Sayfa 72/777 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 569 - 576 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Merhabalar, epeydir Yuan'da pek çok kişi gibi bende deval bekliyorum da, olmuyor..

Bana göre asrın balonu ÇİN..ÇİN'de yatırım balonu, borç balonu, GM balonu vb. hepsi mevcut..Zaten devletçi bir ekonomiden serbest bir ekonomiye geçişte genelde arpa fazla kaçırılır ve işin sonu devalle sonuçlanır..ancak ÇİN üretim ekonomisi ve tasarrufları çok fazla..MB rezervleride malum..ancak bildiğim, balonların büyüklüğüde bunlarda çok fazla..

Benim tahminim ABD'nin ticaret kısıtlamalarına karşı ÇİN'in yapacağı ilk hamlelerden biri Yuan'da devale gitmek olabilir..ABD'nin epeydir ÇİN'i kur manupulatörü olarak suçlamasından dolayı ÇİN kurunu uzun süredir kontrol altında tutuyordu..örneğin geçen seneler bu uğurda 1 trilyon dolar civarında rezerv kaybettiler..

Tabiki bu tür devalin çok büyük olamaması gerekiyor kanımca..mesela en fazla %5-10..aksi takdirde içerdeki bir sürü dolar yükümlüsü firma, bankalar ayvayı yiyebilir..

2015 Ağustos'ta Çin'in yaptığı yüzde %3 civarındaki bir deval dünyada nasıl bir tedirginlik yarattı malum..bundaki temel sebep ÇİN'de daha fazla deval olur mu kuşkusuydu..bildiğimiz gibi daha fazlası olmadı ve ortalık duruldu..

Birde 2105 Aralık'ta FED faizleri arttırmıştı..FED Ocak ayında da 2016 yılında 4 faiz arttırımım var demişti..ÇİN ve diğer EM'ler yamulmaya başlayınca Yellen daha sonra geri adım atmak zorunda kalmıştı..artık global dünyada hiç bir şey birbirinden bağımsız değil..ABD'ninde bu işten zararlı çıkacağı kesin..

Neyse sadede gelirsek, başta ÇİN ve diğer EM'lerde yıllardır bol ve ucuz paradan dolayı EM borç balonu oluşmuş durumda..

ÇİN'de diğer EM'lere bulaşma riskide dahil , %20-25 ve üstünde zorunlu bir Yuan devalinin batının bankacılık sistemini zorda bırakacağı söyleniyor..özelikle İngiliz ve Avrupa bankacılığını..malum verilen borçlar dolar üzerinden..selamlar..
    teşekkür ederim.....

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    ABD bu, adamın 1 trilyon $'ına el koydu. doları basan dünyayı da kontrol eder. çin o 1 trilyon $'ı biriktirmek için hayvan gibi çalışmış ve ihracat yaptı ama buhar oldu gitti. ABD yi kimse hafife almasın,çok tehlikeli bir ülke. ABD'yi vareden derin dünya gücü 1990 ikinci yarısından itibaren çin'i bir fabrikaya çevirdi,kimse bunları bilmiyor. çin mucizesi diyorlar sadece GÜLÜYORUM. şimdi bu güç dümeni diğer asya ülkerine ve hindistana çevirdi. kokuyu erken alan ABD uydusu japonya çoktan güney asya ülkelerinde tayland merkezli bir sistem kurdu ve mass. üretimini oraya kaydırmakla meşgul. bunları bu başlıktaki soytarı troller bilmez,onlar ancak kuru gürültü yapar.
    Tabiki madolyon çift taraflı ama bu troller ABD'nin verdiği dış ticaret açığı sayesinde pek çok ülkenin ayakta durduğunu bilmezler..ABD'nin dış ticaret açığı kapandığında (yada azaldığında) dolarsızlıktan ezim ezim ezileceklerini bilmezler..dediğin gibi ancak kara gürültü yaparlar burada..

Trump şöyle demişti; benim dış ticaret mal açığım esasen yıllık 800 milyar dolar..bunun 300 milyar doları hizmet ihracatı olduğu için 500 milyar dolar dış ticaret açığım gözüküyor..

Öyle yada böyle mümkün değil ama bu 800 milyar dolarlık mal açığını engellese Trump, dünyanın diğer pek çok ülkesi spazm geçirir..dolarsızlıktan kıvranır..

Ha bu yazdıklarım doları övmek amaçlı değil..gerçekler bunlar..

Anlarlar mı, anlamazlar bu troller..ne madolyonun bu yüzünü, nede öbür yüzünü..

İşin içinde glabal resesyon riski de var..ama aşağıdaki yazıyı oku desen, bilgi ne olacak derler..

Trump trade barriers are one of the ‘biggest risks’ in 2018, analyst says..

https://www.cnbc.com/2018/01/16/trum...lyst-says.html

3.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Tabiki madolyon çift taraflı ama bu troller ABD'nin verdiği dış ticaret açığı sayesinde pek çok ülkenin ayakta durduğunu bilmezler..ABD'nin dış ticaret açığı kapandığında (yada azaldığında) dolarsızlıktan ezim ezim ezileceklerini bilmezler..dediğin gibi ancak kara gürültü yaparlar burada..

Trump şöyle demişti; benim dış ticaret mal açığım esasen yıllık 800 milyar dolar..bunun 300 milyar doları hizmet ihracatı olduğu için 500 milyar dolar dış ticaret açığım gözüküyor..

Öyle yada böyle mümkün değil ama bu 800 milyar dolarlık mal açığını engellese Trump, dünyanın diğer pek çok ülkesi spazm geçirir..dolarsızlıktan kıvranır..

Ha bu yazdıklarım doları övmek amaçlı değil..gerçekler bunlar..

Anlarlar mı, anlamazlar bu troller..ne madolyonun bu yüzünü, nede öbür yüzünü..

İşin içinde glabal resesyon riski de var..ama aşağıdaki yazıyı oku desen, bilgi ne olacak derler..
    sn enki dxy düştükçe düşüyor.EUR/USD . 1.22 nün üstünde ama bizde dolar 3,79 dan aşağı gelmiyor....Birde MSCI endeksi %2,15 eksi de kapadı. ne dersiniz?

Alıntı Originally Posted by freeman001 Yazıyı Oku
    sn enki dxy düştükçe düşüyor.EUR/USD . 1.22 nün üstünde ama bizde dolar 3,79 dan aşağı gelmiyor....Birde MSCI endeksi %2,15 eksi de kapadı. ne dersiniz?
    Doların aşırı satıldığı kesin..globalde dolarla alınan risklerin zarar etmemesi için doların güçsüz tutulmasına uğraşılıyor..

Aşağıda yine MSCI EM'lerde ufak çaplı bir satış var:

https://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-emg-markets

Bizim ETF'lerde daha büyük bir satış olduğuna göre malum biz biraz daha riskliyiz..en azından şu an bizde Afrin olayı var..bu konularda çok bilgim yok ama yarın aynı şekilde BİST'e satış gelebilir şeklinde düşünüyorum..bu ETF ve BİST ilişkisi üzerine daha fazla bilgisi olan varsa lütfen bizide aydınlatsın..selamlar..

5.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Doların aşırı satıldığı kesin..globalde dolarla alınan risklerin zarar etmemesi için doların güçsüz tutulmasına uğraşılıyor..

Aşağıda yine MSCI EM'lerde ufak çaplı bir satış var:

https://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-emg-markets

Bizim ETF'lerde daha büyük bir satış olduğuna göre malum biz biraz daha riskliyiz..en azından şu an bizde Afrin olayı var..bu konularda çok bilgim yok ama yarın aynı şekilde BİST'e satış gelebilir şeklinde düşünüyorum..bu ETF ve BİST ilişkisi üzerine daha fazla bilgisi olan varsa lütfen bizide aydınlatsın..selamlar..
    nereye kadar yahu global kumarbazlar, FED ile inatlaşmayın belanızı bulacaksınız. yerel kumarbazlar çöktü,şimdi sıra bu global serserilerde.

6. Global kumarbaz çetesinin basinin fed oldugunu bilmiyor fedle ugrasilmaz diyor bide
    Fed le uğraşan dolar alanlardir.
    Fed le ugrasilmaz dolar alanlari global hisse senedi emtia euro rallisine mazot yapar fed
    Fed dolarcilari kandirdi

Trollerin anlıyamayacağı şeyi ECB başkan yardımcısı anlamış..

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Constancio, eurodaki temel ilkeleri yansıtmayan ani hareketler konusunda endişeli olduğunu belirtti.
    Ayrıca şöyle demiş:

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, eurodaki yersiz yükselişe ilişkin risk konusunda uyarıda bulunmakla birlikte politika yapıcılarının vereceği teşvik planı mesajında değişikliğe gitme konusunda aceleci davranmayacaklarını işaret etti.

Almanya enflasyonu..ısıtıp ısıtıp getiriyorlar piyasaya..

Yahu Avrupa'nın en güçlü ekonomisi, QE'lerle ısınıyor zaten..Sobaya odun atmayı kesin diye bağırıyor..

Birde bakalım Avrupa'nın 3 nolu ekonomisine, enflasyon nasılmış..söz eden var mı?

Ha birde Mart'ta seçimler var İtalya'da..ITEXİT..

Sayfa 72/777 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •