Sayfa 152/777 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    enki
    3 yada 4 kez deniyor..
    3 olsa

2.25 eder..

resesyon kapıda değil bence..öncü hiç bir işareti de yok..
    hele şu devlet yatırımları bi hayata geçsin
    çok zor bence resesyon

ABD için tabe..
    Gund, boşver piyasa gazını ve söylenenleri..

Avrupa uçup kaçıyordu..şimdi devam eder etmez bilemem ama büyüme ve enflasyon boynunu aşağı eğmeye başladı..patinaj yapıyor, daha fazla gidemem diyor..

ABD'de 2015, 2016 tam rakamları hatırlamıyorum ama yine 3-4 faiz artışı gündemdeydi, ne oldu..kısaca şöyle özetliyeyim ABD'de halk çok borçlu..halkın tasarruf oranları düşük ve yine seviye olarak 2008 öncesine gelmeye başladı;

https://www.quandl.com/data/FRED/PSA...al-Saving-Rate

Bence havalar güneşli olunca herkes kendini dışarı attı ve harcamayı arttırdı..

Arkada harcamalarını destekleyecek bir gelir artışı olacak mı, önemli olan bu..yazmıştım, bazı büyük şirketler vergi indirimi sayesinde dışarıdan gelecek parayla çalışanlarına zam yapmıştı..etkisi ne kadar olur bilinmez..tabiki gelen parayla yatırımlar artar mı, yine bilinmez..ayrıca söylediğin gibi alt yapı yatırımlarından dolayı ceplere biraz para girerse mutlakaki faydası olacaktır..

Ancak faizler arttığında mortgage'den tut, tüketici kredisine kredi kartlarına kadar harcama ve ödeme sıkıntısı başlıyor..

Örn. 30 yıllık mortgage oranları şu sıralar 4.30'larda..ve yanlış aklımda kalmadıysa bugünlerde okudum, mortgage başvuruları %7'ye yakın düşmüş..

https://www.bloomberg.com/quote/ILM3NAVG:IND

En son bu oran 4.50'ye yükseldiğinde Bernanke 2013'te QE'yi azaltmayı 3 ay ertelemişti..tabiki tek sebep mortgage oranları değildir, ayrı konu..

Neyse tekrar olacak ama büyüme ve enflasyonda uçup kaçan bir şey yok..faiz arttırmada yada sıkılaştırmada aşırıya kaçarlarsa benim kanaatim resesyon kaçınılmaz olur..

Ha bu arada bildiğin gibi havuzda önemli, yani sıkılaştırma açısından ECB ve BOJ..

Bir taraftan FED faiz arttırsın, diğer taraftan ECB ve BOJ'dan çıkan paraların bir kısmı ABD'ye aksın, ortalığı gevşetsin, bu normalleşme olmaz..

Gund, kısaca dünya Japonyalaşıyor..bu işin çözümü faizleri eskisi gibi arttırmakla olmaz..ancak bu işten yinede yakasını kurtarabilecek bir ülke varsa oda ABD'dir sanırım..

Birde FED'in faiz artışları hikayesinde piyasaları dizginlemek arzusu da var diye düşünüyorum..yoksa balonlar uzay boşluğuna çıkacak..

YTD..

Sevgili Human, İtalyan bono krizi beklediğin için yazma gereği hissettim..okuduğum bir yazıda İtalyan bonolarının ort. vadesi ECB'nin önlemleriyle şu an 6,9 yıla çıkmış..daha önce bu vadeler, mesela 2000 öncesi İtalya Euro ile tanışmadan önce 4 yıl civarında imiş..

Kısaca demem o ki, bono vadelerinin uzaması İtalya'yı faiz şoklarına daha dayanıklı yapıyor..esasen bende İtalyan, İspanyol vb. bonolarını ECB tarafından fazlaca şişirilmiş olarak görüyorum..ancak yukarıdaki durum işin rengini biraz değiştirmiş sanırım..yinede bilemem tabii..selamlar..

Bu arada mesaj kutun dolmuş..gönderemedim..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Gund, boşver piyasa gazını ve söylenenleri..

Avrupa uçup kaçıyordu..şimdi devam eder etmez bilemem ama büyüme ve enflasyon boynunu aşağı eğmeye başladı..patinaj yapıyor, daha fazla gidemem diyor..

ABD'de 2015, 2016 tam rakamları hatırlamıyorum ama yine 3-4 faiz artışı gündemdeydi, ne oldu..kısaca şöyle özetliyeyim ABD'de halk çok borçlu..halkın tasarruf oranları düşük ve yine seviye olarak 2008 öncesine gelmeye başladı;

https://www.quandl.com/data/FRED/PSA...al-Saving-Rate

Bence havalar güneşli olunca herkes kendini dışarı attı ve harcamayı arttırdı..

Arkada harcamalarını destekleyecek bir gelir artışı olacak mı, önemli olan bu..yazmıştım, bazı büyük şirketler vergi indirimi sayesinde dışarıdan gelecek parayla çalışanlarına zam yapmıştı..etkisi ne kadar olur bilinmez..tabiki gelen parayla yatırımlar artar mı, yine bilinmez..ayrıca söylediğin gibi alt yapı yatırımlarından dolayı ceplere biraz para girerse mutlakaki faydası olacaktır..

Ancak faizler arttığında mortgage'den tut, tüketici kredisine kredi kartlarına kadar harcama ve ödeme sıkıntısı başlıyor..

Örn. 30 yıllık mortgage oranları şu sıralar 4.30'larda..ve yanlış aklımda kalmadıysa bugünlerde okudum, mortgage başvuruları %7'ye yakın düşmüş..

https://www.bloomberg.com/quote/ILM3NAVG:IND

En son bu oran 4.50'ye yükseldiğinde Bernanke 2013'te QE'yi azaltmayı 3 ay ertelemişti..tabiki tek sebep mortgage oranları değildir, ayrı konu..

Neyse tekrar olacak ama büyüme ve enflasyonda uçup kaçan bir şey yok..faiz arttırmada yada sıkılaştırmada aşırıya kaçarlarsa benim kanaatim resesyon kaçınılmaz olur..

Ha bu arada bildiğin gibi havuzda önemli, yani sıkılaştırma açısından ECB ve BOJ..

Bir taraftan FED faiz arttırsın, diğer taraftan ECB ve BOJ'dan çıkan paraların bir kısmı ABD'ye aksın, ortalığı gevşetsin, bu normalleşme olmaz..

Gund, kısaca dünya Japonyalaşıyor..bu işin çözümü faizleri eskisi gibi arttırmakla olmaz..ancak bu işten yinede yakasını kurtarabilecek bir ülke varsa oda ABD'dir sanırım..

Birde FED'in faiz artışları hikayesinde piyasaları dizginlemek arzusu da var diye düşünüyorum..yoksa balonlar uzay boşluğuna çıkacak..

YTD..
    Yukarıda bir görüş olarak faiz artışlarında aşırıya kaçılırsa, bu durum resesyon riski doğurur demiştim..

İleride diğer resesyon nedenleri ise şunlar olabilir:

1) Globalde faizlerin artması sonucu bol ve ucuz parayla yıllardır arpayı fazla kaçıranlardan yamulanların artması..bir veya bir kaçının batarak, bulaşıcı etki göstermesi..

3 aylık baz libor 2 olmuş..bence bu sarı alarm göstergesi ve sıkıntıya girenler zamanla artacaktır..

2) Nisan 11 ve 20'sine kadar Trump çelik ve alüminyum gümrük vergileri konusunda bir karar verecek..ÇİN ve Avrupa'nın karşılık vermesi ticaret savaşlarını başlatabilir ve bu durum orta ve uzun vadede globalde resesyona sebep olur..ABD'ninde bundan etkilenmemesi düşünülemez..

4. 2 no lu maddeye iliskin
    bakma onlarin hir gur tepkimelerine
    onlar asansorde birbirini tanimayan ciftler gibi halvet
    coktaann
    olan em lerdeki ufaklara olur
    yani cin e karsi ekonomik bi sawas beklemiom ama avropa isini pek bilmiyom vallak
    yatirim tavsiye degil

5. TR EM'ler içinde batışa en yakın ekonomi. 2 ayda 18 milyar $ cari açık. buna intihar denir.

6. valla o kadar anlamiyorum sayin powerpc
    Allah memlekete her acidan yardimci olsun diyelim
    ekonomik askeri kulturel insani ne varsa yani iste
    huzur mutluluk vs vs Insallah

7.  Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    valla o kadar anlamiyorum sayin powerpc
    Allah memlekete her acidan yardimci olsun diyelim
    ekonomik askeri kulturel insani ne varsa yani iste
    huzur mutluluk vs vs Insallah
    her işi allaha bağladıysak işimiz yaş derim.

Trump'ın düşürmeyi vadettiği ticaret açığı rekor kırdı

ABD'nin ticaret açığı, Trump'ın ilk başkanlık yılında, 566 milyar dolar ile 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı

http://www.bloomberght.com/haberler/...gi-rekor-kirdi

Düşük dolar dış ticaret açığını azaltırmışşşşşşşşşş..o yüzden düşük dolar politikasını benimsemiş yönetim..oldu olacak rezerv para politikasından da vazgeçsin ABD..

Tek yolu var, ciddilerse..

Sayfa 152/777 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •