Sayfa 278/300 İlkİlk ... 178228268276277278279280288 ... SonSon
Arama sonucu : 2396 madde; 2,217 - 2,224 arası.

Konu: DARDL Dardanel Önentaş Gıda San.

1.  Alıntı Originally Posted by Denizdenizli61 Yazıyı Oku
    Sayın Amateur, benim hissede canıma sıkan tek konu. Önen'in benim hissemin değeri bu değil 15 milyonluk en fazla 500 bin lot alacağım deyip yaklaşık 90 bin lot alması ve 11 kasımdan sonra alım yapmaması.
    İşin daha ilginç olanı benim hissenin değeri bu değil dediği fiyatın altında olması. Ve bu durumda bile alım yapılmaması.
    Bunun ilginç ve açıklanmaya muhtaç olduğunu ben de daha önce yazmıştım. Belirttiğiniz gibi, 19-20'ye kadar düştü, yine hisse alımı olmadı. Hiçbir açıklama yapmaya da ihtiyaç duymuyorlar.

Patron, Dardanel'in 40. kuruluş günü olan 17 Nisan'da Dudullu'da ek fabrika açacağız diye açıklamıştı. Açıldı mı, açılmadı mı, tek açıklama yok.

Daha önce, Yunanistan'ın "en büyük balık üreticisini" satın almak için görüşmeler yapmak için oraya bir heyet gönderse açıklama yapıyordu, 4-5 aydır çıt yok. Sağdan soldan bazı şeyler duyuyoruz.

Yıldız Pazar'a çıkmışsın, birkaç güzel açıklamayla yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilir, gözüne girebilirsin; ama tam bir sessizlik...

Fiyatın düşük seyretmesinin işlerine geldiği çok açık.

"Patron hissesi" dedikleri bu olsa gerek...
    Tüm yazdıklarım şahsi fikrimdir. Yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir.

2. Arkadaş, bu hisse dünkü açıklamaya göre bu seviyelerden kapanamaz... Eksiye bile gitti. Hiç normal değil.
    Tüm yazdıklarım şahsi fikrimdir. Yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir.

3. Kapandı

4. - Abi, merhaba!... Görüşmeyeli nasılsın?
    - İyi diyelim iyi olsun. Sen nasılsın?
    - İyiyim abi, teşekkürler. Ya, kusura bakma ama, yine soracağım: Ne olacak bu Fener'in, pardon, Dardanel'in hali?
    - D*****n kuyruğu kopacak gibi görünüyor.
    - Geçen gün yapılan açıklamadan bahsediyorsun değil mi? Gerçi ben neden böyle bir açıklama yapıldığını pek anlamadım.
    - Evet, haklısın. Finansal takvim açıklayan, yıllık hedeflerini bir KAP olarak açıklayan çok fazla şirket yok.
    - Evet abi, ben de buna takıldım. Her şeyin altında bir şey araya araya paranoyak olduk ya...
    - Kardeşim, madem buraya yatırım yaptık, iyi tarafından bakacağız. Öküzün altında buzağı aramaya gerek yok.
    - Ben de öyle düşünüyorum; daha önce açıkladığı yıllık satış artışı hedefini 5 puan yükseltmiş adam. Demek ki, ilk çeyrek iyi gitmiş. Ama piyasa neden buna tepki vermedi sence?
    - Ne bileyim? Ben de şaşırdım. Borsa böyle işte: Özellikle biz KY'ler bir şey bekledik mi, gerçekleşmez. Her şey en ummadığımız zamanda olur.
    - Peki bundan sonra ne olur?
    - Ya, istersen bana sorma. Bugünlerde ne düşünsem tersi çıkıyor.
    - Bilmiyorum abi, dedim ya paranoyak olduk. Ama daha önce rahat ol falan diyordun?
    - Aynı şeyi yine söylüyorum. Ama zamanlaması bizim beklediğimiz kadar yakın görünmüyor.
    - Olsun abi, bekleriz.
    - Bekleriz de, her hafta zarar yazıyoruz. Öbür taraftan da fırsatla kaçıyor. Her türlü kayıp.
    - Valla, aynen. Sasa500 vardı, son zamanlarda sesi çıkmıyor.
    - Abim, o var ya, şeytana pabucunu ters giydirir. Bu işi iyi bilir. Sinyalini de verir aslında, ama biz anlamadık. Açıkça şöyle yap, böyle yap diyecek değil ya!... Daha ne yapsın?
    - Evet abi, bence de... Yarısını verdim demişti. Bence kalanını da vermiş, 20'lerden almıştır.
    - Yok oğlum, alsa onu da yazardı. Bir hareket görmeden dalmaz o!...
    - Abi biz bunları ne zaman göreceğiz ya?
    - Nasıl yani?
    - Ne zaman almak, ne zaman satmak gerektiğini...
    - Oğlum, sen borsanın en zor sorularını soruyorsun. Bunu bilsen, bir sene içerisinde multimilyoner olursun. Baksana, 600'e yakın hisse var. Düşünsene biri sana "şimdi al", "şimdi sat" diyor, veya kendin bunu biliyorsun; acayip para kazanırsın.
    - Abi o da doğru. Ama yapanlar var.
    - İyi yapanlar var, ama emin ol ki herkesin yanıldığı noktalar da var. Herhangi bir hissenin bir hafta sonra %25 pirim yapacağını bilse, ama kesin olsa, herkes evini, arabasını satıp girmez mi? Borsa, belirsizlikleri değerlendirip, öngörüde bulunma ve ona göre yatırım yapma yeridir. Bilinenler zaten fiyata yansımıştır. Sen bilinmeyenleri görmeye çalışacaksın.
    - Abi, haklısın. Bir de genel trendi takip etmek lazım, değil mi?
    - Tabi, oğlum, borsa yatırımcısı siyaseti de takip edecek, ekonomik gelişmeleri de. Bunlar olmazsa olmazlar.
    - Abi konu dağıldı ya, gelelim bizim Dardi'ye...
    - Ya, işte söyleyecek bir şey yok. Ben mesela dün iyi primli kapatacağına o kadar inanmıştım ki, eksiye düştüğünde ekleme yaptım. Çok param olsa, hepsini yatırırdım... Ama olmadı işte. Daha ne diyeyim? Bekleyip göreceğiz.
    - Bekleyelim abi. Nasılsa uzuncu olduk.
    - Ya, bak sana daha önce de söylemiştim. Dardanel'in geleceğini iyi görüyorum; bu yüzden uzuncu olma iyidir.
    - Yani yükselse bile satmayacak mısın?
    - Satacağım tabii; ama hepsini değil. Ben her zaman kademeli alış, kademeli satış tarafındayım. Son düşüşlerde hissemi daha önce düşündüğümden çok daha fazla arttırdım. Kâr görünce, en azından yavaş yavaş bu fazla kısmı satarım; ama diğer kısmıyla bekleyeceğim.
    - Bu şirket sence temettü falan verir mi?
    - Valla, şu an yatırımdan başka bir laf çıkmıyor dillerinden. hep büyüme peşindeler. Temettü olacağını sanmam. Belki çoook ileride.
    - Yani, şirketin büyümesinden faydalanacağız???
    - Aynen öyle... Tabii olursa. Patronun biraz değişik hareketleri de var, çok kurumsal bir firma sayılmaz. Bu da beni korkutmuyor değil.
    - Evet abi ya!... En azından şu geri alımları yapsaydı. Şimdi herkes "patron hissenin daha da düşeceğini bekliyor, ondan almıyor" diye düşünüyor.
    - Evet, bu bir sıkıntı. Açıklama yapma ihtiyacı da duymuyor. Fiyatla oynamayı, kontrol altında tutmayı seviyor. Adam şirketin %75'ine sahip, gözü dışarıdaki %25'in cebinde... Allah gözünü doyursun!...
    - Abi, bu iş böyle. Asıl oyunu patronlar ve spekler oynuyor. Biz sadece figüranız!....
    - Aynen öyle...

5. - Abi, bu Dardi'nin işlem hacmi dikkatini çekiyor mu?
    - Çekmez mi, oğlum? Acayip düşük. Cuma günü 278 bin hisse el değiştirmiş. Bunlar içinde aynı gün satılıp geri alınan, ya da alınıp tekrar satılanlar da var. İşlem hacmi 7 milyonu bulmadı.
    - Sadece Cuma değil ki abi, ben 10 milyon TL'yi görmedim.
    - Hareketli olduğu, bunun üstüne çıktığı zamanlar oldu, ama özellikler son bir aydır tamamen ölü taklidi yapıyor.
    - Abi sence bunu nasıl yorumlamak lazım?
    - Herkes beklemede demek. Satan çok az. Hisseye ilgi oluşturacak önemli bir gelişme de olmadı, alıcı da az...
    - Tabii, böyle olunca da, patronu, speği fiyatla istediği gibi oynar, değil mi?
    - Aynen öyle...

6. - Abi, hisse bir ay içinde gözaltı pazarından Yıldız Pazar'a zıpladı. Bu sence yeterince iyi bir gelişme değil miydi?
    - Çok iyiydi, ama nedense bize faydası olmadı. Hisse o tarihten itibaren düştükçe düştü.
    - Neden düşmüş olabilir.
    - Ya, borsada "beklenti alınır, gerçekler satılır" derler ya, o oldu galiba...
    - Yani 30 TL üstü fiyatlarda bu beklenti vardı, şu an yok öyle mi?
    - Şöyle diyelim: Pazar yükselmesi beklentisi kalmadı. Çıkabileceği en yüksek yere çıktı.
    - Bana ilginç geliyor, ama ne yapalım. Yavaş yavaş öğreneceğiz bu işi. Peki diğer beklentiler gerçekleşince de böyle mi olacak?
    - Olabilir... Ama bak şimdi, sesli düşünelim: Dardi'nin pazarı yükseldi de ne oldu? Cebine bir kuruş ekstra para girdi mi?
    - Hayıııır!...
    - Peki, şirket bedelli sermaye arttırırsa girecek mi?
    - Eveeet!...
    - Peki, şu Yunanistan'ın en büyük üreticisi dedikleri şirketi satın alırsa ne olacak?
    - Ne olacak?
    - Yunanistan AB'ye üye mi?
    - Evet...
    - Peki biz üye miyiz?
    - Hayır...
    - Bir AB'ye Yunanistan gibi kotasız, gümrüksüz, -daha doğrusu gümrük yok, ama onun yerine geçecek bir sürü koruma tedbiri var- mal satabiliyor muyuz?
    - Ne gezer...
    - İşte o adım Dardanel'e sınırsız koşulsuz Avrupa'ya mal satma imkânı verecek.
    - Abi bir de bu Avrupalılar Yunanistan'ı nedense çok seviyor.
    - Aynen öyle. İşte Dardanel bundan faydalanmış olacak.
    - Ama abi, bu biraz uzun vadeli bir iş.
    - Aynen öyle. Zaten bakarsan, Dardanel uzun vadeli bir yapılanma içinde. Baksana, Enez OSGB'de yebni bir üretim tesisi açacaklardı, şimdi Kepez'deki fabrikalarını bile oraya taşımayı planlıyorlar.
    - Neden öyle yapıyorlar sence?
    - Tam olarak emin değilim, ama şu anki fabrika şehir içinde kaldığından arsa değeri artmış olabilir.
    - Peki bunun faydası olur mu? Zaten arsa değeri değerleme olarak bilançoda yer almıyor mu?
    - Yer alıyor tabii, duran varlıkların içindedir sanıyorum; ama tamamen boşaltıp, burada AVM, konut, işyeri yapılacağı zaman daha da değer kazanabilir. O bakımdan faydası olur. Ayrıca, Edirne Enez'de fabrika kuruyorlar, Dudullu'da ikinci fabrika bitti dediler, sözde 3 hafta önce açılışı bile yapılacaktı. Yani şirket büyüyor.
    - Abi, büyüse ne olur? Alt tarafı ton balığı değil mi? Daha fazla mı satacak?
    - Oğlum, sadece ton balığı olur mu? Dondurulmuş deniz ürünleri, sandviç vs. işlerine de girdiler. Ürün çeşitliliğini arttırıyorlar.
    - Abi, böyle ataklar başarılı olabileceği gibi, başarısız olup ölü yatırım da olabilir. Sonuçta girdikleri yeni alanlarda başka firmalar var.
    - Bak onda haklısın. Ama bir avantajları var: İmajı güçlü bir marka ile piyasaya çıktıkları için, daha baştan avantajlılar.
    - Abi sen raflarda böyle ürünler gördün mü?
    - Doğrusunu istersen görmedim. Dondurulmuş deniz ürünü alıyorum, ama hiç Dardanel'e rastlamadım. O Mr. NO dedikleri sandviçleri ise hiç görmedim.
    - Ben de görmedim. Dur bakalım, markete gittiğimde özellikle bakacağım. Sana da söylerim.
    - İyi olur. ben de bakarım...

7. - Alo, abi nasılsın?
    - Oğlum, biz daha az önce ayrılmadık mı? Ne istiyon?
    - Abi kusura bakma ya, kafama takıldı. Bir şey soracaktım...
    - Tamam, uzatma... Sor bakalım!...
    - Abi, şu Çanakkale Enez OSGB'de yeni tesis, fabrikayı da oraya taşıma işi ne zaman olacak? Meraklandım şimdi...
    - Oğlum, hiç KAP okumuyor musun lan? Genlerde açıkladılar ya; ana fabrikayı da oraya taşımak için 5 bin metrekareye yakın bir arazi daha almışlar. Zaten daha önce 25 mi, 27 bin metrekare mi ne almışlardı...İşte o KAP'ta 2023 deniyor.
    - Ooooo!.... Ölme eşeğim ölme. Reis de hep 2023 deyip duruyor.
    - Oğlum, 2023'e şurada ne kaldı?...
    - Koskoca iki sene var abi, ben o kadar bekleyemem.
    - Bir kere, iki sene değil... Sağdan say bir buçuk, soldan say bir buçuk sene.
    - Olsun abi, ben almayayım.
    - Sen bilirsin, saygı duyarım. Ama ben en azından hissemin bir kısmıyla o günleri görmeye kararlıyım.
    - Neden o kadar kararlısın ki?
    - Bilmiyorum işte... Ya şu Çanakkale 18 Mart Köprüsü var ya, o da 2023'te açılacak.
    - Ne alâkası var?
    - Oğlum, Çanakkale'ye bir hareket gelecek o zaman.
    - Abi, köprü yapıyorlar da millet geçebiliyor mu? Çok kazık oluyor.
    - Sen de haklısın. Ama takip ettiysen, daha köprü haberi çıkar çıkmaz, Çanakkale'de arsalar değerlenmişti. Köprü tamamlanmaya yakın ve sonrasında yine öyle olur.
    - He he, yok abi, bana göre bunlar boş işler...
    - Tamam kardeşim, dediğim gibi, saygı duyarım. Sonuçta senin paran, istediğin gibi değerlendir...

8. - N'aber abi?
    - İyidir. Senden n'aber?
    - Ben de iyiyim abi.
    - Ne yaptın görüşmeyeli?
    - Abi, Dardi geçen sene Q1de ne yapmış, ona baktım.
    - Afferin lan, gelişme var sende!...
    - Sağ ol abi.
    - Peki ne gördün?
    - Abi Dardi geçen sene ilk üç ay tam 64 milyon kâr yapmış...
    - Aynen öyle. Büyük bir bombaydı, ama biz kaçırdık biliyorsun. Hisse 2-3 liradan 8 liraya, sonra da 12 liraya fırlamıştı.
    - Abi, biz 8'den yakalamıştık ama.
    - Evet, geç de olsa trene atladık. Yalnız, o zamanki özkaynaklara da baktın mı?
    - Yoooo!...
    - Oğlum, o da çok önemli: O zaman -200 milyon falandı.
    - Nasıl yani, ekside miydi?
    - Aynen öyle...
    - Ne yapmışlar da öyle olmuş?
    - Karıştırma oraları şimdi. O yüzden gözaltı pazarındaydı. Hatırlasana, günde birkaç kez işlem yapabiliyorduk. Talep toplama, eşleşme vs... Şimdi bugüne bakalım. O günler geride kaldı.
    - Abi, gerçekten, nerelerden nerelere geldi... Şimdi özkaynaklar artı 120 milyon...
    - Şimdi patron diyordu ki, yani geçen ayki bir söyleşide, "Bu seneki hedefimiz satışların %40 artması. İlk iki ay bu hedefi %100'e yakın yakaladık."
    - Evet abi, beraber izlemiştik. Galiba Bloomberg'teydi.
    - Yok lan, A Para'daydı. 25 Şubat'ta. Burada linkini paylaşmıştık ya. Gerideki sayfalara bak istersen.
    - Evet abi ya, pardon. Şimdi hatırladım.
    - Peki sonra ne oldu?
    - Patron geçen hafta KAP'a hedefimiz %45 (+5, -5) dedi. Zaman içerisinde değişiklik olursa bildireceğiz dedi.
    - Gördün mü?
    - Abi, şimdi 64 milyonun üstüne mi %45 hesaplayacağız. Dur bakayım, yuhhh!... Abi, yaklaşık 93 milyon ediyor. Vay anasını!....
    - Oğlum, bence o kadar uçmayalım. Geçen seneki o kâr bir istisnaydı. Biliyorsun, geçen senenin tamamında 92 milyon kâr vardı. Şimdi bunu kabaca 4'e bölelim. Kaç eder?
    - İkiye böl 46, onu da ikiye böl, 23 milyon...
    - Hadi, geçen senenin hatırına ilk çeyrek biraz daha fazla olsun: Diyelim ki 30 milyon. %45 eklersen 43,5 milyon eder. Biz bu kadar bekleyelim, fazlası olursa ballı kaymak olur.
    - Abi, bu da çok iyi ya. 52 milyon sermayeli bir şirketin üç ayda yaklaşık 45 milyon kâr yapması süper olur. Ama sence bu kadar olur mu?
    - Oğlum, tabii ki bilançoyu görmeden ne söylesek yalan olur, ama haberleri yan yana koyunca ortaya bu çıkıyor. Yalan söyleyecekleri yok ya!...
    - Abi ağzından bal damlıyor. İnşallah öyle olur.
    - İnşallah...

Sayfa 278/300 İlkİlk ... 178228268276277278279280288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •