Sayfa 127/178 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177 ... SonSon
Arama sonucu : 1424 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: ANSGR - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi

1. Nurullah Bey, fintables'ta Anadolu Sigorta Öz sermaye Karlılık orani % 87 olarak görünüyor.
    Yani şirket operasyonel faaliyetleri sonucu 100 liralik sermayesini 187 liraya yükseltmiş. Yani özkaynaklarıni da büyütüyor.
    Ben piyasanın zamanı geldiğinde hakkını vereceğini düşünüyorum.
    Hisse başı ihtiyatlı bir tahminle 14 tl beklentim olduğunu ifade etmiştim. Ortalama yıllik 7 f/k ile fiyat 100 tl civarina gelmeli.
    Sektöre hakim değilim, sigorta konusunu pek bilmem, benimkisi basitçe bilanço incelemesinden çıkarımlarım.
    Yazdiklarım yatırim tavsiyesi olarak algılanmasın.

Pazarteside anadolu sigorta düşüş yaşayabilir.Temeli iyi olan hisse 12 ayın 8 ayında sürünür sadece 4 ayda % 150 prim yapar çekilir kenara borsada bunun örnekleri çok en kötü zaman kaybı olacaktır anadolu sigortada sabır önemli ytd.
    Zaten hissenin teknik durumunda bozulma yok temel analiz ve teknik analiz birbirlerini destekliyor sıkıntı olan anadou sigortanın ucuz olmasıdır daha net olsun örnek vermek gerekirse anadolu sigorta gibi şirket halka arz olsa kaç TL fiyattan halka arz olur bu soruyu sormak son derece mantıklı olandır. ytd.

3. Şirketin geçmiş yıllarına baktım. İş grubuna ait benzer şirket olan ISMEN ile kıyaslayacağım.
    Buradaki benzerlikten kastım sektör değil, portföy yönetimine yatkın olmalarından dolayıdır. Zaten 2016 ile kıyaslamalarımda da benzerlikler farkedeceksiniz.

Ismen'in 2016'da özkaynağı 880 milyon iken, şuan 14 milyar.
    Anadolu Sigorta'nın 2016'da özkaynağı 969 milyon iken, şuan 11.5 milyar.

Bana özkaynakları gayet benzer geldi. Neredeyse paralel ilerlemişler.

Bu 9 yıllık süreçte;
    ISMEN 2016'da 33 milyon kar etmişken, şuan yaklaşık 10 milyar kar edeceğini tahmin etsek 300'e katlamış.

Anadolu Sigorta 2016'da 125 milyon kar etmişken, şuan 7.5 mr kar edeceğini düşüncek 30'a katlamış.

Ismen hisse fiyatı 2016'dan bu yana 150'ye katlandı, Anadolu sigorta ise 30'a katlandı.
    Dolayısıyla, her ikisi de resmen kar katlamalarının yarısı kadar performans göstermiş. (ISMEN 150/2, ANSGR 60/2)
    Özkaynak artışlarının hemen hemen aynı seyretmesi sebebiyle tüm korelasyonu kar artışına bağlayabiliriz.

Bunu neden yazdım?
    BIST başarısında ilk 10'a girmiştir sanırım 9 yıllık bu performansıyla. Atığınız taş, çok iyi olan ISMEN'e denk gelmesiyle, daha orta halli olan Anadolu Sigorta'ya denk gelmesi arasında 5 kat fark var. 9 yıllık süreçte en iyi hisseyi bulmanız ile daha sıradan bir şirket arasında 5 kat çok çok düşük bir oran. 2016'daki 1 milyonunuz ISMEN'de 150 milyon olacak, ANSGR'de 30 milyon olacak. Kısacası Borsa'daki en güzel hisseyi bulmak gerçekten verilecek efora değmiyor. Bu 9 yıllık süreç neredeyse ISMEN'in işine yarayan bir makroekonomik bir dönemdi. Tahvil fiyatları, mevduatlar hep düşüktü. Borsada işlem yapmak için en uygun ortamlar vardı. Belki önümüzdeki 9 yıllık süreçte ise, para değerli hale gelip tahvillerin, mevduatların önemli olduğu CASH IS THE KING dönemi gelirse ISMEN'e karşı pozitif performans seyredebiliriz. Borsanın ilk 10 şirketine göre güzel performans izlemekten bahsediyorum.

Dolayısıyla, hisselere makroekomoni 9 yılda sadece 5 katlık bir fark çıkarabilmiş. Geri kalan tamamen şirketin yönetimi, sektör avantajlarına kalmış. 9 yıllık ortalamaya bakıldığında BIST100 sadece 9'a katlanmış. O da zaten enflasyon ortalamasında. Ben şirketimizin yönetimini beğeniyorum. Önümüzdeki makroekonomik koşulları çok da umursamıyorum. Hasar/Prim oranı, yatırım geliri vs beni çok ilgilendirmiyor. Çünkü işin sonunda güzel yönetilen şirketin BIST100'ün parlayan şirketlerinden olacağını biliyorum.

2016 yılında

Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Şirketin geçmiş yıllarına baktım. İş grubuna ait benzer şirket olan ISMEN ile kıyaslayacağım.
    Buradaki benzerlikten kastım sektör değil, portföy yönetimine yatkın olmalarından dolayıdır. Zaten 2016 ile kıyaslamalarımda da benzerlikler farkedeceksiniz.

Ismen'in 2016'da özkaynağı 880 milyon iken, şuan 14 milyar.
    Anadolu Sigorta'nın 2016'da özkaynağı 969 milyon iken, şuan 11.5 milyar.

Bana özkaynakları gayet benzer geldi. Neredeyse paralel ilerlemişler.

Bu 9 yıllık süreçte;
    ISMEN 2016'da 33 milyon kar etmişken, şuan yaklaşık 10 milyar kar edeceğini tahmin etsek 300'e katlamış.

Anadolu Sigorta 2016'da 125 milyon kar etmişken, şuan 7.5 mr kar edeceğini düşüncek 30'a katlamış.

Ismen hisse fiyatı 2016'dan bu yana 150'ye katlandı, Anadolu sigorta ise 30'a katlandı.
    Dolayısıyla, her ikisi de resmen kar katlamalarının yarısı kadar performans göstermiş. (ISMEN 150/2, ANSGR 60/2)
    Özkaynak artışlarının hemen hemen aynı seyretmesi sebebiyle tüm korelasyonu kar artışına bağlayabiliriz.

Bunu neden yazdım?
    BIST başarısında ilk 10'a girmiştir sanırım 9 yıllık bu performansıyla. Atığınız taş, çok iyi olan ISMEN'e denk gelmesiyle, daha orta halli olan Anadolu Sigorta'ya denk gelmesi arasında 5 kat fark var. 9 yıllık süreçte en iyi hisseyi bulmanız ile daha sıradan bir şirket arasında 5 kat çok çok düşük bir oran. 2016'daki 1 milyonunuz ISMEN'de 150 milyon olacak, ANSGR'de 30 milyon olacak. Kısacası Borsa'daki en güzel hisseyi bulmak gerçekten verilecek efora değmiyor. Bu 9 yıllık süreç neredeyse ISMEN'in işine yarayan bir makroekonomik bir dönemdi. Tahvil fiyatları, mevduatlar hep düşüktü. Borsada işlem yapmak için en uygun ortamlar vardı. Belki önümüzdeki 9 yıllık süreçte ise, para değerli hale gelip tahvillerin, mevduatların önemli olduğu CASH IS THE KING dönemi gelirse ISMEN'e karşı pozitif performans seyredebiliriz. Borsanın ilk 10 şirketine göre güzel performans izlemekten bahsediyorum.

Dolayısıyla, hisselere makroekomoni 9 yılda sadece 5 katlık bir fark çıkarabilmiş. Geri kalan tamamen şirketin yönetimi, sektör avantajlarına kalmış. 9 yıllık ortalamaya bakıldığında BIST100 sadece 9'a katlanmış. O da zaten enflasyon ortalamasında. Ben şirketimizin yönetimini beğeniyorum. Önümüzdeki makroekonomik koşulları çok da umursamıyorum. Hasar/Prim oranı, yatırım geliri vs beni çok ilgilendirmiyor. Çünkü işin sonunda güzel yönetilen şirketin BIST100'ün parlayan şirketlerinden olacağını biliyorum.

2016 yılında
    Nurullah bey yazdıklarınız 2 hisse kıyaslaması açısından mantıklı uzun vadede hem ismen hemde Anadolu sigorta iyi hisseler daha doğrusu evladiyelik hisseler dolar bazında para kazandıracak uzun vadede hisselerdir.ytd.Seneye temettü verebilir Anadolu sigorta ytd.

5. Bence de 2024 yılında 2023 için verecek ancak Deniz Yatırım'ın şöyle bir yazısı var
    " Anadolu Sigorta’nın %130 seviyesinde bulunan sermaye
    yeterliliği oranının kar payı dağıtım eşiği olan %135 seviyesinin gerisinde olduğu
    için şirketin 2023 yılı karından temettü dağıtmasını beklemiyoruz.
    "

Alıntı Originally Posted by anadolulu alp Yazıyı Oku
    Nurullah bey yazdıklarınız 2 hisse kıyaslaması açısından mantıklı uzun vadede hem ismen hemde Anadolu sigorta iyi hisseler daha doğrusu evladiyelik hisseler dolar bazında para kazandıracak uzun vadede hisselerdir.ytd.Seneye temettü verebilir Anadolu sigorta ytd.

Daha önce 50 civarları altı yok yazmıştım 2 gün tepki yükselişi yaşadı cuma günü yüksek geri çekilme yaşamasına rağmen 55 civarları dip olmuştur daha altı yok bitti.XSGRT cuma günü % 4,82 prim kaybı sektör iyi ve güçlü durumda düşüşler normaldir ytd.

Saatlerdir Cnn türk abd savaş uçağının doğu akdenizde kaza yaptığını tartışıyorlar asıl mesele komşularımız İran,Suriye,Irak terör örgütü pkk ya destek vermese amerikanın orta doğuda bir tane üssü olmaz daha ötesi amerika dahil tüm komşularımız terör örgütüne destek veriyorlar buna avrupa birliği üyesi sınır komşumuz yunanistan dahil.Filistin Gazzaye insan olan herkes üzülüyor lakin arap komşularımız dürüst değil buna İran dahil neden ermenistanı Azerbaycana karşı destekliyor yatacak yerleri yok sınır komşularımızın yunanistan dahil olan masum insanlar Gazze de can veriyor ve elektrik su yok gıda yok dünya sağlık örgütü izliyor 2 yıl önce insanlara zorla covid 19 aşısını yaptırdılar yatacak yerleri yok eğer diğer dünya varsa cehennem ateşinde yanacaklar.Bu arada ben öldükten sonra diğer dünyanın olmadığını düşünüyorum ölünce her şey bitecek şöyle ana rahminden doğmadan önce yoktu ölünce yok olacak bu sebeple ölünce her şey bitecek.

Arap dünyası bugün Suudi Arabistanda toplandı petrol zengini nerede petrol ambargosu hepsi hikaye.
    Bizim ülkede Coca colayı boykot ediyorlar şaka gibi.

Sayfa 127/178 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •