Sayfa 163/555 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon
Arama sonucu : 4435 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: INFO - İnfo Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by ibagatir Yazıyı Oku
    Ülkenin kurtuluşu bu borsada , milleti dolar yatırımcılığından vazgeçirip borsa yatırımcısı yapmak gerekiyor onun içinde şeffaf ve güvenilir kurumsal bir borsa lazım , bütün kurumlar için ismeni infosu gediği vb hepsi için bu hacimler çok görünsede az bence hala tasarrufun %95 i dolarda vadelide vb de dünyada bu konuda çok gerideyiz , yeni borsaya gelen bir çok kişi biliyorum temettü nedir bilmiyor adamlar ya şaka gibi ya , borsa olmadan bu ülke kalkınamaz
    Tcmb mayıs ayı finansal istikrar raporunda hane halkı finansal varlıklarında geçen sene mart ayında hisse senedi payı %4.2 iken bu sene mart ayında okadar yeni yatırımcı gelmesine rağmen %4.4 olmuştur. Burada daha katedilecek çok yol olduğunu düşünüyorum çünkü bu oran hala düşük seviyelerde. Bu konuda katedilecek çok yol var hocam ama şeffaf yönetim teşvik güvenilir büyük firmaların halka arzı gibi eylemler gerçekleştirilmesi gerekir.

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Şu anki bist ve spk yönetim tarzı ile bu olmaz , adam her türlü dalavereyi yapıyor , trilyonları götürüyor türkiyede sadece 3-4 kişide olan ferrarilerden birine biniyor adamın aldığı ceza 6 ay işlem yasağı sadece 😂 şurda biri gitse açlıktan bir bakkalı soysa en az 6 ay belki 1 sene hapis cezası yer böyle birşey varmı biri binlerce belki 10 binlerce kişinin canını yakıyor öbürkü açlıktan yapıyor aldıkları cezalara bak , rezalet , kent gıda olayı nerelere geldi imkb izliyor spk izliyor şekerci firması borsanın bir ara en değerli firması oldu belki yine öyledir bilmiyorum , böyle olursa bu borsa sadece kumar yeri algısı ile kalır , yatırımcıyıda küstürürler bir daha bulaşmam deyip kaçar bu oranıda artıramayız , bu sene bütün bankalar temettü vermedi nerdeyse ülkeyi bu yatırımcının alacağı temettü mü kurtaracak , devletin kendisi yatırımcıya değer vermiyor , bu oranların artmamasında bu aracı kurumlar birliğininde payı çok büyük istatistik kurumu gibi çalışıyorlar sadece ,

3. Endeks bazlı devre kesici gelmiş bist % 5 düştüğünde bütün hisseler ve viop 20 dakika duracakmış

4. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Daha önce ismen forumunda da ismenlerin büyük kısmını verip infoya çevirdiğimi yazmıştım. Daha sonra info fiyat olarak ismeni geçti. Dolayısıyla iyi kazandım bı süreçte. İsmen bilançosu sonrası ismenleri yüksekten verip 6.80 ve 6.71 tabanından info aldım. Tabandan hisse alınmaz kuralını bile ihlal ederek. Yani güvenlik için sakladığım nakitle de bugün tabana yakın civardan alıp kapanışa verdim.

Gelelim infonun 5 tl olması muhabbetine. İnfoları 4.40 lar civarlarında aldığımda bilançoya 25 30 fk dan girebilirz diye düşüncemi paylaşmıştım. 22 fk lardan girdik ki nedeni de bilançonun istenileni tam olarak vermemesiymiş. 3. Çeyrek bilançoya da 25 fk civarı gireceğimizi düşünüyorum peşinen söyleyim. İnfo için sene sonu 5 tl olur düşüncesi 5 6 fk dan fiyatlanmak demek olur. İnfo agresif büyüyen bir şirket. Basit bir örnekle 2019 da 294 milyon tl günlük bist hacminden 2 milyar 300 milyon günlük hacimlere gelinmiş. Favök coşmuş. Sene sonu bu ortalamarla 100 milyon üzeri komisyon geliri elde edecek. Maaştı, zarrtı zurttu 3 te 1 i kar kalsa 30 milyon civarı bir kar oluşacak. Bu benim en kötü değerlemem. Bu da hbk yı neredeyse 1 tl lere yanaştırır kabaca 10 tl fiyat çıkar. Bu ucuz senaryo.

İsmen gibi yabancı darbesine maruz kalmıyor info. Yabancı ismeni öyle harcıyor ki o bilanço ile tavan çekemedi hisse. 6 aylıkta ülker kadar neredeyse kar etmiş ismen tokatlanıp duruyor. Bir de mal hep ky ye dağıldı. Azcık kırmızı olunca endeks panikle serbest emir yolluyorlar. Tahtayapıcı bu derece bir satışa fiyatlamayı da yapamıyor. Bilanço günü takasında ykb robotu hacmine bakın bir kere. İnfo da mal toplu sayılır. 3. Çeyrek bist hacim artısı neredeyse 40 ı geçecek, yeni gelene de ucuz komisyon vermiyorlar. Belli müşteri limiti oluştu. Ayrıca 3 çeyrek halka arzlardan da 3 5 damlayacak. Hissede fiyat gözetmeden satan bir yabancı belası da yok. Dolaşımda lot az olduğu için hareketler saçma olabiliyor ancak teknik analiz de gayet çalışıyor hissede daha önce teknil kısmını arladaşlara paylaşmış beklentilerimi söylemiştim. Piyasa bu şekilde büyüyen şirketi 5 6 fk dan fiyatlar diyorsanız elbette satabilirsiniz. Bankaları 4 fk dan fiyatlayan piyasa bimaş ı 30 lardan fiyatlarken buradaki bakış açısı farklı olduğu içindir. Şimdi ismen 25 fk olur mu derseniz gülerim. Ama info 3. Çeyrek bilançoya 25 30 fk dan girebilir mi derseniz benim yatırımım bu hesaba göre.

Bir de faizler artınca yatırımcı kaçar muhabbeti için şunları düşünüyorum. Yeni gelen yatırımcı banka aracı kurumlarından giriyor borsaya. Belli bir noktadan, pişmeden ya da komisyondan kaçmak için info veya gedik gibi şirketlere geliyor. Yani infodaki kesim genelde alaylı borsacı oluyor. Öyle aman faiz arttı borsadan çıkayım diyecek bir kitle değil. Ama ismen içindeki küçük yatırımcı kitlesinin büyük bölümünde böyle bir durum olabilir. Bir de gedikle hacimler birbirine baya yaklaştı info nun. Komisyon oranları farkı var sadece. İnfo zamanla müşterisi oturunca bu komisyon oranını onlar kadar olmasada bir miktar yükseltecektir illa. Aralarındaki potansiyeş kar makasları azalacaktır. Gedik 1 milyar 100 milyon pd lerde dolaşıyordu. İnfo 200 milyonlarda... 3te 1 gedik olsa bile lot başı 10 lira ortaya cıkar. Ayrıca şirkette şubeleşme devam ediyor. Yeni yatırımcılar kazanacaklardır. Reklam işini de iyi götürüyorlar sosyal medyada. Şimdi bu şirket iki gün taban oldu diye ki bugünkini artıya döndürdü bunu 5 tl olır diye yorumlamak bence insanları yanlış yönlendirme olabilir. İsmen de info da güzel şirket bence ikisine de yatırım yapılabilir. İsmen de sırf şu yabancıdan illlallah ettiğim için durmuyorum. Ben ismeni aldıktan beri 30 milyon lot sattılar. Tüm yazdıklarım nedeniyle kararımı infodan yana verdim. İsmeni de severek takip edeceğim ve güvenlik paramla arada trade edeceğim. Herkese saygılar.

5. Teşekkürler apranti , 5 Tl yi yılsonu için söylememiştim kısa vade içindi yanlış anlaşılma olmasın ltf ,

6. Şu anki durumda komisyondaki artış ve hacimdeki artışla kar tahmini ile sene sonu şu anki fiyattan 7 ye yakın bir fk oluyor ismen ise fk en kötü 3 lerde belki 2 lere bile düşecek şu 2. Çeyrek kar tahmini ile herşey değişti , ismen evet yabancı satışı var ama artık düştü alıma geçmeye başlamış çakallar ayrıca satsada hisse de gidiyor bakınız sene başı takas şimdiki takas bakımız sene başı ismen şimdiki ismen marttan beri satıyor bu mendeborlar ama hissede gidiyor 😂 hisse 7 fk yı gördü , faiz artışına ınfo çok bağlı ismen değil , ayrıca iş yatırımda küçük yatırımcı çok olduğuna katılmıyorum , bence ınfoda çok fazla ky var çünkü tahtası çok sığ oraya büyük yatırımcı giremez ben mesala portföyün hepsini sokamam oraya sonra tahtadan kolay çıkamam , ısmen de ayrıca herkes şartlanmış iken spek tavan tavan yapar mı salak mı bu adam , mal toplama öyle mi yapılır sn apranti , tahta çok sığ olduğu zaman 25 fk larda görüyordu işlem şimdi 3 katı olacak 25 fklar zor bence , artık temettü yatırımcılığı dönemi geliyor ismenin birde temettü olayı var artık bence en az 0,85 net kesinleşti bence , bedelli öncesi spek kağıdı 8 lerden dağıttı çoğu kişiye artık aşağıya çekip toplama zamanı bedelliden sonra rüçhanları felen yüksekten satmak için yükseltmeye başlar ama 5 TL hedef dahilinde kısa vadede ,

7. Ayrıca ben hisseyi karalamak veya ismeni reklam yapmak için söylemiyorum herşeyi konuşalım detaya kadar bilgi çeşitlilği olsun istiyorum yoksa herkes zaten kendi kararını veriyor kimseden etkilenmesin , bende ınfoda trade yapıyorum yoğun bir şekilde

8. Gedik ile infoyu karşılaştırmak çok acemice olur hocam , 😀 ınfonun önünde en az bir 5 yılı var öyle hacimler arttı gedik öyle biz niye böyleyiz umut tacirliği gibi olur 1 yıllık periyotta ha siz 5 sene infodayım derseniz onu bilemem , gediğin yapısı ile ınfonun ki çok farklı konular ,

Sayfa 163/555 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •