Sayfa 627/1001 İlkİlk ... 127527577617625626627628629637677727 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 5,009 - 5,016 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Eğer konu edilen kişi sizin dediğiniz gibi 10 milyonsa bence kaale bile alınmazlar, basarlar Tl yi dayarlar enflasyonu, eritirler Tl tasarrufları, anasını ağlatırlar onların. Bence asıl dertleri diğer 70 milyonluk OY potansiyelinin enflasyon altında tamamen alçak sürünmeye geçmesini önlemek. 10 milyonluk kesim den uyanıklar zaten başlarına geleceği anlamış ve çoktan tedbirini almıştır. Ha ! hala olan bitene anlam veremeyen kalanlara ise ne olur bilemem o da onların sorunu, kimseyi ırgalamaz.
    Bence sorun o 10 milyon, zira o 10 milyon vergileriyle diğer 70 milyonu besleyecek kaynağı yaratıyor. Bunu da atlamayalım. Sonuçta devlet emekli maaşlarını ve o sosyal yardımları kimden aldığı paralarla yapıyor, yine o 10 milyon. İşte o fakirlik seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan 10 milyon sandığınızdan daha fazla öneme sahip. O blok kırılırsa ekonomik sistemin değişmesi gerekir. Kapitalist sistem ve serbest piyasa ekonomisi çalışamaz hale gelir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ancak burada başka bir sorun var, 350$ lık asgari ücret aynı ürün kategorisinde rekabet ettiğimiz rakiplerimize göre ciddi anlamda yüksek bir rakam , hatta 650-700$'ı bulan giydirilmiş toplam asgari ücret ile ürettiğimiz ürünlerin klasmanındaki rakiplerimiz ile rekabet edemeyiz. Eğer o yola sapacaksak orası da pek aydınlık bir yere çıkmıyor, zira kur ile rekabet etmemiz için asgari ücretin net 150$ brütte ise 300$'ın altında olması gerekiyor.

O nedenle bence öneriniz aşağı tükürmekse yani sakala tükürmekse, önerinizin tersi de bıyığa tükürmek.

Bu işin artık o kadar kolay bir yolu yok. (fakirleşmenin dışında)
    Aslında kurun rekabetçi bir seviyede istikrarlı ve düzenli devalue edilmesi ekonomik açıdan faydalı olur.

Şimdiki gibi aşırı oynaklık durumunda, düşük yada yüksek olmasının kimseye bir faydası yok. Herkes için zararlı. İthalaçı yada ihracatçının işi şansa kalmış. Kura nerede denk gelirse sermayesi eriyor yada erimiyor.

Girdilerin döviz olduğu bir yerde, oynaklık zarardan başka birşey getirmez.

Sonuçta herkes öyle yada böyle fakirleşiyor.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

O nedenle bence öneriniz aşağı tükürmekse yani sakala tükürmekse, önerinizin tersi de bıyığa tükürmek.

Bu işin artık o kadar kolay bir yolu yok. (fakirleşmenin dışında)

Ört ki ölem....... demiş.....erzurumlu..

Hiç bir iş kolay değil, bedava peynir de fare kapanında bulunuyor.

Ekonomik ve sosyal olaylarda tek bir çözüm veya teşhis yok. Ancak geçmişlerin tecrübelerinden de istifade gerek.

Yellen teyze ve arkadaşları bile ABD'dedeki düşük enflasyonun kökenini anlayamadıklarını söylüyorlar .
    (bizde talebe olsalar iktisattan sınıfta kalırlardı )

sayın rxpu .... 1850'li yıllarda almanlar bunu yaptı , "Japon malı, tapon malı" tekerlemesi söylenen zamanlar çok uzakta değil. Şimdi Çin ve uzakdoğu uyguluyor "ihracata dayalı büyüme için pahalı döviz" sistemini. İhracat devi olmak suretiyle halklarına refahı ve istihdamı getirebilmek için.
    Bugün cari açığımız enerji ithalatı kadar yaklaşık.
    Ya enerji ithal etmeyeceğiz, ya alternatif yerli kaynaklara başvuracağız,
    fakat her şekilde ithal ettiğimiz enerji kadar ek ihracat yapacağız.

Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Aslında kurun rekabetçi bir seviyede istikrarlı ve düzenli devalue edilmesi ekonomik açıdan faydalı olur.

Şimdiki gibi aşırı oynaklık durumunda, düşük yada yüksek olmasının kimseye bir faydası yok. Herkes için zararlı. İthalaçı yada ihracatçının işi şansa kalmış. Kura nerede denk gelirse sermayesi eriyor yada erimiyor.

Girdilerin döviz olduğu bir yerde, oynaklık zarardan başka birşey getirmez.

Sonuçta herkes öyle yada böyle fakirleşiyor.
    Enflasyon kadar devalue edilen istikrarlı kur sistemini Türkiye daha önce denedi ancak başarılı olamadı, zira bu sistem ciddi anlamda merkez bankası rezervi gerektiriyor. Ayrıca sanılanın aksine hanehalkı dövizin enflasyon kadar değerinin artacağını hissettiğinde yerel para birimi için çok daha fazla reel faiz talep ediyor. Zira döviz garanti getiriye sahip olduğunda garanti olmayan yerel para biriminin faiz getirisini çok daha fazla arttırmak gerekiyor.

O nedenle ülkemizde merkez bankasının rezerv yakmasını engelleyici ve reel faizi nispi olarak baskılayıcı dalgalı kur sistemi uygulanıyor. Yani bir bakıma devlet kendi rahatı ve istikrarı için ticareti ve vatandaşın geleceğini riske atıyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Dolar/TL kurunun seviyesi ile oynayarak bu işler çözülmez , çözülmemiştir.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bence sorun o 10 milyon, zira o 10 milyon vergileriyle diğer 70 milyonu besleyecek kaynağı yaratıyor. Bunu da atlamayalım. Sonuçta devlet emekli maaşlarını ve o sosyal yardımları kimden aldığı paralarla yapıyor, yine o 10 milyon. İşte o fakirlik seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan 10 milyon sandığınızdan daha fazla öneme sahip. O blok kırılırsa ekonomik sistemin değişmesi gerekir. Kapitalist sistem ve serbest piyasa ekonomisi çalışamaz hale gelir.
    10 milyon ülkeyi terketse,bu çarpık düzen anında batar. buna rağmen 10 milyona edilmedik eziyet kalmadı. ülkeyi nitelik değil nicelik yönetiyor işte bu demokrasinin en kötü tarafı. ben temelde demokrasiye karşıyım,teknokrat bir düzen bizi kurtarır.

7. hep üretimden bahsediliyor ancak bende rxpu üstada katılıyorum işçi maliyetleri bizde çok yüksek evet acımasız bir yorum olarak gelebilir bu sene yapılacak zam ne kadar yapılacak bilmiyorum ancak bir işçi çalıştırmanın işverene maliyeti neredeyse 2500 tl ye yaklaşacak ! ve hala gerçekçi olmayan asgari ücret teklifleri görüyorum inanılır gibi değil ! asgari ücret artışı bağkur primlerini de arttırıyor ve sonunda sistem kilitleniyor primini ödeyemeyen insanlar ve sonunda af beklentisi doğuyor ! eğer üretim ekonomisi olunacaksa az maaşa da razı olunmalı ! hiç bir müteşebbis kazanamayacağı bir işe sırf istihdam yaratmak için girmez öyle bir dünya yok !

8.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    hep üretimden bahsediliyor ancak bende rxpu üstada katılıyorum işçi maliyetleri bizde çok yüksek evet acımasız bir yorum olarak gelebilir bu sene yapılacak zam ne kadar yapılacak bilmiyorum ancak bir işçi çalıştırmanın işverene maliyeti neredeyse 2500 tl ye yaklaşacak ! ve hala gerçekçi olmayan asgari ücret teklifleri görüyorum inanılır gibi değil ! asgari ücret artışı bağkur primlerini de arttırıyor ve sonunda sistem kilitleniyor primini ödeyemeyen insanlar ve sonunda af beklentisi doğuyor ! eğer üretim ekonomisi olunacaksa az maaşa da razı olunmalı ! hiç bir müteşebbis kazanamayacağı bir işe sırf istihdam yaratmak için girmez öyle bir dünya yok !
    yeni düzen katmedeğerli üretim dönemi,yani teknoloji dönemi. biz 1 kamyon domates satıp 1 ayfon alıyoruz. bu sadece bir örnek. sanayide ve tüketimde 1$ etmeyecek parçalara 1000 lerce dolar veriyoruz neden çünkü biz üretemiyoruz. senin söylediğin üretim emek üzerine ama yeni dönemde emek en önemsiz şey hiç bir anlamı yok. batıda insansız fabrikalar kuruluyor,7/24 enerji maliyetine çalışacaklar. biz maalesef treni uzun yıllar önce kaçırdık. hem eğitimde hem sermayede nal topladık. çünkü bu halk sıkıya gelemiyor,beleşe yaşamak istiyor. kapasite bu kadar.

Sayfa 627/1001 İlkİlk ... 127527577617625626627628629637677727 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •