Sayfa 730/777 İlkİlk ... 230630680720728729730731732740 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 5,833 - 5,840 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Sayın enki
    Verdiğiniz cevap ve bu cevabı hazırlar iken harcadığınız zaman-emek için çok teşekkürler. Ne kadar uzun yazı olursa olsun büyük bir zevk ile okuyorum. Ama konu hakkındaki altyapı eksikliğinden (eksiklik derken ekonomiye dair bilgi açısından, yoksa burada sizin ve birkaç kişinin yazdıklarının zaten çoğunu okumuş durumdayım) dolayı bazen anlamakta zorluk çekiyorum.

Ben de sizin gibi FED'in ana belirleyici unsur olduğu görüşündeyim. Bu görüşe varma nedenim diğer EM'lerdeki kur hareketlerindeki benzerlikler ve farklı kaynaklardan okuduklarım.

Anladığım kadarıyla siz:
    1- FED öyle ya da böyle bir süre daha "faiz artımı+QT" ya da "en azından QT"'ye devam edecek diyorsunuz. Ta ki bir sonraki resesyona kadar.
    2-Bir sonraki resesyonun işaret fişeği de FED'in kendisi olacağını söylüyorsunuz. Bunu da fiili adımlar -Faiz indirimi+QE- ile göreceğimizi ifade ediyorsunuz.
    Buraya kadar anladıklarım doğru mudur?

Doğru ise birkaç soru sormak isterim.
    1- FED sizce ne kadar süre daha-hangi tarihe kadar "faiz artımı+QT" ya da "QT" yapacaktır? Bu süreçte sanırım dolarda kalmak en doğru seçim olacaktır (?).
    2- FED faiz indirimine ve/veya QE'ye döndüğünde biz bunu yeni resesyon olarak algılayacak isek bunu hangi tarihte bekliyorsunuz? Bu durumda nerede konumlanmayı doğru buluyorsunuz?

Sağlıcakla Kalın
    Son düzenleme : DaraL; 03-02-2019 saat: 13:40.

Alıntı Originally Posted by asgaridr Yazıyı Oku
    Değerli dostum enki
    pek girmiyorum son zamanlarda siteye. Senin gibi hem bilgisi derin hem de karakterli biri kolay bulunmaz.
    Bilgi ve yorumlarını paylaşmayı devam etmen dileğiyle...
    Sağolasın sevgili dostum..teşekkürler..

Alıntı Originally Posted by DaraL Yazıyı Oku
    Sayın enki
    Verdiğiniz cevap ve bu cevabı hazırlar iken harcadığınız zaman-emek için çok teşekkürler. Ne kadar uzun yazı olursa olsun büyük bir zevk ile okuyorum. Ama konu hakkındaki altyapı eksikliğinden (eksiklik derken ekonomiye dair bilgi açısından, yoksa burada sizin ve birkaç kişinin yazdıklarının zaten çoğunu okumuş durumdayım) dolayı bazen anlamakta zorluk çekiyorum.

Ben de sizin gibi FED'in ana belirleyici unsur olduğu görüşündeyim. Bu görüşe varma nedenim diğer EM'lerdeki kur hareketlerindeki benzerlikler ve farklı kaynaklardan okuduklarım.

Anladığım kadarıyla siz:
    1- FED öyle ya da böyle bir süre daha "faiz artımı+QT" ya da "en azından QT"'ye devam edecek diyorsunuz. Ta ki bir sonraki resesyona kadar.
    2-Bir sonraki resesyonun işaret fişeği de FED'in kendisi olacağını söylüyorsunuz. Bunu da fiili adımlar -Faiz indirimi+QE- ile göreceğimizi ifade ediyorsunuz.
    Buraya kadar anladıklarım doğru mudur?

Doğru ise birkaç soru sormak isterim.
    1- FED sizce ne kadar süre daha-hangi tarihe kadar "faiz artımı+QT" ya da "QT" yapacaktır? Bu süreçte sanırım dolarda kalmak en doğru seçim olacaktır (?).
    2- FED faiz indirimine ve/veya QE'ye döndüğünde biz bunu yeni resesyon olarak algılayacak isek bunu hangi tarihte bekliyorsunuz? Bu durumda nerede konumlanmayı doğru buluyorsunuz?

Sağlıcakla Kalın
    Sn. Daral öncelikle benim yorumlar makro dur, kısa vade ile ilgili değildir hemen belirteyim..diğer taraftan olayı sadece FED bağlı olarak görmemek lazım..burada bizi ilgilendiren kısmıyla dolar güçlenecek mi, güçlenmeyecek mi esas sorun bu aslında..Doların ABD nin GDP sine oranla global piyasalarda etkisi çok fazla..bir nevi mekanizmayı yağlayan bir araç..sistem yağsız kalmamalı açıkçası..FED i(ağır abiyi), ABD haricinde geri adım attırabilecek hususta bu zaten..

Örneğin ABD-ÇİN ticaret anlaşmazlığında ABD nin ÇİN e karşı verdiği 400 milyar dolar civarında bir açığın bir an için ortadan kalktığını düşünelim..bu rakam başta ÇİN i, daha sonrada dolaylı olarak piyasaları etkiler..bu anlamda tersinir olarak ÇİN in anlaşmak için belli oranda ABD den ithalatı fazlalaştırması bile o kadar önemli değildir..diğer taraftan global yavaşlama veya ABD nin güçlü olmasa bile diğerlerinin zayıflaması da(Avrupa, Japonya vs.) doların güçlenmesini sağlayan faktörlerdendir..kısacası etki nereden gelirse gelsin doların yükselmesi zaten bir sıkılaşma demektir..bu arada sistemi/pozisyonlarını korumakla mükellef dolar şortcularını unutmamak gereklidir..

Şimdi bir başka açıdan düşünürsek son on yılda globalde tüm hesaplar düşük dolar üzerine yapıldı..örneğin katlanan borçları düşünelim, doların değeri düşükken(maliyeti) ödemesi daha kolaydır, değil mi..eee şimdi FED yada başka bir takım etkilerle doların maliyeti yükseldi, ne oldu..sonsuza kadar ucuz doların sürüp gideceğini zannedenler yamuldu, değil mi..ha şunu da belirtelim, ileride ne olur bilinmez ama dolar şu ana kadar ucundan azıcık gösterdi..

Burada FED in faizler konusunda yavaşlamaya gitmesi o kadar da önemli değil..ne olur 2015- 2016 daki gibi tek tük 0,25 lik artırımlara gidebilir..ha veriler gerektiğinde, özellikle enflasyon(çekirdek enflasyon), FED yine arttırmaya mecbur kalacaktır diye düşünüyorum ama global küçülme devam ederse enflasyon işi zor tabiki..

İşin özü FED ve diğer büyük MB ları dahil, iyileşmek isteyen hastalar var karşımızda..daha öncede söylemiştim, Allah kimseyi FED etmesin..bir taraftan normalleşmeye, iyileşmeye çalışacaksın diğer taraftan da sistemi resesyona sokmamaya çalışacaksın..eee sistemi, piyasaları yıllarca methadona alıştırmısşın, vermedin mi nöbet geçirecekler..işleri zor..

FED açısından QE sonraki iş (ECB için değil ama)..ben QT den fiili bir vazgeçişin işaret fişeği olacağını düşünüyorum..çünki yanık kokusu alınmış olur kanımca..kısa vadede piyasaların likidite problemi faizlerin ne olacağından çok daha öncelikli konu bence..

Sn Daral satır aralarında sorduğunuz sorulara kendimce cevap vermeye çalışıyorum ama ne zamanları dolarda durulması gerektiğini söyleyemem, bu herkesin kendi kararı..bir iç olay yada TCMB nın gereksiz faiz indirimine gitmesi bile olayın yönünü değiştirebilir..yada ne bileyim FED dolaylı olarak piyasaları rolantiye alabilir(şu anki gibi), bilinmez..

Bilindiği gibi FED faiz arttırımları konusunda gevşek gidecek gibi…ancak planlandığı gibi QT ye devam etmesi bana mecburi gibi geliyor, takii yanık kokusu alana kadar..Benim baz senaryo ne tür açıklama yaparlarsa yapsınlar FED in normalleşme uğruna mücadeleye devam edeceği..göze alabilirse borsaların %20 lere kadar düşüşüne sabır gösterebilirler diye düşünüyorum..bizi ilgilendiren kısımı da burası olabilir..

Sn Daral dedim ya benim yorumlar makro..şu güzel lafı çok severim; karamsarlar haklı çıkar ama iyimserler para kazanır..siz bilirsiniz, yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir..hoşcakalın..
    Son düzenleme : enki; 04-02-2019 saat: 00:39.

3. Hangisi doğru?

a) Rönesans Kapital, önümüzdeki Temmuz gibi, cari açık kapanır demiş. Bu açıdan bakınca devalüasyon yeterli görünüyor.

b) Eğer yabancılar, bizim dolar bazındaki asgari ücretimizi yüksek buluyorsa, ilave devalüasyon ihtiyacı var demektir.

Cevap bulamadım, soru ortada kaldı! Sanırım cevabı yaşayarak öğreneceğiz...

https://twitter.com/RencapMan/status...20110202126336

4. Daha evvelden yazdım idi..
    İŞ bankasının hazineye devri meselesi tamamen bankacılık piyasasında kol bükmek için yapılan bir hamle dir..

Atatürk CHP falan işin hikaye kısmı..

5. Döviz de 2017 yaz ile 2017aralık2018mart arası olduğu gibi full kontroldeler..
    1 saat boyunca 1.5 kuruş yükselen dolar da 5 dk lık bir bar ile 1 kuruş düşürüyorlar..
    Geceleri sakin gündüzleri nisbeten hareketli..
    Günlük de MACD sıfır çizginin altına geldiğinden itibaren nasıl aylardır adam olamadığı ortada doların
    Haftalık MACD sıfır çizgisine değdi değecek..
    Önümüzdeki 1-2-3 hafta tepki gelmezse doların hali epey bir süreliğine bitmiş olabilir..
    Günlük bazdaki bar sayısını sayın onu 2 ye bölüp haftalığa ekleyin kabaca...

6. Dolar/tl de bayağıdır daytrade longçular takılıyor. Yüksek long poz taşıma maliyetinden ötürü gün sonuna doğru kapanıyorlar. Bu da baskılıyor

7. Fed eşeği faiz indircez demeye basladi
    Rte nin saga sola isbanka sataşması da buna güvenerek basladi yine
    Akp nin mantik super ne kdr bozarsak bozalim herseyi fed piyasalari uyusturucuya alistirdi ne yapar eder gelir kurtarir bizi...
    Akp sırtını fed esegine dayamis resmen

8. Doların her ay ortalama 8 kuruş gitmesi lazım şu anki NET faizi yakalaması için..Bundan 3-4 ay önce 10-11 kuruş idi..(faiz yüksek ve stopaj avatajı)
    Dolar duruyor duruyor bir anda çoşuyor..
    Zamanlamayı yanlış yaparsan da psikolojik cendereye alıyorlar seni.
    Hafif yükselince de amannn bee diyip satıyorsun ardından mendil sallıyorsun..

Burak
    mesele inanıp inanmama değil..
    İstanbul ve ankara AKP nin rant alanları..
    Kaybedemez..

Bakın kaybetmez demiyorum..Kaybedemez diyorum..

İstanbul ve ankara kaybedilirse hızla eyalet sistemine geçiş yapılır..

Bunu da yazın bir kenara..
    Öneri de devlet bahçeli den gelir..

Sayfa 730/777 İlkİlk ... 230630680720728729730731732740 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •