Sayfa 902/1006 İlkİlk ... 4028028528929009019029039049129521002 ... SonSon
Arama sonucu : 8043 madde; 7,209 - 7,216 arası.

Konu: Vob 24

1.  Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Borsa fiyatlamaları ne olur manasında söylemiştim. Enflasyon karşısında sermayeler eriyip gidecek...
    O durumda işletme sermayesi fazla gerekmeyen pazarı sağlam şirketler ayakta kalır. Bankalara büyük satış gelir, borçlular da piyango niyetine alınacak fiyatlara geriler.

Genelde şirketlerin kredileri tüketici kredisi gibi değil bankara roll over etmezler ve geri çağırırlar o yüzden faizler daha da artar diye düşünüyorum. Vatandaş BES'den filan kaçmaya çalışır v.b. sarmal başlar. Konut fiyatları çok çok düşer.

Faizleri yükseltmek yerine TCMB tarafından bono alınması yani para basmak daha ehveni şer görünüyor benim gözümde.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

2. Sn silas17 usdtl 3.72'ye dayandı, bundan sonrasına dair fikriniz, grafiğiniz ne diyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    O durumda işletme sermayesi fazla gerekmeyen pazarı sağlam şirketler ayakta kalır. Bankalara büyük satış gelir, borçlular da piyango niyetine alınacak fiyatlara geriler.

Genelde şirketlerin kredileri tüketici kredisi gibi değil bankara roll over etmezler ve geri çağırırlar o yüzden faizler daha da artar diye düşünüyorum. Vatandaş BES'den filan kaçmaya çalışır v.b. sarmal başlar. Konut fiyatları çok çok düşer.

Faizleri yükseltmek yerine TCMB tarafından bono alınması yani para basmak daha ehveni şer görünüyor benim gözümde.
    Türkiye şartlarında olaya bakarsak;
    Faizler yükselirken döviz kuruda yükselir çünkü cari açık nedeniyle döviz zaten kıt kaynak. Yabancı sermaye çıkışı ise kurda ani zıplamalar yaratır. Dolayısıyla faiz yükselirken tcmb para basıp tahvil alırsa döviz daha fazla yükselir, yükselen döviz karşısında borç verenler daha yüksek faiz ister ve faizde hızla yükselmeye devam eder. İthale dayalı ekonomimiz enflasyona boyun eğer...

Düşüncem eğer oralara çıkar ise oralarda kalmaz daha da yükselir, 2001 gibi olur. TL kuşa döner.
    Aynen öyle Dostum,

Kırk defa yazdık, yeni bir zirve gelse bile bu işin sonu karakolda bitecek diye.
    Son kez yazıyorum,
    eğer 1 ay içinde birileri, birilerine çok çok ciddi taviz vermezse,
    bugünleri kısa bir süre içinde (1 ay) mumla ararız.
    Yok bu tavizler verilirse, bu kez biraz gecikmeli ( en fazla 2 yıl içinde) çok daha kötüsünü yaşarız.
    Biz deniz bitti diyoruz, hala birileri hayal dünyasında yaşamaya çalışıyor.
    Ne diyeyim, hayırlı işler, bol güneşler.

O değilde, şimdi bazı tavizler verilir ve milletin cebine iyice eller uzanırsa
    ve borsada yeni bir zirve gelirse,
    reel piyasanın gerçeklerinden uzak bir şekilde,"hani çökecektik ne oldu" gibi abuk subuk yazılar yazılmaya başlar,
    angutluk zirve yapar, hiç çekemem.

Özetle, sonuç değişmez, bu kafa değişmedikçe.
    Kısa ya da orta vadede.

5.  Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Türkiye şartlarında olaya bakarsak;
    Faizler yükselirken döviz kuruda yükselir çünkü cari açık nedeniyle döviz zaten kıt kaynak. Yabancı sermaye çıkışı ise kurda ani zıplamalar yaratır. Dolayısıyla faiz yükselirken tcmb para basıp tahvil alırsa döviz daha fazla yükselir, yükselen döviz karşısında borç verenler daha yüksek faiz ister ve faizde hızla yükselmeye devam eder. İthale dayalı ekonomimiz enflasyona boyun eğer...
    İki ucu boklu değnek.

Döviz artar ise TL varlıklar ucuzlamış olur, çıkmak isteyenden daha fazla para dışarıda var. Öte yandan yurt içinde TL sınırlı.

İthale dayalı ekonomi söylemi çok doğru değil. İthal girdiye işçilik eklenip yurt dışına satılıyor.

Pahalı olan enerji nedeni ile kazak giyilir toplu taşımaya yönelinir. Faizler çok yükselir ise ekmek fiyatları artar her malın içinde dövizden çok faiz var.

Faiz bence dövizden ve enflasyondan daha kritik.

Yeni yılda zam gelecek diye otomobil sektörü hareketlenmiş.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
    İki ucu boklu değnek.

Döviz artar ise TL varlıklar ucuzlamış olur, çıkmak isteyenden daha fazla para dışarıda var. Öte yandan yurt içinde TL sınırlı.

İthale dayalı ekonomi söylemi çok doğru değil. İthal girdiye işçilik eklenip yurt dışına satılıyor.

Pahalı olan enerji nedeni ile kazak giyilir toplu taşımaya yönelinir. Faizler çok yükselir ise ekmek fiyatları artar her malın içinde dövizden çok faiz var.

Faiz bence dövizden ve enflasyondan daha kritik.

Yeni yılda zam gelecek diye otomobil sektörü hareketlenmiş.
    Her malın içibde enerji var o da dövizle

Ekonomimiz ithale dayalı olmasa her sene 30-40 milyar dolar cari açık verirmiyiz?

Ha bu cari açık sıfırlanırsa senelik hazine geliri en az 30 milyar tl düşer o da ayrı konu...

Ağaoğlu’ndan sektördeki durgunlaşmayla birlikte iflas uyarısı
    Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yaşanan bir iflas olayını hatırlatarak müteahhitler için endişelerini paylaştı
    09:2723 Ekim 2017

8.  Alıntı Originally Posted by KAHRAMAN Yazıyı Oku
    Sn silas17 usdtl 3.72'ye dayandı, bundan sonrasına dair fikriniz, grafiğiniz ne diyor.
    sayın Kahraman
    seansın sonlarında ekranda yoktum...
    dolar vadeli için, 3,70 civarına sarkarsa long açacağımı,
    veya 3,72 üstüne atarsa long açacağımı belirtmiştim...
    aşağıdaki değil ama yukardaki 3,7215 deki şartlı emrim gerçekleşmiş...
    geceye bi miktar longla girmiş oldum...
    mavi bölge 3,6950 üstünde kaldığı sürece benim gözümde long piyasadır...
    altında şorta reverse olurum..
    bol kazançlar dilerim...

Ne teknik analiz, nede insanlar 1 dakika sonrasını bilemez. Grafikler sadece "ne olursa ne yapmanızı yada yapmamanızı" gösterebilir. Fazlası değil...

Sayfa 902/1006 İlkİlk ... 4028028528929009019029039049129521002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •