Sayfa 1/11 123 ... SonSon
Arama sonucu : 88 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Temel düzeyde , pratik, basit olarak Temel Analizi anlatıyorum.

1. Temel düzeyde , pratik, basit olarak Temel Analizi anlatıyorum.

Arkadaşlar merhaba internette bir konunun büyük bir eksikliğini hissederek bu konuyu açmak istedim. İntenette teknik analizle ilgili birçok site , yazar, döküman kitap bulabilirsiniz. Fakat temel analizle ilgili malesef sınırlı sayıda döküman , bilgi , site var . Bu kaynaklarda malesef çok dagınık durumumdadır. İnternette hisselerin teknik ve temel analizini yapan sağolsun bir çok arkadaşımız var. Benim burada yapmak istediğim yatırımcılar , özellikle yeni başlayanlar, temel analize ilgi duyan arkadaşlara temel düzeyde, pratik bir şekilde temel analizin en lazım olan kısımlarını anlatmak istiyorum. Anlatırken aşağıda resimler ekleyerek anlatmaya çalışacağım.

Aslında temel analiz çok ayrıntılı olan bir çok alanla ilişkili olan bir analizdir , fakat bu analizin bazı önemli kısımlarını öğrenirsek borsa hayatımızı kurtaracak düzeyde yeterli olabilecegini düşünüyorum.

2. TEMEL ANALİZ NEDİR?

Temel analiz, bir firmanin bilançosunun, gelir tablosunun ve diger finansal tablolarinin analizini içerir. Bu analiz yönteminde yukarıdan aşağı yani dünya, ülke, sektör ve şirket analizi yapılır.

Temel analiz, en basit tanımıyla bir şirketin bilançosuna fiyat biçmektir. Yani o bilançoya sahip olan şirketin hissesinin olması gerektiği fiyatı çeşitli temel analiz teknikleri kullanarak tespit etmektir temel analiz

Temel analizle trade edecegimiz , yatırım yapacagımız hisseyi , teknik analizle hissenin alım satım zamanını tespit ederiz.

3. TEMEL ANALİZ İÇİN İNCELENEK TABLOLAR
    *Bilanço
    *Gelir tablosu

Temel analiz yaparken faydalanacağımız tablolar bu ikisidir. Bu tablolarda 100 den fazla kalemden oluşan rakamlar mevcuttur. Bu rakamlara bakarak şirketin karlılığı, borçlulugu, mali durumu önemli analizleri yaparız. Ben rakamlara boğulmadan işimize yaracak kısımları anlatmak istiyorum.

Bilanço ve gelir tablosu çok ayrıntılı olup bununla ilgili bilgi almak için internette çok fazla kaynak var. Bu tabloların ne olduğunu öğrenmeye çalışırken kendinizi muhasebeye çalışıyor gibi hissedersiniz. Bu tabloların ne demek istediğinin anlaşılması biraz zaman , emek , tecrübe isteyen bir iştir.

4. MALİ ANALİZ TEKNİKLERİ

* Rasyo analizi (Oran Analizi)
    *Karşılaştırmalı Analiz

Rasyo Analizi: Bu analizi yaparak ,bazı formüller kullanarak şirketin likitidite, mali yapısı, karlılık durumu, etkinlik, büyüme oranı , FK, PD , Firma değeri , FAVÖK gibi piyasa çarpanlarını buluruz.

Karşılaştırmalı Analiz: Bu analizde şirketin mali tablolarının bir önceki çeyrekle, bir önceki yılla karşılaştırıyoruz. Bu karşılaştırma ile şirketimiz geçen çeyrek yada yıla göre ne yapmış karı, borcu artmışmı, azalmışmı buna bakıyoruz. Yine şirketimizi tablolarını , karlılığını sektördeki diger şirketlerle karşılaştırıyoruz. Sektöre göre durumunu tespit ediyoruz. Sektöre göre karlılığı, marjları, borçluluğu , piyasa çarpanları ne durumda bunu kıyaslıyoruz.

Aslında daha bir kaç madde daha mali analiz tekniği (Dupont, Swot,Dikey , Yüzde analizi) var fakat ayrıntıya girmeden işimize yarayanı anlamak istiyorum.

İşin esası nedir biliyor musunuz rasyo analizi ile karşılaştırmalı analizi öğrendiniz mi teknik analizin matematikteki gibi 4 işlemini öğrenmişsiniz demektir.

5. Sayfayı teorik bilgiyle doldurmak istemiyorum resimlerle anlatmak istediğim bölümü aktarmak istiyorum. Yoksa teorik bilgi kopyala yapıştır ile 100 sayfaya varan bilgi yapıştırabilirim.

Analiz için herkesin kullanmadığı investing, iş yatırım , temel analiz.net gibi siteleri kullanarak anlatım yaptım.

6. [IMG][/IMG]

Analiz için bir hisse seçiyoruz ben aselsanı şeçtim , analize başlamak için investing.coma giriyoruz. Yapılacakları anlaşılabilecek bir şekilde sitenin içine yazdım. Oradan takip edilebilir. Ben sırasına göre resimleri ekleyeyim.

7. [IMG][/IMG]

8. [IMG][/IMG]

Sayfa 1/11 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •