Sayfa 9/22 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon
Arama sonucu : 175 madde; 65 - 72 arası.

Konu: 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası

1. Atatürk'ü anlamak zordur.

Bir osmalı subayı iken istifa etmiş, Anadolu'da ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmış, örgütlemiş, başarıyla sona erdirmiştir.

Türk ulusal kurtuluş savaşı dünyadaki ilk ulusal kurtuluş savaşıdır. Bu dünyada kabul edilir. Yani Atatürk sadece Türkiye'yi kurmakla kalmamış tüm ezilen ulusların önünü açmış, onlara rehber olmuştur. Bu nedenle 52 ülkede büstü veya heykeli vardır.

Atatürk'e değişik nedenlerle kızabiliriz. Kimi Sovyetler birliğine katılmadığı için kızar, kimi de hilafeti kaldırdığı için.

Geçenlerde izlediğim bir programda adamın biri keşke yunanlılar yenilmeseydi. Yunanın kafiri Türk'ün kafirinden iyidir dedi.

Ben bu tanımlamayı algılamakta hala güçlük çekiyorum.

Sonuçta bir yerde ezilen halkların ulusal kurtuluş mücadelesine önderlik etmiş (fiilen olmasa da düşünsel olarak) bir insan, öbür yanda ben Yunan işgalinde yaşamayı tercih ederdim diyen bir insan.

Son olarak şunu ekleyeyim; Türk ulusal kurtuluş savaşının bu konudaki ilk savaş olduğu ve diğer ulusal kurtuluş savaşlarına ilham verdiği BM tarafından da kabul edilmiştir. Yani Atatürk sadece Türk halkını kaderinde değil tüm ezilen uluslarınkaderinde, dünya tarihi ve sisteminde önemli bir rol oynamıştır.

Siz ister sevin ister sevmeyin, O var. Hem de sadece Türk tarihinde değil dünya tarihinde var.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul-amasya
    Gönderi
    3,005
    Mekanın cennet olsun Allah ın bu ülkeye lütfu.. seni çok seviyoruz..
    Mal sahibi Mülk sahibi..hani bunun ilk sahibi .. mal da yalan mülk te yalan..var birazda sen oyalan..

3. Saygı özlem ve minnetle. İzindeyiz Atam!
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

4. 9.05 O an geldiğinde nerede olursak olalım, ne iş yapıyorsak yapalım duralım, gelmiş geçmiş en büyük ölümsüz devrimciyi selamlayalım..

Saygı ve minnetle ATAM, sonsuza kadar kalbimizde ve aklımızdasın...
    "İyi insanlar cennete gider değil, İyi insanlar nereye giderse orası cennet olur."

5. Saygı, sevgi, gurur ve özlemle anıyorum..

6. 10 Kasım 2017

Ulu önder yüce ATATÜRK'ü sevgi saygı ve özlemle anıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=Nbz_i4_TaEM
    Hayat hoş gerisi boş

7. "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi tercih edin."
    Ne büyük adamsın sen, Ulu Önder Atatürk. Seni hep seveceğiz.

8. "İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!"

Rahmet, Minnet ve Saygıyla...

Sayfa 9/22 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •