Sayfa 14/58 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 460 madde; 105 - 112 arası.

Konu: COSMO - Cosmos Yatırım Holding A.Ş.

1. Tebrikler
     Alıntı Originally Posted by Ramazan Demir Yazıyı Oku
    Selamlar. Sanat eserleri hakında cidden hiçbir fikrim yok Ancak bugün daha detaylı araştırdım, iştirak ciddi oranda patlama yapmış görünüyor. Aşağıda açıklamaya çalıştım

Cosmos Yatırım Holding AŞ. Sermayesi 6 milyon TL.
    Sahipleri: Hakan ERTAÇ, Murat AŞIK, Mehmet AKÇAY. Herbiri yaklaşık çeyrek paya sahip. Kalan çeyrek pay da fiili dolaşımda diyebiliriz kabaca.
    Cosmos u inceleyebilmek için, öncelikle %60 bağlı ortaklığı olan ve esas faaliyetinin üzerinden gerçekleştiği şirket olan Enerji Ofisi ni incelememiz gerekir. Zaten ana ortaklık üzerinden kayda değer bir faaliyet, gelir, gider gerçekleşmediğini 2018 geçici vergi beyannamesinden görebiliyoruz.

Enerji Ofisi, halka açık bir şirket olmadığı için, ancak Ticaret Sicil arşivindeki gazetelerinden bilgilerine ulaşabiliyoruz. Eski unvanı Parsiyel Ekspres Lojistik Uluslararası Nakliyat Anonim Şirket olan şirketin şimdiki unvanı 28 Ağustos 2016 tarihinde unvanı Enerji Ofisi Akaryakıt Pazarlama ve Dağıtım A.Ş. olarak tescil edildi. Faaliyet alanı, her türlü akaryakıt, tehlikeli madde vs taşımacılığı yapmak şeklinde güncellendi. O tarihteki Yönetim Kurulu: Murat Yalçındağ, Mehmet Ferih Kamiloğlu, Yücel Mançe, sermayesi ise 50.000 TL olarak görünüyor. 4 Mart 2008 de sermayesi 1.000.000 TL olarak artırılıyor ve halen eski sahiplerin ortaklığı devam ediyor. Şu andaki patron grubunun ilk ilişkisi sanırım 31 mart 2009 da başlıyor ve Tarkan Ertaç dördüncü ortak olarak şirketin sermayedarı oluyor. 7 Mayıs 2010 da Hakan ERTAÇ YK üyesi atanıyor.
    Enerji Ofisi nde 28 Haziran 2010 da sermaye 2,5 milyon TL ye artırılıyor ve bu tarihte şu andaki patron grubu (AŞIK, ERTAÇ, AKÇAY) büyük sermayedar oluyor (toplam 2 milyon TL koyuyorlar), eskilerden yalnızca YALÇINDAĞ kalıyor.
    Enerji Ofisi, 2014 ten itibaren güzel iş yapmaya başlıyor. Sicil gazetelerinde yer alan genel kurul karar metinlerinden anladığımız kadarıyla Enerji Ofisi, 2014 yılına kadar hep zarar eden bir şirketmiş. (Hatta 2004-2009 arası mahsup edilemeyen zararları ERTAÇ, AŞIK, AKÇAY cebinden karşılayıp kapatıyorlar) 2010-2013 zararları geçmiş yıl zararları olarak dururken, 2014 ten itibaren sürekli kar ediyor, 2017 yılına kadar edilen karlar ise geçmiş yıl zararlarını kapatamıyor. Ancak 2018 den itibaren geçmiş yıllar kar/zarar durumu artıya geçiyor.
    COSMOS un şu andaki durumu nedir, nereden nereye geldi anlamamız için, 2014 teki Enerji Ofisi satın alınması sürecinde her iki şirketin durumu nasıldı ve sonuçta nasıl etkilendi, anlamamız gerekiyor.
    Mayıs 2014 tarihli KAP bildirisinde, Enerji Ofisi AŞ nin Galata Yatırım AŞ tarafından yapılan değerlemesinin 16,3 milyon TL olduğu ifade ediliyor. (Unutmayalım ki, patronlar aynı. Sağ cepten sol cebe gidecek para) Tabi COSMOS da bir miktar da KY var, onlara da ayrılma hakkı tanınıyor.
    Aynı KAP bildirisinde, satıştan gelen paranın çoğunluğun mahsuben COSMOSa koyularak COSMOS sermayesinin 6 milyondan 12 milyona çıkartılacağına ilişkin YK Kararından da bahsediliyor, burası ilginç, zira sermaye artımı gerçekleşmedi bugün itibarıyla halen 6 milyon.
    İlgili metin aşağıda:
    Şirketimiz Yönetim Kurulunun bugünkü toplantısında;
    1- Şirketimizin lojistik alanında faaliyet gösteren ve çoğunluk payları Metin Aşık, Hakan Ertaç ve Mehmet Akçay a ait olan, Galata Yatırım A.Ş. tarafından yapılan değerlemeye göre değeri 16.361.166 TL ve beher payın değeri 6,544 TL olan Enerji Ofisi A.Ş: ye % 60 oranında iştirak edilmesine, Yönetim Kurulu üyelerimiz Metin Aşık, Hakan Ertaç ve Mehmet Akçay ın sahip oldukları paylardan her birinden 500.000 adet olmak üzere toplamda 1.500.000 adet pay alınmasına, alım bedelinin her bir satıcıya 1.400.000 TL sinin nakit olarak ödenmesine, kalan bakiyenin borç olarak kaydedilmesine,
    2- Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 6.000.000 TL den 6.000.000 TL artırılarak 12.000.000 TL ye yükseltilmesine, ortaklarımızın yeni pay alma haklarının tamamen kısıtlanmasına, artırılan 6.000.000 TL sermayenin Şirketimiz Yönetim Kurulu üyelerinden Metin Aşık, Hakan Ertaç ve Mehmet Akçay a tahsis edilmesine, artırılacak sermayenin beher hissesinin 1 TL nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul AŞ mevzuatı çerçevesinde belirlenmesine, Şirketimiz Yönetim kurulu üyesi olan Metin Aşık, Hakan Ertaç ve Mehmet Akçay ın her birinin Şirketimizden olan alacaklarının sermaye artırım borçlarından mahsup edilmesine, fazla kısmın nakit olarak tahsil edilmesine, sermaye artırımı izni için SPK ya başvurulmasına,

Yine Mayıs 2014 te KAP a gönderilen 2014 tarihli Enerji Ofisi değerleme raporunu okuyunca ise daha detaylı bilgilere ve güzel projeksiyonlara ulaşıyoruz.
    â�¦2014 yılı Ocak ayından itibaren kademeli olarak tehlikeli madde taşımacılığında uygun sertifikalandırılmış araçlarla (ADR sertifikalı) ve tehlikeli maddelerin taşınmasına uygun eğitim almış sürücüler ile yapılması zorunluluğu ile Türkiye de yeni bir dönem başlamıştır. Bu süreçte, 4 yıllık bir geçiş dönemi hedeflenmektedir. Yönetmelikle belirtilen kural/zorunluluklara uymak amacıyla yapılacak işlemlerin süresi (uygun araç filosuna ve çalışanlar vb.) değişmekle birlikte 2 yılı bulmaktadır. 2007 yılından beri ADR sertifikalı araç ve yeterli eğitim/donanıma sahip sürücüler ile faaliyet gösteren ilk şirketlerden biri olan Enerji Ofisi A.Ş. sektörde önemli bir konuma sahiptir.
    �
    (Değerleme, indirgenmiş nakit akış yöntemiyle yapılmış. 2017 hasılatı 32 milyon, 2018 hasılatı 35 milyon, 2019 hasılatı 38 milyon öngörülmüş. Faaliyet kar marjı giderek artan bir seyirde 2019 lara gelindiğinde yüzde 8 olacaktır denmiş. Net kar marjı da artan bir oranda 2019 itibarıyla 3,7-4 arası olacakmış.)
    �
    â�¦ Şirket in 2013 yılı sonu itibariyle 9 milyon TL olan geçmiş yıl zararları ve 2020 ye kadar elde edilmesini beklediğimiz net karın bu zararları karşılamayacak olması nedeniyle projeksiyon dönemi içerisinde herhangi bir vergi ödemesinin yapılmayacağını öngörüyoruz. Uç yılda ise vergi oranını değerleme methodolojisi ve uzun vadeli yaklaşım doğrultusunda faaliyet karı üzerinden %20 olarak modelimize yansıtıyoruz. ...

Raporda Enerji Ofisi nin net karlarını 2014 ten başlayarak sırayla, -600bin, -120bin, 267bin, 744bin, 1,12milyon, 1,39 milyon ve 2020 için 1,65 milyon olarak öngörüyor.

Dönen varlıklarını 2018 için 4 milyon, 2019 için 5,6 milyon; toplam varlıklarını 2018 için 30 milyon, 2019 için 32 milyon;
    2013 te 493 bin olan özkaynakları 2018 için 8,4 milyon, 2019 için 9,83 milyon, 2020 için 11,4 milyon öngörüyor.
    Temmuz 2014 te, tahsisli sermaye artırımından vazgeçerek aynı oranda bedelli arıtmak istiyorlar. (sonradan bu da gerçekleşmiyor

Bütün bu bilgilerden sonra şöyle bir dönüp baktığımızda, 2014 yılında patronlar COSMOSu devraldığında COSMOS 6 milyon sermayeli, 4.5 milyon özkaynağa sahip, son yılında 1 milyon net zarar yazmış, alacağı/borcu olmayan, net değeri 4-5 milyon civarı boş bir holding gibi duruyor. 2014 yılında yapılan operasyonla holdingin özkaynağı eksiye iniyor, borçları (ortaklara da olsa) bir anda artıyor. Peki buna değer bir operasyon mu? Enerji Ofisi o zamanlarda gerçekten 16 milyon edecek bir şirket mi? İlk bakışta değil gibi. Devir tarihinde, Enerji Ofisinin 21 milyon varlığı, 18 milyon borcu olduğunu görüyoruz. Hatta yukarda da yazdığım gibi, 2013 sonunda 500bin özkaynağı var. Burada COSMOS üzerinden haksız bir operasyon mu var?

Aslında göründüğü gibi değil. Yuarıda da yazdığım gibi, patronlar önce, benceiyi niyetli olarak bu paranın büyük kısmını COSMOSa sermaye olarak koymak istiyorlar. Bu durum gerçekleşmeyince, Kasım 2014 te Enerji Ofisi nin sermayesini 2,5 milyondan 5 milyona çıkartıyorlar ve artırılan kısmın büyük çoğunluğunu kendileri karşılıyorlar (Enerji Ofisi Akaryakıt Pazarlama ve Dağıtım Anonim Şirketi ( Enerji Ofisi ), 25 Kasım 2014 tarihinde yapmış olduğu olağanüstü genel kurul ile birlikte 2,500,000 TL olan sermayesinin 5,000,000 TL sine çıkartılmasına, Murat Aşık, Hakan Ertaç ve Mehmet Akçay ın sermaye artırımına katılırken 1 TL nominal bedeli olan her bir paya 6.54 TL bedel ödeyerek, Cosmos Yatırım Holding A.Ş. nin ise 1 TL nominal bedeli olan her bir paya 1 TL bedel ödeyerek katılmasına karar alınmış ve bu durum 29 Aralık 2014 tarihinde tescil edilmiştir.) Bu sayede COSMOS un özkaynakları bir miktar düzelip tekrar artıya geçiyor. Peki, yine de, Enerji Ofisi gerçekten 16 milyon eder miydi?

Eylül 2019 sonu itibarıyla COSMOS finansal tablosu dipnotlarından aldığımız bilgi, Enerji Ofisi nin Eylül sonu itibarıyla aktif büyüklüğü 29 milyon, özkaynak toplamı 17,6 milyon, hasılatı 18 milyon, dönem karı ise 3,2 milyon. Bu değerler 2018 sonu itibarıyla ise 25 milyon, 14.4 milyon, 19.2 milyon ve 2.6 milyon imiş.
    Peki 2014 değerleme raporunun öngörüleri neydi, hatırlayalım:
    (Değerleme, indirgenmiş nakit akış yöntemiyle yapılmış. 2017 hasılatı 32 milyon, 2018 hasılatı 35 milyon, 2019 hasılatı 38 milyon öngörülmüş. Faaliyet kar marjı giderek artan bir seyirde 2019 lara gelindiğinde yüzde 8 olacaktır denmiş. Net kar marjı da artan bir oranda 2019 itibarıyla 3,7-4 arası olacakmış.
    Raporda Enerji Ofisi nin net karlarını 2014 ten başlayarak sırayla, -600bin, -120bin, 267bin, 744bin, 1,12milyon, 1,39 milyon ve 2020 için 1,65 milyon olarak öngörüyor.
    Dönen varlıklarını 2018 için 4 milyon, 2019 için 5,6 milyon; toplam varlıklarını 2018 için 30 milyon, 2019 için 32 milyon;
    2013 te 493 bin olan özkaynakları 2018 için 8,4 milyon, 2019 için 9,83 milyon, 2020 için 11,4 milyon öngörüyor.)
    Sonuçta, hasılat beklentiden az çıkmış, aktiflere için çok yakın bir öngörü olmuş. Özkaynaklar 10 milyon öngörülmüş ama neredeyse 20 milyona çıkacak. Net kar 1,4 milyon öngörülmüş ama şimdiden 3,2 milyon olmuş. Yani bence raporun çok ötesinde bir değerleme gerçekleşmiş. Yıllık da ise 4,3 milyon gelebilir.

Peki COSMOS için şu anda biz nasıl değerleme yapabiliriz? Önce Enerji Ofisi için bir değerleme yapalım. Şu an yüzde 18 gibi net kar marjı yakalamış, değerleme raporundan yardım alarak EFK sının da bunun iki katı olabileceğini varsayalım, yani üç çeyreklik 6,4 milyon olsun. Yıllık bazda 8,5 milyon eder. 10 yıllık EFK yöntemiyle gidersek 85 milyon eder!
    Değerleme raporuna göre yıllık enflasyon ve yakıt fiyatları beklentisi yüzde 6 idi. Fakat son dört yılda bu oran ortalama yüzde 12,5 oldu. Bunun dört yılda etkisinin yüzde 25 olacağını ve net kar beklentisini 1,4 ten 1,75 e çekeceğini varsayarsak yine de beklentinin 2,5 katı bir artış var. Buna enflasyon etkisini de koyarsak, değerleme raporu fiyatının bugünkü karşılığı 60 milyon TL.

Hadi bunların içbirini yapmayıp sadece değerleme raporunu enflasyon oranında artıralım, o da 25 milyon TL eder.

Bunların yüzde 60 olarak COSMOSdaki karşılığı sırayla 51, 36 ve 15 milyon TL eder. Holdingin solo bprcu 2 milyon kadar, geçmişten gelen borcu. (Muhtemelen 2014 teki ilk devralma sırasında sermaye ve özkaynak arasındaki 1,5 milyon farktan gelen borç) COSMOS, aslında enerji ofisini edinirken mevcut özkaynağının tamamını kullanmış hatta biraz da eksiye düşmüş. Ama 2014 yılında özkaynağı eksiye düşürme pahasına yapılan bu operasyon aslında COSMOS için oldukça karlı olmuş. Bu değeri edinme bedelinin finansman gideri ise fazla değil, ortaklara uzun vadeli yapılandırılmış borçlarla sağlanmış. Şu an kasada 5 milyon nakit var, finansal borç yok gibi.
    SONUÇ: Şu an şirketin olması gereken piyasa değeri en az 15 milyon, 36 milyon veya 51 milyon gibi çıkıyor. Ortalamasını alırsak 34 milyon eder.
    Şirketin bugün itibarıyla piyasa değeri 9 milyon TL! Benim kişisel görüşüm 36 milyon civarı olmalı. Yılsonu itibarıyla özkaynağın iyice düzelmesiyle birlikte, FRİGO benzeri dikkat çekmeye başlayacak ve dipten dönüş hareketiyle değerine gidecektir diye düşünüyorum. Zaten son çeyrek bilançosuyla bunun sinyalini vermeye başlamış.
    hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Hissenin dolaşımdaki lot sayısı nedir

3.  Alıntı Originally Posted by alyatçı Yazıyı Oku
    Ramazan üstad tarih seni yazacak cosmo da .

Cosmo cular Ramazan Demir bu işi biliyor benden söylemesi .

Borsada ucuz hisse artık az kaldı.
    Tarih Ramazan Demir i haklı çıkardı
    Buralardaysa selam olsun
    Bilgiye ulaş aklını kullan tavsiyelere uyma

4. Üstadın uzun uzun yazısını okudum ve dediğinin fazlası çıktı Helal olsun Allah bereketini arttırsın Kazancın daim olsun Kal sağlıcakla

5. Cosmoooooo adam🎺🎺🎺 inşaAllah tavanlara devam

6.  Alıntı Originally Posted by Kartalmrx Yazıyı Oku
    Tarih Ramazan Demir i haklı çıkardı
    Buralardaysa selam olsun
    Başka hisselerde yazıyor....Cosmo elinde olsa yazmaz mı insan?

COSMO nun iyi hisse olduğunu binlerce kişi biliyor......Ama iş iyi hisse dediğin hisseye para yatırınca SATMADAN ARKASINDA DURMAKTIR.....!!!

Cosmo da nasibi yokmuş ama belki de başka hisselerde voleyi vurmuş olabilir....!!!!

7. Arkadaşlar teşekkürler. Allah kazancınınızı ve bereketini artırsın.

Tatar kardeş, bende hem Cosmo hem de bir dönem mücadelesini verdiğim Denge duruyor. Çok da yazmıyorum bir yerde, nerde yazmışım? Nasd** takip ettim son dönem. Zaten ne yazayım, borsa saçma sapan bir yer oldu, gözaltı pazarındaki bence en sağlam şirket en geç prim yaptı, çok da şirketle ilgili değil bence sanki.

Saygılarımla.

Sayın Yetkili,
    BİST'te yatırım yapan bir vatandaşım. 8.10.2020 tarihinde ARTI,BALAT,BMELK,EMNİŞ,UZERB,YAPRK hisseleri ve 14.10.2020 tarihinde BASCM,COSMO,KERVN,SELGD,BRKO 5 er adet hisse olmak üzere toplam 11 hisseye ,internetten işlem kısıtlaması getirilmişti.Bu arada benim bildiğim 11,daha da fazla olabilir.Ve bunun yanında başka tedbirlerde vardı.Üstelik 3 ay sürecek. Bu tedbirler sözde küçük yatırımcıyı korumak içinmiş.Her hissede ortalama en az 50 bin yatırımcının olduğunu varsayarsak,en az 600 bin kişinin internetten emir verememesi anlamına gelir...sabah 9 dan saat 9.55 e kadar acaba ,bu kadar yatırımcı kişiden kaç tanesi aracı kurumuna veya bankasına ulaşabilir de emir verebilir.Telefonlar kilitlenir.Hadi kilitlenmedi desek bile, bir yatımcıya 2 dakika süre versek...bir aracı kurum 30 kişiye hizmet verir.sabah açılış bölümünde...11 hissede 300-400 kişi yapar en fazla...Hani diğer yüzbinlerce ky nın hakları...Günümüz internet zamanı,telefon zamanının biteli yıllar oldu.Sözde bu uygulama biz küçük yatırımcıyı korumadığı gibi,daha zarar veriyorBu tedbirler geldikten sonra hisselerin akıbetini görebilirsiniz..Bu çağdışı tedbirin ,bir daha uygulanmamak üzere kaldırılmasını talep ediyorum.Küçük yatırmıcının BİSTten uzaklaşmasını ,altına,dolara yatırım yapmamasını ,ekonomimize can katmasını,büyük yatırımcılara yem olmamasını istiyorsanız şayet bu önerimi dikkate alırsınız.Teşekkürler,saygılarımla.
    NOT:Arkadaşlar siz de cimere yazın,spk ya yazın.hakkınızı arayın…
    NE ELBİSELER GÖRDÜM,İÇİNDE İNSAN YOK ; NE İNSANLAR GÖRDÜM,ÜSTÜNDE ELBİSE YOK...

Sayfa 14/58 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •