Sayfa 424/445 İlkİlk ... 324374414422423424425426434 ... SonSon
Arama sonucu : 3560 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: EGPRO - Ege Profil

Sayın Soymantı,
    Sizin mali değerlendirmeleriniz dönüp dolaşıp benim söylediğim sonuca varıyor. Bazı yerleri sırf eleştirmek için yazdığınız belli. İyi okuyup değerlendirin. Daha %57 mantığını bile anlamadan yazmışsınız, bu oran %25 düşerse zaten zarar edersiniz.. Çimento şirketlerinde bu yüzde daha da fazla. Maliyet muhasebesine uzak olduğunuz anlaşılıyor. Ya da bir amacınız var.

Sıradan bir finansmancı veya bankacı değilim. Halka açık şirketlerde bu tür bilançoları yıllarca birçok kere hazırladım, denetledim ve imzaladım. Hatta emekli oldum. Yazdığım yazı kısa ve öz olarak yazılmış olup detaylara girilmemiştir. Zaten detaylı bilançosuna da bakmadım, çünkü şirket ne durumda olduğunu belli ediyor.

Altı aylıklar geride kaldı borsa da 9 aylıklar fiyatlanacak. Doğru tahminler kazandırır. Borsa birilerinin oyuncağı olmamalı. Teknik Analiz marifeti ile birileri soygunculuk yapmamalı. Asıl olan Temel Analiz olmalı. Yatırım temel Analizle olur. Günlükçü zihniyeti farklı. Kaptı kaçtı işine yeni halka açılan şirketlerde çok rastlıyoruz. Son alıcıya, şirketin üç beş misli değeri ile yüklüyorlar.

Geçmiş yazılarıma bakarsanız, 6 aylık kar tahmin rakkam vermeden dolaylı olarak 700-800 milyon olarak belirtmiştim, 640 milyon geldi, istenirse karı belli bir oranda ayarlamak sanayi şirketleri için zor değil, 9 aylık kar tahminim 1,3 milyar. Dönem bitmediği için artı eksi yanılma payım olabilir. Tabii ki hesapta olmayan durumlar hariç. Benim şahsi görüşümdür ve tahmindir. Şirket içinde olsam kar tahminimi yanılma payı olmadan çok yakın tuttururum, çünkü bizlerin dışarıdan bilgisi sınırlı kalıyor. Başkalarının görüşü farklı olabilir. Tahminler şirket içi bilgi oranına göre değişebilir.
    Son düzenleme : agg; 26-08-2023 saat: 13:44.

2. Sayın Agg hiç bir kelimeyi sırf eleştirmek için yazmadım. Yazdıklarınızın benim yorumumla bir ilgisi yok. İlk yazınızda ne demek istediğiniz pek anlaşılmıyor, biraz Demet Akalın tarzı yazılmış, tekrar bunun detayına girmiycem. Ben bu şirketin ama az ama çok yatırımcısıyım ve neden beğendiğimi açıkladım zaten. Neyse en azından isteyince kendinizi daha açık ifade edebildiğinizi görmek güzel. Bu haliyle tahminleriniz de makul. Saygılar

Sayın Soymantı,
    Yazdığım yazının ilk paragrafında belirttim, yazınıza cevabı algıladığınızı umuyorum. İyi günler dilerim.

4. Temettücüler için sorun yok ama orta vadeciler için şirket Dolar bazlı zirvesinde. Yepyeni bir hikayesi yoksa bu eşiği geçmesi güç. Bu seviyelerde satılıp dolar bazlı inişlerden istifade etmek daha makul gözüküyor.
    egpro.jpg
    "Hukuk hak ve adaleti bağdaştırma sanatıdır."

5. En büyük sıkıntısı 550 milyona yükselttiği döviz açığı

Döviz yuzde 10 ciksa, 55 milyon zarar yazar
    Asla yatırım tavsiyesi olamaz

6.  Alıntı Originally Posted by kazankazan Yazıyı Oku
    En büyük sıkıntısı 550 milyona yükselttiği döviz açığı

Döviz yuzde 10 ciksa, 55 milyon zarar yazar
    Hocam,
    Bu şirketin borcundan daha fazla nakiti var diye biliyorum. Bu bahsettiğiniz döviz açığı ticari borçlardan kaynaklı olarak gözüküyor. Bu nedenle bir yükümlülük getirmekle birlikte satış hasılatına da katkı sağlayabilir diye düşünüyorum.

Özetle bu döviz açığı hep olacak ki ham maddelerini faizsiz ticari borç ile finanse edebilsin.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. Şirket döviz yükselişinin çok belirgin olduğu bu çeyrekte kur farkı gelir gideri ile finansal gelirleri tam dengelemiş
    Faaliyet karı kemiksiz kendi karı
    İyi dengeli bilançosu çok beğeniyorum .
    Ama şirketin kapasite kullanım oranını bulamıyorum

8. İnsanlar daima tercihlerinin sonucunu yaşıyor.Bist istanbulda gözümü kapatıp herhangi bir hisseye girseydim sanırım ciddi bir para kazanırdım.Evet tercihimin sonucunu yaşıyorum borsanın en zorlu ve uyuz hissesini seçmiş olduğum kanısındayım.Bilmem yanılıyormuyum...
    Olsun be yaradan yardır.Mazlumun ahı indirir şahı.Herşeyin bir vakti vardır...Yunus Emre

Sayfa 424/445 İlkİlk ... 324374414422423424425426434 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •