Sayfa 11/50 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Arama sonucu : 393 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Sistemlerle Kazanç Mümkün mü ?

Alıntı Originally Posted by berryforeva Yazıyı Oku
    En çok egale etmek istedikleri periyodlar. 1 5 15 ve 60. Çok nadir olarak günlük ve haftalık periyodlara saldırıyorlar.
    ........
    9;30 ve 18;15 de piyasa kapatmalar boşuna değil. Barların matematiğimi aklınıza gelemeyecek kadar profesyonel istatistiklerle ayarlanmış.
    matriksde Nbar var, onu kullanabilirsiniz. günün son barı ile ertesi günün ilk barını birleştirebilir. seçilen N değerine göre. bu dezavantajı. avantajı ise her barda geçen süre aynıdır.

2. tartısılan konudan sapıldı gibi.

Her oyuncunun bir sistemi vardır kötü veya iyi öyle zannediyorum özellikle viopta iseniz.

Ancak bu kafamızdaki sistemlerimize genellikle uyamama sorunu yaşamaktayız. Birde aksi gibi bu kafamızdaki sistemler neredeyse 2 haftaya bir sürekli değişir. sürekli değişen bu stratejiye sistem adını takmakta çok uygun görünmüyor.

Robotculuk ise siz hiç ekran bile izlemeden kafanızdaki sisteminizi otomatık olarak bir borkere iletmişsiniz gibi sizin yerinize harfiyen bu işi yapar.

Ve sisteminizin geçmişini istatistikleriniz herşeyinizi ölçmenizi sağlar. Tüm bu nimetleri bize sağlayan robot calıstırıp test edebildiğimiz programlardır.

manuel kafadan kurulan bir sistemi örnegın şu ma kesişirse alırım gibi bir yaklaşımı manuel uygulamanıza bence imkan dahilinde bile değil.

MA ların bir çok kez yatayda çok fazla al sat yaptıgını bılıyorum haa uzun vadeli bir MA ise bu olur ancak buda yine yatayda çarpılacaktır.

üstelik uzun vadeli yapılar genellikle cok daha az getiri üretir.

yani kafanızdaki sistemi manuel uygulamak robota dökmekten çok daha zararlı bir iştir.

Bir kere ma nın kesip kesmediğini görmek için ekran izleme mecburiyetiniz var.

Siz kesip kesmediğini anlayıpta emri gönderinceye kadar ön kötü bir 5-10 saniye geçecek aktiften emir göndereceğiniz için robotun kaymasından çok daha fazla kayma yiyeceksiniz.

Hadi ma kesişir gibi oldu diye bekleyen emir gönderdiğinizi düşünelim bu kez ma kesişmezse tekrar aldıklarınızı geri vermeniz gerekecek.

Peki ya bir sonrakı bar tekrar al yakarsa ya ondan sonrakı bar tekrar sata düşerse.

Hadi bunu manuel uygula da göreyim. İmkanı yok bir ma kesişimi 1 ayda 50 tane işlem açıp kapatabilir.

başka bir indikatorle kesiştiğini teyit etme filan hepside repaint sebebiyet verecek ihtimaller.

biz bar kapanmadan 1 2 saniye önce emir gönderirken dahi repaintle karşılaştık.

hiçbir indikator veya alt mumlar veya baska birşey bu ihtimali ortadan asla kaldırmıyor.

adamlar 2 saniye içerisinde 200 puan basıyor. istediğin teyidi yap eninde sonunda repainte kurban gideceksin.

repainti 0 laymazsın ancak bu sekılde teyitlerle en aza indirebilirsin. Yada kapanısı baz almayan baska bir yapı geliştireceksin.

gelelim önce bir kazanıp sonra kayma hesabı olayına. Şimdi tabiki milleti küçümsemek istemiyorum dikkat etmeye calısıyorum fakat bu işte tecrübesi az kişiler görünce ister istemez yazılarım yanlış anlaşılabiliyor.

benim sistemim 10 yılda 5000 adet işlem gönderiyor 20 puan komısyon sadece bir kademe kaysam 25 topla

her işlemde 45 puan maliyet.

5000*45 = 225,000 bin puan sadece maliyetlere gidiyor.

aya bölelim = 225/10/12 =1875 sistem her ay 1875 puan uretırse 0 a0 cıkıyor.

Önce bir kazanın sonra maliyetleri hesaplayın demek biraz saçma kalmıyor mu bunu ancak yeni sistemci olmuş kişiler yapar.

bir sistem tasarlar 10 yıllık veride 9000 işlemli sistem getiri muazzam cıkar 800,000 diyelim.

yani her ay 800/10/12 = 6,666 puan muazzam 9000 işlem *45 maliyet = 405,000 puan gitti bile

Sistem getirisinin tam yarısını götürüyor.

kaymaların 25 olacagınında garantısı yok 50 olursa bittin 0 üretir hatta negatif üretirsin.

gelelim günlük 300 puan mevzusuna bunu başardıgını söyleyenlere soruyoruz nasıl başardıgını fakat sel verip sır vermiyorlar.

diyelimki alış yaptın 300 puana da kar al koydun stopun neresı hiçmi stop olmuyorsun ?

600 puana stop koysan o gün 900 puan kar etmen gerekecek.

ön yargılı değilim ancak 300 puan mevzusunun bu kadar basit oldugunu hıc sanmıyorum.

gelelim 1 adet ma nın fiyatlarla kesişimine bir kere bunun manuel uygulamasınında imkansız oldugunu belirteyim. kaymalarını aşırı derecede yüksek olacaktır. aktiften emir göndermen gerekecek.

Haa eğer sen diyorsanki yaw ben genel konjektürede bakar ona göre ma kesse bile uygun degılse almam diyorsan zaten yaptıgın şey sistemcilik değil.

manuel yapılan hiçbirşey sistemcilik değildir cunku yapılamayacağına eminim.

yapsan bile robotlardan daha hızlı olmayacağın için her halukuarda zarar edeceksin.

benim kafamca kurdugum bir sistem var ona göre al sat yapıyorum KOCA BIR YALAN.

kafanda kurdugunuz o sistem her gün değişiyor aslında.

Geçmiş grafiklere bakıp kafanızda stratejinin calıstıgını görebilirsiniz.

Ancak o günü yaşarken o stratejinizi uygulamazsınız çünkü;

önceki gün eşinizle kavga etmişsiniz ve uykusuz kalmışsınızdır birde aksi gibi cocuk hastalanmış ve acıle gitmişsinizdir sabaha kadar uykusuz kalmışsınızdir sinir stres hat safhada. oda yetmezmiş gibi cok onem verdiğiniz bir borsacı borsanın o gün düşeceğini söylemiştir oysaki sisteminizde al veriyor kafadan kurdugunuz.

İşte o gün yanlış işlem yapacagınız gündür. Bİz insanız butun işimiz borsa değil hastalanırız bir yere gitmemiz gerekbilir vesaire. Sisteminiz kafanızdaki sistem o gün Al verir uygulamayamayacağınız için aslında cok buyuk bir fırsatı kacırmış olabilirsiniz.

manuelcilere sistemci demek sistemcilere büyük bir haksızlık.

Sistemcilerin cok buyuk bir avantajı var mesela hız bunların en basında duygusuzluk ve diisiplin en başlarda.

Sistemcilik dediğinin kuralları bellidir ve saibttir. şöyle olursa soyle boyle olursa boyle.

fakat kafamızın içindeki sistem siz fakrında olmasanız bıle bır cok şeyden etkilenir sabit değildir. piyasanın cok zor oldugu bir gün kafanızdaki bu sistemi uygulamakta bir kaç saniye hatta dakikalar kaybedebilirsiniz.

Buna tereddüt etme diyoruz. nasıl kı araba surerken karsıya geçeceğinizi düşünün ve ışık olmadıgını düşünün sol taraftanda bır araba geldiğini düşünün.

Bazan tereddüt ederiz ulan geçermiyim acaba yok geçmeyeyim gibi. cok hızlı karar vermemiz gerekir ya durmak yada geçmek durursunuz sonra keşke geçseydim derdiniz.

işte manuel trade aynı bunun gibidir mutlaka tereddut edeceksiniz ve bu tereddut size pahalıya patlayacaktır.

Oysakı robotların kuralları bellidir gelen aracın hızını ölçer geçip geçmeyeceğine 1 sanıyede karar verir. tereddüt etme gibi bir luksu dahi olamaz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by berryforeva Yazıyı Oku
    2-3 kelam etmek isterim. Bir robot yazmaya kalktınız bu robotun sizin koşullarınız olmadan çalışması imkansız. Nedir bu koşullar, şartlar? Örnek veriyorum onlarca indikatör var. Hepsinde şu şu olursa al veya sat. Hatta bunu 50 tane koşula çıkarın 50 sinin koşulu uyarsa alsın veya satsın.
    Önemli olan karşı tarafın bu haltı nasıl yediği. Yani bu pala diye tabir ettiğimiz tüccarlar bizden farklı ne kodlar koşullar yazıyor ki, sistemlerin zarar etmesini sağlaya biliyorlar?

Benim düşüncem periyodlar. Periyotlar, barlar, saatler margin call lar öyle bir ayarlanmış ki bütün sistemleri kilitleme noktasına getiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde yüzde 4 düşen bir piyasa ve yüzde 6 7 çıkan bir dolardan bahsediyoruz. Bu piyasa 20 seans kazandığınızı 1 saatte geri alır. Süreklilik yok.

En çok egale etmek istedikleri periyodlar. 1 5 15 ve 60. Çok nadir olarak günlük ve haftalık periyodlara saldırıyorlar.

Ben karşı tarafın robotlarla çalıştıklarına inanmıyorum. Çalışıyorsa bile kademe doldur boşaltta belli saatlerde al veya sat yaktıracakları zaman çalıştırdıklarına inanıyorum.

Çünkü yukarıda dediğim gibi bizden farklı ne koşul veriyor olabilirler?

Size söyliyeyim, bugün en çok zarar eden 1dk lık sistemi çalıştırın. Sistem de gelen sinyallerin tersine yapın, yüzde 50 zarar ettiyse, tersini yaptığınızda yüzde 50 kar getirisi olacak mı görün.

9;30 ve 18;15 de piyasa kapatmalar boşuna değil. Barların matematiğimi aklınıza gelemeyecek kadar profesyonel istatistiklerle ayarlanmış.
    pala mala inanmıyorum ben. varsa bile iyi der geçerim bu palanın nasıl işlem yaptıgını acıklanmadıgı sürece inanmıyorum pala olduguna.

Bir pala xxx sistemleri terse getirmek için ne kadarlık bır malıyete katlanabılır ? bir hesaplayın adam alacak alacak ve sonra satacak satacak ve piyasayı bu sekılde bır yukarı bır assaga surecek oyle mı ?

bu adamın alış ve satış malıyetlerı nerede kaldı ? bu adam sırf sıstemcılerın parasını kırpmak ıcın boyle yaparken bır baska palanın bunun tüm oyunu bozmayacagının garantısını kım verir. türkiyede kaç tane sıstemcı algoritmacı adam var ki ?

ha diyorsankı 1 dakıkalıkta en kötü sistmei alın ters şekilde calıstırın 1 sene sonra manyak getiri elde edeceksiniz ?

iddan buysa ben sana yazıvereyım gerçek hesapta kullan burayada ekstralarını yollarsın deneyelimmi ?

istediğiniz bir trend sistemini ters calıstıralım ben hazırım sizin için kodlayıvereyım sorun değil ?

madem bir pala var ve sistemleri zarar ettiriyor o halde tersini calıstırmak oldukça akıllıca ? ne dersiniz.

iddanızı da ıspatlamış oluruz ;?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

bana kalırsa 300 puan manuel alınabilecek bir strateji yine sisteme dökülebilir.

günde net 300 puan kazanmak oldukça zor birşey. hergün % 3 kazanmak demek bu kaldıraçlı piyasada.

inanıp inanmama konusunda değilim yapan varmıdır olabilir yapabilir.ama bu uyguladığınız strateji birebilir sistemede dökülebilir.

yapılabilirmi yapılamazmı manuelde bunu konuşmak yerine bu bence bir seçimdir.

kimisi manuelden haz alıyordur.

işin içine yatırım gözü ile bakınca psikolojiye manuele değil ölçümlenebilir istatistiği olabilen en büyük kar zarar gibi şeyleri görebilmenizi sağlayan birşey daha çok tercihimdir.

yoksa sinyal teyit geltikden sonra ha ben al tuşuna basmışım ha sistem yollamış emri ne fark var ?

topicin ilk sayfalarında kıyamet dahi kopsa manuel bir müdahele olmayacaktır diye belirtmemin nedeni bu.

kısa ve öz olarak herşeyi söylemiştim başta ama konu yine bildiğimiz konu dışına çıkıyor. kim daha çok kazandırır ne çok daha kazandırır amacında değilim. sistemle kazanç mümkün mü ?

bunuda orta vadeli anlayacaz tabi katılımcı artarsa.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

5. bugun okudugum sayfada 1900 lü yıllarda bir borsa spekilatorunun anıları adlı kıtaptan.

6. Yani kitaba göre düşünce al, yükselince sat anlayışında olmak lazım.

Hangi zaman periyodunda çalışacağımız bize kalmış bir şey.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    pala mala inanmıyorum ben. varsa bile iyi der geçerim bu palanın nasıl işlem yaptıgını acıklanmadıgı sürece inanmıyorum pala olduguna.

Bir pala xxx sistemleri terse getirmek için ne kadarlık bır malıyete katlanabılır ? bir hesaplayın adam alacak alacak ve sonra satacak satacak ve piyasayı bu sekılde bır yukarı bır assaga surecek oyle mı ?

bu adamın alış ve satış malıyetlerı nerede kaldı ? bu adam sırf sıstemcılerın parasını kırpmak ıcın boyle yaparken bır baska palanın bunun tüm oyunu bozmayacagının garantısını kım verir. türkiyede kaç tane sıstemcı algoritmacı adam var ki ?

ha diyorsankı 1 dakıkalıkta en kötü sistmei alın ters şekilde calıstırın 1 sene sonra manyak getiri elde edeceksiniz ?

iddan buysa ben sana yazıvereyım gerçek hesapta kullan burayada ekstralarını yollarsın deneyelimmi ?

istediğiniz bir trend sistemini ters calıstıralım ben hazırım sizin için kodlayıvereyım sorun değil ?

madem bir pala var ve sistemleri zarar ettiriyor o halde tersini calıstırmak oldukça akıllıca ? ne dersiniz.

iddanızı da ıspatlamış oluruz ;?

Bizim ülkemizde algoritma yanlış tanım yapılıyor. Algoritma dediğimiz olay zaten yazdığımız kodlar, koşullardır.
    Yani sistem devamlı kendini yeniler. Algoritmik robot yazmak için pekte profesyonel bir yazılımcı olmaya gerek yok.
    1998 ve 2008 yılında bu quant çıların örneği boldur ve hepsi tek tek battı. Özellikle dünya borsalarına yön veren kurumlar bu quant 'çılar sayesinde battılar.

Amerika ve londra borsasında bu adamlar yüksek frekanslarla über programlama dilleriyle işlemler yapıyorlar fakat olay psikolojik.

En kötü MACD indikatörünü örnek vereyim. Sen bu indikatörü takip ediyorsun, görüyorsun artık MACD aşşağıya kesecek ekrandayken bunu önceden görüyorsunuz, bunu bilen quant 'çılar anında fiyatı ters yöne itiyor ve sana pozisyon kapattırmak zorunda kalıyor o an. Fakat bir de bakmışsın, fiyat zaten istediği yere kendiliğinden gidiyor.

Çünkü sen burada 1sn 'yede işlem yaparken, adamlar milisaniye ler içinde işlemler gerçekleştiriyor.

Kaldı ki, bütün dünyadaki quant 'lar FED ile ortak çalışır. Bunu bütün trader'lar kabul etmiştir. O bakımdan böyle bir sistemin içine girdiğinde kısa dönemde para kazanmak imkansızlaşıyor.
    İmkansız diye bir şey yoktur klasiğine hiç giremeyeceğim. Zira bu iş bu sektör de sökmez. Bu sektör de tesadüf diye bir şey de yoktur.

1dk 'lık sistem meselesine gelince. Devamlı zarar eden bir sistem terse işlem yaptığımızda aynı oranda kâr etmesi gerekmiyor mu? Ben denedim, o tarafta da zarar ediyor.

8. Bugünden de örnek vereyim.

Sistem kısa vadeli. Burada Cuma gecesine Short olarak giriyor. Saat 09:30 ile 9:45 arası sistem yönünde gidiyor, fakat bir anda başka bir sistem çıkıyor ve fiyatı yukarı taşıyor. Sistem hala Short'ta. Biraz daha bastırırsa AL verdirecek.

Ne oldu? Sistem zarar etti.

Ancak; ortalamaları kullanınca manuel de, ortalamalara değdiğinde bar kendini yukarı atıyor, en çok attığı %1,98 en düşük %1.37 yukarı atıyor kendini.

Bunu biz yine öngöremiyoruz. Çünkü 1.37 en düşük çıkacağını varsayıyoruz, yine burada bir varsayım mevcut. Ama olmadı olmadı, Gitti 1.37 değil de 0.98 yaptı. Ne oldu sistem kendini yenileyip uzaklaması gereken barları en düşük 0.98 'e çekti.

Sayfa 11/50 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •