Sayfa 223/323 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273 ... SonSon
Arama sonucu : 2584 madde; 1,777 - 1,784 arası.

Konu: Mohikanların Sonuncusu

2 ay önce ABD 10 yıllık tahvillerin sayımını vermiştik.

(ABD'de AKTİF TAHVİL 10 yıllıktır, bizde ise 2 yıllıktır.)

Alıntı Originally Posted by mohikan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bugün size makro düzeyde tüm global piyasaları etkileyecek çok değerli bir bilgi vereceğim.

Öncelikle büyük krizler herkesin bildiği gibi yüksek enflasyondan değil, deflasyondan kaynaklanır.

1929 büyük krizi bunun en tipik örneğidir.

2009 krizinde bizim enflasyonumuz 4 çeyrek NEGATİF çıkmıştır.

Borsalar yüksek enflasyonu değil, deflasyonu sevmezler.

Faiz artırmaktan daha kötü olan durum FAİZ ARTIRAMAMAK, tam tersine DÜŞÜRMEK zorunda kalmaktır.

ABD 10 YILLIK TAHVİLLERİ...

ORTA VADE...

6 dalgalık trendin son zirvesini 2.8845 ile P.tesi günü yaptı.

Bugün burayı kırmayı denedi ama 1 pips ile KIRAMADI.

Burayı kıramaması 6 dalgalık bir trendin bitişini teyid eder.

Yani 2 yıl önce 1.32'den başlayan 6 dalgalık trend 2.8845 ile bitmiş oluyor.

Burası bu gün geçilse idi o zaman, aşağıdaki gibi 18 dalgalık bir trend başlamış olacak ve ABD enflasyonu arttıkça FED faizleri artıracaktı.

Ama bu olmadı. Çünkü ABD çok istediği ENFLASYON yaratarak borçlarını azaltma planını başaramayacak.

Çünkü ABD enflasyonu talep yetersizliği nedeniyle DÜŞMEYE başlayacak,bu da deflasyona neden olacak.

Bu durum ekonomik krize yol açacak ve FED faiz artırmaya değil faiz indirmeye mecbur kalacak.

Uzun vadeli TAHVİL GRAFİĞİ bize bunun ip ucunu veriyor.

2000 yılında başlayan 12 dalgalık trendin 9. dibi 1.32 ile 2016'da yapılmış.

Şu andaki (mavi iv) tepki dalgasıdır. Bu dalganın iç sayımını yukarıda 6 dalga olarak vermiştim.

Sonuç olarak ABD 10 yıllık tahvillerinin orta-uzun vadede 1.32 altında 3 dibi daha olacaktır.

Bu sayımlarda yaptığım yorumda kötü senaryo olarak faizleri artıramama ve buna bağlı DEFLASYON tehlikesine işaret etmiştim.

ABD tahvilinde verdiğim 6 dalgalık sayım, 2.95 görülerek bitti gibi görünse de ben bu sayımdan ve deflasyon teorisinden vazgeçmiş bulunmaktayım.

İyimser olan 2. senaryoya uygun hareket edeceğini sanıyorum.

Yani enflasyon yaratacak olan senaryo geçerli olacaktır.

Bunun nedeni Türkiye tahvilerinde 3. dalgaların başlamış olmasıdır.

Aşağıdaki sayıma göre ABD tahvilinde 21 dalgalık bir hazırlık dalgası oluştu.

Uzun vade trend direnç çizgisi olan 3-3.05 kırıldığı zaman 3. dalgalar başlayacak.

ABD aktif tahvili Türkiye tahvillerinin takriben 5 katıdır.

Bizde tahvil faizleri yükselirken ABD'de düşmesi olanaksızdır.

ABD tahvilinde 3.05'ten geçen uzun vade trend çizgisi geçilince 3. dalgalar başlayıp hedefin en az %5 olacağını tahmin etmekteyim.

Bizim 2 yıllık tahvil faizlerinin de 2 yıl içinde %25'i bulacağını sanıyorum.

Uzun vade sayımında ise bu tepki çıkışı olup 5-5.5 seviyesine kadar çıkacaktır.

Çok uzun vadede (en az 5-6 yıl sonra) 1.32 altında 3 dibi daha olacaktır.

Borsalar da o zaman yeni ralli ve zirveler yapacaktır.

DUHUL : 1999

Alıntı Originally Posted by uskuplu Yazıyı Oku
    Ustadim....ONS...sayimi lutfen isler cokkkk durgun
    ONS değil GRAM ALTIN senin işine gelir dostum.

İlk defa 2 yıl önce GRAM ALTIN bu forumda sayıldı.

Alıntılar 2 yıl ve 1.5 yıl önceden.

Türkiye'de daha önce yapıldı mı bilmiyorum ama,

GRAM ALTIN Elliot sayımı. 5. dalgalar yeni başlamış. (Bu çıkış dışında 4 tepesi daha var.)

Bu trend daha devam edecek. 1 yıl sonra 150 liraya kadar gidebilir.

GRAM ALTIN...

Kısa Vade sayım...

15 dalgalık bir trendin 10. zirvesi yapıldı.

5 minor zirve sonrası 145 görülebilir.

Dolar ve ONS ALTIN ikisi beraber Trump başkan olana dek artmaya devam edecek görünüyor.

GRAM ALTIN...

ORTA VADE...

12 dalgalık trendin 3 zirvesi yapıldı.

151 üstünde 9 zirvesi daha var.

Yeni zirve hazırlıkları yapılıyor.

Bayrak formasyonuna göre orta vade hedefi 175 TL.

Dolar mı yükselecek, altın mı? Yoksa ikisi mi?

Bunun cevabı az sonra.

SON DURUM...

UZUN VADE...

HAFTALIK grafikte 2013 dibi 75 TL'den başlayan 9 dalgalık trendin 7. zirvesini yapıyor.

Trend bitiminde (en az 1.5 yıl sonra) 200 TL nihai zirve olabilir.

ORTA VADE...

GÜNLÜK grafikte 9 dalgalık yeni bir trend başladı.

Dolar nihai zirve yaptığında (USD 4.80 nihai zirve diye düşünüyorum) sayım bitecektir.

Bu sayıma göre artık 165.5 TL altına inmesi mümkün değildir.

TUKAŞ...

ORTA VADE...

Geçen yıl başlayan 8 dalgalık trendin 5. zirvesini 3.17 ile yaptı.

3.17 üstünde 3 zirve daha olacaktır.

Ama düzeltme bitmemiş gibi görünüyor.

Kısa vadeli destek çizgisi 2.15 kırılınca aşağıda 1.40-1.50'ye kadar sarkabilir.

KISA VADE...

Düzeltmenin SAATLİK grafikteki sayımı...

8 dalgalık trendin 3 dibi yapılmış.

2.58 yukarı geçilmediği taktirde 1.90 altında 5 dip yaparak orta vade trend çizgisi olan 1.40'ı görebilir.

UZUN VADE...

2004 yılında başlayan 13 dalgalık trendin 10 zirvesi yapıldı.

3.17 üstünde 3 zirve daha olup ORTA VADELİ sayım ile bire bir uyumludur.

TUKAS...

Çok enteresan hareketler yapıyor.

Önce 2.58'i yukarı geçip bizim düşüş yönlü sayımı patlattı.

Sonra Türkiye'nin en namuslu borsacısı! %10'unu (2.30'dan) almış diye haber çıkınca 3.13'ten şelale yaptı.

Böylece bu namuslu arkadaş da kazıklanmış oldu.

Ama üzülmesin, bana göre C dalgası için 1.90 veya 1 tık altını gördükten sonra 3.17 üstünde 3 zirvesini daha yapmalıdır.

Ancak ne zaman yapar ben bilemem, kendi bilir.

4. Sayın hocam prkme son durumuna bakmanizi istirham etmiştik. İnanın buna ihtiyacımız var. Minnettar olurum. Saygılarımla hocam.

5. SUTEM... Tukas için sağolun.

6.  Alıntı Originally Posted by mohikan Yazıyı Oku
    Bugün sizi biraz geçmişe götüreceğim.

İlk alıntı 2 yıl önce Mayıs 2016'dan...

2. alıntı 1 yıl önce mayıs 2017'den...

Normal ülkelerde!! faiz ile borsa ters korelasyon içindedir.

Bizde ise borsa 70-110 bin hareketini faizler 10.8-11.8 bandında yatay giderken yaptı.

1 yıl önce 12 olan hazırlık dalgası bu 6 ay içinde 21'e çıktı

Ekim sonunda 12.20 kırılıp 3. dalgalar başlayınca 21 dalgalık bir trend başlamış oldu.

Bankaların bu ortamda nasıl kar yaptığına gelince; KGF, borç erteleme, kredi yüzdürme, hazine garantili teşvikli krediler derken denizin sonuna doğru yaklaşıyoruz.

Son atımlık barutları da seçim öncesi kullanacaklar.

Ondan sonrasını da ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim.

Üstad yaşınızı bilmiyorum ancak buradaki insanlara gerçekten ağabeylik yaptığınızı ve kesinlikle yanlış yön vermediğinizi kendi şahsi düşüncem olarak net bir şekilde söyleyebilirim. Aşağı yukarı çeşitli aracı kurumlarda ve bankaların yatırım departmanlarında 11 sene çalıştım. Kurumların bile kendi yatırımcısını, biraz para kazanmak için sattığına şahit oldum. Faiz yorumunuzu özellikle istedim çünkü buradaki insanlar borsanın bu seviyelerdeki tehlikesinin farkında değil. 2001 krizi içinde çalışan olarak bulundum ve insanların aile birliklerinin nasıl yıkıldığına şahitlik ettim. Dediğiniz gibi faiz ve borsa ters orantılıdır. Faizin %25 lere çıktığını varsayarsak endeksi 50.000-60.000 arası görmemek imkansız değil... hele ki % 35 - 50 aralığını düşünemiyorum. Koç holdingi 50 krş olarak düşünsünler... Diğerlerinin fiyatlarını söylememe gerek kalmaz. Lütfen elinizdeki her şeyi gömmeyin borsaya elinizdeki paranızın % 10 unu geçmeyin. Ben sektörden ayrıldıktan sonra kamu kurumuna girdim. Faizler düşükken 10 yıl vadeli ev aldım ve faizlerin artık yukarı çıkacağına kanaat getirince 6 ay önce sattım çünkü faiz artınca insanların alım gücü düşer ve satış zorlaşır.... Şuan % 10 u ile ufak tefek alış ve satışlar yapıyorum ve tek isteğim küçük yatırımcılardan % 10 u geçmemesi. Çünkü birikimlerinizin içinde eşinizin, çocuklarınızın hakları var...
    Tekrar teşekkür ederim böyle yalın ve net yorumları için Mohikanların Sonuncusu'na... Takibini bırakmayın bu sayfanın... Saygılarımla

7. Sn Mohikan üstad selamlar

müsait olduğunuzda ANELE nin son durumunu bir analiz edebilirseniz çok sevinirim

başarılar ve kolaylıklar dilerim
    Paylaştığım hiçbir şey yatırım tavsiyesi olamaz.
    HERKESİN KENDİ AKLI VAR.

Alıntı Originally Posted by reber Yazıyı Oku
    Üstad yaşınızı bilmiyorum ancak buradaki insanlara gerçekten ağabeylik yaptığınızı ve kesinlikle yanlış yön vermediğinizi kendi şahsi düşüncem olarak net bir şekilde söyleyebilirim. Aşağı yukarı çeşitli aracı kurumlarda ve bankaların yatırım departmanlarında 11 sene çalıştım. Kurumların bile kendi yatırımcısını, biraz para kazanmak için sattığına şahit oldum. Faiz yorumunuzu özellikle istedim çünkü buradaki insanlar borsanın bu seviyelerdeki tehlikesinin farkında değil. 2001 krizi içinde çalışan olarak bulundum ve insanların aile birliklerinin nasıl yıkıldığına şahitlik ettim. Dediğiniz gibi faiz ve borsa ters orantılıdır. Faizin %25 lere çıktığını varsayarsak endeksi 50.000-60.000 arası görmemek imkansız değil... hele ki % 35 - 50 aralığını düşünemiyorum. Koç holdingi 50 krş olarak düşünsünler... Diğerlerinin fiyatlarını söylememe gerek kalmaz. Lütfen elinizdeki her şeyi gömmeyin borsaya elinizdeki paranızın % 10 unu geçmeyin. Ben sektörden ayrıldıktan sonra kamu kurumuna girdim. Faizler düşükken 10 yıl vadeli ev aldım ve faizlerin artık yukarı çıkacağına kanaat getirince 6 ay önce sattım çünkü faiz artınca insanların alım gücü düşer ve satış zorlaşır.... Şuan % 10 u ile ufak tefek alış ve satışlar yapıyorum ve tek isteğim küçük yatırımcılardan % 10 u geçmemesi. Çünkü birikimlerinizin içinde eşinizin, çocuklarınızın hakları var...
    Tekrar teşekkür ederim böyle yalın ve net yorumları için Mohikanların Sonuncusu'na... Takibini bırakmayın bu sayfanın... Saygılarımla
    Yaşım bu forumdakilerin çoğuna ağabeylik yapacak kadar var değerli kardeşim. 51 yaşındayım.

1999'dan beri Hisse net üyesiyim.

Ben eskiden başka forumda da yazardım.Orada yazan Kuzu namlı bir ağabeyimiz var, onun öğrencisi diyebilirsiniz.

2013 yılından beri bu faiz konusuna işaret ediyorum.

2013 baharında faizler dip yaptığında pek çok akraba ve arkadaşıma ev aldırdım.

O zamanlar ev kredisi faizi aylık % 0.7'e düşmüştü. Bir daha o rakamları görmedi. Şimdi en düşüğü% 1.2, bileşiği %15-16'ları buluyor.

Ama BIST bu faiz artışına iyi direndi.

Bunun nedeni şudur:

2001 krizinde dış borcun çoğu devletindi, özel sektör borcu ise 2001'de 42 milyar USD iken şimdi 308 milyar USD oldu.

Yani dolar bazında 7.5 misli arttı. Devlet son 15 yılda kalkınma için gerekli olan finansmanı kendi üstünden özel sektörün üstüne yıktı.

Bize ne yahu özel sektör borcundan, ödeyemeyen batsın, ben devletin borcuna bakarım diyebilirsiniz.

Ama kazın ayağı öyle değil. Özel sektör borcunu ödeyemediği zaman faturası bankalara çıkar. Bankalar zor duruma düşünce özel sektör borcu otomatikman kamu borcu haline gelir. 1994, 2001 krizleri hep bu şekilde olmuştur.

Bankalar batmaya başlarsa domino taşı gibi reel sektörü de vurur ve bir kısır döngüye girmiş oluruz.

Şimdi özel sektörün borçlanma limiti dolduğu için devlet yükün altına girmeye başladı.

Devlet kendisinin düşük olan kamu borcu nedeniyle yüksek özel sektör borcunu, KGF, teşvikler vs gibi yöntemlerle kefil olmaya hatta finanse etmeye başladı.

Bu da borsa için can suyu yerine geçip BIST'in çöküşünü önledi.

Son olarak Koç Holding için 50 krş demişsiniz ama bu rakamın görülme ihtimalini bile mümkün görmüyorum.

KOÇ bu ülkenin üretiminin, ihracatının, GSMH'sinin ortalama %10'unu oluşturur.

KOÇ'un böyle bir rakama gelmesi ancak kıyamet koparsa mümkündür.

Herhangi bir krizde 10 TL altına indiği her rakamdan uzun vadeli KOÇ HOLDİNG alınır diye düşünüyorum.

Sayfa 223/323 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •