Sayfa 999/1001 İlkİlk ... 49989994998999799899910001001 SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 7,985 - 7,992 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şu anki formatta cari açık yüksek kur ile kapanmayabilir. Ancak dış borç ile kapanabilir. Zira cari açığı yaratan sistem aynı zamanda büyümeyi ve halkın geçimini sağlıyor. Politikacı o nedenle cari açıktan yapısal düzelme olmadan pek vazgeçmeyecektir.
    Zaten temelde o yüzden buradaki millet dolarda bekliyor..

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik meğer bir arpa boyu....akıbet belli..

Anayasaya yazılmalı , Türkiye Cumhuriyeti cari açık veremez diye..

Neyse biraz insaflı davranalım, sermaye malları felan var; %1-2'den fazla veremez diyelim..

2.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    2019 sonu 7,5TL hedefim adım adım gerçekleşiyor. 4,5TL den sonra ivme hızlanır.
    Benzin 10 tl yi geçer o zaman
    Bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden fazla ise, o ülke batar. Montesquieu

3. Zarrab davasında karar açıklanmasına da az kaldı Kötü bir sonuç doları tetikler
    Bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden fazla ise, o ülke batar. Montesquieu

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Türkiye zaten çok uzun bir süredir borcunu ödeyebilecek potansiyelin altına düştü. O nedenle şimdiki oyun borcu borçla çevirterek yüksek faiz enstrumanından yararlanmak ve bunun yanında ülkeleri politik olarak baskı altına almak. Bir taşla iki kuş.

Borç verenlerin uzun zamandır Türkiye'nin büyümesi gibi bir derdinin olduğunu zannetmiyorum.
    Olay Türkiye'nin büyümesi değil zaten..genel anlamda dünyanın büyüyebilmesi..

Şapka düşerse kel/keller gözükür, mevzu bu..

mevcut zihniyet asla borçtan korkmadı.. çok enteresan.. onların döneminde 100 milyar dolar mertebesinden 500 milyar dolar mertebesine ulaşmış bir dış borç var.. sürekli rasyoların arkasına saklanarak bu borcun önemsiz olduğunu söylediler..yani milli gelirmize oranla fazla değil demek istediler.. elbette ülkenin tüm dış yukumluluklarınden bahsetmiyorlardı. sadece kamunun borcunu hesaba katıyorlar.. ama kamunun bir çok borcunu ihaleler yoluyla özel sektör üstlenmiş durumda.. üstelik bunlara devlet garantisi de var..

yabancı bu oyunu görüyor.. kurnazlıkla bir yere kadar.. ülkenin ekonomik riski behsedilenden çok daha fazla.. üstelik mevcut ekonomik paradigmada borç ödeme yeteniğinin sonuna gelinmiş durumda.. borç sadece öteleniyor yeni borçla..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Zaten temelde o yüzden buradaki millet dolarda bekliyor..

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik meğer bir arpa boyu....akıbet belli..

Anayasaya yazılmalı , Türkiye Cumhuriyeti cari açık veremez diye..

Neyse biraz insaflı davranalım, sermaye malları felan var; %1-2'den fazla veremez diyelim..

Cari açık veremez diye kanun koymadan önce serbest piyasa rejimini terk etmek gerekir. Serbest piyasa ekonomisinde bu şekilde bir kanun teknik olarak mümkün değil.

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Olay Türkiye'nin büyümesi değil zaten..genel anlamda dünyanın büyüyebilmesi..

Şapka düşerse kel/keller gözükür, mevzu bu..
    Dünyanın mutlaka büyüyeceği ve durağanlaşacağı zamanlar olacaktır. Ancak dünyanın performansı her zaman Türkiye'den iyi olacaktır (dünyada Türkiye'ye nazaran daha az hormonlu büyüme gerçekleştiğinden)

Türkiye içerideki genel kötü durumunu dünyanın kötü olduğu sürelerde köprülemek için zombie modunda yaşamayı öğrenmesi gerekli. En azından dünyanın durağanlaştığı dönemlerde hayatta kalabilmek için.

Şu an zombie moduna giriş aşamasının başındayız. Alışacağız. Zira herkes kendine biçilen donu giyer.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by uzay44 Yazıyı Oku
    Benzin 10 tl yi geçer o zaman
    ben LPG kullanıyorum beni ilgilendirmez. ucuzdan satan bir istasyonum var adam sanırım sanayi gazını satıyor. haha beni ilgilendirmez. Bu ülke böyle vergiden kaçabildiğin kadar kaçacaksın vermeyeceksin.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şu anki formatta cari açık yüksek kur ile kapanmayabilir. Ancak dış borç ile kapanabilir. Zira cari açığı yaratan sistem aynı zamanda büyümeyi ve halkın geçimini sağlıyor. Politikacı o nedenle cari açıktan yapısal düzelme olmadan pek vazgeçmeyecektir.
    halkın geçimi ve büyüme zaten olmayacak. HAZIRMIYIZ HAZIRIZ ! Aklara çağrımdır dolarıma el koyun. doları yasaklayın.

Sayfa 999/1001 İlkİlk ... 49989994998999799899910001001 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •