Sayfa 228/777 İlkİlk ... 128178218226227228229230238278328728 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,817 - 1,824 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Geçen haftalarda buraya ve altın topiğine yazdığım, beklentim dahilinde bir yazı;

Dünya ekonomisinde yavaşlama sinyali

Dünyaya hükmeden liderlerin yarattığı bu gerilimli ortamda, dünya ekonomisinde yıllardan beri ilk kez tüm bölgeleri kapsayan senkronize bir büyümenin yaşanmakta olması, her şeye karşın iyimser olmak isteyenlere bu olanağı veriyordu. Ancak geçen yıl dünya ekonomisindeki olumlu gelişmenin sinyallerini vermiş olan öncü göstergelerin şimdi dünyada büyümenin yavaşlayacağını ve enflasyonun başını kaldıracağını göstermeye başladığı görülüyor.
    Öncü göstergeleri izleyen Fulcrum Economics adlı kuruluşun yöneticisi olan Gavyn Davies’in F.Times gazetesindeki bloğunda yer alan son bilgiler, dünya ekonomisinde geçen ay gözlenen yavaşlama eğiliminin sürdüğünü gösteriyor. Eldeki son veriler dünya ekonomisinde beklenen büyümenin %4.5-5.0’den %4.2’ye gerilediğini gösteriyor. Özellikle Euro alanı ülkelerinde ve Japonya’da yavaşlama eğiliminin daha belirgin olduğu görülüyor. Buna karşılık enflasyonda ABD’den başlayarak bir kıpırdamanın ilk sinyallerinin alındığı belirtiliyor.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/tr...-olacak/411031
    Meğer pırıltılı büyümelerin sonu geliyormuş..

Bahsetmiştim dünya düşük büyüme yüksek enflasyon sarmalına girecek gibi..tabii yüksek enflasyon derken batı standartalarında yüksek enflasyon..

Ancak diğerlerinden farklı olarak önceki yazılarda belittiğim gibi FED'in eli güçlenmeye başladı..gemisini kurtarmak için fırsat bu fırsat..ECB ise sona kaldı, dona kaldı bence..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku

Pek çok ülkede PMI'lar düşmeye başladı..ancak büyüme düşerken enflasyonun artıyor olması enterasan..

Örneğin dün pek dikkat çekmedi AB'nin Mart ayı tüketici enflasyonu geçen aylarda düşerken dün artmaya başladı..en son Şubat ayında 1,1 iken, Mart ayında bu rakam 1,4 oldu..oysa AB'nin en son PMI rakamı sekiz ayın en düşüğünde geldi..

Kısaca dünya sanki düşük büyüme yüksek enflasyon sarmalına girecek gibi..özellikle şu ticaret savaşları gerçeğide maliyetlerin artmasından dolayı enflasyonu dahada pekiştirecek gibi duruyor..
    Zaten tedirginliğin esas nedeni bu küçülme; borçlar...borçlar..ve yine borçlar..

Halazırda para var huzur var ama yavaş yavaş azalıyor-ortam sıkılaşıyor..

ABD bono ihalelerine talep cansızmış..neden cansız olabilir, ya ABD ''number one'' özelliğini kaybetmiştir; bütçe açıkları, cari açık, Trump vb.. ,yada bono talep edenler faizlerin yükseleceğini öngördüklerinden bu bonoları şimdilik almamayı doğru buluyorlardır..ben şu sıralar ''only game in town'' gerçeğini düşündüğümden, 2. seçenek bana göre daha makul geliyor..

Ancak Nisan ayı ABD'de vergi toplama ayı..dolayısıyla borçlanma ihtiyacının daha az olduğu bir ay..önümüzdeki aylarda borçlanma ihtiyacı daha fazla artacağından ABD bonolarının faizleri bahsettiğim nedenden dolayı yükseliş eğilimine girebilir..sonuçları malum..

Diğer taraftan yukarıda yazılanları ABD bonolarının güvenli liman olması durumunda hariç tutuyorum..

Çok bildiğimden yazmıyorum ha..sadece fikir yürütüyorum..o yüzden YTD..
    Diğerleri ve özellikle FED bu bilanço işini gevşek tutmaya çalışıyorlar sanırım..geçen aylarda bunun bir kaç örneğini vermiştim..bence maksat bir çuval incir mahvolmasın..yavaştan, ağırdan alıyor gibiler..

Neyse yukarıdaki yazıda belirttim, müşteri ABD bonolarının faizini düşük bulduğundan nazlanıyor..diğer taraftan FED ağır davransada artık her ay QT'den dolayı geri alım yapmayacak, yani piyasada bono fazlalığı oluşacak..eee birde artarak devam eden bütçe açıkları var..o zaman el mecbur faizler artacak..

Ama getiri eğrisi şu sıralar nazlanıyor, diyorki ileride resesyon var, uzun-muzun faizmiş ben anlamam..işte bu noktada bahsettiğim gibi gelecek aylarda faizlerin artması gerekliliği ve Nisan ayının vergi gelirleri ayı olduğunu düşünürsek..gelecek aydan itibaren getiri eğrisinin dikleşeceğini yani uzun vadeli faizlerin yükseleceğini düşünebiliriz..

Zaten FED'in son toplantı tutanaklarında belirttiği gibi büyümede sorun yok..eee enflasyonda zaten sorun yok malum..

O halde onlar ermiş muradına biz çıkalım kervetine..

Acırlarmı acaba..YTD, aman ha..

3. Kısa vadeli öngörü yapmanın çok zor olduğu bir döneme girdik. Gerek yurt dışındaki jeopolitik gelişmeler, gerekse de yurt içindeki durumlar, kısa vadeli tahmin yapmayı çok zor bir iş haline getiriyor.

Sokrates'ten bir replik çalıp şöyle demek, sanırım en doğrusu! "Kısa vadeli gelişmeler hakkında bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir".

4.  Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Kısa vadeli öngörü yapmanın çok zor olduğu bir döneme girdik. Gerek yurt dışındaki jeopolitik gelişmeler, gerekse de yurt içindeki durumlar, kısa vadeli tahmin yapmayı çok zor bir iş haline getiriyor.

Sokrates'ten bir replik çalıp şöyle demek, sanırım en doğrusu! "Kısa vadeli gelişmeler hakkında bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir".
    Ben tahminimi şöyle yapiym
    Öyle endeks fezaya uçmaz
    Istesede
    Çünki bizim endeks banka demek
    Bankada kredi demek
    Kredide bazen dönüşü olan bazende olmayabilen is
    Ama çok da salamazlar aşağı
    O zmn da güven kaybolur düşüncesi hakim olur
    Bunu da engellemeliler
    Dövizde ne çok uçar kaçar ne çok yumuşar bu rakkamlar ortalık yerlerdeykene
    Ufak orta büyük ne bilim spek kâğıtlarını borsada yukarı sürdüler mi bi dönem böyle daha gider görüşünü korur moruk
    Tabi spek var spekcik var her spegin eti yenmez (bence)
    Gene de yatırım tavsiyesi olamaz
    Not: bende hiçbişey bilmiom. tahmin yazmış olduğum gibi en baştan

5.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    tekrar güç topluyor gibi, kısa vade hedef 4,17- 18

ne dersiniz?

ytd..
    4,07 altına gelmedi. kısa vadeli hedefi koruyor gibi..

ytd.

Çok oldu borsalar tepelerini yapalı..

Pırıltılı büyümeler sona eriyormuş..öyle diyorlar..

Allah allah ÇİN'in büyümeside yavaşlıyormuş..gelişen piyasalar sert etkilenebilirmiş..

Gelişen piyasalar bu yılki piyasa volatilite zorluğun belirmesiyle,bazı yatırımcılar bu durumu daha seçici olmak için bir fırsat olarak kullanıyorlar.

Seoul'da Mirae Asset Global Investments Co. küresel tahvil birimi yöneticisi Jinha Kim, “Artık bu yılın başında güçlü yeri olan küresel senkronize büyüme hikayesini geride bırakabiliriz.†dedi. Şirket gelişen piyasa para ve tavillerinde pozsiyonunu azalttı ve Türkiye ile Meksika'da görünümünü “ağırlığı azaltâ€a indirdi.

Kim, ABD Başkanı Donalf Trump'ın korumacı adımlarının ardıdnan büyüyen ticaret gerginliğine değinerek gelişen piyasa büyüme beklentileri için bir endişe kaynağı olduğunun altını çizdi.

Singapur'da Nomura Holdings Inc.'in Rob Subbaraman öncülüğündeki analistleri, son araştırma notunda ticaret gerginliğini gelişen piyasalarda risk priminin yeniden fiyatlanmasına neden olabilecek dört unsurdan biri olarak saydı.

Diğerleri ise ABD tahvil piyasasında satış dalgasının faiz primi için başka paralara yönelme isteğini azaltabilecek olması, gelişmiş piyasa MB'lerinin parasal genişlemeden çıkması (Portföy hareketini daha az riskli varlıklara doğru kaydırabilir.). Çin büyümesinin yavaşlaması. Böyle bir durum ticaret ve emtia bağlantılı fiyatlar nedeniyle gelişen piyasaları sert etkileyebilir.

BNP Mellon Şef Döviz Stratejisti Simon Derrick'e göre Rusya'ya daha fazla yaptırım gelmesi hali hazırda düşen para biriminde daha fazla satışı tetikleyebilir

Batı ile artan gerilimle geçen hafta sert düşen Rusya para birimi ruble'nin yeni yaptırımlarla daha fazla düşebileceği belirtiliyor.

CNBC'ye konuşan BNP Mellon Şef Döviz Stratejisti Simon Derrick "geçen hafta yaşanan olay son 20 senede 3 kez görülmüş bir fiyat hareketiydi. 2014'teki ruble krizinde ve ondan önce 1998 ve küresel finansal krizinin olduğu 2008'de benzeri yaşandı." dedi.
    Bu konu önemli aslında..son yaptırımlar dahil yıllardır ABD Ukrayna'dan beri Rusya'ya yaptırımlar uyguluyor yada dozajını arttırıyor..geçen sefer ki yaptırımlar öncesi ABD hazine bakanı Rusya'nın borçları üzerinden bir yaptırıma gitmeyeceğiz , çünki bulaşma riski var demişti..ve en son bildiğim Rusya'nın bir sürü şirketine yaptırım kararı almıştı..ABD hala yeni yaptırım kararı alacağım dediğine göre geriye ne kaldı acaba, Rusya bankalarının(en azından bir kısmının) dolara ulaşmasını engellemek mi bilmiyorum..böyle bir şey gerçekleşirse ortalık çok karışır diye düşünüyorum..

Bu konu önemli aslında..son yaptırımlar dahil yıllardır ABD Ukrayna'dan beri Rusya'ya yaptırımlar uyguluyor yada dozajını arttırıyor..geçen sefer ki yaptırımlar öncesi ABD hazine bakanı Rusya'nın borçları üzerinden bir yaptırıma gitmeyeceğiz , çünki bulaşma riski var demişti..ve en son bildiğim Rusya'nın bir sürü şirketine yaptırım kararı almıştı..ABD hala yeni yaptırım kararı alacağım dediğine göre geriye ne kaldı acaba, Rusya bankalarının(en azından bir kısmının) dolara ulaşmasını engellemek mi bilmiyorum..böyle bir şey gerçekleşirse ortalık çok karışır diye düşünüyorum..
    Rusyanın en büyük bankası yaptırımlar listesine girmeyeceğini düşünüyormuş..Kıllanalım mı, bilemedim..

MOSCOW (Reuters) - German Gref, the CEO of top Russian lender Sberbank (SBER.MM), said on Tuesday that he did not think it is likely the bank will be targeted by U.S. sanctions.

''The inclusion of Sberbank on the SDN list is not in the realm of likelihood in my understanding'' Gref told reporters.
    Böyle bir şeyler olursa Ruble göçer..bizede yansımaması mümkün olmaz..

Sadece bir tesbittir..o yüzden YTD..

Sayfa 228/777 İlkİlk ... 128178218226227228229230238278328728 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •