Sayfa 502/628 İlkİlk ... 2402452492500501502503504512552602 ... SonSon
Arama sonucu : 5020 madde; 4,009 - 4,016 arası.

Konu: EMKEL - Emek Elektirk

1.  Alıntı Originally Posted by Fibon@cci Yazıyı Oku
    Maalesef 3 gün önceki tespitim de beni yaniltmadi. İşin b.ktan yani şu ki; böyle olunca sen aldıkça daha da düşmesi.. çünkü sen burdan alırken; malını aldığın tahta sahibi, senin aldığın mali senden geri almak için daha da aşağı basıp belki aylarca süründürüp senden bu mali almanın derdine düşüyor! Olan yine sana bana oluyor. Söylenecek tez söz: yazıklar olsun!
    Açığa satışdan bahsediyorsun sanırım, alıcı geldikçe veriyor daha aşağıdan almak için. Taze ve sağlam para girerse, ellerinde patlama ihtimalide var. Kuvvetli alıcı gelmemesini fırsat yapdı bu ****ler. Bunlar emanet aldığı malları şu anda açığa satıyorlar büyük ihtimal. İnşallah rüzgar tersine dönerse yerine koymak için kıvranırlar. Çünkü bu kağıtta 1 yıl önce banada ödünç 1-2 aylığına kağıtlarınızı verirmisiniz belli bir faiz karşılığı diye , aracı kurumdan tel gelmişdi. Ben vermedim. Sonra arkasından sebebsiz satışlar geldi.Olayı çözdüm. Bu kağıtta her aracı kurumda portföyde kalıcı tutan çok az ( malum perfect kurumsal yapısı var ya.!!!) dolayısı ile açığa satarken ödünç mal bulmada zorlanıyorlar. Diğer kağıtlar ereğli, thy gibi kağıtlarda her zaman açığa satış kolay, her kurumda kalıcı portföylerinde uzun vade tutuylar.. dolayısı ile bir yerden buldular demekki. Ama yön dönerse yukarı panik havası eser inşallah.

2.  Alıntı Originally Posted by kepezmesut Yazıyı Oku
    Açığa satışdan bahsediyorsun sanırım, alıcı geldikçe veriyor daha aşağıdan almak için. Taze ve sağlam para girerse, ellerinde patlama ihtimalide var. Kuvvetli alıcı gelmemesini fırsat yapdı bu ****ler. Bunlar emanet aldığı malları şu anda açığa satıyorlar büyük ihtimal. İnşallah rüzgar tersine dönerse yerine koymak için kıvranırlar. Çünkü bu kağıtta 1 yıl önce banada ödünç 1-2 aylığına kağıtlarınızı verirmisiniz belli bir faiz karşılığı diye , aracı kurumdan tel gelmişdi. Ben vermedim. Sonra arkasından sebebsiz satışlar geldi.Olayı çözdüm. Bu kağıtta her aracı kurumda portföyde kalıcı tutan çok az ( malum perfect kurumsal yapısı var ya.!!!) dolayısı ile açığa satarken ödünç mal bulmada zorlanıyorlar. Diğer kağıtlar ereğli, thy gibi kağıtlarda her zaman açığa satış kolay, her kurumda kalıcı portföylerinde uzun vade tutuylar.. dolayısı ile bir yerden buldular demekki. Ama yön dönerse yukarı panik havası eser inşallah.
    ne emanet maldan bahsediyorsunuz.Patron 3,5 araci kurumdan hesap acmis.elinde kagidi10 krs indirecek kadar malda var.Niye baskasinin mallarini kullanma ihtiyaci hissetsinler

3.  Alıntı Originally Posted by oktaylo Yazıyı Oku
    http://www.borsaistanbul.com/veriler.../gunluk-bulten

adresinden açığa satışları görebilirsiniz.?
    Sayın Oktaylo paylaştığınız linke tıklayınca çıkan sayfada hangi linke tıklayınca açığa satışlara ulaşıyorsunuz..

4.  Alıntı Originally Posted by kepezmesut Yazıyı Oku

Şirket sahiplerinin elinde açığa satış yapacak oldukça yüklü mal var..İş yatırımdaki bunca mal kimin...Ak yatırım,Garanti yatırım daki mal kimin, yabancı oranı şayet cuma günü satmadılarsa %4 mal kimin...İsteseler kendi mallarını satar tekrar yerine koyarlar..Bundan iyice pis kokular gelmeye başladı..Ben stokları eritip finansal borçları azaltmada başarılı olurlar diye düşünüyordum..Stoklar duruyor..ve finansal borç artıyor..Dönen varlıklar içinde yüksek stokları eritmese kısa vadeli borcu neyle ödeyecek...Baştan beri bu kalem beni korkutuyordu ve bu kalem iyice ürkütücü oldu...94 mil kısa vadeli borç var buna mukabil 114 mil dönen varlıklar var...Yani cari oran 1.2 genelde 2 olması normal görülür..Bunda düşük yani krizlerde dayanıksız şirketler grubuna girer...Bir de bu kalem içinde stokları çıkarırsan 114-94 mil =20 mil...kalıyor 20 milyon nakit oran 94 milyon kısa vadeli borcu karşılamaktan çok uzak...Yani stokları hızla eritmezse şirket finansal krize girebilir....İşte bu yüzden stok stok diyorum...Millet kafayı patrona takmış da şirketin bu finansal tablosunu göz ardı ediyor...Bana göre bu şirket hızla büyümek isteyen bir şirket ama bu borçla cirosu artsa bile bankanın finansal borçlarına ve kendi diğer giderlerine çalışıp özsermayeyi eritmese bu bile başarı sayılır..Nitekim 3 ayda 4 milyon öz sermayeyi eritmiş...Şirket kar etmezse bu borçları ne ile azaltacak merak ediyorum.Stok devir hızı artmazsa ,satış maliyetleri düşmezse,finansal borç azalmazsa bu şirketin 12 aylıkta da kar etmesi hayal olabilir...Bunu ancak duran varlıklar içindeki arsasını satıp finansal yükünü azaltabilir...Şirket sahibi Kepezmesut senin 94 milyon kısa vadeli borcun olsa ve sadece 114 milyon dönen varlıgın olsa ve bunun 70 milyonuda stok olsa stoğu hızla eritmezsen bu borcu nasıl ödersin...Stoğu eritmezsen 20 milyon nakit dönen varlıgın kalıyor ve karşında 94 milyon kısa borç duruyor ve ayrıca bunun içinde işçi giderleri ve diğer tüm giderlerde cabası....Sen olsan ne yaparsın?Bunu hesap yapmadan insanlara şurası ucuz burası çok ucuz demen mantıklı değil....Ben 1996 dan beri borsadayım ve genelde böyle şirketlerin senetlerini almam..Bir şirkettin borç rasyolarını önemserim ve genelde cari oranı 2 ve üstünde olanları tercih ederim..Bunun yanında stok kalemini dönen varlıklardan çıkardığımda geriye kalan nakit oranı kısa vadeli borçları karşılayacak düzeyde olmalı buna önem veririm...Bu da ekonomi krizlerde bir şirketi ayakta tutar..Ama normal ekonomi dönemlerinde ya da gelişen ekonomi durumlarda bu tür şirketler borçlarından kazandıkları finansal giderleri aştığından bu tür şirketler bazen yüksek kar açıklarlar..Bunda şu ana kadar gördüğüm borçlarından para kazanma yerine borçları onun etinden yemeye başladı yani özsermayeyi eritmeye başladı..Yani borç kaldıraç oranı şirkete fayda değil zarar vermeye başladı...Senedi 22 mart 2017 de aldığımda stok durumunu şirketin muhasebecisine sorduğumda stokların daha o zamandan verilmeye başladığını söylemişti..ve yıl sonu için koydukları yüksek ciro hedefi borçları sorun olmaktan çıkarıyordu ve ilk defa bu kadar yüklü borcu olan bir şirketin senedini aldım ve böyle borçlu bir şirketin ortağı oldum..
    Senede gelince gider ya da gitmez o kısmıyla ugraşmak yerine beni ilgilendiren tek şey şirketin mali yapısıdır..Şirketin mali yapısı güçlenmeden şirket gelişmeden senet üzerindeki tüm hareketler spekülatiften öteye geçmez...Şirket kar etmeden bana hiç bir zaman güven veremez...Emek stoklarını eritip kar etmeden tekrar eski girdaplı yıllarına geri döner..Eskiden keşke spk buna bunca bedelli haklarını kullandırmasaydı ..İnanın şimdi emek diye bir şirket olmazdı ve insanlar da bu acıları çekmezdi...Peki bunca borcu çeviremezse bedelli hakkınıda vermezlerse ne yapacak...Tek dileğim stoklarını eritip borçlarını ve diğer giderlerini karşılamasıdır..Sayfada biri görüştüm bilmem teiaşla sıkıntıları giderebilsek demişler...Madem bir sıkıntı var neden yatırımcı ile paylaşmadan hissede at koşturuyorlar...Kardeşim kime derdinizi anlatacaksınız..Eski bir söz var.Anneni düzen kadı ..Kadıdan mı adaleti arayacaksınız(YTD)
    Son düzenleme : YATIRIMCI-X; 18-11-2017 saat: 18:39.

5.  Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Şirket sahiplerinin elinde açığa satış yapacak oldukça yüklü mal var..İş yatırımdaki bunca mal kimin...Ak yatırım,Garanti yatırım daki mak kimin, yabancı oranı şayet cuma günü satmadılarsa %4 mal kimin...İsteseler kendi mallarını satar tekrar yerine koyarlar..Bundan iyice pis kokular gelmeye başladı..Ben stokları eritip finansal borçları azaltmada başarılı olurlar diye düşünüyordum..Stoklar duruyor..ve finansal borç artıyor..Dönen varlıklar içinde yüksek stokları eritmese kısa vadeli borcu neyle ödeyecek...Baştan beri bu kalem beni korkutuyordu ve bu kalem iyice ürkütücü oldu...94 mil kısa vadeli borç var buna mukabil 114 mil dönen varlıklar var...Yani cari oran 1.2 genelde 2 olması normal görülür..Bunda düşük yani krizlerde dayanıksız şirketler grubuna girer...Bir de bu kalem içinde stokları çıkarırsan 114-94 mil =20 mil...kalıyor 20 milyon nakit oran 94 milyon kısa vadeli borcu karşılamaktan çok uzak...Yani stokları hızla eritmezse şirket finansal krize girer...İşte bu yüzden stok stok diyorum...Millet kafayı patrona takmış da şirketin bu finansal tablosunu göz ardı etmiyor...Bana göre bu şirket hızla büyümek isteyen bir şirket ama bu borçla cirosu artsa bile bankanın finansal borçlarına ve kendi diğer giderlerine çalışıp özsermayeyi eritmese bu bile başarı sayılır..Nitekim 3 ayda 4 milyon öz sermayeyi eritmiş...Şirket kar etmezse bu borçları ne ile azaltacak merak ediyorum.Stok devir hızı artmazsa ,satış maliyetleri düşmezse,finansal borç azalmazsa bu şirketin 12 aylıktada kar etmesi hayal olabilir...Bunu ancak duranvarlıklar içindeki arsasını satıp finansal yükünü azaltabilir...Şirket sahibi Kepezmesut senin 94 milyon kısavadeli borcun olsa ve sadece 114 milyon dönen varlıgın olsa ve bunun 70 milyonuda stok olsa stoğu hızla eritmezsen bu borcu nasıl ödersin...Stoğu eritmezsen 20 milyon nakit dönen varlıgın kalıyor ve karşında 94 milyon kısa borç duruyor ve ayrıca bunun içinde işçi giderleri ve diğer tüm giderlerde cabası....Sen olsan ne yaparsın?Bunu hesap yapmadan insanlara şurası ucuz burası çok ucuz demen mantıklı değil....Ben 1996 dan beri borsadayım ve genelde böyle şirketlerin senetlerini almam..Bir şirkettin borç rasyolarını önemserim ve genelde cari oranı 2 ve üstünde olanları tercih ederim..Bunun yanında stok kalemini dönen varlıklardan çıkardığımda geriye kalan nakit oranı kısa vadeli borçları karşılayacak düzeyde olmalı buna önem veririm...Bu da ekonomi krizlerde bir şirketi ayakta tutar..Ama normal ekonomi dönemlerinde ya da gelişen ekonomi durumlarda bu tür şirketler borçlarından kazandıkları finansal giderleri aştığından bu tür şirketler bazen yüksek kar açıklarlar..Bunda şu ana kadar gördüğüm borçlarından para kazanma yerine borçları onun etinden yemeye başladı yani özsermayeyi eritmeye başladı..Yani borç kaldıraç oranı şirkete fayda değil zarar vermeye başladı...
    Senede gelince gider ya da gitmez o kısmıyla ugraşmak yerine beni ilgilendiren tek şey şirketin mali yapısıdır..Şirketin mali yapısı güçlenmeden şirket gelişmeden senet üzerindeki tüm hareketler spekülatiften öteye geçmez...Şirket kar etmeden bana hiç bir zaman güven veremez...Emek stoklarını eritip kar etmeden tekrar eski girdaplı yıllarına geri döner..Eskiden keşke spk buna bunca bedelli haklarını kullandırmasaydı ..İnanın şimdi emek diye bir şirket olmazdı ve insanlar da bu acıları çekmezdi...Peki bunca borcu çeviremezse bedelli hakkınıda vermezlerse ne yapacak...Tek dileğim stoklarını eritip borçlarını ve diğer giderlerini karşılamasıdır..Sayfada biri görüştüm bilmem teiaşla sıkıntıları giderebilsek demişler...Madem bir sıkıntı var neden yatırımcı ile paylaşmadan hissede at koşturuyorlar...Kardeşim kime derdinizi anlatacaksınız..Eski bir söz var.Anneni düzen kadı ..Kadıdan mı adaleti arayacaksın..
    Akşama kadar knsyon anlatiyon bi dediğin bi dediğini tutmuyo kısa ne olacaksa yaşayıp görelim

6.  Alıntı Originally Posted by Emkelci Yazıyı Oku
    Akşama kadar knsyon anlatiyon bi dediğin bi dediğini tutmuyo kısa ne olacaksa yaşayıp görelim
    Tüm yazılarım sayfada duruyor,Ben genelde fiyat hareketlerinden çok bilançusu üzerinde yazılar yazdım..Ve yazılarımın çoğunda bu şirketin tek ana sorunu ve geleceği stoklarını eritme üzerine kurulu...Yine yazılarımda 9 aylıkta stokların eriyeceği ve karını artırma üzerineydi bunu tüm yazılarımda belirtiyordum..Hiçbir yazımda bu hisse şuraya uçar buraya konar yazmadım..Senin neler yazdığın verdiğin uçuk rakamlar sayfada yazılı..Bir de ne yüzle konuşuyorsun biraz edep lazım...Burdaki insanlar senin neler yazdığını biliyorlar...Ben 9 aylık bilançoyu görünce kötüye giden bir tablo görüyorum ve bunu da dürüstçe yazıyorum..Senin gibileri hala rakamlar üzerinde konuşuyor...70 milyon stok 114 mil dönen varlık ve 94 milyon kısa vadeli borç şirketin geleceği bunlara bağlı.....Kendini şirket sahibi yerine koy ve düşün....Öyle uçuk rakamlar yazıp borsacılık yaptığını mı sanıyorsun..şirketi geleceğini çözersen para er geç gelir çözemezsen yok olur gidersin...Ha birileri senedi 2 tl ye de götürür 3 tl ye ama şirketin temeli bu hareketleri desteklemezse o fiyatlar 3 ten gelir 0.5 krş a da düşer borsa böyle fiyat hareketleri ile doludur..Yazabiliyorsan şirketin geleceği ile bilgi yaz ve nedenlerini yaz...Şirketin bilançosu ile ilgili elbette 9 aylıktan önceki görüşümde 9 aylığını gördükten sonra aynı tutarlılığımı korumam mümkün değil.çünkü 3 milyon zarar beklemiyordum çünkü 3 ayda öz sermayenin 4 milyon erimesini beklemiyordum çünkü 6 aylıkta olan 71 mil stoğun 9 aylıkta 70 mile düşeceğini beklemiyordum ..Aynı tutarlığı nasıl sürdüreyim..Sadece patron şöyle yaptı böyle yaptı diyerek ha bu patron belki değişir de 12 aylıkta huyu mu değişir diye mi düşüneyim...9 aylığa bile çok iyimser düşünerek geldim...Geçmiş bir yazımda bu şirkette sırf merak ettiğim bazı kalemler var onu görmek için bekleyeceğim dedim....Buca borcu göz ardı etmemin sebebi de oydu...Sadece yanıldım der ondan ders çıkarır çeker giderim...Borsa da da bunu normal bir hareket sayarım kendime dert bile etmem...1996 dan bu yana borsada kazandım da kaybettim de ama genel tabloda kazancım sürekli artmasaydı borsada bir saniye bile durmazdım...Emkelle maceramda çıkardığım ders evet hisseyi tam yerinde almıştım 1.35 den 2 tl ye bir çıkış ama bendeki beklenti daha fazla olduğundan tutmaya devam edişim çünkü 9 ve 12 aylığını göreceğim demiştim.. 9 aylık istediğim gibi gelmeyince 12 aylığından da pek umutlu değilim...Adamlar da malda bir şekilde bir yıkma çabasına girecekelerdir..Belki toplayıp arkasından haber falan da çıkarabilirler..İç talebe yönelik siparişler ve teiaşla ilgili bir haber yeter...Ama bu bilançodan ümitli değilim..Sana gelince kimseyi eleştirecek konumda değilsin...Hatta biraz yüzün varsa utanıp bir kenarda durman lazımdı..Konuyla ilgili bilanço üzerine yani temel bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum..Şirketin temeli iyiye gidecekse er ya da geç fiyat da yükselecektir...Şayet şirketin mali yapısı kötüye gidiyorsa bunu yazmayacaksak körce hayal kurup şöyle olur böyle olur demenin bir anlamı var mı?Bunu tartışmaya açmak istedim şimdiye kadar sadece fiyat şöyle uçar böyle kaçar diyen hemen saldırdı..Lütfen tartışacaksak şirketin bilançosu üzerinden şirketin geleceğini tartışalım...Ha bilanço yalandır diyorsak gerektiğinde şirkette gidelim ..Kardeşim bunca borçla.bunca stokla nasıl düze çıkacaklarını soralım...

7. Bana söyledi murat denen eleman teis le işleri düzeltmeye çalışıyoruz dedi kur farkında n bahsetti bende ...........

8.  Alıntı Originally Posted by SESBA Yazıyı Oku
    Bana söyledi murat denen eleman teis le işleri düzeltmeye çalışıyoruz dedi kur farkında n bahsetti bende ...........
    Hadi aslanım buyur buraya şikayet edeceksin

http://www.borsaistanbul.com/kurumsa...iletisim-formu

Bakalım kaç tane delikanlı çıkacak!! Bakalım bu forumda kaç tane patronun beslemesi var..

Korkmayın olum Spk inceleme yapsın bu şirket iştiraklerle içi boşaltmaktan sabıkalı.. şikayet edin burada karı gibi ağlamayın

Sayfa 502/628 İlkİlk ... 2402452492500501502503504512552602 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •