Sayfa 601/777 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 4,801 - 4,808 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    enki
    hayrola neden zayıf talep gelmiş ki..
    saldırmıyorlar mıydı
    bak dünde paylaştın
    ünlü bi fon yönetici de saldırıyorlar efendim durduramıyoruz demiş..

Şöyle bi tahvil faizi eğrisinde para tahvile akıyor demek..hmmm..ilginç..

2 sene evvel elinde tahvil tutan adamın itfa tarihi beklemekten başka bir seçeneği yok idi..
    Nereden alırsan al zarar yazmış..
    İtfa tarihinde alacağı faiz de 0.50 1 belkide..

Tutmayıp 2. elde satsa zaten süper zarar..
    Bak o zayıf talep yazısını yazarken aklımdaydın, Gund düşer mi acaba demiştim..

Ben geçen günde yazdım, 2 senelikler yakın vade, FED faiz arttırdığı için bile yükselmesi normal, en azından göreceli olarak 10 yıllıklara göre..10 yıllıklar ise bu tür faiz arttırmı, bütçe felan etkilensede en önemli faktörlerden biri güvenli liman olma özelliği..bugünlerde ABD bonolarında güvenli liman olma özelliği pek yok..o açılardan değerlendir bence..yoksa bütün bunların haricinde ÇİN'in elinde 1,2 trilyon dolar değerinde ABD bonosu var..satmaya kalksa mesela(biraz zorda) bu işin ne enflasyonu kalır ne FED'in faiz arttırım hikayesi..

Tekrar edeyim bileşke vektörel..ve 2 yıllık gibi yakın vadeleri enflasyon, FED faiz arttırımı vb. daha çok ilgilendiriyor..en azından şu sıralar..

2. http://www.paraanaliz.com/2018/gunce...indirdi-26495/

Bence özellikle büyük döviz mevduat sahiplerini tedirgin edici bir haber..

3. enki..

dünkü atilla yeşiladayı dinle..
    bende aynı düşünüyordum ama rakamları bilmiyordum..
    ticaret savaşlarının yıllık maliyeti 20 milyar dolar gibi birşey dedi çin için.
    komedi bi rakam..

çin elindeki abd bonolarını satamaz..

Yıllardır var bu söylenti de ...satmadı..

10yr larda 1.59 lardan 3.10 lara geldi..
    Hayır onun itfa tarihi de far far away yani..

2 faiz den giren adam cayır cayır yanıyor bilançolarında şu an..

2019 da FED de faiz artırım konusunda kem kümler gelmeye başlayabilir..

Bunu da yazalım dursun burada..

Bak bu konuda haklısın piyasa bu toplantılarda FED'den kem kümleri duydu mu üstüne atlamakta pek gecikmez..dolar tutanlar için en büyük bir risk bu bence..gerçekleşirse o zaman 6'ların altına cumburlop geliriz..birde üstüne pastör bırakıldımı tam şenlik..

enki..

dünkü atilla yeşiladayı dinle..
    bende aynı düşünüyordum ama rakamları bilmiyordum..
    ticaret savaşlarının yıllık maliyeti 20 milyar dolar gibi birşey dedi çin için.
    komedi bi rakam..

çin elindeki abd bonolarını satamaz..

Yıllardır var bu söylenti de ...satmadı..

10yr larda 1.59 lardan 3.10 lara geldi..
    Hayır onun itfa tarihi de far far away yani..

2 faiz den giren adam cayır cayır yanıyor bilançolarında şu an..
    Walla Atilla Yeşilada ya ben pek güvenmiyorum..ve izlemiyorum..linkini verirsen izlerim..gerekirse sonra fikir yürütürüz..20 milyar dolar muhabbetini oradan yorumlamakta fayda var..

Evet Çin elindekileri pek kolay satamaz..satmaya kalktığında öncelikle geri kalandan en büyük darbeyide kendisi yer..dile kolay 1.2 trilyon dolar(yanlış aklımda kalmadıysa)..

Müsaade et faiz yükseliş trendinde 10 yıllıkarda biraz yükselsin..yoksa normal yükseliş trendinde şu an 10 yıllıkların faizi 3.5-4 civarlarında dolaşıyor olurdu..bu ise dünyada başka kapılar açardı..ancak olmadı, çünki zaman zaman dünya mecburen güvenli liman moduna girmek zorunda kalıyor..bu güvenli liman moduna girildiği zaman zaten genelde pek kar zarar işlemi düşünülmüyor..

6. enki
    FED faizi geçmişde de 4.5 5 leri gördü
    hemde 2 yr lar..

Hiç de birşey olmadı..

2008 den sonra hele aşırı üfleyerek kaşıklıyorlar yoğurdu..

https://www.youtube.com/watch?v=8meYn9jxpGA&t=608s

Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    http://www.paraanaliz.com/2018/gunce...indirdi-26495/

Sevgili Watcher bu konu ciddi ve önemli bir konu ama yapacak bir şey yok..

Sadece Türkiye'de değil tabii, herhangi bir ülkede de olsa herkes belli bir zaman aralığında bankalardan dövizini çekmeye kalksa devlet mecburen sistemi korumak için bazı tedbirler almak zorunda kalır, normaldir..mesela Yunanistan bankalardan belirli limitte kadar Euro çekilmesine müsade ediyordu..geçen günlerde bu limiti bir miktar daha arttırdı..

Kısaca, inşallah gerekmezde, gerektiğinde böyle limitlerin olmasını ben şahsen pek yadırgamam..yeter ki şaşıp beşip TL'ye çevrilmesi gibi intihar vakaları oluşmasın..yoksa ülkenin selameti açısından ben 10 sene bankadaki döviz mevduatımı ellemesem yada azar azar çeksemde sorun yok bence..dünyanın sonu olmaz kimse için..

8.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    http://www.paraanaliz.com/2018/gunce...indirdi-26495/

Haklısınız. Eğer işler terse sararsa can yakabilir.

Bankalara ilave sermaye gerekiyor.

İşin bir de öbür tarafı var. Bu ölçekte sermaye sağlayabilecek ilk akla gelen kurum IMF. Bu da, kıdem tazminatlarını kaldırın ve ücret zamlarını geçmiş enflasyona göre değil de hedef enflasyona göre yapın diyor. CFR'den Brad Setser, 30 milyarı acil olmak üzere, 50 milyar dolara ihtiyacımız olduğunu yazıyor. Bunu Çin veremez, Avrupa veremez diyerek bu ülkeleri eliyor ve işin bir de jeopolitik cephesi var diyor. Sonra diyor ki Erdoğan IMF'ye gitmez, geriye Rusya+Katar ortaklığı kalıyor diyerek bağlıyor. Katar=ABD desek vaziyet daha net görülür. Soru şu; Rusya+ABD ortaklığı, kıdem tazminatları ve ücret zamlarının geçmiş enflasyona bağlanması konusunda ne düşünüyor? Bilmiyoruz. Eğer IMF gibi düşünüyorsa, yerel seçimler finansal kurtarmadan önce mi yapılsa daha iyi olur, sonra mı? Cevap, aşikar bir şekilde, önce seçim, sonra kurtarma paketi. Peki seçimler erkene alınacak mı? Bilmiyoruz.

İhtimalleri, a) döviz mevduatına müdahale, b) kıdem tazminatının kaldırılması ve hedef enflasyona göre ücret zamlarının yapılması olarak sıralayalım.

Bence, a %40, b %60 ihtimale sahip. Kabak genelde vatandaşın başına patlar... Ancak kesin bir hüküm vermek elbetteki mümkün değil...

Sayfa 601/777 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •