Sayfa 61/81 İlkİlk ... 1151596061626371 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 481 - 488 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1. Şimdi merak edilen, Bist'de "gamestop" tekrarlanabilir mi? Bist'in pandemi nedeniyle oluşturduğu balon, elbette büyüklerin iştahını kabartmaktadır. Eğer pandemi "mutasyonlu virüs" nedeniyle mevcudiyetini devam ettirirse, bist balonu bir süre daha devam edebilir. Ama salgın son bulur, herkes işine gücüne döner, üretim faaliyetleri yeniden ivme kazanırsa, "borsalar ekonomilerin aynasıdır" kuralı yeniden geçerli olacaktır.

2. Tekrar yazmaya başladığınızı görmek güzel...

3. Kaynakların yoğun ve yanlış kullanımına salgın da eklenince ekonominin tüm dengeleri bozuldu. Enflasyon ve kurlar yükseldi, döviz rezervleri tehlikeli şekilde azaldı. Şimdi idare yüksek faizle net rezervleri yeniden oluşturma çabasında, ancak çok zor. Faizlerin artışı ile kurlar ciddi gerilemesine rağmen, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı ancak bir milyar dolar gerileyerek 235 milyar dolara indi. Ortada kemikleşmiş bir döviz mevduatı var ve TL ye dönmemekte israr ediyor. Bu sorunu aşmak için öncelikle verilerin şeffaf ve doğru şekilde açıklanması şart. Sonrada bütçe disiplini mecburi. Yani güven unsuru oluştuğunda ve ekonomideki dengeler serbest ve doğru şekilde yerine getirildiğinde vatandaşın dövizle bir işinin kalmayacağı açıktır.

4. Teşekkür ederim değerli dostum.

5. Kur oynaklığından iş dünyası ve tüketiciler olumsuz etkilendi, yüksek kurlardan maliyetlenen firmalar, küresel hammadde fiyatlarının artması ile birlikte bırakın fiyat indirimini, zamlara son sürat devam ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki balon, salgının sonlanması ile birlikte sönecektir.

6.  Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    Kur oynaklığından iş dünyası ve tüketiciler olumsuz etkilendi, yüksek kurlardan maliyetlenen firmalar, küresel hammadde fiyatlarının artması ile birlikte bırakın fiyat indirimini, zamlara son sürat devam ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki balon, salgının sonlanması ile birlikte sönecektir.
    Sayın cemal bey bu durumda olası talep artışı fiyatlardaki düşüş olasılığını engellemez mi?

Selamlar
    Ben hikaye anlatıyorum, benim hayal ürünümdür. Yatırım tavsiyesi değildir.

7. Elbette haklısınız, emtia arzını aşan talep oluşursa,balon patlamasının etkilerini azaltır. Küresel çapta hammadde üreticileri salgın nedeniyle kar beklentilerindeki olası azalmadan dolayı "kartel" oluşturarak emtia fiyatlarına yüzde otuz zam yaptılar. Pandeminin etkisinin azalmasıyla balon yavaş yavaş sönecektir, hatta bunun etkileri piyasada görülmeye başlandı bile. Benim düşünceme göre emtia talebinde bulunacak işletmelerin ve bireysel talep sahiplerinin bir süre beklemesinde yarar var.

8. Şu an kur ve faiz tek ekonomik gösterge olarak sunuluyor. Pandemi döneminde ne kadar para basıldı, bütçe ne kadar açık verdi, yurtdışı ve iç piyasalara ne kadar borçlanıldı maalesef bunlar göz ardı ediliyor. Önümüzdeki günlerde bu olumsuzlukların faturasını milletçe ödeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Gelir dağılımı adaletsizliği had safhaya çıktı, bazı sektörler ve iş insanları pandemi de inanılmaz kar sağladı, yoksullar ve dar gelirliler ise daha da dibe battı. Sosyal ve ekonomik sorunların bir nebze çözülmesi için doğru bir programla üç-dört yıla gereksinim var...

Sayfa 61/81 İlkİlk ... 1151596061626371 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •