Sayfa 131/178 İlkİlk ... 3181121129130131132133141 ... SonSon
Arama sonucu : 1424 madde; 1,041 - 1,048 arası.

Konu: ANSGR - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi

1.  Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Aynen öyle,
    Aslında piyasa beklentisi 250 olduğunda hisse fiyatının sabit kalması ve 500 puan haberinden sonra tavanlaması beni biraz üzdü. 250 puan olunca karlılık düşecek miydi yani? Sanırım piyasa henüz gelecek karların farkında değil.

2.Olarak, Türkiye Sigortalar Birliği Ekim primlerini açıkladı. Aslında Anadolu Sigorta 7 Kasım'da KAP haberi olarak paylaşmıştı da diğer şirketlerin de prim üretimini incelemiş olduk. Merak edenler için: https://app.powerbi.com/view?r=eyJrI...NjZiIsImMiOjl9

Simdi 2023/12 kar tahminimizi yapalim
    Kazanilmis primler geliri = 7.5 milyar TL (Ekim primleri, 3. çeyreğe paralel geldiği için 3. çeyreğe yakın bir değer aldım)
    Yatirim geliri = Portföy * %25 yani 27.8 * %25 = 6,95

Teknik gider tarafina bakalim
    Gerçeklesen Tazminatlar Kalemi = 5.2 milyar
    Faaliyet Gideri = 1.9 milyar

Teknik denge = 7.35 milyar TL

Olaganüstü giderin olmadigi ve %30 vergi durumunda 2023/12 kari = 5.1 milyar TL çikiyor.

Deniz Yatırım aracı kurum beklentisi 2 milyar iken benimki çok uçuk kaçık kalıyor ama çıkan hesap bu. Zaten piyasa 2 milyar gelecekmiş gibi fiyatlıyor o yüzden içim rahat
    Nurullah bey,
    Yatırım geliri kısmını neden yüzde 25 ile carptiniz bilmediğim için soruyorum.

2. 2.çeyrekte 24 milyarlık portföy var iken Teknik Olmayan Bölümden Aktarilan Yatirim Gelirleri 4.988.859.447 olarak mali tabloda yer alıyor. Var olan portföy ile %20lik bir kazanç elde etmişler. Bu çeyrek faizler arttığı için %5'de ben ekledim.

Alıntı Originally Posted by Ebrar Yazıyı Oku
    Nurullah bey,
    Yatırım geliri kısmını neden yüzde 25 ile carptiniz bilmediğim için soruyorum.

3. Dün meclise sunulan kanun teklifi taslağında banka ve finansal kuruluşların enflasyon muhasebesine tabi tutulmayacağı belirtiliyordu. Sigorta ve reasürans şirketleri de bu kapsama giriyordur.

Alıntı Originally Posted by Zidane Yazıyı Oku
    Dün meclise sunulan kanun teklifi taslağında banka ve finansal kuruluşların enflasyon muhasebesine tabi tutulmayacağı belirtiliyordu. Sigorta ve reasürans şirketleri de bu kapsama giriyordur.
    Bu önemli haber son 1 yıldır eleştiriler vardı banka hisseleri için.
    Artık sonlanmış oldu.

5. Sigorta sektörüne yönelik 2 korkum var,
    1)Mehmet Şimşek, son faiz kararı sonrası yazıda "Faiz arttırımların yavaş yavaş sonuna geliyoruz" söylemi dolar kurunu zıplatabilir. Bu ayki 500 puan arttırımı eğer 250 olsaydı gerçekden dolar kurunda bi sıçrama görebilirdik.

2)Seneye olan asgari ücret arttırımı. Dolar bazında sağlam bir artış olursa bu da bizim aleyhimize bir durum. Geçen seneki asgari ücretteki dolar bazlı yükseliş, VESBE'yi mahvetmişti.

Tabiki, bunlar olsa bile hisse ucuz. Tarihi FK ortalaması 7 civarında iken, geçen seneye oran 10 kat karlar geliyor. Yani 15 FK olsa belki satmayı düşünürümde, 5FK'ya asla.

Bu arada, pandemide 3.5 TL den aldığım ISMEN'leri, faiz kararıyla düzeltişmemiş fiyatla 160 TL den sattım. (Bugünün ISMEN 40 TL si) dolayısıyla sürekli 3-4-5-6 FK larda dolaştım 3 senedir Düşük FK lı şirketlerde olmak nasip oldu bana genelde.

6.  Alıntı Originally Posted by Zidane Yazıyı Oku
    Dün meclise sunulan kanun teklifi taslağında banka ve finansal kuruluşların enflasyon muhasebesine tabi tutulmayacağı belirtiliyordu. Sigorta ve reasürans şirketleri de bu kapsama giriyordur.
     Alıntı Originally Posted by anadolulu alp Yazıyı Oku
    Bu önemli haber son 1 yıldır eleştiriler vardı banka hisseleri için.
    Artık sonlanmış oldu.
    Sonlanmış olan nedir? enflasyon muhasebesine tabi tutulmayacağı belirtiliyor
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sonlanmış olan nedir? enflasyon muhasebesine tabi tutulmayacağı belirtiliyor
    Düşüncemizi yazdık sizin daha iyi bilmeniz gerekir ne olduğunu.

Mantıklı olan dip seviyesinin yükselmiş olması gerekir 60 üzerinde kaldığı sürece anadolu sigorta yükseliş trendi devam eder ytd.

Sayfa 131/178 İlkİlk ... 3181121129130131132133141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •