Sayfa 197/300 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon
Arama sonucu : 2396 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: DARDL Dardanel Önentaş Gıda San.

1.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    Gıda sektörü iyi ama bu şirketin hala 300 milyona yakın finans borcu görünüyor. Ciro ve dönemsel karlılığa göre çok yüksek bir borç ve Bilançolarda özsermaye hala ekside. Bu koşullarda üst pazara çıkması zor görünüyor.

Belki maddi duran varlıkların yeniden değer artışları ve dönemsel faliyet karı zamanla özsermayeyi artıya gecirir.

Ama yüksek oranda bedelli sermaye ile ancak gözaltı pazarından çıkmayı hızlandırır. Borçlara bakınca bu da gerekli gibi. özermayeyi 1.00 nominal üstüne atamazsa bedelli ancak sermaye-azaltımı+ artımıyla ancak kabul görür sanırım.
    Şirketin son kap haberindeki 61 milyonluk iskonto yansımasını da hesaba katarsak yaklaşık 200m bunun üzerine ilk çeyrek karlılığı da koyarsak 200m nunda altında bir eksi öz sermaye görebiliriz yaklaşı 22-23 milyon dolar civarı desek bahse varım 2021 2. ceyrekte artıya geçer tabi yeniden deüerleme konusu var birde orada nasıl bir yol izlenecek izleyip göreceğiz. Zaten bu özsermayeden dolayı şu an bu fiyatlarda işlem görüyor ama unutmamak lazım ki borsa da beklenti satın alınır bence şirketin ciro ve karlılığına göre çok abartılacak bir sorun yok. aşağıdaki haberi okursan ne demek istediğimi şirketin neden bu durumlara düştüğünü daha iyi anlarsın diye düşünüyorum.

https://www.borsagundem.com/haber/da...itirdi/1277031

2. Gerek basında çıkan haberler gerek kap haberleri gerekse daha önceki bilançolara dair yaptığım incelemeler karşıma ilk çeyrek bilançosuna dair ilginç rakamlar çıkarıyor. İşin özü olumlu yönde çok değişik bir bilanço bilanço bekliyorum
    Bedelli konusunda ise düşüncem

3.  Alıntı Originally Posted by nicomedia Yazıyı Oku
    sn.prometheus1 ben yukarıdaki yazımı 15 Nisan da paylaşmıştım. Habere göre şirketin öz sermayesi +85 milyon TL olmuş durumda. Ve Özetle 1 milyar ciro hedefi , covid 19 nedeniyle % 30 stihdam ve %50 üretimini artıran bir şirket var.

Sanırım bir süre dardaneli takipten uzak kaldınız. Son bilgiler bu şekilde.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Evet çoktandır takip etmiyorum.
    Şirket içine geri alınan gayrimenkuller ve bunların yeniden değerlenmesi yapılarak, güncel değerlerinin gelecek bilançolara gecmesi özsermayenin artıya gecirilmiş olması muhtemel.

Ama hala bir bedelli sermaye artırımı olasılığı var. Bu durumda eğer bir bedelli olursa 1.00 nominal değerden olur. Hem üst pazara gecişi hızlandırmak hemde finans borçları hafifletmek için bedelli gerekir diye düşünüyorum.

Mevcut finasal durunda ancak bedelli sermaye artılışıyla şirketin finansal durumu iyileştirilirse üst pazara çıkışı hızlanır. Yoksa başvurular spk dan dönebilir ve uzatmalara gidebilir.

Yanlış hatırlamıyorsam üst pazara geciş için bir başvuru geri döndümü ancak bir yıl sonra tekrar başvuru yapılabiliniyor.

Yıllık bilançoda görünen borç miktarı 300 milyona yakın, bu kadarını bu kadar kusa sürede özkaynaklardan ödenmiş olması çok zor. Patron şirkete borç vermiş olabilir mi veya bedelli için ön avans koymuş olabilir mi acaba?

4. ya da bu sirket satılıyor ? bu kadar hızlı degisimin bir sebebi olması lazım..

Niyazi Önen kadar kötü niyetli bir patron niye 3 sene erken borclarını öder ki ?

tamam insaat arsa geri alımı diyeceksiniz ama bu krizde insaat yapıp villa satmak kolay mı ?

bir bomba haber bekliyorum yoksa 8 senedir oldugu gibi beklemeye devam ..

YTDegildir..

5.  Alıntı Originally Posted by Nezihi Yazıyı Oku
    ya da bu sirket satılıyor ? bu kadar hızlı degisimin bir sebebi olması lazım..

Niyazi Önen kadar kötü niyetli bir patron niye 3 sene erken borclarını öder ki ?

tamam insaat arsa geri alımı diyeceksiniz ama bu krizde insaat yapıp villa satmak kolay mı ?

bir bomba haber bekliyorum yoksa 8 senedir oldugu gibi beklemeye devam ..

YTDegildir..
    Sn. Nezihi siz eskilerden siniz hatırladığım kadarıyla. Acaba o yıllarda patron Niyazi Önen borçların ödenmesi ne karşılık hisse geri alımı yapmış mıydı? Takaslar konusunda bir fikriniz var mıdır ?

Ben artık oğul Mehmet Önen in şirketi yavaş yavaş devraldigini ve yeni bir solukla level atlattığı kanaatindeyim.

6. Sayın nicomedia yanılmıyorsam 2016 bedelli yapıldı. N. Önen aldı. Bir nevi tahsisli gibi. Hisseler 1.20 - 130 iken 1.40 dan. Örneğin ben piyasada daha ucuz diye katılmamıştım.

7.  Alıntı Originally Posted by Denizdenizli61 Yazıyı Oku
    Sayın nicomedia yanılmıyorsam 2016 bedelli yapıldı. N. Önen aldı. Bir nevi tahsisli gibi. Hisseler 1.20 - 130 iken 1.40 dan. Örneğin ben piyasada daha ucuz diye katılmamıştım.
    Teşekkürler sn Denizldenizli. Ne güzel yatırım yapmış patron şirketine. Belki bir iki aya kadar yatırdığı miktar on kat değer kazanmış olacak.

8. 1.ve 2.çeyrek hasılat toplam 750-850 milyon TL esas faaliyet kâr 300-370 milyon TL toplam borç 2019 esas 304 milyon TL bunu 104 milyon ticari borç (faaliyet borcu) yani 200 milyon borç geçen haftalarda banka borçları kapandı kârını borç ödemekle kapatıyor (para transferi yok)yıl sonu hasılat 2 milyar TL esas faaliyet kâr 600-750 milyon TL PD 2 milyar TL şuan 500 milyon olduğunu var sayalım (ema 8*5=40 tl) hedef fiyat ile portföyüme aldım (Kendime not tur yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz)

Sayfa 197/300 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •