Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 53 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Gelen sorulara YANITLAR

1.  Alıntı Originally Posted by Zekten Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlar; borsadaki hisse konusunda uzman üyelerimizden şu konuda bilgi rica ediyorum;
    11 Aralık Pazartesi günü borsadaki hissemin yarısını satıp, bu sattığım hisselerin karşılığı olan TL ile aynı saatlerde veya gün içinde başka hisse satın alabilir miyim? Hisselerimi satıp para çekmeyi kastetmiyorum, bunun için 2 iş günü sonrasını beklemek gerektiğini biliyorum. En uygun fiyattan satıp, hemen ardından (veya aynı gün içinde) güvendiğim başka hisseye geçmek istiyorum.
    brüt takasta değilse yaparsınız. brüt takasta olmüyür.

Aracı kurumlar hisse alış ve satışlarında komisyon alıyorlar... Yani benim satış verdiğim hissemi bir başka vatandaş alırken hem benden hem de ondan mı komisyon kesiyor?

Bir kağıtı 7,18 fiyatından 254 adet almışım: hisse tutarı 1823,72 lira iken BSMV dahil komisyon 3,07 lira tutuyor.
    Sonra bu kağıdı 7,20 liradan hepsini satıyorum ve hisse tutarı 1828,80 lira iken BSMV dahil komisyon 3,08 lira tutuyor.

Yani bu durumda 1,07 lira zararda mı oluyorum?
    Formül bu mudur: "Satış tutarı - (alış tutarı + alış komisyonu + satış komisyonu)"

evet hesap doğru

4. merhaba müzmin bir mevduat yatırımcısıyım. ancak elime geçen paranın bir kısmı ile çocuklarım için peyderpey hisse senedi almak istiyorum. ama karşınızda bu konuda tamamen cahil bir yatırımcı var. nasıl hesap açabilirim? hesap açmada ödediğimiz komisyon varmı? hangi aracı kurumu önerirsiniz? internet üzerinden hesap açabilirmıyim? uzun vadeli çocuklarım için hangi senetleri önerirsiniz? çok teşekkür ediyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by mavsaro Yazıyı Oku
    merhaba müzmin bir mevduat yatırımcısıyım. ancak elime geçen paranın bir kısmı ile çocuklarım için peyderpey hisse senedi almak istiyorum. ama karşınızda bu konuda tamamen cahil bir yatırımcı var. nasıl hesap açabilirim? hesap açmada ödediğimiz komisyon varmı? hangi aracı kurumu önerirsiniz? internet üzerinden hesap açabilirmıyim? uzun vadeli çocuklarım için hangi senetleri önerirsiniz? çok teşekkür ediyorum
    http://aracikurumlar.net/
    en düşük komisyona göre sıralayabilirsiniz.
    internet üzerinden hesap açılmamaktadır. ıslak imzalı olarak dokümanları imzalayıp kargoyla gönderme oluyor genelde.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    http://aracikurumlar.net/
    en düşük komisyona göre sıralayabilirsiniz.
    internet üzerinden hesap açılmamaktadır. ıslak imzalı olarak dokümanları imzalayıp kargoyla gönderme oluyor genelde.
    syg.
    çok teşekkür ediyorum bilgi için. niyetim inşallah uzun vadeli yatırım yapmak ve temettü geliri elde edebilmek. bana iyi temettü veren şirketlerin genelde çimento şirketleri olduğu söylendi. b aralar aselsan çok sık söyleniyor. ereğli tupraş havayolu şirketleri adı geçiyor. uzun vade için azar azar almamı önerebileceğiniz şirketler hangileridir acaba? tşk ederim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by mavsaro Yazıyı Oku
    çok teşekkür ediyorum bilgi için. niyetim inşallah uzun vadeli yatırım yapmak ve temettü geliri elde edebilmek. bana iyi temettü veren şirketlerin genelde çimento şirketleri olduğu söylendi. b aralar aselsan çok sık söyleniyor. ereğli tupraş havayolu şirketleri adı geçiyor. uzun vade için azar azar almamı önerebileceğiniz şirketler hangileridir acaba? tşk ederim
    rc.
    doğru bir karar vermişsiniz. tavsiye vermek kurallar gereği yasak olduğundan aşağıdaki yararlı bir analizi inceleyebilrsiniz.
    Tuncay Turşucu'dan temettü şirketleri analizi.güncel olmasa da fikir verir.
    syg
    http://tuncaytursucu.com/temettu-sir...i/#comment-991
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    rc.
    doğru bir karar vermişsiniz. tavsiye vermek kurallar gereği yasak olduğundan aşağıdaki yararlı bir analizi inceleyebilrsiniz.
    Tuncay Turşucu'dan temettü şirketleri analizi.güncel olmasa da fikir verir.
    syg
    http://tuncaytursucu.com/temettu-sir...i/#comment-991
    çok teşekkür ettim.

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •