Sayfa 51/777 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 401 - 408 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    rosense vob topiğinde paylaşmış bende buraya yapıştırim dedim
    herkes artık buna göre hesabını kitabını yapsın..

Gund dolar faizini de kat..ayrıca bugün son makyajlama günü..haftaya dolar kendini 3.85 üzerine atarsa ne olacak..burun farkıyla %2 ler civarındaki getiri güme mi gidecek..

Benim mütevazi dolar-altın %15 civarında getirmiş..TL mevduattan iyi..bana yeter..Neyse, yinede borsa bayağı fark atıyor, farkındayım..bende kendimi yatırımcıdan saymıyorum zaten..ancak borsayıda bu şartlarda iyi anlamak lazım kanımca:

Yurt dışında yerleşikler ya da yaygın ifadeyle yabancılar bu yıl hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi alımı yoluyla net 11 milyar dolar getirdiler. Bu, son beş yılın en yüksek tutarı.

Şimdi belki de kara kara düşünmemiz gereken şu: 2017 yi döviz yönünden fena geçirmedik ama ya yabancılar 2018 yılında bu yılki kadar döviz getirmezlerse ne olacak?

Çarkın dönebilmesi için belli bir dövize ihtiyacımız var. Elbette Türkiye nin döviz kaynağı yalnızca hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedine gelen para değil. Ama bu para adeta dişlileri yağlayan bir para. Azaldı mı, hele hele olmadı mı, sıkıntı yaşanıyor.

Hem bu taze döviz girecek ki piyasaya, hisse senedi piyasası canlı seyretsin; devlet iç borçlanma senetlerinin faizi çok fazla yükselmesin, hatta yerine göre çok talep olunca düşsün.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/ya...amazsak/396301
    Benim şu soruya cevap vermemişsin:

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Sevgili Gund bu iki yıllıkları yabancıların satması bilgisi nereden(yada nerede okudun)..merak ettim..
    Son düzenleme : enki; 29-12-2017 saat: 13:06.

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Olabilir, söylediklerini anlıyorum...FED Eylül'den itibaren 10'ar 10'ar kesmeye başladı..takan olmadı..ECB'de 60'dan 30'a düştü(arkadan dolaştı biraz ama o ayrı konu)..önceleri piyasalar takar gibi oldu, sonra yine cümbüşe devam ettiler..bakalım cümbüş daha ne kadar devam edecek..belki senin dediğin gibi olur..ama öyle yada böyle devam edecek olursa, kırılma birden ve sert olur kanımca..Fed müdahale etmezse tabiki..

O yüzden diyorum bu piyasalar denen vahşi at nasıl sakinleştirilecek bakalım..
    Dolar düştükçe/düşürüldükçe globalde alınan pozisyonlar iyi kar yazıyor..bu noktada mesela global büyüme vb. sentral bankerlerin işine yarar..ama yolculuğun nire olduğunu görüyorlar artık..

Tersini düşünen(dolar yükselirse), yani töközlenebileceğini düşünen de yok piyasalarda..Çünki herkes kapıya çok yakın..

Belki bu cümbüş 3-5 ay daha sürer, belli olmaz..fakat yabancının yerine ben olsam 2018'de yavaş yavaş riskimi azaltırdım..çünki katarın uzunluğu çok fazla..

Evet, aşağıda bahsedildiği gibi para politikası(normalleşme) çok yavaş oluyor/olacak ama bu gidişle piyasalar söz dinlemezse ağlayan sızlayan da çok olacak..

28/12/2017

Prepare for unexpected risk: India's Rajan

Former central banker says policy normalization will be 'very slow'

06/12/2017

Emerging market debt should be closely monitored: French central banker

Villeroy de Galhau counsels patience before taking next step to monetary normalization
    Yeni yılda dış ticaret ile ilgili Trump'ın takınacağı tavır ve fiskal tedbirlerin etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır..
    Son düzenleme : enki; 29-12-2017 saat: 14:08.

3. enki
    ya 3.65 in altına atarsa..

Yoksa dolarda yükseliş kaçınılmaz mı..

2yr lar neden yükseliyor sence?

3.65 ve altı Türkiye için hayal dünyasıdır ancak..

Tabiki insanlar hayal dünyasında yaşamazlar mı, yaşarlar tabiki..

Taki birileri şlapppp diye üstüne soğuk su atıncaya kadar..

2. yıllıkların yükselmesinde temel sebep FED'in faiz arttırması(kısa vade)

Diğer sebep senin söylediğin yabancının bono satması..

Hala bu bonoları yabancının sattığı ile ilgili soruma cevap vermedin..

5. enki

Bu arada..

Dolar yükselirse demişsin bence yanlış bir önerme..
    Global çalışan para babalarından bahsediyorsak onlar için dolar düşmüyo yada çıkmıyo..
    Dolar KARŞISINDAKİ emtia lar düşüyor yada çıkıyor..

Misal TR yi sattın 10M dolarını aldın..

Parite düştü çıktı borsalar indi çıktı sen hiç bi pozisyon almazsan yine 10M doların olacak..

Doların üzerinde oturularak para kazanılmaz..

Hiç bir yabancı fon yöneticisi uzmanı da parasını dolarda nakit tutmaz..
    O adamı anında işten atalar parayı yönlendirerek para kazanacak adamı tutup işin başına getirirler..

6. Bu arada dikkatimi çeken durumları da yazmadan edemeyeceğim..
    a. 2yr lar ile 10yr lar arasındaki makas iyice daraldı..2 yr ları satıp 10yr lara dalıyorlar diyeceğim ama sanmıyorum 10yr larda daha hafif de olsa yükseliş var..
    b. altın çaktırmadan 1300 e geldi..
    c. Vize olayı patladığında 3.63 den 3.81 e çekmiş lerdi...Tam tersi işler düzeldi yılsonu da geldi..Pek aşşa vermediler..Yüzde 1 ile sınırlı kaldı düşüş..

Dolar yükselirse(globalde) niye yanlış önerme olsun..

Örneğin yabancı dolarını bozdu..TL ile TR bono ve borsasına girdi..

Aksilik bu ya Dolar globalde ciddi yükseldi, ne olur?

Üstelik içeride EM riskiyle iç içesin..

Yoksa tabiki dolar bomboş durmaz..

8.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Dolar yükselirse(globalde) niye yanlış önerme olsun..

Örneğin yabancı dolarını bozdu..TL ile TR bono ve borsasına girdi..

Aksilik bu ya Dolar globalde ciddi yükseldi, ne olur?

Üstelik içeride EM riskiyle iç içesin..

Yoksa tabiki dolar bomboş durmaz..
    Dolar sabit kaldıda biz düştük diyelim o pozisyona..

Sayfa 51/777 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •