.000 TL olacaktı. Ama dolar bazında bakacak olursak ki 2013 ocak ayında dolar 1,75 civarındaydı. 100.000/1,75=57142 usd. 200.000/3,57=56022 Usd. Hisseyi hiç sat al yapmadan beklersek dolar bazında zarar. Temettüleri nakit olarak alıp yemediğimizi ve ana hisseye ilave ettiğimizi düşünürsek de 60.300 usd civarı yapıyor bugünlerde. Zaten 57 bin doları faize yatırsak 4-5 yılda bileşik olarak 60bini geçerdi. Eğer tasarruf ya da temettü beklentisi ile hisse alınacaksa bence takip de edilmeli. Televizyonlar borsa şöyle uçtu, böyle kaçtı, zirveye gidiyor dediği zaman takipte olmak şartı ile satıp, borsa yine bugünü eksi kapattı, bu haftanın en çok kaybettireni borsa diye haberler çıktığı zaman da ''yine takip şartıyla'' almak lazım.
    Aselsan'a not düşeyim; aynı tarihlerde aynı para ile alınsaydı, dolar bazında 160.000 usd olurdu. Bu kadar kazandırmasındaki en büyük etken o tarihte dolar bazında 4,80 şimdi ise 7,28 usd olması ve arada %100 bedelsiz hisse dağıtması olmuş.
    Bu bağlamda hangi kağıdı alıp bekleyeceğiz, iyi araştırmak lazım.

5. Şu an tüm dünyada muazzam büyümeler neredeyse sadece teknoloji (yazılım) şirketleri ile mümkün. Dünya endüstri 4.0'a (nesnelerin interneti) hazırlanıyor.

20 sene önce dünyanın en büyük şirketleri petrol şirketleri ve bankalardı şimdi ise apple, microsoft, intel, facebook, google, samsung gibi teknolojiye dayalı şirketler.

Sorun şu ki bizim ülkemizde bu tip şirketler çok ama çok sınırlı. En istikrarlı başarı hikayesi Aselsan'da. Kron Telekomünikasyon'da bir kaç sene evvel 1 TL lerde dolanırken şimdi 14 TL'lerde, muazzam bir büyüme sağladı.

Klasik sanayi şirketlerinden çok muazzam büyümeler beklemek doğru değil artık.

Gelecekte yapay zekayı insan hayatına en iyi uygulayabilen şirketler en akla zarar büyümeleri sağlayacak.

6. Cauti üstadım öncelikle forum için ellerinize sağlık. Uzun zamandır öğrenerek yararlanıyorduk sizden bu sayfa da oldukça isabetli olmuş. Bir beyaz yaka olarak ben de uyguladığım sistemimi yazayım dedim. Belki faydalanan olur belki bize katkı sağlayan olur. 2008 den beri piyasanın içindeyim ama ilk beş yıl öğrencilik zamanlarına denk geldiğinden fakir takıldığımız dönemdi. Sonrasında evlilik vs. derken rutin hayata geçtik. 2014 den beri ise temettü emeklisi olmak için başladığım bu süreçte ilk altı ay tek tek hisseleri inceledim, faaliyet raporlarını okudum, bilançolarını kalem kalem incelemeye çalıştım. Hisselerin en az %80'inin yükselecek olsa dahi benim için çöp ayarında olduğunu gördüm. Fiyatından bağımsız olarak bu şirkete ortak olur muyum yaklaşımıyla bir havuz oluşturdum. O dönemden mart nisan 2017'ye kadar düzenli olarak 10 hisse aldım. Burada alım tutarım sabit kaldı yani ucuzken daha çok lot pahalıyken daha az lot şeklinde. 10 hissede dönem dönem oynamalar yaptım duruma göre. Bu ralliden sonra ise biraz yöntem değişikliği yapmaya karar verdim. Piyasayı düzenli olarak izleyen birisi olarak ideali 7-10 olsa da bu sayının beni sınırlandırdığını ve fırsat maliyetini yükselttiğini gördüm, ayrıca portföyde değişiklik işleminin tutar büyüdükçe zorlaştığını farkettim.

Bu durumda uyguladığım temettü 2.0 sistemime göre bir hisse havuzum var. Burdan iki farklı portföy oluşturuyorum. Birincisi uvy kısmı için belirlediğim ve düzenli olarak yine tl sabit şekilde aldığım ve güvendiğim hisseler. Her ay alım planım var ama misal ocakta 10 liraya aldıysam bunun %5 altında şubat alımımı yapıyorum. Onun da %5 altında mart şeklinde devam ediyor. Ayın başından sonuna kadar %5 düşüş olmazsa gelecek ayın ilk işlem günü fiyattan bağımsız alımı yaparak o ay için oltayı denize atıyorum. Yine bu uvy hisselerimde fiyat bazlı hedeflerim var. Misal 10 liradan 100 liralık 9,5 liradan 125 liralık 9 liradan 150 liralık gibi. Güvendiğim şirketler olduğundan düşüşten faydalanmaya çalışıyorum. Her yıl hedef fiyat aralığımı güncellemeyi düşünüyorum. Yine bu hisselerde uyguladığım üçüncü yöntem ise 10 liradan 300 liralık al 11'den 100 lira 12'den 100 lira sat şeklinde. Eğer satış gerçekleşirse bir alt kademeden aynı tutarda yine alım yaparak dalgalanmalardan yararlanmaya çalışıyorum. Her bir basamakta daha fazla alım yaptığım için her seferine maliyet düşürmeye katkı sağlıyor.

Hisse havuzumdan ikincil portföyüm için de belirlediğim hisseler var. Bunlarda da fiyat hedefim var gelirse alım yapıyorum. Yine basamak yöntemiyle sabit tutarda 10-9,5-9 gibi alım yaparak her seferinde alım fiyatlarımın ortalamasının altında bir maliyete ulaşarak alım yapmış oluyorum. Bu kağıtları satma hedefim ise %100 yaptıkları anda yarısını satma üzerine kurulu. Dolayısıyla maliyet sıfırlanmış halde oluyor.

Bu kadar hisse ve fiyat takibatı nasıl yapıyorsunuz diyenleri excelin marifetlerinden yararlanmaya davet ediyorum. Hisse fiyatlarını işyatırımdan çektirip güncellediğimde alım veya satım değerlerime ne kadar uzakta olduğunu gösteriyor. Makul bir uzaklık varsa emirleri veriyorum gün içinde bakmaya dahi gerek kalmıyor. Hisseleri incelemek ise burda harcadığımız vakitten daha az zamanda yapılabilen bir şey.

Sistemimin özü düşük maliyetle elde etme üzerine kurulu. Hisseleri nasıl belirlendiğim ise burada yazan bir çok hususla benzer. 20 liraya ulaşmış hisseyi 4 liradan almışsanız 5 kat, 5 liradan almışsanız 4 kat kazanırsınız. 4'den 5 ise yalnızca %25 fark var. Ben bu %25 düşüşü sağlama peşindeyim aslında. Sistemime sadık kalırsam kriz dönemlerinde ciddi avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Portföyde döviz ve altın da bulundurarak kötü günlere akçe saklamak da oldukça önemli.

7.  Alıntı Originally Posted by dividend Yazıyı Oku
    Cauti üstadım öncelikle forum için ellerinize sağlık. Uzun zamandır öğrenerek yararlanıyorduk sizden bu sayfa da oldukça isabetli olmuş. Bir beyaz yaka olarak ben de uyguladığım sistemimi yazayım dedim. Belki faydalanan olur belki bize katkı sağlayan olur. 2008 den beri piyasanın içindeyim ama ilk beş yıl öğrencilik zamanlarına denk geldiğinden fakir takıldığımız dönemdi. Sonrasında evlilik vs. derken rutin hayata geçtik. 2014 den beri ise temettü emeklisi olmak için başladığım bu süreçte ilk altı ay tek tek hisseleri inceledim, faaliyet raporlarını okudum, bilançolarını kalem kalem incelemeye çalıştım. Hisselerin en az %80'inin yükselecek olsa dahi benim için çöp ayarında olduğunu gördüm. Fiyatından bağımsız olarak bu şirkete ortak olur muyum yaklaşımıyla bir havuz oluşturdum. O dönemden mart nisan 2017'ye kadar düzenli olarak 10 hisse aldım. Burada alım tutarım sabit kaldı yani ucuzken daha çok lot pahalıyken daha az lot şeklinde. 10 hissede dönem dönem oynamalar yaptım duruma göre. Bu ralliden sonra ise biraz yöntem değişikliği yapmaya karar verdim. Piyasayı düzenli olarak izleyen birisi olarak ideali 7-10 olsa da bu sayının beni sınırlandırdığını ve fırsat maliyetini yükselttiğini gördüm, ayrıca portföyde değişiklik işleminin tutar büyüdükçe zorlaştığını farkettim.

Bu durumda uyguladığım temettü 2.0 sistemime göre bir hisse havuzum var. Burdan iki farklı portföy oluşturuyorum. Birincisi uvy kısmı için belirlediğim ve düzenli olarak yine tl sabit şekilde aldığım ve güvendiğim hisseler. Her ay alım planım var ama misal ocakta 10 liraya aldıysam bunun %5 altında şubat alımımı yapıyorum. Onun da %5 altında mart şeklinde devam ediyor. Ayın başından sonuna kadar %5 düşüş olmazsa gelecek ayın ilk işlem günü fiyattan bağımsız alımı yaparak o ay için oltayı denize atıyorum. Yine bu uvy hisselerimde fiyat bazlı hedeflerim var. Misal 10 liradan 100 liralık 9,5 liradan 125 liralık 9 liradan 150 liralık gibi. Güvendiğim şirketler olduğundan düşüşten faydalanmaya çalışıyorum. Her yıl hedef fiyat aralığımı güncellemeyi düşünüyorum. Yine bu hisselerde uyguladığım üçüncü yöntem ise 10 liradan 300 liralık al 11'den 100 lira 12'den 100 lira sat şeklinde. Eğer satış gerçekleşirse bir alt kademeden aynı tutarda yine alım yaparak dalgalanmalardan yararlanmaya çalışıyorum. Her bir basamakta daha fazla alım yaptığım için her seferine maliyet düşürmeye katkı sağlıyor.

Hisse havuzumdan ikincil portföyüm için de belirlediğim hisseler var. Bunlarda da fiyat hedefim var gelirse alım yapıyorum. Yine basamak yöntemiyle sabit tutarda 10-9,5-9 gibi alım yaparak her seferinde alım fiyatlarımın ortalamasının altında bir maliyete ulaşarak alım yapmış oluyorum. Bu kağıtları satma hedefim ise %100 yaptıkları anda yarısını satma üzerine kurulu. Dolayısıyla maliyet sıfırlanmış halde oluyor.

Bu kadar hisse ve fiyat takibatı nasıl yapıyorsunuz diyenleri excelin marifetlerinden yararlanmaya davet ediyorum. Hisse fiyatlarını işyatırımdan çektirip güncellediğimde alım veya satım değerlerime ne kadar uzakta olduğunu gösteriyor. Makul bir uzaklık varsa emirleri veriyorum gün içinde bakmaya dahi gerek kalmıyor. Hisseleri incelemek ise burda harcadığımız vakitten daha az zamanda yapılabilen bir şey.

Sistemimin özü düşük maliyetle elde etme üzerine kurulu. Hisseleri nasıl belirlendiğim ise burada yazan bir çok hususla benzer. 20 liraya ulaşmış hisseyi 4 liradan almışsanız 5 kat, 5 liradan almışsanız 4 kat kazanırsınız. 4'den 5 ise yalnızca %25 fark var. Ben bu %25 düşüşü sağlama peşindeyim aslında. Sistemime sadık kalırsam kriz dönemlerinde ciddi avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Portföyde döviz ve altın da bulundurarak kötü günlere akçe saklamak da oldukça önemli.
    Gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş. Paylaşımınız için teşekkürler.

8.  Alıntı Originally Posted by Merlin797 Yazıyı Oku
    Size katılıyorum, bir hisseyi ''al unut'' devri geçti gibime geliyor. Örneğin Çimsa; 2013 ocak ayında 100.000 TL'lik (Fiyatı o zaman 9,80 TL civarı) alınmış olsa ve hiç sat-al yapmadan beklense idi bugüne kadar 60.000 TL civarı temettü alınacaktı. Hisse şu an 14 küsürlerde. 14,00x10.000 desek şu an 140.000 TL hisse fiyatı, 60.000 TL de temettü: 200.000 TL olacaktı. Ama dolar bazında bakacak olursak ki 2013 ocak ayında dolar 1,75 civarındaydı. 100.000/1,75=57142 usd. 200.000/3,57=56022 Usd. Hisseyi hiç sat al yapmadan beklersek dolar bazında zarar. Temettüleri nakit olarak alıp yemediğimizi ve ana hisseye ilave ettiğimizi düşünürsek de 60.300 usd civarı yapıyor bugünlerde. Zaten 57 bin doları faize yatırsak 4-5 yılda bileşik olarak 60bini geçerdi. Eğer tasarruf ya da temettü beklentisi ile hisse alınacaksa bence takip de edilmeli. Televizyonlar borsa şöyle uçtu, böyle kaçtı, zirveye gidiyor dediği zaman takipte olmak şartı ile satıp, borsa yine bugünü eksi kapattı, bu haftanın en çok kaybettireni borsa diye haberler çıktığı zaman da ''yine takip şartıyla'' almak lazım.
    Aselsan'a not düşeyim; aynı tarihlerde aynı para ile alınsaydı, dolar bazında 160.000 usd olurdu. Bu kadar kazandırmasındaki en büyük etken o tarihte dolar bazında 4,80 şimdi ise 7,28 usd olması ve arada %100 bedelsiz hisse dağıtması olmuş.
    Bu bağlamda hangi kağıdı alıp bekleyeceğiz, iyi araştırmak lazım.
    Hesabınızda yanlışlık var gibi geldi. Çimsada hem temettüye göre düzeltilmiş 2013 fiyatını kullanmışsınız hem de sonradan temettüleri eklemişsiniz. Yani fazladan temettü geliri oluşmuş. Yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen.

Sayfa 76/637 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •