Sayfa 483/628 İlkİlk ... 383433473481482483484485493533583 ... SonSon
Arama sonucu : 5020 madde; 3,857 - 3,864 arası.

Konu: EMKEL - Emek Elektirk

1.  Alıntı Originally Posted by kaan28301 Yazıyı Oku
    emkelci 7 lira olacak mı bu kagıt senşn taa amk
    Aynı şekilde yazdıklarım senin içnde geçerli. Sen emkelciyemi güvendin alırken , yada banamı? Ben hala emkelciye katılıyorum..Hala bu kağıttan ekmek yiyeceğimizi düşünüyorum. Burada 9 aylıkda dönen film sürekli dönecek diye bir kaide yok. Sadece bu olayda beni üzen bilanço beklentisiyle yükselen bir kağıtta ,bunu bilenlerin ki kesin insider var. hızlı satışları, kağıtta iyi bir bilanço gelecekse bile , gelmeden açıklanmadan millet negatif bir pozisyon almak isteyebilir. yani güven kaybı oldu. Bu da birilerinin ekmeğine ( 12 aylık içerden bilen ) yağ sürecek. 12 aylık iyi gelebilir diye risk almak isteyen iştahı,daha çok bilançoyu gördükten sonra alırıza dönecek. Buda zaman kaybı.. Bunu da artık ancak hislerimizle anlayacağız. Yatırımcı -x arkadaşın dediği gibi , 2.01 TOP noktasını gördükten sonra 1.7 e kadar olan satışları kar satışı, hissenin gazını almak için olabilir dedik. Ondan sonraki satışlara 1.7 nin altına sarktımı kötü gelecek bir bilanço beklentisinin içerden bilenlerin satışı olabileceğini , aklımıza geldi ama , kesin teşhis koyamadık. açıklandıktan sonrada zaten çok hızlı indi. uçak düşerken ne yapabilirsin.. ?? Ancak koltuğa sıkı sıkı yapışırsın. Pilot son bir hamleyle kurtarır diye bekler durusun. Öyle bir şey oldu. Kimse kimseyi suçlamasın.
    Son düzenleme : kepezmesut; 16-11-2017 saat: 00:21.

Herkes yazamayan kepezmesut akıl veriyor.Ona inananlar da kaybediyor...doğal sonuç!

3. Neyin ekmeğini yiyeceğini düşünüyorsunuz anlamadım bildiginiz bişey varsa söyleyin bilelim daha çok alım yapalım çünkü daha doyamadik patron tarafından dolandirilmaya bu bizde alışkanlık yapti dolandirilmaya duramiyoruz

4.  Alıntı Originally Posted by SESBA Yazıyı Oku
    Neyin ekmeğini yiyeceğini düşünüyorsunuz anlamadım bildiginiz bişey varsa söyleyin bilelim daha çok alım yapalım çünkü daha doyamadik patron tarafından dolandirilmaya bu bizde alışkanlık yapti dolandirilmaya duramiyoruz
    1.8-1.9 arasında 10 milyon hacim oldu. Bu ne demek birilerinin elinde ciddi anlamda kağıt patladı..Sebebi ne sadece geçici 9 aylık bilanço. ? Bu burada kalırmı sizce ? Şirketin elinde stok çoksa bilançoyu ( geçici bilanço ) istediği gibi ayarlayabilir.Asıl irketlerin korktuğu 12 aylık da gerçek vermesi gerekir. Bir denetleme olursa gerçek depodaki stok sayılır. Tutmazsa vergi kaçırma ve cezası var.

Konuyla ilgili bir sürü kanun var resmi, 3-6-9 ara dönemler şirketlerin kafasına göre takılmasına maliye zaten izin veriyor.

örnek.

yıl sonunda fiili envanter sayımı yapmak esas olmakla beraber, geçici vergi dönemlerinde kaydi envanter yapılmasına maliye bakanlığı izin vermiş ve tebliğlerde ifade etmiştir. Kaydi envanter demek i alış faturalarındaki adetlerden,satış faturalarındaki adetleri düşersin lkalan adetler stok adedini gösterir. Ama senin de bildiğin gibi bu çok zaman alıcı ve bürolarda yapılamıyacak bir işlemdir. Diğer muhasebecilerin yaptığı gibi karlılık oranını tespit ederek tahmini stok çıkarma yöntemine de başvurabilirsin ama sonuç hiç bir zaman sağlıklı olmaz.

5. Bu konuda internete kanun maddeleri şu bu hepsi vardır. Muhasebecini arayıp bana 9 aylıkda kar ve vergi çıkarma ,şu an ödeyecek param yok diyebilirsin. Şahsen ben öyle yapıyorum..Kafadan biraz stok göster, düşür ayarla ne yaparsan yap dersin, o ayarı verir. Buna kanun izin veriyor. Ama 12 aylıkda yapamıyorsun..çünkü geçici vergilerde ödemediğin vergi toplamları hepsi 12 aylıkda ödenmek zorundasın. yalan stok gösterip , yada düşürdün vergi çıkarmadın, tak maliyeci gelip sayalım şu stokları deyip farklı bir şey çıkarsa, yere bozuk para düşmüş, onu alıyor gibi bir pozisyona düşersin. Ama çok kurumsal firmalar dönem dönem karlarını gerçek yansıtıp ödedikleri vergi toplamı, zaten yıl sonunda toplam kar için ödeyeceği vergiden düşeceği için , daha disiplinli bilanço açıklarlar. yani tüm sistem 12 aylık bilanço karından -(3+6+9 ) aylıklar şeklinde düşülmesidir. 3+6+9 aylıkları düşük kar ve vergi çıkartmadan geçersen , hepsini 12 aylıkda yüksek kar ve yüksek vergi ödeyerek kapatırsın. ( ara dönemlerde film yapmışsan) gerçekten şirket zarar etmişse o ayrı konu.. Biz - siz burada 9 aylıkda film yaptığını söyleyip duruyoruz.. gerçekten zarar etmesine imkan yok diyoruz. o zaman 12 aylık da ne bok yiyecekler. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
    Son düzenleme : kepezmesut; 16-11-2017 saat: 01:23.

6.  Alıntı Originally Posted by tuncay59 Yazıyı Oku
    Herkes yazamayan kepezmesut akıl veriyor.Ona inananlar da kaybediyor...doğal sonuç!
    Bunu bu şekilde yazan çok büyük bir kesim var, merak etme sen ..Tek değilim yani..Asıl sorun 9 aylık geçici bilançonun ne anlama geldiğini ve ne kadar önemi ( önemsiz ) olduğunu bilmeyen , koyun sürüsü gibi satmak için sıraya girenleri eğit sen.. Biri satmaya başladımı herkes satıyor , tam patronun istediği durum. Geçici bilançoda açıklamadığı karları 12 aylıkda açıklayacaksa , olmuşlardan kerizlerin malını , bu fiyattan toplamak ne keyif verir adama.. Biraz göstermelik 408.000 lot 1.8 lerden verdiki gazı , gerisini zaten bunlar getirir dedi.. Bu bilanço kötü gidişatın bir başlangıcı olsa, satacak adam elindekinin hepsini satar çıkar. Elinde 5 milyon lot var..

7. Borsada etik görmediğim en kötü davranış kazanınca herkesin kendini bilgili ve bu işi biliyorum modunda görmesi,kaybedince de suçlu aramasıdır..Ben bunca bilgi ve tecrübeme rağmen 1.35 ten aldığım hisse 2.00 a çıkıyor satmadım ve düşüşte de sadece seyirci kaldım,bilakis 1.57 ve.1.6 dan ek alım bile yaptım..Çünkü defalarca yazdım 9 ve 12 aylık bilançoları görmeden satmam diye...Açıkçası 9 aylıkta bu kadar zararı hiç beklemiyordum...Ama hisse 1.56 nın altına sarkınca zararı düşünmeye başladım ama bu kadar değil,,Geçenin sene karından az düşük gelebilir bu da hisseyi maksimum 1.43 üzerinde tutar diye düşünmüştüm.Zarar ya da planlı zarar 3 mil olunca hisse kontrolünü kaybetti...12 aylığını da bekleyeceğim nereye düşecekse düşsün artık....Bu adamlar bakalım 12 aylıkta bunca stoğu nasıl saklayacaklar,stoklar erimese finansal borcun altından kalkamazlar,eritmek zorundadırlar...Ne diyordu Vizontele filminde belediye başkanı bu iş artos a kadar gider.artos da olmasa Himalayalar a kadar...

8. Şirketlerde bile ayrım var..Aselsan da açığa satışı yasakladılar,düşüşte devre kesici uyguladılar...
    Bizimki 2 tl den beri düşüyor kimse oralı bile değil..SPK tüm şirletlere adil davranmalı de mi?Tabi Aselsan da etkili kodamanlar var...
    Ne garip bir dünya ya...şirketlerde bile ayrımcılık var...
    Son düzenleme : YATIRIMCI-X; 16-11-2017 saat: 10:41.

Sayfa 483/628 İlkİlk ... 383433473481482483484485493533583 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •