Alýntý Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazýyý Oku
Sevgili arkadaþlar,bu hissede stok devir hýzýnýn düþük olduðunu daha önce yazmýþtým,yalnýz her þeye raðmen 6 aylýklarda kýsmen 9 aylýkta ise gittikçe düzelmenin olumlu yönde olacaðýný düþünmüþtüm ve hala bu düþüncemi koruyorum.Açýkçasý bu hissede 3. çeyrek bilançoda her þey çok daha netleþecektir..Netleþecek en önemli kalem stoklarýný eritip eritemiyeceðidir iþte bu yüzden zurnanýn zýrt dediði yerdeyiz..Burda þu an hala riskli bir durum var...
Risk þu:Þirketin kýsa vadeli 95 milyon borcu var..yani bir yýl içinde ödemesi gereken borçtur bu...
Peki bunu ne ile ödeyecek ona bakalým..
Dönen varlýklarý 118 milyon ve bunu kýsa vadeli borçlara böldüðümüzde 118mil/95 mil=1.24 tür bu oranýn 2 ve üstü olmasý makbul görülür..ama bu haliyle stoklarýný eriittiðinde hiç bir sorun yoktur borcunu öder geçer..
Stoklarýný eritmediðinde borç sorununda risk büyür..
O zaman asit-test oraný önem kazanýr yani hazýr deðerlerden stoklarý çýkardýðýmýzda elinde kalan nakitin borca oraný nedir?
asit-test oraný= hazýr deðlerler-stoklar/kýsa vadeli borçlar
118mil-71 mil stok=47 mil kalýyor
47 mil/95 mil borç=0.49 çýkýyor oysa bunun makbulü 1 dir..Yani stoklarýný eritmezse bu oran borcunu karþýlamadan çok uzaktýr.. iþte bu þirkette korkutan ana problem budur..Bu þirketin satýþ sorunu olmadýðýndan bu yüzden stok kalemini hep iþledim ..
Tabi biz burada hep þunu düþünüyoruz bu þirket stok satamýyorsa ne diye bunca stoðu biriktirmiþ...Þayet bir yerlere baðlantý kuramamýþsa bu stoklarý biriktirip de bunca riske neden girmiþ..
Bunda þu durum yaþanmýþ olabilir 3 ve 6 aylýklarda stok teslimatýnda sorun yaþanmýþ olabilir,yani mal vereceði yerle baþta sözleþtiler sonra bunlarla bir problem çýktý..
Ya da teslimde gecikmeler oldu ve üçüncü çeyreðe birikti...
Bu 9 aylýklarda netleþir..
Bazý yatýrýmcýlar önünü görmeden risk almak istemezler..Biz de bu riski aldýk ve sonucu bekliyoruz..
Ben þahsen olumlu yönde düþüncemi koruyorum...
Ama hesapta olmayan durumlar her iþte olduðu gibi bu iþte de mümkündür..Zaten fazla ince düþünürsen hiç bir riski almak istemezsin...Tabi bunca stoðu erittiðinde iyi bir kar rakamý kokusunu daha 9 aylýk bilanço gelmeden alanlar hissede alýmlarý yoðunlaþtýracaklardýr..Yani 9 aylýk beklentide hissenin hareketli geçeceðini düþünüyorum..(YTD)
çok teþekkürler deðerli bilgileriniz ve emeðiniz için sayýn yatýrýmcý-x.