Sayfa 500/777 İlkİlk ... 400450490498499500501502510550600 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 3,993 - 4,000 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bahçeli ayrıca "MHP Genel Merkezi'nin hazine yardımlarından dövize bağlı olanlar varsa bozdurulsun" talimatını verdi.

Sorunu bitiverecek hamle bu işte...

Gene Hızır gibi yetişti Erdoğan'ın imdadına...

2. Bora abim, sizi her zaman büyük bir sevgi ile okur izlerim. Olayın bir de şu boyutu var ki, konunun özüne buralarda pek rastlayamıyorum. paramızın çöküşüyle beraber korku ve panik yaygınlaşıyor,
    Yaşadıklarımız asıl krizin kendisi değil, sadece semptomları; çok daha derin ve yakıcı bir kriz yaklaşıyor, Bora abi. Musadenle biraz konuyu destekleyici bilgi vererek yazayim( damat gibi)
    Ekonomi, kurların, faizlerin, emtia ve konut fiyatlarının seviyesinden, nakit akışlarından, para ve borç stoğundan da önce insanların karnını doyurma ve yaşamın akışını sürdürebilme kabiliyetidir. Finansallaşmış bir dünyada para konuşuyoruz, konunun özüne inemiyoruz.
    Para mı yok? Diyelim ki tasarruf ve varlık sahiplerinin varlıklarını eritme pahasına para bastınız, herkesin cebine para koydunuz. İş mi yok? Diyelim ki toprağı kazdırıp kazdırıp yeniden doldurttunuz ve iş yarattınız. Karınlar nasıl doyacak?
    Patatesi, eti, buğdayı, unu, ilacı, araç-gereci nereden bulacaksınız? Yakıtı, mazotu, kimyasalları ve daha pek çok malı? Parayı yaşamı sürdürmek için gerekli olan şeylere ulaşmak için bir araç olarak düşündüğümüz için parayı konuşuyoruz.
    Liranın yabancı paralar karşılığındaki değeri bu anlamda önemli. Ama bu bile sorunun kendisi değil; yaşamı sürdürebilmek ve karınları doyurabilmek için ya uluslararası pazarlara ve ticarete erişebilir olacaksınız (paranızın değeri, ya da dünya sisteminin parçası olma anlamında)ya da içeride o kadar güçlü bir üretim ekonominiz olacak ki, kimseye eyvallah etmeyeceksiniz. İkincinin olmadığını hepimiz biliyoruz, bilmek istemeyenler de her gun degisik vasitalar ile her animizda. Uzun uzun yazmaya gerek yok, ilki ise sadece satın alma (ya da borçlanma) kabiliyetiniz sayesinde mümkün. Borçlanma geleceği tüketmek demek.
    Uluslararası pazarlara ulaşmanın tek yolu para da değil; dünya sisteminin kurallarına uymak gerekiyor. İşte Kuzey Kore, geçen sene nükleer tehditler savururken, bu sene yelkenleri suya indirdi; muhtemelen içeride karınlar doymuyor. İran keza, Çin biraz daha farklı bir örnek...
    Dünyada sanayi devrimi sonrası Avrupa (ve daha sonra Amerika, Japonya ve Avustralya'nın katılımıyla Batı uygarlığı dediğimiz sistem) dünyadan öyle bir kopmuştu ki,
    19 ve 20. yüzyılda aynı yeryüzünde farklı dünyalar var gibiydi.
    Bir tarafta refah toplumu diğer tarafta pirinçle karnını doyurmaya çalışan bir milyarlık bir köylü toplumu. Çin'le ABD arasındaki fark 200 kata ulaşmıştı. Çin bu farkı kapatabilmek için (en az) bir nesli feda etmek zorunda kaldı. Eğlence yok, gece hayatı yok, aşk yok, tüketim yok.
    İşte Türkiye'yi bekleyen kriz bu: Uluslararası pazarlara ve ticarete ulaşamama ihtimali; ama parasının değeri düşük olduğu için, ama dünyaya güven vermediği için, ama dünyadan dışlandığı için. (Konuyu çok dallandırıp budaklandırmaya gerek yok, sanırım anlaşılmıştır)
    Ve yarın düşünün ki, et bulamadığımızda, meyve bulamadığımızda, ilaç bulamadığımızda, engelliler işitme cihazı, tekerlekli sandalye bulamadığında, kanser hastaları kanser ilacı bulamadığında, öğrenciler kitap, kaynak bulamadığında ne olacak?
    Ortaçağ köy toplumuna mı döneceğiz?
    Marketler, eczaneler boşaldığında ne olacak? Ameliyat malzemesi olmadığında ne olacak? Altyapının yenilenmesi ve tamiri için gerekli ham madde ve ekipman bulunamadığında ne olacak? Hemşireler iğne bulamadığında, cerrahlar neşter bulamadığında ne olacak? Liste uzayıp gidiyor..
    Ve daha kötüsü ... O günler geldiğinde çok ihtiyacınız olan "beyaz türkler" birer birer ortadan kaybolduğunda ne olacak?
    Uçaklar nasıl uçacak?
    Trenler nasıl yürüyecek? Üniversiteler "ben cahili severim" diyen adamlarla ve bütün ahbap-çavuş ilişkileriyle dolduruldu.
    Hadi parayı emir demiri keser diyerek çıpaladın. Günü kurtarmak için mesela 1USD = 2 USD dedin. Faizi emirle düşürdün. Memlekette ne kadar yastık altı var topladın. Kaynak mı, kaynak.. Ne işe yarar? Üretim yoksa, insan yoksa, dünyayla dost değilsen para ne işe yarar?
    İşte asıl yaklaşmakta olan tehlike budur. Türkiye'nin içe kapanma lüksü de yok, demokrasisini, cumhuriyetini askıya alma lüksü de yok, dünyaya meydan okuma lüksü de yok, borazan medyada sabahtan akşama goygoy yapma lüksü de yok.

Açlıkla terbiye oluruz.

"Beyaz türk" derken kastettiğim: Eğitimli, kültürlü, çalışkan, meslek sahibi, özgüven sahibi, pek çoğu seküler dünya değerleri ile yaşayan "elitler". Nasıl ki paralar bir ayda ülkeyi terk ediyor, Bunlar da terk eder.
    Vergilerine, paralarına çökeriz, bir de sabahtan akşama kadar söveriz derseniz uçar giderler. İşte dünkü haber: Sadece İsveç "sosyal devleti" sürdürebilmek için 200.000 insana ihtiyaç duyuyormuş. Aradığı kaba kol emeği değil, uzmanlık. Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya...
    Yani özetle sorun "Dolar bugün kaç oldu" değil. Böyle kocaman, iri yarı, ülkeyi altı ayda çöle çevirebilecek bir kriz yaklaşıyor. "Çarık kemirmekle" bile karın doymayabilir. Hem de nesiller boyunca. Siyasetçiler "sevgi kelebeği" rolünde, bunu ifade edemiyorlar ama ben ifade edeyim. Geleceğimiz de, emek göçü ile eksilecek çağdasligini yitirmeyen bir Türkiye olmasin. Tek dilegim budur. Saygılar tüm dostlarıma.

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Sn teyyareci...

Çok da güzel ifade etmişsiniz hatta senaryo gibi döktürmüşsünüz gerçek bir toplumsal yıkımı.

Üretmeyen, üretmenin aşağılandığı gerçek değerini bulmadığı, parayla oynayan, paraya tapan bir toplumun sonunu.

Dolardakilerin (ben dahil) sevincini çok görmem de bundan.

Aslında iyi planlansa, temel ihtiyaçlar bazında bu ülke bizlere yeter.

Tarımdan, kendi çapımızda sanayiye, uzmanlıktan, marabaya fazla derdimiz olmaz.

Ama dedim ya yöneticinin ufku olacak.

Son on altı yılda belki 1 trilyon dolar harcandı gitti.

Nereye biliyoruz.

Oysa bir toplumun geleceğine, planlama bazında yapılsaydı borcu bile dert etmezdim.

Tarım alanları, meralar, yeşil alanlar ve de su havzaları talan edildi. Yok edildi.

Burada gerçek üzüntüm ve de korkum, sizin de detay anlattığınız toplumsal bir çöküntü ve de yıkım.

Yazık olur bu topluma.

Hani bu sonucu bir şekilde hak etsek de.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    İşin en kötü tarafı da çok keskin hatlarla bölündük. Kederde tasada bir olmayan, neredeyse birbirine düşman iki kesim yaratıldı. Tümüyle siyasi amaçlarla ve bilinçle yapıldı . Düşmanlıklar körüklendi. Ötekileştirildi belirli bir kesim.

5. Her zaman ki çok haklısınız. Şaka gibi ülke olduk
    Kimsenin gülmediği..
    Ama herşey güllük gülüstanlık.
    Durmak yok yola devam nidalarinda halen inleyen dep dep Kastamonu.
    Hedef Adeta Uzay yolculuğu.

Demokratik bir iktidar, ekonomik kriz istemez abi. Çünkü kriz, iktidarının da sonu demektir.
    Peki! Ya bir diktatör?
    “İyi bir kriz çıksın, piyasa çöksün, kimsede para kalmasın, siyasi güç paranın da tek sahibi olsun” demez değil mi?
    Zinhar, diyemez!
    Ama zinhar, düşünmez sanmayalım abi. Benim, geleceğimize ilişkin bir korkum da bu. Zamaninizi aldim Bora abi. Selamlar, iyi geceler.

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. https://yorumlar.altin.in/tum/gram-altin

Bu topik dolar farklı gösteriyor tv.kere başka. Bu nasıl iş heryerde farklı 😊

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    https://yorumlar.altin.in/tum/gram-altin

Bu topik dolar farklı gösteriyor tv.kere başka. Bu nasıl iş heryerde farklı 😊
    Benim ekranda da 6.4117 olarak kapandı görünüyor...Burası ile aynı...........

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    3.10 idi..

Sonrasında kayış koptu..
    Vatan sağolsun yanıldık..
    Dolarda dolar diyenler haklı çıktı..

Açık ve net..
    Hiç bişi bilmesem bile haddimizi biliriz..

4.10 4.20 lere kadar dolarda gelebildik 4.50 ler derken..
    Bu kadarını beklemiyordum..
    Bende aynı durumdayım. Hatta 4.8 li seviyeler sondur deyip borsaya girdim. Hakkımızda hayırlısı..

Sayfa 500/777 İlkİlk ... 400450490498499500501502510550600 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •