Sayfa 56/81 İlkİlk ... 646545556575866 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 441 - 448 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1. FED-TRUMP SAVAŞI !!!

ABD kamuoyu fed-Trump savaşı konusunda adeta ikiye bölündü :

Fed,düşük faizlerin 2008 krizi benzeri bir ekonomik krize neden olabileceğini ileri sürüyor.Buna sebep olarak da kontrol edilemeyen ipotekli ev kredilerinden kaynaklanan emlak balonunu,kaldıraçlı piyasaları ve toksit varlıkları gerekçe göstermektedir. Yüksek faizlerin yukarıdaki nedenlerden kaynaklanan riskleri azaltacağını,bir taraftan da yüksek faizlerle küresel piyasaları denetleyeceğini savunmaktadır.

Trump ise yükselen faizlerin ekonomik aktivitiyi frenleyeceğini,büyümeyi düşüreceğini,küresel piyasaları ticaret savaşları ile kontrol edeceğini savunmaktadır.

Eğer Trump,fed başkanını kovarsa,fed'in bağımsızlığı ortadan kalkacağı için,kanımca başta abd piyasaları olmak üzere tüm küresel piyasalar şaşkınlığın ardından bir kaos yaşayabilir.

Benim bu konudaki düşüncem fed'in bağımsızlığına bir halel gelmemesidir. Çünkü bağımsız olmayan merkez bankalarının, ekonomileri nasıl krize soktuğu defalarca ispatlanmıştır.

2.  Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    FED-TRUMP SAVAŞI !!!

ABD kamuoyu fed-Trump savaşı konusunda adeta ikiye bölündü :

Fed,düşük faizlerin 2008 krizi benzeri bir ekonomik krize neden olabileceğini ileri sürüyor.Buna sebep olarak da kontrol edilemeyen ipotekli ev kredilerinden kaynaklanan emlak balonunu,kaldıraçlı piyasaları ve toksit varlıkları gerekçe göstermektedir. Yüksek faizlerin yukarıdaki nedenlerden kaynaklanan riskleri azaltacağını,bir taraftan da yüksek faizlerle küresel piyasaları denetleyeceğini savunmaktadır.

Trump ise yükselen faizlerin ekonomik aktivitiyi frenleyeceğini,büyümeyi düşüreceğini,küresel piyasaları ticaret savaşları ile kontrol edeceğini savunmaktadır.

Eğer Trump,fed başkanını kovarsa,fed'in bağımsızlığı ortadan kalkacağı için,kanımca başta abd piyasaları olmak üzere tüm küresel piyasalar şaşkınlığın ardından bir kaos yaşayabilir.

Benim bu konudaki düşüncem fed'in bağımsızlığına bir halel gelmemesidir. Çünkü bağımsız olmayan merkez bankalarının, ekonomileri nasıl krize soktuğu defalarca ispatlanmıştır.
    Dediğin doğruysa öyle bir çekişme varsa yakında trumpa suikast bile yaparlarsa sasirmam ama sanmıyorum nede olsa trump da bir proje ürünü kaosun kendisi zaten Trump

3. ABD'li yatırımcılar, hisse senetleri ile ekonomi arasındaki bağlantının kesildiğine işaret ediyor.

Abd'de ekonominin temelleri güçlü görünüyor. Gayri safi yurtiçi hasıla artmakta, karlar artmaya devam etmekte ve ekonomik veriler durgunluk konusunda belirgin bir kanıt vermemektedir.

Fed'in bilançosuna bakarsak,bu yıl niceliksel sıkılaştırmadan etkilendi. Fed bilançosunu küçültmeye devam ettikçe,bir kriz olasılığı gündeme oturuyor . Yatırımcılar 2007, 2008'de olanlar yüzünden çok korkmuş durumdalar,bu olumsuzluk yatırımcı endişesine yansımış durumda.

Aslında ABD piyasalarına bakarsak,herhangi bir kriz emaresi şu anda yok.Yatırımcılar fed'in sıkılaştırmasından panikledi,acaba 2008'de ki gibi bir emlak balonu mu oluşuyor,kaldıraçlı piyasalarda risk büyüdü mü ve toksit varlıklar hangi boyutta.

Kanımca fed, yeni bir emlak balonuna meydan vermemek,2008'deki faciayı yaşatmamak, kaldıraçlı piyasalardaki riski azaltmak ve toksit varlıkları regüle etmek için ekonomide faizleri yükselterek,sıkılaştırmaya politikasını uygulamaya soktu.Çünkü faizlerin artırılması,risk iştahını frenlemekte,yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesini önleyerek,paralarını garantili alanlara yatırmasını sağlamak istemektedir.

Yukarıdaki nedenlerle ben ABD piyasalarında bir kriz olacağını sanmıyorum,bir süre sonra abd piyasalarının ayı piyasasından çıkarak,daha muhafazakar şekilde boğa piyasasında yer alacağını tahmin ediyorum.
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 26-12-2018 saat: 13:02.

4. GELELİM TÜRKİYE'YE

Ekonomimizi ve borsayı inceleyeceğiz.

Siyasi düşüncelerimizi bir tarafa koyuyoruz,bizim işimiz siyaset değil,sonrasında burası bir borsa forumu.Bu yüzden yazdıklarımız herkesin pozisyonu ve düşüncesi ile uyuşmayabilir. 2019'da ekonomimiz ve borsamız nasıl bir yol izleyecek,adım adım inceleyerek yazacağız.

Öncelikle YEP hedeflerini altta ortaya koyuyorum. Ekonomimiz MB'nın inisiyatif alamamasından dolayı kur krizinden ciddi sarsıldı,adeta kilitlendi ve reel kesim menfi etkilendi ve olumsuzluklar devam ediyor.Ancak şu gerçeği yazalım.Bir kere ihracatımız dur durak tanımadan artarak devam ediyor. Ekonominin en önemli göstergelerinden olan ortalama dolar kuru hedefi 2018 için gerçekleşti.Ekonomi idaresi,son krizde tecrübe sahibi oldu,büyük ders aldı,artık ekonomiyi kendi haline bırakmaktan vaz geçti.Umarız ekonomimiz bundan sonra siyasi tercihlerden uzak şekilde, kürsel ve bilimsel kurallara göre yönetilir.

Ülkemiz bölgede askeri üstünlüğü ele geçirdi.Dünyanın en büyük devleti abd, Türkiye karşısında adeta geri adım attı.Bu büyük bir başarı.Güçlü ekonomi için güçlü askeri yapılanma çok önemli.Türkiye askeri savunma ve saldırı sanayinde güçlendi ve bunu sahaya yansıttı,düşmanlarını caydırdı.

Borsaya geldiğimizde,bist'te şu an için bir yükseliş emaresi görünmüyor,ancak yeni olumsuzluklara karşı da direniyor ve gerilemiyor.Bu husus önemli bir tespit.

(devam edecek,bu arada yeşillerimin de azaldığının farkındayım)

5. 2019

Ekonomistler 2019 yılında ekonominin ciddi bir daralma içine gireceği şeklinde,ancak ekonomi yetkilileri muhafazakar bir büyümenin sağlanacağını ifade ediyorlar.Buna dayanak olarak da ihracat ve turizm sektörünün büyümeye ciddi katkı yapacağı yönünde.Ayrıca 2019 yılında kontrollü bir kur ayarlaması yanında faizlerin gerileyeceği şeklinde görüşler ileri sürülüyor.

Hisse senedine yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı çok dikkatli bir araştırma yaparak,borsanın muhtemel bir yukarı hareketine hazırlıklı olması gerekir.Kriz hafifleyince hangi sektörler ve şirketler ön plana çıkacak? ve hangi hisseler en hızlı şekilde tepki verecek ?

Yatırımcılara tavsiyem hisse grafiklerine dolar bazında bakmalarıdır.Hisse seçiminde temel finansal verileri bozulmamış,dolar bazında diplerde olan işlem hacmi yüksek hisseler elbette tercih konusu olacaktır.Ve talep ertelemesi yaşayan ürünleri üreten şirketler yükselişte başı çekecektir.

Temel ve teknik açıdan yükseliş trendi başladığında, ilk aklıma gelen yükseliş potansiyeli taşıyan bazı hisseleri aşağı yazıyorum. Zaman içinde araştırma yaparak diğer hisseleri de gündeme getireceğim.Banka hisselerine yer vermiyorum,çünkü krizden hala ne ölçüde zarar gördükleri şeffaf değil,bu yüzden banka hisselerine mesafeli yaklaşıyorum.

1-Beyaz eşya sektörü (Arçelik vs)
    2-Demir çelik sektörü (Ereğli vs)
    3- Kimya sektörü (Petkim vs)
    4- Ulaştırma sektörü (THY,Pegasus)
    5--Otomotiv sektörü (Ford otosan vs)

Ancak ifade ettiğim gibi henüz teknik ve temel olarak borsada bir yükseliş hareketi başlamamıştır.Ancak her yatırımcı muhtemel bir yükselişe hazırlıklı olmalıdır.

6. Peki sayın Erzengin, hisse senetlerinin arz olduğu tarihten itibaren dolar bazlı grafiğine ulaşabileceğimiz bir kaynak var mı? (Bu yazı vesilesiyle yazılarınız için teşekkür ederiz, mutlu seneler sizinle olsun)

7. Bende teşekkür ederim,size de iyi yıllar dilerim.Arzdan itibaren dolar bazlı grafik var mı? ben bilmiyorum.Belki bilen arkadaşlar vardır.

8. BİST VE YABANCILAR !!!

Yabancılar Türkiye menkul kıymet piyasalarında 2018 yılında maalesef büyük zarar yazdı,kur atağında aktif yabancılar menkul kıymetlerini buldukları fiyattan satıp,paralarını dövize çevirip kaçtılar.Şimdi tekrar gelmelerini istiyoruz,ama güvenlerini kazanmadan çok zor.Bu nedenle piyasaların bağımsız MB eşliğinde,kusursuz ve siyasi etkilerden uzak işlemesini bekliyorlar.

Yabancılar bist'e girmeden,pozisyonlarını artırmadan genel bir yükseliş trendinden bahsetmek mümkün değil.Bizde bu yüzden yabancı girişlerini sıkı takibe alıyoruz. İleri ki yazılarımızda bist'i direk etkileyecek makro ekonomik ve şirketlere has verileri gündeme getireceğiz.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...ac2c96-mvbojIr

Sayfa 56/81 İlkİlk ... 646545556575866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •