Sayfa 188/327 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
Arama sonucu : 2611 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: EMNIS - Eminiş Ambalaj

1. Ne güzel sürünüyordu 2 yıldır. Durup dururken bu günkü çıkış neden biliyor musunuz?

VKY-L29 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. ZARAR DEVAM EDİYOR

SORU-Eminiş ne zaman yükselişe geçer? Hisse tavan yapmaya başladı sonra durdu. Yoksa tekrar düşer mi?

Ömer Perçin

CEVAP-Bir hissede istikrarlı ve güçlü çıkış beklemek için öncelikle firmanın kârlı bir yapıya sahip olması gerektiğini unutmamakta yarar var. Eğer şirket düzenli şekilde gelir ve kârlılıkta büyüme sergileyebiliyorsa hissenin fiyatının da artması için uygun zeminin var olduğu söylenebilecektir. Aksi durumdaysa bu olasılıktan bahsedilemeyecektir. Eminiş Ambalaj ise sürekli zarar ediyor. Son açıklanan 2019 altı aylık bilançosunda da zarar devam etmekte. Önemli bir gelişme yaşanmaması halinde yıl sonunda da zarar yazdığını görmek pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Şirketin son bilançosuna göre birikmiş geçmiş yıl zarar toplamı 54 milyon TL’ye ulaştı. Yaşanan zararlardan dolayı özsermaye ekside bulunuyor. Yaşanan mali sorunlar nedeniyle firmanın Eylül 2018’de yaptığı konkordato müracaatı mahkeme tarafından kabul görürken Şubat 2020’ye kadar konkordato süresi uzatılmış durumda. Halihazırda firmanın faaliyetleri mahkeme tarafından atanan konkordato komiserleri gözetiminde yürütülüyor. Firma ise geçtiğimiz nisan ayında yaptığı açıklamayla makine teçhizat ve stokların piyasa rayiç değeriyle hesaplanması halinde özvarlığın eksiden pozitife geçtiğini dile getiriyor. Bununla birlikte öz varlık korunmasına ilişkin alınan tedbirleri yatırımcılarla paylaştı. Bu çerçevede üretim verimliliğini arttırarak zararı düşürecek şirketi karlılığa geçirmeyi sağlayacak tedbirleri hayata geçirileceğini belirtmekte. Açıklanan altı aylık bilanço zararında bir miktar düşüş olması önemli olmakla birlikte kâra geçebilmesi önemli. Bunun gerçekleşip geçekleşmeyeceğini ise yılın ikinci yarısındaki performansı belirleyecek.

3. BUNDA DA VARDIR BİR HAYIR

Bir zamanlar Afrika’daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü. Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:
    -Bunda da bir hayır var!
    Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu. Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi:
    -Bunda da bir hayır var! Kral acı ve öfkeyle bağırdı:
    -Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?’
    Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.
    Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar. Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki kralın başparmağının olmadığını fark ettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğerlerini pişirip yediler. Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.
    -Haklıymışsın!’ dedi. Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım çok haksız ve kötü bir şeydi.
    -Hayır, diye karşılık verdi arkadaşı. Bunda da bir hayır var.
    -Ne diyorsun Allah aşkına? diye hayretle bağırdı kral. Bir arkadaşımı zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir?
    -Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi? Ve sonrasını düşünsene.

Şirket açısından konkordatoda da bir hayır vardır belki

Uzun yıllar kısa vadeli borçlarını ödemek için binbir takla attılar.Ama konkordato ile 5 yıla yaydılar.Her ay 1.3trilyon borç ödeseler tamam oluyor.
    Mahkemeden olumlu karar için de projedeki bir kaç adımı atsalar yeter.

Hem bu durumdan çıkmaları için bir başka sebepleri de eminiş altın yumurtlayan tavuk. Uzunyollar her yıl ortalama 4 trilyon kira alıyorlar( 6 aylık 1.9 trilyon olduğu için böyle yazdım).Daha önce yaptıkları gibi bir hibe olabilir yapmadıkları şey değil . Arkasından şirket kurtulursa zaten 2 yılda o para kira geliriyle çıkar zaten.

Dediğim gibi risk var kazanç da iyi kayıp da iyi olur.
    Ben kendi adıma olumlu yönde pozisyon aldım. Kısa vadede 0.82 kuruştan geldi inme çıkma olabilir ama orta vadede ne olacak izleyelim.Hayırlısı olsun

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir

4. Kira almasalar şirket kurtulacak.
    Ama hala kira alıyorlar
    İlginç
    Ömer İsmet Uzunyol olmasa çoktan satılmıştı belki de BELL holdinge 😀

5.  Alıntı Originally Posted by cigerci Yazıyı Oku
    Kira almasalar şirket kurtulacak.
    Ama hala kira alıyorlar
    İlginç
    Ömer İsmet Uzunyol olmasa çoktan satılmıştı belki de BELL holdinge ��
    Zaten bell holdinge ait Tulipack ile gıda üzerine olan ambalajlarda % 15 oranında ortak. 2015 yılında eminiş in gıda ambalaj kısmı tulipack ile ortaklığa gitti. Şu an gıda ambalajlarında hep Tulipack yazıyor. Şu anki değeri belirlenemiyor Tulipackdan dolayı. O zaman da İsmet bey vardı ama yaptılar.Kısaca ne olacağını bilemeyiz

6.  Alıntı Originally Posted by cigerci Yazıyı Oku
    Kira almasalar şirket kurtulacak.
    Ama hala kira alıyorlar
    İlginç
    Ömer İsmet Uzunyol olmasa çoktan satılmıştı belki de BELL holdinge 😀
     Alıntı Originally Posted by THUNDERBOLT Yazıyı Oku
    Zaten bell holdinge ait Tulipack ile gıda üzerine olan ambalajlarda % 15 oranında ortak. 2015 yılında eminiş in gıda ambalaj kısmı tulipack ile ortaklığa gitti. Şu an gıda ambalajlarında hep Tulipack yazıyor. Şu anki değeri belirlenemiyor Tulipackdan dolayı. O zaman da İsmet bey vardı ama yaptılar.Kısaca ne olacağını bilemeyiz

E tamam işte BELL ile yola çıkmışlar . Hayırlı olsun. İsmet amca 97 yaşında. Şirketin satılmasına ne kadar engel olabilir ki? Zaten NEO yapıdan dolayı FERiDUN’a para da lazım.
    Daha ne olsun. Allah hayırlı evlat versin. Amin

7.  Alıntı Originally Posted by paradox Yazıyı Oku
    sn. thunderbolt, eministeki sıkıntı finansal+ticari borçlar. uzun vadeye yayamadığı için yüksek faize katlanıyor.
    Sayın paradox un bir zamanlar yazdığı bir yazı. Buradakiler bilir kendisi temel analizde baya iyiydi.Ben de bu yazıyı hatırladığım için uzun vadeye yayma olayından bahsetmiştim.

Ayrıca geçen yıl kayıtlı sermaye tavanı 30 trilyona çıkmış ve esas faaliyet sözleşmesinde değişiklikler yapmışlardı.Sebebini bilmiyoruz ama belki bir gün öğreniriz.

Grafiğimizin son durumu

birkaç indikatörde pozitif uyumsuzluk var.
    Riski göze alarak devam

8. Sermaye tavanı 30 milyon olduysa bedelliye hazır olun demektir 😀

Sayfa 188/327 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •