Sayfa 816/924 İlkİlk ... 316716766806814815816817818826866916 ... SonSon
Arama sonucu : 7391 madde; 6,521 - 6,528 arası.

Konu: GUBRF - Gübre Fabrikaları

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    piyasa değeri 20 milyar oldu....

altının çıkarma maliyeti 800-1000 dolar ons başına...ne kadar rezervi var ki?
    arım Kredi iştiraki Gübretaş'a ait Bilecik Söğüt'teki maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi. Rezervin parasal değeri yaklaşık 46 milyar lira.

200-250 milyon dolar yatırım gerekir...

5-10 yılda peyderpey kendine kalacak taş çatlasa 2o milyar....

bu saatten sonra KY kazandıracak bir şey kalmamış...
    --altın varlığı görünür rezerv mi?...muhtemel rezerv mi?...kaynak mı? iyi bilmek lazım...

--benim hesap görünür rezerve göre.... muhtemel ya da kaynak ise....daha da düşürmek lazım
    --borsa bazen değişik amaçlar için de kullanılır....ky, malın değerini iyi hesaplamalı ki başkalarının başka amaçlkar ile yükseltilmesi bitince enkazın altında kalabilir...

--o nedenle gerçek değeri iyi hesaplamak gerekir...
    3,5 milyon ons kaynak olduğu ortaya konuldu. Bunun da 1 milyon 920 bin onsunun kesinleşmiş, şu anda çıkarılmaya hazır altın rezervi olduğu ortaya konuyor. Ayrıca 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğinin tespiti yapılıyor. Bu miktarı da hesaba katınca Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedebiliriz.

--altın kaynağının yarıya yakını muhtemel rezervmiş...., yani olabilir de olmayabilir de....

yani...bundan sonra düşünerek atmak lazım adımları.....
    dün tavan olunca girdim...ve şirketi çok tanımama rağmen altın sektörünü 15 yıldır kozal ı takip ettiğim için az çok bildiğimden uyarmak istedim...

sonra şirketin açıklamalarını okudum ve genel müdürün demecini...ve müdürün demecindeki kesinleşmiş ifadesinin hatalı olduğunu söylemden muhtemel rezervin açıklamasını koydum...okuyan kesinleşmiş rezerv ile muhtemel rezervi anlasın diye...

2. Kardesler niye kavga ediyorsunuz anlayamadım? Bu şirketin artık bambaşka bir hikayesi ve yeni hedefleri var. Adamlar altin buldu altın, dünyanın her yerinde gecen para altin. Altının bulunduğu yere her türlü yatırımda gelir ortakta gelir tesisde kurulur yeterki altin olsun. Borsada kural basittir iyi bir hikayen olmalı bunlarınki iyi değil mükemmel, Bugünkü işlemleri özellikle seyrettim balinalar resmen usustuler kagida , önümüzdeki yılların kağıdı olacak diyorum başka da bir şey demiyorum. Alana hayırlı olsun.

Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse,

“Türkiye’de beş yıl önce 1 ons altının üretim maliyeti 500 dolar iken bu gün 1000 - 1100 dolar seviyelerine geldi.

2015 yılında verilmiş bir beyanat....

https://www.yenisafak.com/ekonomi/fi...eritti-2061580

şirketin piyasa değeri 20 milyarın üzerinde.......

üretime geçilmesi 2 yıldan fazla olur...ve altının çıkarılması 15 yıllık sürede olacakmış....

--altın fiyatların dünyada düşme ihtimali,

--6 milyar hesap, kesinleşmiş rezervi içermiyor...muhtemel rezervi içeriyor (çoğunluğu)...

--çıkarılacak altının büyük-ezici çoğunluğu yer altı ocağı ile çakarılacak (maliyet artışı)...

--bana göre mevcut hisse fiyatı gelecekteki beklentinin içinde...

--ben almam....alana hayırlı olsun...inşallah çok kazanırlar...

(dün burada üstü kapalı olarak eleştirdiğim konularda) SPK tarafından şirketten ek açıklama istenmiş....

22 Aralık 2020 tarihli KAP açıklamasında Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Fahrettin Poyraz'ın değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Sayın Fahrettin Poyraz'ın, 7 ve 9 Aralık 2020 tarihli KAP açıklamalarımıza atfen, Söğüt maden sahası ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmelerin, Sermaye Piyasası Kurulu ve Şirketimize gelen sorulara istinaden yatırımcılar tarafından farklı şekilde algılandığının anlaşılması sebebiyle bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Şirketimize ait olan Söğüt maden sahası işletme ruhsatının ve rödövans sözleşmesi ile Koza Altın İşletmeleri A.Ş'ye devredildiği, ilgili Şirketin edimlerini yerine getirmediği için sözleşmenin iptali ve maden sahasının iadesi için dava açıldığı, açılan davaların 2019 yılı Aralık ayında temyiz aşamaları dahil sonuçlandığını ve sahanın her türlü hakkıyla Gübretaş'a teslimine karar verildiğini,
    İki yıl içinde ilk altının çıkartılıp, söz konusu varlığın değere dönüştürülmesi, teknik çalışmaların ve gerekli resmi prosedürlerin yerine getirilerek, yatırım sürecine geçilmesi suretiyle ekonomimize kazandırılmaya başlanmasının hedeflendiğini ve bu bağlamda Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mahmut Karaman'ın Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş'ye Genel Müdür olarak atamasının yapıldığını,
    7 ve 9 Aralık tarihli KAP bildirimlerinde sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğunun bildirildiğini, bunun 1 milyon 920 bin onsunun çıkarılmaya hazır altın rezervi, 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğini,
    Bu miktarlar göz önüne alındığında Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedilebileceğini, bugünkü fiyatlar üzerinden bunun da yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değer ifade ettiğini,
    Bahse konu 6 milyar dolarlık değerin, ilgili kaynağın güncel fiyatlar üzerinden brüt bedeli olup, cevher çıkarma maliyeti, finansman bedeli, yatırım maliyetleri, işçilik bedeli ve benzeri maliyet kalemlerini içermediğini,
    belirtmiştir.

Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kırmızı ile işaretlenen cümleyi anlayan var mı?...içerilen onsların ne demek?

şirket, rapordan alıntılayarak ve bunları yorumlayarak ayrı bir sunum yapmış....keşke orjinal raporu da verse idi...

biz de bu ne dediği anlaşılmayan ifadeleri çözmeye çalışmasaydık...

7. Maden mühendisi veya ekonomi Prof değilim kabaca hesaplıyorum yanlışım varsa lütfen düzeltin
    6 milyar dolar rezerv değeri
    2 yıl sonra çıkacak dolar kurunu 8 liradan hesaplıyorum (çok daha fazlası olurda bu hesaplamada mümkün oldukça minumum değerler üzerinden gitmek istiyorum)

50 milyar TL değerinde madene sahibiz
    Devlet yeraltı kaynaklarından yüzde 8 alıyor onada yüzde 10 de 45 milyar kaldı

Dünya genelinde ons başına altın üretim maliyetleri 400-650 US$ bazında olsa da, sürdürülebilir her şey dâhil maliyetler 1000-1050 US$ civarındadır. ——>bu hesaba göre 3.5 milyon onsta 3.5 milyar TL çıkarma maliyetimiz oluyor

Ya kardeşim sen onuda düz yap 5 milyar de kaldı mı 40 milyar TL

(Buraya kadar hesaplamalrımda yanlışım varsa lütfen düzeltin )

Şimdi gelelim o meşhur pahalı ucuz muhabbetine yok fk yok pd falan filan

1)şirketin piyasa değeri şuan 21 milyar değerden işlem görüyor bunun içerisinde yıllarca gübre işinden para kazanmış koca koca fabrikalar var limanı var
    2)şirket son 9 aylıkta (hiç maden altın vb ) gelirleri olmadan 153 milyon kar açıklamış
    Zaten karlı bir şirket
    3)2 yıl sonra topraktan çıkıp satış yapılmaya başlandığı zaman ( ki benim anladığım bu çok kısa bir süre şirket hiç vakit kaybetmiyor ) gübreden edilen kar yanında maden geliri olacak
    4)2022 ide çıkarılan maden (gene kabaca yazıyorum tamamının çıkarılması 10 yıl sürse ) yıllık gübre harici 4 milyar TL ek gelir demektir
    5)kozanın yıllık karı 800 milyon (hemen hemen aynı sermaye oranına eşit) yıllık sadece altın madeninde kozanın gelirinin 6 katı yıllık kar açıklayacağız
    Kozanın bugün ki fiyatı 15.79*6=94.74 gibi bir fiyat ortaya çıkıyor sadece altın madeninden edilen kar ile

Sonuç olarak şahsi fikrim 334 milyon sermayesi olan bir şirket üsttede hesapladığım gibi kabaca 40 milyar net kar elde edebilecek potansiyele sahipken kalkıp 8 liradan geldi 30 liraya gitti 60 oldu çok pahalı filan gibi gereksiz cümleler kurulması saçma (borsada zaten 1 yıldan beri 5 katına gitmeyen hisse yok) şuda bir gerçek ki beklentiler satın alınır 2 yılda maden ile ilgili atılacak her kap şirket fiyatına pozitif etki yapacak kendimce bir fiyat değeri var ama spekülasyon olmasın diye onu kendime saklıyorum
    Not ayrıca patron başka rezerv bulunan sahalarımızda var dedi

Arkadaşlar burası bir forum yanlışım hatam olabilir birbirimizi kırmadan düzeltelim benim yazdıklarımdada hatalı yerler varsa lütfen düzeltin iyi akşamlar herkese

8.  Alıntı Originally Posted by Future1905 Yazıyı Oku
    Maden mühendisi veya ekonomi Prof değilim kabaca hesaplıyorum yanlışım varsa lütfen düzeltin
    6 milyar dolar rezerv değeri
    2 yıl sonra çıkacak dolar kurunu 8 liradan hesaplıyorum (çok daha fazlası olurda bu hesaplamada mümkün oldukça minumum değerler üzerinden gitmek istiyorum)

50 milyar TL değerinde madene sahibiz
    Devlet yeraltı kaynaklarından yüzde 8 alıyor onada yüzde 10 de 45 milyar kaldı

Dünya genelinde ons başına altın üretim maliyetleri 400-650 US$ bazında olsa da, sürdürülebilir her şey dâhil maliyetler 1000-1050 US$ civarındadır. ——>bu hesaba göre 3.5 milyon onsta 3.5 milyar TL çıkarma maliyetimiz oluyor

Ya kardeşim sen onuda düz yap 5 milyar de kaldı mı 40 milyar TL

(Buraya kadar hesaplamalrımda yanlışım varsa lütfen düzeltin )

Şimdi gelelim o meşhur pahalı ucuz muhabbetine yok fk yok pd falan filan

1)şirketin piyasa değeri şuan 21 milyar değerden işlem görüyor bunun içerisinde yıllarca gübre işinden para kazanmış koca koca fabrikalar var limanı var
    2)şirket son 9 aylıkta (hiç maden altın vb ) gelirleri olmadan 153 milyon kar açıklamış
    Zaten karlı bir şirket
    3)2 yıl sonra topraktan çıkıp satış yapılmaya başlandığı zaman ( ki benim anladığım bu çok kısa bir süre şirket hiç vakit kaybetmiyor ) gübreden edilen kar yanında maden geliri olacak
    4)2022 ide çıkarılan maden (gene kabaca yazıyorum tamamının çıkarılması 10 yıl sürse ) yıllık gübre harici 4 milyar TL ek gelir demektir
    5)kozanın yıllık karı 800 milyon (hemen hemen aynı sermaye oranına eşit) yıllık sadece altın madeninde kozanın gelirinin 6 katı yıllık kar açıklayacağız
    Kozanın bugün ki fiyatı 15.79*6=94.74 gibi bir fiyat ortaya çıkıyor sadece altın madeninden edilen kar ile

Sonuç olarak şahsi fikrim 334 milyon sermayesi olan bir şirket üsttede hesapladığım gibi kabaca 40 milyar net kar elde edebilecek potansiyele sahipken kalkıp 8 liradan geldi 30 liraya gitti 60 oldu çok pahalı filan gibi gereksiz cümleler kurulması saçma (borsada zaten 1 yıldan beri 5 katına gitmeyen hisse yok) şuda bir gerçek ki beklentiler satın alınır 2 yılda maden ile ilgili atılacak her kap şirket fiyatına pozitif etki yapacak kendimce bir fiyat değeri var ama spekülasyon olmasın diye onu kendime saklıyorum
    Not ayrıca patron başka rezerv bulunan sahalarımızda var dedi

Arkadaşlar burası bir forum yanlışım hatam olabilir birbirimizi kırmadan düzeltelim benim yazdıklarımdada hatalı yerler varsa lütfen düzeltin iyi akşamlar herkese
    Çıkarma maliyetini ons başına USD demişsiniz ama TL olarak maliyet çıkarmışsınız, düzeltme yaparsak şirket pahalı gözüküyor.

Sayfa 816/924 İlkİlk ... 316716766806814815816817818826866916 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •