Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 9 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Vadeli Mevduat Yenine Banka Bonosu Kullanımı Yaygınlaşır mı? (Örnek : N Kolay Bono)

1. Lightbulb Vadeli Mevduat Yenine Banka Bonosu Kullanımı Yaygınlaşır mı? (Örnek : N Kolay Bono)

Merhaba,

Milliyet' in 03.02.2011 tarihli bir haberi var. 2011 yılında devletin bankalara bono ihracı yetkisi vermesiyle birlikte Vadeli Mevduat hesabı yerine banka bonosu kullanımının bireysel yatırımcının ne kadar ilgisini çektiği anlatılıyor. O yıllarda bireysel alım ve satımın çok karmaşık olduğundan ve yatırım seviyesi vadeli mevduat olanların ilgisini çekmeyeceğinden bahsetmiş. Gerçekten de Aktif Bank' ın N kolay bono' nun çıkışına kadar vadeli mevduat yatırımı yapanların bu şekilde banka bonolarını etkin bir şekilde kullandığını sanmıyorum. Yani Aktif Bank' ın N kolay bonoyla bir devrim yaptığı söylenebilir bence.
    1. Diğer bankalardan da bu konuda bir atak gelecek mi? Böyle birşey bekliyor musunuz?
    2. Yaklaşık 7 - 8 aydır N kolay bono var ama diğer bankalarda bir hareketlilik yok hala. Acaba N Kolay Bono istenen ilgiyi görmedi mi?

Yukarıdaki 2 soruna çok değerli yorumlarınızı alabilir miyim.

İlgili yazı Güngör Uras' ın link aşağıdadır.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/...degil-1347623/

2. bonoyu çıkaran bankanın durumuna göre değişir.

aktifbank ın ki örneğin hiç bişi olacağını sanmıyorum

fakat bazı yatırım bankaları var onlara çok sıcak bakmıyorum

birde öst ler var onlara da bakmak lazım

3.  Alıntı Originally Posted by Pythagoras Yazıyı Oku
    bonoyu çıkaran bankanın durumuna göre değişir.

aktifbank ın ki örneğin hiç bişi olacağını sanmıyorum

fakat bazı yatırım bankaları var onlara çok sıcak bakmıyorum

birde öst ler var onlara da bakmak lazım
    Aslında konuyu açarken diğer bankalar da N Kolay bono gibi vadeli veya ing e-turuncu hesap benzeri kullanımı ve işlemleri kolay masrafsız bir ürün yapsalar vadeli mevduat veya ing e-turuncu yerine bu vadeli benzeri bonolara ilgi ne olur onu ölçmek istemiştim.

Bir de yatırımcılar ne düşünüyor diğer bankaların bu işe girmemesinin nedeni ne? Beklenen ilgiyi görmedi mi?

Aktifbank için bişey olmazdan kastınız ne iyi mi köyü mü?

Diğer yatırım bankalarını ben de biliyorum ama n kolay bono kadar kullanımı ulaşımı ve al- sat ı kolay değil. Yani yatırım seviyesi vadeli mevduat olan biri bu yatırım bankalarından veya diğer bankalardan kolay kolay bu karmaşalıkla belirsizlikle bono almaz.

Ahmetg Guest
    net getiri yuksek olursa neden olmasin?

zaten oyle bir sey olsa millet almaya baslardi

Aktif bank mevduat toplayamaz dolayısıyla diger bankalarla karsitirilamaz.

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    net getiri yuksek olursa neden olmasin?

zaten oyle bir sey olsa millet almaya baslardi
    Yani diğer bankalar stopaj avantajı olmasına karşın neden böyle bir ürün çıkarmıyor. Yani piyasaya sürseler talep görür gibi duruyor. Bankaların N kolay gibi bir ürün çıkarmamasının nedeni ne olabilir? Bir düşünceniz var mı?

7.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Aktif bank mevduat toplayamaz dolayısıyla diger bankalarla karsitirilamaz.
    Evet toplama yetkisi yok. Ama aktif bank vadeli benzeri N kolay bono ile vadeli mevduattan üstün , e- turuncu gibi günlük yüksek faiz kazandıran hesaplara rakip bir ürün piyasaya sunmuş oldu.

Mevduat toplayamıyor, ama mevduat benzeri bir ürün ile şirketine yatırım yaptırtabiliyor. Üstelik daha az stopaj oranıyla avantaj sağlıyor. Böyle bir bono ürünü daha önce hiç görülmemiş bir devrim niteliğinde. Aktifbank mevduat toplayamıyor ama mevduat toplayan bankalara rakip olabiliyor, günlük yüksek faiz veren e-turuncuya dahi ve aynı ürünü yapan bir rakip çıkmıyor. Çok ilginç geliyor bana.

8. Aldığım bir bilgiye göre Aktifbank N kolay bonosu tükenmiş. Yani şu an yatırım yapmak isteseniz de yatırım yapamıyorsunuz. N kolay için 2 farklı vade tarihli bono söz konusu. Toplamda 500 milyon TL' lik bir borçlanma aracı diye biliyorum. Tükenmesi talep gördüğünü gösteriyor. Tekrardan yatırım yapabilmek için birilerinin elindeki bonoları satmasını beklememiz gerekecek. Ama bu şekilde mevduat benzeri bono ürününün bir yatırım kotası olması da ayrı bir dezavantaj olmuş oldu.

Yarın Aktifbank' a bir miktar para aktarıp kontrol yapacağım. Bakalım N Kolay bono alımı yapabilecek miyim, yapamayacak mıyım? Bilgi vereceğim.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •