Sayfa 14/777 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 105 - 112 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Her zaman bi gözüm devamlı borsada olmuştur.
    Ucuz şirketi seviyorum..

TL varlıklara yatırıp yapmak hoşuma gitmiştir..
    Asla dolarcı olmamışımdır 20 senedir..
    Pek de bişi kaybetmedim açık söylim..Öyle aman aman param yarına falan inmedi yüzde 10 fazla dolar yüzde 15 az tl belki.

Şimdi bir gözüm misal emlak üzerinde..

900 e satılan bazı emlaklarda arkadaş tanıdık vasıtası ile 600 e alanlar var çevremde..

Bazı sıkışan müteahitler satıyorlar nakit akışı olsun diye.

Güzel bi tane bulursam (2+1) kapmayı düşünüyorum

2. Yüzde 12 NET mevduat faizi olan bir yerde
    3.60 dan alınan bir emtia nın fiyatı 1 sene sonra 3.80 e çıktığında para kazandım siz kaybetmeye devam edin ahaha diye dans eden adama ekonomi dünyasının her yerinde gülerler..
    Bu kadar açık ve net.

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Yüzde 12 NET mevduat faizi olan bir yerde
    3.60 dan alınan bir emtia nın fiyatı 1 sene sonra 3.80 e çıktığında para kazandım siz kaybetmeye devam edin ahaha diye dans eden adama ekonomi dünyasının her yerinde gülerler..
    Bu kadar açık ve net.
    valla ben 3,60 dan almadım yukarıdan alan sensin ben en kötü TL faiz kadar getiri elde ettim hemde şok deval riski olmadan. ama TL de olan her an mal varlığının ciddi bir kısmı kaybetme riski vardır. bitcoin'e ne idüğü belirsiz diyor gülerler adama kafası çalışan devletler çoktan resmi para olarak tanıdı. BİST eğer ne olduğu belirsiz fon alımı kessin tepetakla aşağı gelir geleceği yer ilk aşamada 75k sonrası karanlık. haa bist'e karşı olmamın bir nedeni daha var. aileme ait toplam 500k $ lık ÇEAŞ ve EGHOL hissesine resmen el konuldu,böyle bir hırsız borsaya asla para koymam,canları cehenneme. aha barajlar orada cayır cayır çalışıyor ama hırsız durumları devam ediyor,EGHOL de aynı şekilde malını yiye yiye bitirdiler KY'i soyan soyana.

4.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Her zaman bi gözüm devamlı borsada olmuştur.
    Ucuz şirketi seviyorum..

TL varlıklara yatırıp yapmak hoşuma gitmiştir..
    Asla dolarcı olmamışımdır 20 senedir..
    Pek de bişi kaybetmedim açık söylim..Öyle aman aman param yarına falan inmedi yüzde 10 fazla dolar yüzde 15 az tl belki.

Şimdi bir gözüm misal emlak üzerinde..

900 e satılan bazı emlaklarda arkadaş tanıdık vasıtası ile 600 e alanlar var çevremde..

Bazı sıkışan müteahitler satıyorlar nakit akışı olsun diye.

Güzel bi tane bulursam (2+1) kapmayı düşünüyorum
    ben bir ev baktım. anlaşırsam alacağım. fiyatlar çok yüksekti. fiyatı söylemeyeyim yüksek.

5. Kasım ayında borsada yükseliş dolarda gevşeme bekliyorum..

İkisi birden yükselirse burnuma pis kokular gelir.
    Herkes kazanıyor demektir..
    Herkes kazanamaz..

Bu durumda borsada mal çıkıyorlar diye düşünebiliriz..

................

Tabi ters mantık..Doların 30 kuruş yükselmesine rağmen borsanın düşmemesinide tam tersine borsada alımdalar diye yorabiliriz..

Kritik yerlerdeyiz..

Bir kırılım gerçekleşecek belli..Sağlamcılar nakitte beklemeli bu süreçte..Kırılan yön belli olunca kırılım yeri stop olmak üzere poz açılabilir.

6. Bu arada sevgili enki ECB alım miktarını kısmış..

Ne diyyyyooonnn..

eurusd ilk yükselmeye başladığında ben sana bunu söylemiştim..

AB zone da birşeyler patlayıp çatlamazsa yükselişin devamını bekliyorum.

Yani yok öyle QE infinity falan ..

7. AB'den Almanya çıkacak ve DEM'e dönecek.kimse kendini kandırmasın.EUR çöp olacak.

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Bu arada sevgili enki ECB alım miktarını kısmış..

Ne diyyyyooonnn..

eurusd ilk yükselmeye başladığında ben sana bunu söylemiştim..

AB zone da birşeyler patlayıp çatlamazsa yükselişin devamını bekliyorum.

Yani yok öyle QE infinity falan ..
    İlahi sevgili Gundwane..forum hayatımın yarısı sana QE infinity konusundaki düşüncelerimi anlatmakla geçecek gibi gözüküyor..

Bakalım daha son raundun oynanmasına çok var..
    (Ha esasen QE infinity konusunda haksız çıkmayı çok isterim..ak-kara ortaya çıkar, o bakımdan)

''fiscal tedbirler'' haricinde (bunu her fırsatta yazıyorum-çünki QE'ler çalışmamaya başladı ama çaresizlik ayrı bir şey) bu işin sonunda haklı çıkarsan ben zaten haklısın derim merak etme..

Ancak şu konuda haklısın %30 kesintiyi son zamanlara kadar beklemiyordum..onuda aşağıda belirttim; Alman baskısı ve özellikle alınacak Alman tahvili kalmaması konusunun etkili olduğunu düşünüyorum..Draghi ve ECB başekonomist Praet'e kalsa toplantı öncesi ikide bir enflasyon yeterli değil, QE'lere devam edilmeli diyorlardı..biliyorsundur..

Zaten %30 kesinti olacağını bilseydim yada tahmin etseydim..ayın ortasında elime toplu para geçmişti..tuttum TL mevduat yaptım..yoksa dolar almakta çekinmezdim..dolar 1.64'di galiba o sıra..

Neyse aşağıda bir müddet geriden gelerek yazdıklarımı toparladım..bazı yazılar mühürlenen dolar topiğinde kaldığından uygun şekilde alıntılanmıyor..bir kısmı senin topicte var zaten..

İş güç yok yazacaz artık..okumamazlık etme, sana koloy gelsin..Geriden itibaren:

16.10
     Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku

Ha FED, ECB neden QT diyorlar..piyasaları kontrol edebilmek için, arpaları fazla gelmeye başladı..

Umut fakirin ekmeğidir..Yellen ne dedi; ''taper'' yaparken yol kazası olursa QE'ye devam ederim dedi..

Bilinmeyen sulardayız...
    16.10-DXY'nin artacağı yönünde bir kaç madde sıralamıştım:

Walla ECB'nin ciddi bir taper yapabileceğini sanmıyorum ama şayet parayı ciddi oranda kesebilirse yada piyasalar buna inanırsa işler çok değişir..Burada bulunsun:

Hazine bakanı Steven Mnuchin vergi tasarısının Aralığın başında Trump'ın masasında olacağını, bu tasarıyla temel amacın iş ve ücret artışları sağlamak olduğunu söyledi..bu reform sayesinde bir işçinin ücretinin ortalama 4500 dolar civarında artması hesaplanıyormuş..

Bu işin sonunda ABD bir şekilde sıyırırda, bizler, EM'ler nasıl sıyırır bilemiyorum..

-Ay sonunda ECB kararı belli olacak..

-Prosüdürü bilmiyorum ama Aralıkta vergi reformu beklentisi oluşur..

-Şu an 13 Aralık FED faiz arttırma beklentisi 81.7 (CME Group)

-Bir süre sonra piyasalar FED'in QT'ya başladığını hatırlar..
    17.10
    Baştan beri söylediğimi söyleyeyim..arttırıbilirler de menzilleri çok kısa..sadece FED 3'lere doğru yaklaşmaya çalışıyor, oda gelecek krizde cephane biriktirebilmek için sanırım..yani ne olursa olsun içlerinde en iyileri ABD..

Bunların haricinde tek yolları var..fiscal tedbirler..Trump'ın yapmak istediği gibi..vergi indirimleri, altyapı yatırımları vb..bunlar bütçe açığını arttırır ama enflasyonuda arttırır..dolayısıyla ardından FED'de faizleri arttırır..
    20.10
    Bazende ince hesap yapmak çok doğru olmayabilir..varsın dolar bir süre biraz daha az kazansın, önemli değil..tarihte olmadığı kadar balonlar bu kadar ayyuka çıkmamıştı hiç..

Benim çocukluğumda balon patladığı zaman haberimiz olurdu kendisinden..

Şimdi öyle mi ya..dünya çok değişti..kriz sıklıkları bayağı arttı..ha denilebir ki bu oluşan balonlar sentral banker destekli, bir şey olmaz..bu kısmını bilemem..ancak bildiğim EM borç balonunun tam göbeğinde bir ülkeyiz..söylemiş olayım..sonra yandım Allah ben olmasın..Lakin zamanını bilen varsa bana da söylesin bende bileyim..
    20.10
    Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur...

Carry-trade faizine güvendiğimizi sanıyorum..danışmanların maşallahı var, fakir kızın güvendiği gibi, FED, ECB vb. sıkılaştırma yapamayacağına güveniyorlar..söyliyeyim..

İçeride sıcak para 123 milyar dolar olmuş..130'a doğru gidecekse senin dediklerin olur..önümüzdeki perşembe Draghi var..muhtemelen taper'a Ocak ayında başlar ama 40'a düşürdüm derse farklı, 20'ye düşürdüm derse farklı etkileri olur piyasalarda..sanmıyorum ama hele 20'ye düşürdüm dese, ortalık fena karışır gibime geliyor..malum havuza akan suyun azalma durumları..FED'le birlikte tabii..

Esasen Draghi ve saz arkadaşalarına kalsa hiç kesmezlerde..hem Almanlar bastırıyor, hemde ilk çeyrekte ellerinde Alman bonoları kalmayacak gariplerimin..kuralları değiştirirlerse bilemem tabi..

Reuters anketlerine göre tahminler ECB'nin QE'yi 40 düşüreceği yönündeymiş..söyliyeyim..
    21.10
    Evet Fed'in küçülme stratejisi önemli ama ondan önemlisi havuzu besleyen vanaların durumu..BOJ'dan çıkan Yenler dolara çevrilip ABD borsalarına ve bonolarına giriyor mesela..daha nerelere gidiyorlardır Allah bilir..Euro'larda aynı şekilde..sonuçta BOJ ve SNB devam ediyor QE'ye..ancak haftaya ECB'nin kararı önemli..20'ye düşürse sıkıntı çıkabilir, ama sanmıyorum..40 ise sizin dediğiniz gibi genel tahmin..oda zaten yılbaşında başlar..

Açıkçası ben FED başkanlığının bu global ortamda çokta şahıslara bağlı olduğunu düşünmüyorum..ancak emir büyük yerden gelir(tabiki ABD kendini kurtardığında)..bir sürü ülkenin dağılması pahasına ne kadar arttırması gerekiyorsa o kadar arttırır..

Ha o, bu gelir piyasalar bu adam şahin diye dalgalanır, ayrı konu..tıpkı Trump'ın gelişi gibi..bir sürü laf lakırdı , ortada bir şey yok..en azından şimdilik..selamlar..
    21.10

Bu AB'nin uzun vadede adam olacağını düşünen varsa bir kez daha düşünsün derim..havalar güneşli ve açık iken olanlar belli..hava bir kapatsa ne olur, belli değil..
    İtalya'nın iki zengin bölgesi özerklik referandumuna gidiyor

Ülkenin zengin bölgelerinden Lombardiya ve Veneto'da halk 22 Ekim'de sandık başına gidecek
    21 Ekim 2017 Cumartesi

İtalya'nın ekonomik açıdan zengin bölgelerinden Lombardiya ve Veneto, merkezi yönetimden daha geniş haklar almak için pazar günü istişare referandumu düzenleyecek.

Ülkenin kuzeyinde ekonomik zenginliğiyle bilinen iki bölgede halk, merkezi yönetimden geniş haklara dayalı özerklik talep edilip edilmemesine yönelik iradesini göstermek için sandık başına gidecek.

Bağımsızlık amacı taşımayan, sadece danışma amaçlı düzenlenecek referandumdan çıkacak sonucun resmi bir bağlayıcılığı bulunmazken, söz konusu bölgelerdeki halkın, geniş kapsamlı özerklik isteğinin, başkent Roma'ya rakamsal verilerle somutlaştırılması hedefleniyor.
    Eski İtalya başabakanı Renzi gelecek yıl seçimlerde tekrar iktidara gelirsem vergileri indirip, bütçe açığını arttıracağım diyor..AB ise bütçe açığının azaltılmasını istiyor..İtalya'nın kamu borcu GDP'nin %132'si..Allah Draghi'ye, pardon QE'lere güç versin..havalar kapanmasın
    26.10
    Ayhan53ariteye bakınca euro bugün yeni zirveler deneyebilir gibi
    ECB üzerindeki Alman baskısı sonuç verecek diyorsun yani..
    26.10 Aşağıda Doların uluslararası piyasada yükselmesini bekliyorum derken, ECB kararı açıklanmış ancak dolar daha kıprdanmamıştı..
    ECB gerekli görmesi durumunda varlık alımının 2018 Eylül'den sonra da devam edebileceğini bildirmiş..Bu tıpkı Yellen'in tekrarladığı gerekirse QE'lere tekrar başlarız gibi bir şey..korku dağları bekliyor..

Neyse Aralığa kadar ECB'nin 60 milyar Euro'luk alışları, QE devam edecek..FED'inde sene başına kadar olan 10 milyar dolarlık QT'leri devam edecek..sonuçta piyasalar için 3 ay daha oynaşma zamanı olabilir, ancak Ocak'tan sonrasına hazırlık yaparlar herhalde..çünki Ocak'la birlikte piyasalardan her ay 50 milyar dolardan(FED+ECB) fazla para çıkmaya başlayacak ve yine FED'le beraber çekilen para artmaya devam edecek..EM'ler açısından orta vadede durum iyi gözükmüyor..ayrıca Aralığa kadar doların uluslararası piyasalarda yükselmesini de göz önünde bulundurmak lazım şeklinde düşünüyorum..YTD..
    27.10
    Euro bavul gibi düşüyor mu?...

Gerçi ECB bilançosuna göre çok büyük bir rakam sayılmaz ama bilindiği gibi ECB özel şirket tahvilide alıyordu..dün konuşmasında dikkatten kaçan bir söylem vardı..büyük ölçüde özel şirket tahvili almaya devam edeceğiz dedi Draghi..neden..çünki almazsa zombi şirketler ellerinde kalacakta ondan..ha elde kalırsa ne olur malum..ekonomi düzeldi felan palavra olur..

ECB'nin şirket tahvili olarak şu ana kadar aldığı miktar 120 milyar Euro civarında..büyük ölçüde almaya devam edeceğim diyor..

Korku dağları bekliyor..Draghi QT'yi açık uçlu bıraktı..ve güvercin oldu, mecburen..o sayede devlet tahvilleri yükselemedi..

Draghi'den dikkat çekici bir cümlede şuydu: US recovery way more advanced than Eurozone..
    27.10
    Yok ben batma felan değil de genel finansal sistem açısından konuşuyorum..globalde finansal sistem tehlikede ve bunu en az zararla atlatabilecek ülke ABD olarak düşünüyorum..sana ters biraz ama ister istemez globalde ''QE infinity'' bir şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum..yada fiscal tedbirler devreye girmesi gerekli ki..buda enflasyon, borçların erimesi anlamına gelir kısaca....
    29.10
    Yarın düzeltme yapar, yada öbürgün bilemem ama..

Uzun vadede yada 2018 içinde bu QT'ler yüzünden biz düzelirsek hiç şaşırmayacağım..

Neden..2008 sonrası sentral bankerler piyasanın sakinleşmesi için finansal piyasalara bayağı bir doz methadon enjekte etmişlerdi..

Bill Gross QT'ler dolayısıyla methadon'u hızlıca çekersen sinir gerginlikleri, histeriler, nöbetler oluşması kaçınılmazdır demişti..

Şimdi sentral bankerlerin global piyasalara enjekte ettiği methadon'un 5 birim olduğunu farz edelim..2 birimini çekeceklerini düşünsek, ne olur..Muhtemelen belirli bir süre 3 doz kendilerini idare eder..ancak 2 dozdan mahrum kalanlar, EM'ler ne olacak..sinir gerginlikleri, histeriler, nöbetler değil mi..

Yinede yatırım tavsiyesi olmasın..BOJ,SNB ve ECB (30 milyar euro) tarafından enjekte devam ediyor olacak..ne kadar sakinleştirebilirse artık..

Not: Methadone , (methadon), tıpta analjezik olarak ve narkotik bağımlılığı tedavisinde
    kullanılan bir sentetik opioiddir. 1937'de Almanya'da geliştirilmiştir.
    Son düzenleme : enki; 31-10-2017 saat: 14:21.

Sayfa 14/777 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •