Sayfa 186/628 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon
Arama sonucu : 5020 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: EMKEL - Emek Elektirk

1.  Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Sevgili arkadaşlar,bu hissede stok devir hızının düşük olduğunu daha önce yazmıştım,yalnız her şeye rağmen 6 aylıklarda kısmen 9 aylıkta ise gittikçe düzelmenin olumlu yönde olacağını düşünmüştüm ve hala bu düşüncemi koruyorum.Açıkçası bu hissede 3. çeyrek bilançoda her şey çok daha netleşecektir..Netleşecek en önemli kalem stoklarını eritip eritemiyeceğidir işte bu yüzden zurnanın zırt dediği yerdeyiz..Burda şu an hala riskli bir durum var...
    Risk şu:Şirketin kısa vadeli 95 milyon borcu var..yani bir yıl içinde ödemesi gereken borçtur bu...
    Peki bunu ne ile ödeyecek ona bakalım..
    Dönen varlıkları 118 milyon ve bunu kısa vadeli borçlara böldüğümüzde 118mil/95 mil=1.24 tür bu oranın 2 ve üstü olması makbul görülür..ama bu haliyle stoklarını eriittiğinde hiç bir sorun yoktur borcunu öder geçer..
    Stoklarını eritmediğinde borç sorununda risk büyür..
    O zaman asit-test oranı önem kazanır yani hazır değerlerden stokları çıkardığımızda elinde kalan nakitin borca oranı nedir?
    asit-test oranı= hazır değlerler-stoklar/kısa vadeli borçlar
    118mil-71 mil stok=47 mil kalıyor
    47 mil/95 mil borç=0.49 çıkıyor oysa bunun makbulü 1 dir..Yani stoklarını eritmezse bu oran borcunu karşılamadan çok uzaktır.. işte bu şirkette korkutan ana problem budur..Bu şirketin satış sorunu olmadığından bu yüzden stok kalemini hep işledim ..
    Tabi biz burada hep şunu düşünüyoruz bu şirket stok satamıyorsa ne diye bunca stoğu biriktirmiş...Şayet bir yerlere bağlantı kuramamışsa bu stokları biriktirip de bunca riske neden girmiş..
    Bunda şu durum yaşanmış olabilir 3 ve 6 aylıklarda stok teslimatında sorun yaşanmış olabilir,yani mal vereceği yerle başta sözleştiler sonra bunlarla bir problem çıktı..
    Ya da teslimde gecikmeler oldu ve üçüncü çeyreğe birikti...
    Bu 9 aylıklarda netleşir..
    Bazı yatırımcılar önünü görmeden risk almak istemezler..Biz de bu riski aldık ve sonucu bekliyoruz..
    Ben şahsen olumlu yönde düşüncemi koruyorum...
    Ama hesapta olmayan durumlar her işte olduğu gibi bu işte de mümkündür..Zaten fazla ince düşünürsen hiç bir riski almak istemezsin...Tabi bunca stoğu erittiğinde iyi bir kar rakamı kokusunu daha 9 aylık bilanço gelmeden alanlar hissede alımları yoğunlaştıracaklardır..Yani 9 aylık beklentide hissenin hareketli geçeceğini düşünüyorum..(YTD)
    çok teşekkürler değerli bilgileriniz ve emeğiniz için sayın yatırımcı-x.
    YTD acemiyim ciddiye almayın zarar edebilirsiniz.

2. ya ne yapmaya çalışıyor bu maloğlumal

3. MHA-L29 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. MHA-L29 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Sevgili arkadaşlar,bu hissede stok devir hızının düşük olduğunu daha önce yazmıştım,yalnız her şeye rağmen 6 aylıklarda kısmen 9 aylıkta ise gittikçe düzelmenin olumlu yönde olacağını düşünmüştüm ve hala bu düşüncemi koruyorum.Açıkçası bu hissede 3. çeyrek bilançoda her şey çok daha netleşecektir..Netleşecek en önemli kalem stoklarını eritip eritemiyeceğidir işte bu yüzden zurnanın zırt dediği yerdeyiz..Burda şu an hala riskli bir durum var...
    Risk şu:Şirketin kısa vadeli 95 milyon borcu var..yani bir yıl içinde ödemesi gereken borçtur bu...
    Peki bunu ne ile ödeyecek ona bakalım..
    Dönen varlıkları 118 milyon ve bunu kısa vadeli borçlara böldüğümüzde 118mil/95 mil=1.24 tür bu oranın 2 ve üstü olması makbul görülür..ama bu haliyle stoklarını eriittiğinde hiç bir sorun yoktur borcunu öder geçer..
    Stoklarını eritmediğinde borç sorununda risk büyür..
    O zaman asit-test oranı önem kazanır yani hazır değerlerden stokları çıkardığımızda elinde kalan nakitin borca oranı nedir?
    asit-test oranı= hazır değlerler-stoklar/kısa vadeli borçlar
    118mil-71 mil stok=47 mil kalıyor
    47 mil/95 mil borç=0.49 çıkıyor oysa bunun makbulü 1 dir..Yani stoklarını eritmezse bu oran borcunu karşılamadan çok uzaktır.. işte bu şirkette korkutan ana problem budur..Bu şirketin satış sorunu olmadığından bu yüzden stok kalemini hep işledim ..
    Tabi biz burada hep şunu düşünüyoruz bu şirket stok satamıyorsa ne diye bunca stoğu biriktirmiş...Şayet bir yerlere bağlantı kuramamışsa bu stokları biriktirip de bunca riske neden girmiş..
    Bunda şu durum yaşanmış olabilir 3 ve 6 aylıklarda stok teslimatında sorun yaşanmış olabilir,yani mal vereceği yerle başta sözleştiler sonra bunlarla bir problem çıktı..
    Ya da teslimde gecikmeler oldu ve üçüncü çeyreğe birikti...
    Bu 9 aylıklarda netleşir..
    Bazı yatırımcılar önünü görmeden risk almak istemezler..Biz de bu riski aldık ve sonucu bekliyoruz..
    Ben şahsen olumlu yönde düşüncemi koruyorum...
    Ama hesapta olmayan durumlar her işte olduğu gibi bu işte de mümkündür..Zaten fazla ince düşünürsen hiç bir riski almak istemezsin...Tabi bunca stoğu erittiğinde iyi bir kar rakamı kokusunu daha 9 aylık bilanço gelmeden alanlar hissede alımları yoğunlaştıracaklardır..Yani 9 aylık beklentide hissenin hareketli geçeceğini düşünüyorum..(YTD)
    Siz bilançoya nereden baktınız bilmiyorum.. benim baktığım yerde uzun ve kısa vade tüm borçları toplamı 29 mil. yazıyor. 95 milyon kısa vade borç olmasına imkan yok bu şirkette..Bir yanlışlık olması lazım diye düşünüyorum..Başka bir hisse senedinin bilançosuna baktınız sanırım..

6. Yazdığım tüm rakamlar doğrudur. şu linke tıklayın....
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...px?hisse=EMKEL
    o sayfada mali tabloya tıklayın...finnetde de bakabilirsiniz..
    Ayrıca spk sayfasında da dediğim rakamlar yazılıdır.

TOPLAM KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
    30/06/2017 kısa vadeli toplam borç= 95.069.426
    31/12/2016 kısa vadeli borç= 63.883.196
    bu rakamlarda spk nın sayfasından alınmıştır..

Sayfa 186/628 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •