Sayfa 27/232 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon
Arama sonucu : 1850 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Dolara Yatırım Yanlış

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Bir haftalık ceza baya uslandırmış seni anlaşılan..

Sık dişini 17 nisana kadar... Sen bize lazımsın.. Sensiz olmaz bu forum..
    sarı kartım var bu beni strese sokuyor rizikoya giremiyorum

2.  Alıntı Originally Posted by rumenigge Yazıyı Oku
    çok komik bir yorum bunlara inanarak yazdıysan ciddi bilgi eksikliğin var
    biraz iktisat oku hem de temel terimlerden başla faiz yatırım ilişkisi döviz kurunun ihracat ve ithalat üzerindeki etkisi vs
    örneğin yazıda döviz ile ilgili ihracatçılar açısından yorum yapmamışsın
    şunu unutma ya faiz artışı ve yatırım kavramlarının aynı cümlede kullanılması bile vahim
    Tr'de yatırımın olmamasının temel sebebi faiz değil "yapısal reformlar."
    Kaldı ki yıllardır düşük faiz vardı ne yatırım yapıldı. Betonu yatırım saymam ben ona göre.
    Ayrıca ben zaten iktisatçıyım ve yukarda yazdıklarımın aynısını bizzat Durmuş Yılmaz'ın ağzından duydum.
    Faiz düşerse yatırım artar TR gibi hukukun gukuk olduğu, samanın bile ithal edildiği ülkeler için geçerli değil.
    TR için "enflasyonun sebebi faizdir" diyen bi adam tarafından söylenilenleri tekrarlıyorsunuz düşünmeden sorgulamadan.

Bir de okulda ne derler dolar-euro artarsa ihracat artar- ithalat azalır. Dış Ticaret açığı azalır.
    Ama o da ne? Ocak 2017 dış ticaret açığı Ocak 2016'ya göre 420 milyon usd artmış. Sen de gel burda iktisat öğren diye efelen...
    http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...si+Gelismeleri

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    o hoca değilmiş ben öyle her şeye üfürmem diyor.
    Her şeye üfürmem dediğine bakmayın.. üfürüyor üfürüyor..

4.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Gecekonduları üst üste koyup residence diye satmayı yatırım sanıyorsanız bişey diyemem.
    Dolar ve faiz terazinin iki ayrı kefesi. Hangisinin daha aşağıda olacağına hükümet karar veriyor.
    Peki hangisinin aşağıda olması kimin işine geliyor, hangisinin yukarıda olması kime daha çok zarar veriyor.
    Mesela döviz artsa ne olur?
    Başta tüm ithal ürünlere aynı oranda zam gelir. Bunların içinde akaryakıt ve enerji de nasibini alır. Akaryakıt ve enerji fiyatı artışı ise ithal olmayan ürün ve hizmetlere de zam demektir. Bu durum kimi etkiler? En iyi ihtimalle 6 ayda bir zam alabilen sabit gelirliyi. Kısaca döviz geliri birikimi olmayan vatandaşı yer bitirir.
    Faiz artışı ise sıradan vatandaşın işine gelir. Ama 100 liraya yaptığı residence'ı banka kredisi ile 500'e satan ağaların işine gelmez. Tl asgari ücretle işçi çalıştırıp yurtdışına döviz ile satan ağanın işine gelmez. Çünkü onun aldığı kredinin faizi değişkendir. Maliyetinin ha bire artmasi demektir bu...

Kısaca vatandaşı düşünen hükümet dövizin düşmesini isterken ağaları düşünen faizin düşmesini ister...
    Harika yazmışsınız. Kısa ve öz.
    Heralde bunu artık en aptalı da anlar, en işine gelmeyeni de, en yancısı da.

Size rep verme hakkım dolmuş bu arada.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Tr'de yatırımın olmamasının temel sebebi faiz değil "yapısal reformlar."
    Kaldı ki yıllardır düşük faiz vardı ne yatırım yapıldı. Betonu yatırım saymam ben ona göre.
    Ayrıca ben zaten iktisatçıyım ve yukarda yazdıklarımın aynısını bizzat Durmuş Yılmaz'ın ağzından duydum.
    Faiz düşerse yatırım artar TR gibi hukukun gukuk olduğu, samanın bile ithal edildiği ülkeler için geçerli değil.
    TR için "enflasyonun sebebi faizdir" diyen bi adam tarafından söylenilenleri tekrarlıyorsunuz düşünmeden sorgulamadan.

Bir de okulda ne derler dolar-euro artarsa ihracat artar- ithalat azalır. Dış Ticaret açığı azalır.
    Ama o da ne? Ocak 2017 dış ticaret açığı Ocak 2016'ya göre 420 milyon usd artmış. Sen de gel burda iktisat öğren diye efelen...
    http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...si+Gelismeleri

durmuşu falan boş ver sen iktisadın temel kurallarına bak faiz yatırım ilişkisi döviz ihracat- ithalat ilişkisi çok önemli bunların etkileşimlerini bir öğren sorun kalmaz
    ha dış ticaret açığı 2016 da müthiş düşmüş neden acaba şaşırdın mı bu sonuca iktisadın temel kurallarını bilsen şaşırmazdın ben şaşırmadım mesela
    http://www.ntv.com.tr/ekonomi/dis-ti...OEiF5yrsKlm5eQ

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Harika yazmışsınız. Kısa ve öz.
    Heralde bunu artık en aptalı da anlar, en işine gelmeyeni de, en yancısı da.

Size rep verme hakkım dolmuş bu arada.
    bir iktisad bilmeyen daha bilmeyince bu tür yazılar harika olur bilince off

7.  Alıntı Originally Posted by rumenigge Yazıyı Oku
    durmuşu falan boş ver sen iktisadın temel kurallarına bak faiz yatırım ilişkisi döviz ihracat- ithalat ilişkisi çok önemli bunların etkileşimlerini bir öğren sorun kalmaz
    ha dış ticaret açığı 2016 da müthiş düşmüş neden acaba şaşırdın mı bu sonuca iktisadın temel kurallarını bilsen şaşırmazdın ben şaşırmadım mesela
    http://www.ntv.com.tr/ekonomi/dis-ti...OEiF5yrsKlm5eQ
    İktisat, derki dolar artarsa ihracatın artar.
    Ama gönderdiğiniz haber diyor ki: İhracat yüzde 0,9 düşüşle 142,6 milyar dolar,..."
    Ee?
    Hadi çok iktisat biliyorsan şu soruya cevap ver. Sokaktaki vatandaşa (tl ücretli kişi) faiz artışı mı daha çok zarar verir, döviz artışı mı?
    Kaçak oynamadan.

bu arada devletin yatırımlarını beton diye küçümseyen arkadaşlara bir hatırlatma
    devletin iğne ürettiği günler geçti devletçilik anlayışı tüm dünyada öldü
    devlet özel sektörün yapacağı yatırmların önünü açmak vatandaşlarını rahatlatmak için temel yatırımlar yapar otoban-köprü-tren-havaalanı vs
    şuan olduğu gibi

Sayfa 27/232 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •