Sayfa 687/777 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 5,489 - 5,496 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Ayrıca mb viopta şort layarak piyasayı bir anlamda dolaylı olarak fonlamış oluyor..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Dolar kurunun yükselmesine bayram eden, düşmesine üzülen tipler var forumda.

Hangi akla hizmetse?

Bunca yıldır buradayım bunu bir türlü anlatamadım, bu insanları da bir türlü anlayamadım.

Forexci, VİOP cu iseler anlarım da bir çok siyasi şikayet ve söz etmekteler.

Bu ülkede yaşayan sade bir vatandaşın, emeğiyle geçinen birinin dolar kurunun yükselmesini şiddetle savunup arzulaması anlaşılır gibi değil.

Tuhaf insanların eğleştiği bir ülkede yaşamak keyifli değil.

3.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Yazdiklarinizdan etkinin 0 olduğunu anlıyorum.

Iç piyasada viop shortlamak talebi nasil azaltabilir?

Ekon dünyada başka bizde başka temellere gore işliyor, başka açıklamam yok. Acilen patent başvurusu yapsın mb��
    Yarı şaka, yarı ciddi söylüyorum, vadeli piyasalarda bir gizem var. Mesela bitkoyin'in tepe noktası, Şikago'da vadeli piyasa açıldığı gün görüldü. Ondan sonra da gayri iflah etmedi. Konu CNBCE'ye haber oldu. Fed'in konuyla ilgili bilgi notunu da burada görebilirsiniz (The peak price coincided with the introduction of bitcoin futures trading on the Chicago Mercantile Exchange. The rapid run-up and subsequent fall in the price after the introduction of futures does not appear to be a coincidence.)

Şikago'nun gansterlerin yuvası olarak nam salması, bir tesadüf mü?

----

Eğer vaktiniz varsa size bir hikaye anlatayım. Hikaye Amerika'da geçiyor. Maine'deki çiftçilerin patatesleri depoda çürürken, nasıl vadeli Maine patates fiyatının tepe yaptığını, bir grup spekülatör zengin olurken, zengin bir patates tüccarının nasıl battığının hikayesi bu!

-----

The Great Maine Potato War

Maine bölgesinin patatesleri, New York Emtia Borsas'ında (NYMEX) işlem görüyormuş. Bu arada, COMEX'in de, NYMEX'in altında çalışan bir birim olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Petrol piyasası hakkında bir kitap yazan, Leah McGrath Goodman'a, bir kamu denetçisi şöyle demiş: "NYMEX'de işlem yapan her müşteriyi taciz ederler, denk getirlerse de ırzına geçerler. Burada sahtekarlıktan başka bir şey olmaz".

Sene 1975-76. JR Simplot, McDonalds'a patates satan büyük bir toptancı. Simplot patates fiyatlarının çok yüksek olduğuna karar veriyor. Çiftçilere iyi bir ders vermek için, kendine iki zengin ortak daha bulup, vadeli patates piyasasında açığa satış yapmaya başlıyor.

Simplolot'un manevrası, New York'taki, ondan daha büyük, iki toptancının dikkatini çekiyor. Düşünüyorlar ki, eğer Simplot'u sıkıştırabilirlerse, buradan kolay para kazanma imkanı var. Bunlar da, Simplot'ın vadelide sattığı tüm patatesleri satın alıyorlar.

Derken ABD Tarım Bakanlığı'nın olağan hasat raporunda, Maine'deki patates üretiminin %11 düşeceği yönünde bir haber çıkıyor. (Rapor gerçeklere mi dayanıyor, yoksa New York'lular raporun böyle yazılması için, yağlama-yıkama mı yaptılar - orası bir muamma).

Panik başlıyor. Simplot satıyor, New York'lular alıyor. Sonunda kontrat büyüklüğü, Maine'deki tahmini patates hasadının iki katına yaklaşıyor.

Unutmadan söyleyeyim, vadeli kontratı fiziki teslimata dayanıyor. Yani Simplot, vade sonuna kadar, NYMEX'in depolarına patatesleri getirmek zorunda.

Simplot, yük treni kiralayıp, borsaya dışarıdan patates getirmek istiyor. New Yorklular, o hatta çalışan tüm yük vagonlarını kiralayip, atıl bir şekilde bekletiyor.

Simplot temerrüde düşüyor. Borsanın temerrüd ile ilgili kuralları açık olmasına rağmen, NYMEX kendi kurallarını uygulamıyor. Karşılıklı olarak davalar açılıyor. Hukuki süreç on yıl sürüyor.

NYMEX, patates kontratından vaz geçip, ham petrol ve altın kontratlarına yöneliyor.
    Son düzenleme : Occhiali; 05-12-2018 saat: 18:55.

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    İşte o noktada ben bu senenin ortasında FED 2019 da duraksarmı demiştim..
    Dikkate alınmadık..
    Gelinen noktada hem piyasa hemde FED ciler bunu dillendirmeye başladılar..

2008 de 4.5 larda öpüşmüşler ve 2 side tepetaklak olmuş idi..
    Bakalım şimdiki öpüşme nerede gerçekleşecek..

Fakat işin garibi bu sefer de global kriz var diye dolar 1.20 lerden 1.90 lara gitmiş idi (2001 zirvesi hemen hemen)

Bu seferde 7.50 leri gösterip 6.50 lerde dengelenme yaşayabilir miyiz acaba..
    A.Yeşilada sesimi duy..
    Dikkate alındın ama pek vaktim olmadı sevgili Gund..

Aşağıdaki alıntıya göre sıfır değil ama negatif getiri ciddi oranda durgunluk belirtisi..şu an 10-2 yıllıklarda 12 baz puan..az kaldı..diğer vadelerin bir kısmında getiri eğrisi sıfırlandı bile..

Öyle yada böyle FED'in çok ileri gitmesi zor gözüküyor..muhtemelen Powell da böyle bir şey gördü..ortalık 87 deki borsa düşüşüne benzerse bir çuval incirin mahvolması sözkonusu..

Ancak 2008 krizini ve diğerlerini oluşturan ana sebep FED açısından bakıldığında, çok düşük faizlerle çok uzun süre kalınmasıydı..diğer taraftan FED faizleri en az 3-4 civarına getirmeli ve bilançoyu geri sarmalı ki beklenen bir sonraki resesyonda/krizde müdahale şansı olsun..

FED in işi zor, ama ECB BOJ vs. onların işi hepten zor..daha sıfır faizi bile geçemediler..bilançolarının da maşallahı var..

Fed's Kaplan: In A More Challenging Period' In Our Efforts To Normalize MonPol

Şimdi dünya normal, eski para politikalarına dönebilir mi..bence mümkünatı yok..örneğin Fed faizi arttırmasa faizlerin artacağı yok..QE de faizler düşüyordu ama QT'de faizler beklendiği kadar yükselemiyor, neden..çünki ekonomide resesyon baş gösteriyor..kredi borç sisteminin sonu..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Eski faiz seviyelerini unutmak lazım bence..dünya krediyle borçla büyümenin sınırlarına ulaştı artık..bunun için global borç/gdp oranına bakmak yeterli olur..şöyle bir hesapla;

Şimdi bu tablo ortada iken 2008 krizi öncesi seviyesi 5,25 FED faiz oranlarına ulaşılabilinir mi..malum FED faiz oranları benchmark olduğuna göre, böyle bir oranda birileri hatta pek çokları cortlayacak demektir bu..
    Örneğin alelade biri değil Fransa MB başkanı dün bir açıklama yaptı;

Şimdi Powell ın geçen günkü açıklamalarıyla pek çok yorumda Trump etkisinden bahsediliyor ama Powell ın bir görevide yukarıdakiler ışığında ekonomiyi resesyona sokmamak..bana göre şu sıralar böyle bir risk görmesi de çok muhtemel..

Sonuçta uzatmadan, Trump mali tedbirlerle bir süre uzatımı aldı ve bu süre uzatımının bir sonu olacak..fiat para sitemi yavaş yavaş sonlarına gelmekte bence..diğer ECB BOJ vs onları konuşmaya bile gerek yok zaten..selamlar..
    Neyse uzatmayayım konu etmek istediğim sadece getiri eğrisi ve FED in faiz artışlarını durdurması değil..FED faizi artışını durdurdu, oldu da bitti maşallah, artık bitti denecek bir durum yok ortada..

Çok bahsettim detaya inmeyeyim, QT nin devam ediyor olması ki bu çok güçlü bir faktör..Trump'ın vergi indirimi ve ticaret kısıtlamaları..ve EUR'nun zayıflığı dolar(DXY) için belirleyici faktörler..

Beğenelim beğenmeyelim, rezerv para olarak doların gücü dünya piyasalarında ABD nin GDP sinden çok çok fazla..dolayısıyla doların dünya piyasalarında yağlama gücü çok yüksek..

Yağ eksilirse olacaklar belli..

Hele ki gemisini kurtaran kaptan moduna girildiği şu ortamda..

5. enki
    FED in son bilanço büyüklüğü ne kadar..
    Görebildiğin bir site var mı..
    Aylık bazda haftalık bazda update edilen böyle..
    Eskiden bi tane biliyodum ben favorites ler gitti o da silindi gitti..

6. Fed masallarini sallayin bi boka yaramaz onlar
    Mb cok feci shortluyor dolari 150 bin kontrat bir gunde inanilmaz rakam.
    Ilerde 1 2 milyon bile shortlar bu paralar matbaa dan cikiyor belli nereye gidiyor bunun dönüşü merak ediyorum
    Bu akp her turlu hile yolu dener gunde 5 milyon kontrat bile açabilir

7.  Alıntı Originally Posted by vicente Yazıyı Oku
    Fed masallarini sallayin bi boka yaramaz onlar
    Mb cok feci shortluyor dolari 150 bin kontrat bir gunde inanilmaz rakam.
    Ilerde 1 2 milyon bile shortlar bu paralar matbaa dan cikiyor belli nereye gidiyor bunun dönüşü merak ediyorum
    Bu akp her turlu hile yolu dener gunde 5 milyon kontrat bile açabilir
    Nereden görüyorsun??? kontrat miktarını..??

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Nereden görüyorsun??? kontrat miktarını..??
    Pastada gordum
    Bu eger boyle ise dolarin isi gercekten bitmis olabilir bir daha trend asla yapamaz
    Bu para nereye gidiyor
    1000 puan faiz indirse oluru var o gun 5 milyon kisa yapar bitirir isi saka gibi ama.olan bu

Sayfa 687/777 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •