Sayfa 294/300 İlkİlk ... 194244284292293294295296 ... SonSon
Arama sonucu : 2393 madde; 2,345 - 2,352 arası.

Konu: DARDL Dardanel Önentaş Gıda San.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    1,050
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2. Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DARDL.E ve PKENT.E payları 21/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 18/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

3. O kadar yüklü bedelli yapmasına rağmen halen 200 milyon finansman gideri ödemenin iki anlamı var. Ya iktisadi olarak bu şirketi yönetemiyorsunuz ya da milleti soymak adına kötü niyetli olarak yapılan bir kurgu. Gerçekten rezillik. Bedelli öncesi patron tv ekranlarından inmiyordu. Görev tamamlanınca kabuğuna çekilmiş.

4. 2021 yılı mali tablo ve faaliyet raporundan gözüme çarpanları kendime hafıza olması için buraya da yazıyorum.

Ticari alacakların ortalama vadesi -> 2019/12'de 18, 2020/12'de 30, 2021/12'de 49 gün olurken buna karşılık
    ticari borçların ortalama vadesi -> 2019/12'de 72, 2020/12'de 63, 2021/12'de 22 gün olmuş. Yani şirket borcunu 22 günde ödeyip 49 günde tahsil ediyor. Ben şirketin CFO'su olsam operasyonel birimlerin ensesinde boza pişirirdim. Bu dramatik değişimin mutlaka geçerli bir açıklaması olmalı. Genel kurulda soracağım.

2021/9'daki faaliyet raporunda Enez'deki tesisin 2021 sonuna doğru faaliyet geçeceği belirtilmişti. 2021/12 faaliyet raporunda yalnızca fizibilitenin hala devam ettiği belirtilmiş. 2021 cirosunun 1,1 milyar ₺ olduğu yerde yıllık 800 milyon ₺ gelir beklenen bir yatırımın akıbeti konusunda daha net olunmalı. Genel kurulda soracağım.

2001'den beri döviz travmasını atlatamamış şirketin 2022 yılına girerken EURTRY kurundaki %10 artışa bağlı olarak 32 milyon ₺ negatif finansal duyarlılığı var. İktisadi açıdan iyi yönetilen bir şirkette bunun hedge edilmesi gerekir. Genel kurulda dövizle yapılan borçlanmalara karşılık neden hedge mekanizmasının ısrarla çalıştırılmadığını sormayı düşünüyorum.

2021 yılı son 3 ayında döviz cinsinden, yine, €15 M yükümlülük altına girilmiş. TRY cinsinden kısa ve uzun vadeli borçlanmalarda değişiklik yok, özellikle EUR cinsinden borçlanılmış. Takip edebildiğim kadarıyla ana kalemler altında son 3 ay yaklaşık €3,5 M CAPEX harcaması gerçekleşmiş, stoklar yılın son 3 ayındaki ortalama EURTRY kuru ile yaklaşık €4 M artmış, peşin ödenmiş giderler yılın son 3 ayındaki ortalama EURTRY kuru ile yaklaşık €2,7 M artmış, nakit ve benzerlerinde yaklaşık €1 M EUR artış olmuş, EUR cinsinden cüzi bir miktar ipotek kaldırılmış. Toplamda yaklaşık €11,5 M.

İyi yönler yok mu? Var.

- Belki sizlere saçma gelebilir fakat denetim firmasının KPMG olarak belirlenmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.
    - Bağımsız yönetim kurulu üyeliğine Kamil Ömer Bozer ve Mehmet Mete Başol beyefendilerin seçilmelerinin olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum.
    - İhracat tarafında İsrail'e düzenli artan ve yıllık $10 M bulan ihracatın önemli olduğunu düşünüyorum. İhracat pazarları arasında son 2 yıla dek Venezuela, Suriye, Libya gibi ülkeler önemli yer kaplıyordu.
    - Pazarlama Direktörü olarak atanan Yüce Kaner Atalay hanımefendi uzun yıllar FMCG deneyimi olan bir profesyonel.
    - Satınalma Direktörü olarak atanan Ahmet Mücaz beyefendi uzun yıllar Yıldız Grubu'nda çalışmış deneyimli bir profesyonel.
    - Uluslararası Satış Direktörü olarak atanan Onurkan Astan beyefendi uzun yıllar Yıldız Grubu'nda çalışmış deneyimli bir profesyonel. Sanıyorum ekibini kurmaya çalışıyor zira yakın zamana dek Yurtdışı Satış Müdürü pozisyonunda iş ilanı bulunuyordu.
    - Yatırımlar Direktörü olarak atanan İbrahim Yurdakul beyefendi uzun yıllar gıda sektöründe çalışmıl deneyimli bir profesyonel.
    - İnsan Kaynakları Direktörü olarak atanan Yusuf Çelik beyefendi uzun yıllar Koç Grubu'nun perakende şirketlerinde, özellikle Düzey'de 14 yıl, çalışmış önemli bir profesyonel.

Yukarıdan aşağıya bu değişikliklerin şirketin operasyonlarında etkisini göstermesi en az 1 yıl daha alır. Şirket köklü ve kültürün değişmesi vakit alacaktır. Yakın zamanda Mali İşler tarafında üst düzey bir atama görürsem şaşırmam.

Şirkette yatırımım bulunuyor ve takip ettiğim en önemli majör konular;
    - kapasite kullanım oranları %30'larda dolaşırken Enez'deki yatırımın akıbeti
    - Yunanistan'ın 2022 performansı
    - İşetme sermayesinin yönetimi
    - Yabancı para riskinin yönetilmesi
    - Entegre yapı ile verimliliğin artması

Eğer Enez'deki yatırım hakkında bu yılın ilk 6 ayı somut bir gelişme olmaz ise şirketin değerinde olduğunu düşünüyorum. Piyasanın bu üretim kapasitesi ile şirkete teveccüh göstermesi için yukarıda saydığım diğer konularda müspet gelişme olması gerekir. Odadaki fil ise artan döviz kurlarıyla birlikte işletme sermayesinde gerçekleşen vahim tablodur.

5.  Alıntı Originally Posted by ocetink Yazıyı Oku
    2021 yılı mali tablo ve faaliyet raporundan gözüme çarpanları kendime hafıza olması için buraya da yazıyorum.

Ticari alacakların ortalama vadesi -> 2019/12'de 18, 2020/12'de 30, 2021/12'de 49 gün olurken buna karşılık
    ticari borçların ortalama vadesi -> 2019/12'de 72, 2020/12'de 63, 2021/12'de 22 gün olmuş. Yani şirket borcunu 22 günde ödeyip 49 günde tahsil ediyor. Ben şirketin CFO'su olsam operasyonel birimlerin ensesinde boza pişirirdim. Bu dramatik değişimin mutlaka geçerli bir açıklaması olmalı. Genel kurulda soracağım.

2021/9'daki faaliyet raporunda Enez'deki tesisin 2021 sonuna doğru faaliyet geçeceği belirtilmişti. 2021/12 faaliyet raporunda yalnızca fizibilitenin hala devam ettiği belirtilmiş. 2021 cirosunun 1,1 milyar â�º olduğu yerde yıllık 800 milyon â�º gelir beklenen bir yatırımın akıbeti konusunda daha net olunmalı. Genel kurulda soracağım.

2001'den beri döviz travmasını atlatamamış şirketin 2022 yılına girerken EURTRY kurundaki %10 artışa bağlı olarak 32 milyon â�º negatif finansal duyarlılığı var. İktisadi açıdan iyi yönetilen bir şirkette bunun hedge edilmesi gerekir. Genel kurulda dövizle yapılan borçlanmalara karşılık neden hedge mekanizmasının ısrarla çalıştırılmadığını sormayı düşünüyorum.

2021 yılı son 3 ayında döviz cinsinden, yine, â�¬15 M yükümlülük altına girilmiş. TRY cinsinden kısa ve uzun vadeli borçlanmalarda değişiklik yok, özellikle EUR cinsinden borçlanılmış. Takip edebildiğim kadarıyla ana kalemler altında son 3 ay yaklaşık â�¬3,5 M CAPEX harcaması gerçekleşmiş, stoklar yılın son 3 ayındaki ortalama EURTRY kuru ile yaklaşık â�¬4 M artmış, peşin ödenmiş giderler yılın son 3 ayındaki ortalama EURTRY kuru ile yaklaşık â�¬2,7 M artmış, nakit ve benzerlerinde yaklaşık â�¬1 M EUR artış olmuş, EUR cinsinden cüzi bir miktar ipotek kaldırılmış. Toplamda yaklaşık â�¬11,5 M.

İyi yönler yok mu? Var.

- Belki sizlere saçma gelebilir fakat denetim firmasının KPMG olarak belirlenmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.
    - Bağımsız yönetim kurulu üyeliğine Kamil Ömer Bozer ve Mehmet Mete Başol beyefendilerin seçilmelerinin olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum.
    - İhracat tarafında İsrail'e düzenli artan ve yıllık $10 M bulan ihracatın önemli olduğunu düşünüyorum. İhracat pazarları arasında son 2 yıla dek Venezuela, Suriye, Libya gibi ülkeler önemli yer kaplıyordu.
    - Pazarlama Direktörü olarak atanan Yüce Kaner Atalay hanımefendi uzun yıllar FMCG deneyimi olan bir profesyonel.
    - Satınalma Direktörü olarak atanan Ahmet Mücaz beyefendi uzun yıllar Yıldız Grubu'nda çalışmış deneyimli bir profesyonel.
    - Uluslararası Satış Direktörü olarak atanan Onurkan Astan beyefendi uzun yıllar Yıldız Grubu'nda çalışmış deneyimli bir profesyonel. Sanıyorum ekibini kurmaya çalışıyor zira yakın zamana dek Yurtdışı Satış Müdürü pozisyonunda iş ilanı bulunuyordu.
    - Yatırımlar Direktörü olarak atanan İbrahim Yurdakul beyefendi uzun yıllar gıda sektöründe çalışmıl deneyimli bir profesyonel.
    - İnsan Kaynakları Direktörü olarak atanan Yusuf Çelik beyefendi uzun yıllar Koç Grubu'nun perakende şirketlerinde, özellikle Düzey'de 14 yıl, çalışmış önemli bir profesyonel.

Yukarıdan aşağıya bu değişikliklerin şirketin operasyonlarında etkisini göstermesi en az 1 yıl daha alır. Şirket köklü ve kültürün değişmesi vakit alacaktır. Yakın zamanda Mali İşler tarafında üst düzey bir atama görürsem şaşırmam.

Şirkette yatırımım bulunuyor ve takip ettiğim en önemli majör konular;
    - kapasite kullanım oranları %30'larda dolaşırken Enez'deki yatırımın akıbeti
    - Yunanistan'ın 2022 performansı
    - İşetme sermayesinin yönetimi
    - Yabancı para riskinin yönetilmesi
    - Entegre yapı ile verimliliğin artması

Eğer Enez'deki yatırım hakkında bu yılın ilk 6 ayı somut bir gelişme olmaz ise şirketin değerinde olduğunu düşünüyorum. Piyasanın bu üretim kapasitesi ile şirkete teveccüh göstermesi için yukarıda saydığım diğer konularda müspet gelişme olması gerekir. Odadaki fil ise artan döviz kurlarıyla birlikte işletme sermayesinde gerçekleşen vahim tablodur.
    Çok kıymetli detaylara değinmişsibiz, teşekkür ederim paylaşımınız için.

Dardl, small cap bir şirket olarak ve hasılatını ciddi oranda etkileyecek yatırım planlarıyla dikkatimi çekmişti. Ancak kapasite kullanım oranı bu yatırımlar yapılmadan da satışlarını artırma kapasitesi olduğunu düşündürmüştü bana.
    Bir de açıkçası yaptığı yüklü bedelli sermaye artışından sonra finansallarının daha iyi gelmesini bekliyordum.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Bu sirkette hala akil ve mantik yoluyla, bilanco analizleriyle, grafikle para kazanacagini sananlarin olmasi dusundurucu. Son 30 yiili bedelli ile gecirmis ve yatirimcisina bir kurus koklatmamis bu sirketin degerinin de hala 3 TL olmasi, basli basina bir tez konusu olmali.
    Selamlar...

7. dardanel den mutlu olmak isteyenler, konserve olarak almalarını tavsiye ederim.
    hisse senedi, mutsuzluk veriyor.

8. Borsa İstanbul tarafından yapılan son ölçümlere göre, Dardanel paylarının 1 Mayıs 2022 itibariyle BİST 50 Endeksi’ne dahil edilmesine karar verildi.

Borsa İstanbul, BIST Pay Endeksleri’nde yapılacak değişiklikleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasıyla duyurdu. Buna göre; Yıldız Pazar’da işlem gören Dardanel paylarının 1 Mayıs’tan itibaren BİST 50 Endeksi’ne dahil edileceği bildirildi. 1984 yılında kurulan Dardanel; Borsa İstanbul’da işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 50 şirketin hisse senedi performanslarının listelendiği endekste ilk kez yer alacak.

Güvenilirliğini kanıtladı

Bu değişiklikle, BİST 50 Endeks paylarına yatırım yapan yerli ve yabancı fonların portföylerine dahil olan Dardanel payları, hisse senedi yatırımı olarak güvenilirliğini kanıtladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören payların gruplar halinde fiyat ve getiri performansları belirli aralıklarla ve belirli esaslara göre ölçülerek endeks grupları oluşturuluyor. BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 endekslerine dahil olacak şirketler Yıldız Pazar'dan seçiliyor.

Sayfa 294/300 İlkİlk ... 194244284292293294295296 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •