Sayfa 166/178 İlkİlk ... 66116156164165166167168176 ... SonSon
Arama sonucu : 1424 madde; 1,321 - 1,328 arası.

Konu: ANSGR - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi

1.  Alıntı Originally Posted by Boschish Yazıyı Oku
    Kağıt hastalikli...
    Az bı miktar belki tutulabilir...
    Fazlası bünyeye zarar verebilir..
    Maliyeti cok dusuk adamlar var info 10 milyon lot yapi kredi maliyeti 53 falan yanlis hatirlamiyorsam 5 milyon lot ekrani kapattim.
    Gunlukcu cok tum gun 180 bin lot alan alnus trade yapmaya calisti zaten kapanista basan mal da o.Sigortalarin ayari kacmis havasi var ama bence iluzyon,qgesada da benzer cakalliklar var ben faizlerin dusecegine inanmadigim gibi sigorta sirketlerinin para basacagina eminim kafamda tek soru isareti kredi karti duzenlemesi laflari geciyor kestigim tum policeler taksitli bizi bayagi etkiler cunku sigorta rakamlari ucuyor
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.
    @borsavizyon

2. Kk kısıtlaması yapacaklarsada belli sektorlerde yaparlar..Vadeleri kisaltirlar..Bunlar pembe tablo ciziyor ama pek oyle degil gibi...31 Mart sonrasi enerjiiiii patlayacak.

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. [

Kredi kartları ile ilgili düzenleme bence lüks tüketime gelecektir sigortacılık temel bir sektör ve temel ihtiyaç sigorta sektörünü kısıt geleceğini hiç düşünmüyorum
    Örneğin zorunlu trafik sigortası adı üstünde zorunlu buna kısıt konabilir mi mümkün değil Eğer konursa trafik sigortasız araçlarla dolar pimi çekilmiş bomba misali

QUOTE=borsavizyon;6707014]Maliyeti cok dusuk adamlar var info 10 milyon lot yapi kredi maliyeti 53 falan yanlis hatirlamiyorsam 5 milyon lot ekrani kapattim.
    Gunlukcu cok tum gun 180 bin lot alan alnus trade yapmaya calisti zaten kapanista basan mal da o.Sigortalarin ayari kacmis havasi var ama bence iluzyon,qgesada da benzer cakalliklar var ben faizlerin dusecegine inanmadigim gibi sigorta sirketlerinin para basacagina eminim kafamda tek soru isareti kredi karti duzenlemesi laflari geciyor kestigim tum policeler taksitli bizi bayagi etkiler cunku sigorta rakamlari ucuyor[/QUOTE]

Alıntı Originally Posted by Boschish Yazıyı Oku
    Kağıt hastalikli...
    Az bı miktar belki tutulabilir...
    Fazlası bünyeye zarar verebilir..
    Hocam yaptığınız tespit doğrudur.Daha önce 2022 yılı son çeyrek döneminde Odaş hissesinde de iyi ralli yaşamıştık fakat bitti.Tesadüf Anadolu sigorta da forumunda karşılaştık sizin maliyetiniz düşüktür.Daha önce yazmıştım son çeyrek düşük net kardan dolayı piyasanın baskı yapacağını düşündüğüm için satış yaptım artık bitti anadaolu sigorta Odaş durumundan farklı odaş ceza yemişti anadolu sigorta da böyle bir durum yok temelciler karşılık diyor fakat önemli olan net kardır.Eğer alım fırsatı verirse ilerde gene alabilirim tabi diğer hisselerimin durumuna bağlı 6 ayda 4 tavan yaşadık daha ne olsun keyif almak gerekir bitti. ytd.

Anadolu sigorta F/K düşük zayıf son çeyrek karından dolayı 60 civarlarında yataya bağlayabilir ve beğenenler biriktirebilir fakat hissede baskı olacağını unutmamak gerekir.Odaş hissesi gibi çok düşüş yaşayacağını düşünmüyorum ytd.

Alıntı Originally Posted by Keremaras Yazıyı Oku
    [

Kredi kartları ile ilgili düzenleme bence lüks tüketime gelecektir sigortacılık temel bir sektör ve temel ihtiyaç sigorta sektörünü kısıt geleceğini hiç düşünmüyorum
    Örneğin zorunlu trafik sigortası adı üstünde zorunlu buna kısıt konabilir mi mümkün değil Eğer konursa trafik sigortasız araçlarla dolar pimi çekilmiş bomba misali

QUOTE=borsavizyon;6707014]Maliyeti cok dusuk adamlar var info 10 milyon lot yapi kredi maliyeti 53 falan yanlis hatirlamiyorsam 5 milyon lot ekrani kapattim.
    Gunlukcu cok tum gun 180 bin lot alan alnus trade yapmaya calisti zaten kapanista basan mal da o.Sigortalarin ayari kacmis havasi var ama bence iluzyon,qgesada da benzer cakalliklar var ben faizlerin dusecegine inanmadigim gibi sigorta sirketlerinin para basacagina eminim kafamda tek soru isareti kredi karti duzenlemesi laflari geciyor kestigim tum policeler taksitli bizi bayagi etkiler cunku sigorta rakamlari ucuyor
    [/QUOTE]

Merkez bankası politika faizini düşürmeye başlarsa her şey sil baştan olur.Daha açık olsun ben güvenmiyorum merkez bankasına anlamak istemiyorlar paranın olduğu yerde faiz vermek zorundasın düşürürsen olmaz.Tüm ülkeler faiz arttığı dönemde bizim merkez bankası faizi düşürdü dünyada örneği yok cari açık tavanda petrolün doğal gazın yok ayrıca petrolü olanlarda faiz arttırdı bu kafayla Dolar TL çok rahat 3 haneli rakamlara yükseliş yaşar umarım ben yanılıyorum ve aynı hatayı yapmazlar.

7. Maclarda tribunler söyler ya.TAM ZAMANİ TAM ZAMANI SİMDİ diye. Bedelsiz sermaye artirimin tam zamani kagit kendine gelir

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. herkese merhabalar, anadolu sigortanın yıllık bilançosunu çoğu yatırımcısı dehşete kapılarak yorumlamış durumda. açıkçası bu kadar olumsuz olunmasına anlam veremiyorum, şirket batmış sanki öyle bir hava yaratılmış twitter camiasında.

bilançoda çeyreklik çok ciddi bir düşüklük var evet ancak bu durum, şirket istediği için böyle oldu. sigorta sektörünü yorumlamak zordur.

öncelikle şu karşılık meselesine bir açıklık getireyim sektörde hemen hemen her şirket yıllık karının bir kısmını kırparak karşılığa daha fazla ayırır ve ertesi yıl için önlemini alır. ben karşılığın fazla ayrılma sebebini kara araçları sorumluluk branşına daha fazla önlem alındığı şeklinde yorumluyorum. sektörün en zarar gördüğü branş burasıdır. bunu şunun için de yapmış olabilirler: biliyorsunuz şubat 2023'te maalesef bir deprem felaketi yaşadık. yurtdışı reasürörler sigorta sektörümüze ciddi prim talebinde bulundular. benim çalıştığım sigorta şirketi yangın branşında çok fazla büyümeme kararı aldı bu sebepten dolayı. anadolu sigorta da böyle bir taleple karşılaşmış olacak ki, ben kara araçlarını biraz daha fazla karşılıkla tutayım, otodışı branşlarım için de reasürörle biraz daha ağır şartlarla çalışayım demek istemiş olabilir. anadolu sigorta gibi şirketler ben yangın ya da diğer otodışı branşlarda (reasürans anlaşmalarının yoğun olduğu branşlar) küçüleyim diyemez arkadaşlar.

benim bu tezimi doğrulayacak en önemli verilerden biri "Reasüröre Devredilen Primler" kalemi olacak. 2024 bilançolarında bunu takip edeceğim. bu kalem 1 önceki yıla göre ciddi artışa geçtiyse yorumumun doğru olduğunu düşüneceğim (tabi aynı döneme göre otodışı branşlarda da prim büyümesinin olması gerekiyor mantıken) ve yoluma devam edeceğim. ayrı olarak karşılığın biraz daha fazla artma sebebi asgari ücret artışıdır, yani biraz da mevsimsellik var. her asgari ücret artışında sektörün ibnr'ı normalden biraz daha fazla artar. çünkü kara araçları sorumluluk branşında bedeni hasarlarda hesaplanan aktüeryal raporlarda dikkate alınan maaş genellikle asgari ücrettir. bu raporların hepsi revize oldu anlayacağınız.

bir diğer konuya geçeyim, buna gelen yorumlara da hayret ettim açıkçası. bu kalem de "kazanılmamış primler karşılığı". sigortacılıkta her kesilen poliçe gün esaslı kazandırılır. çünkü o poliçenin iptal olma ihtimali vardır. yani atıyorum 01.11.2023 tarihinde bir adet kasko poliçesi kestiniz diyelim. primi de 1000-tl olsun. bu poliçenin 2023q4 bilançosunda 2 farklı hesabı olur. biri 2023 sonuna kadar olan kazanılmış primi, diğeri de aslında 2024 yılında kazanacağım ama 2023 q4 döneminde henüz kazanmadığım için kazanılmamış primler karşılığıdır. poliçe başlangıcından 2023 sonuna kadar 60 gün var. bu poliçenin kazanılmış primi 1000*60/365 olarak bulunur. geri kalan tutar ise kazanılmamış prim karşılığına aktarılır. kazanılmamış primin artmış olma sebebi q4 dönemidir. q4 dönemi sektörün en yoğun olduğu dönemdir burda bir problem görmüyorum, çünkü daha muhasebesel olarak kazanılmış prime dönmemiş kazanılmamış primler bulunuyor. 2024q1 bilançosunda 1 önceki yılın aynı çeyreğine göre bu kazanılmış primleri bir karşılaştırın derim. normal imalat sanayisinde bir nevi ticari alacaklar karşılığı gibi bişey bu kalem ancak borç kaydında tutulur. dolayısıyla işler tıkırında devam ediyor hala şirket için. panik yapmayın

2024 yılında şirketi hala tutma sebeplerime geleyim:

- şirketin hesapladığı ibnr tutarları eski yönetmeliğe göre, yani %28 iskontodan hesaplanmış durumdadır. 2024 hesap döneminde bu iskonto oranı %35'ten hesaplanacak.

- mayıs ayında trafik sigortası primlerinde endeks hesabına geçilecek aylık %2 gibi artışlardansa bazı maliyet kalemleri dikkate alınacak ve bu endeks sayesinde prim artışları her ay farklılaşacaktır. (asgari ücret, yedek parça maliyet vs.) sektör için olumlu bir haber daha.

- tcmb başkanının perşembe günü sunduğu enflasyon raporunda ben faizlerin yıl sonuna kadar düşmeyeceğini anladım. en erken 2024 kasım-aralıkta faiz düşüşü olur. bu da olumlu.

- ray sigortanın (1.8 milyar özkaynak) 44 milyar piyasa değerinin olduğu borsada anadolu sigortanın (12 milyar özkaynak) piyasa değeri 32 milyar olamaz. ray sigortanın geleceği fiyatladığı bir şey filan da yok. türkiye sigorta ile korele olmalıdır.

çok uzun yazı oldu farkındayım ancak umarım faydalı olmuştur

Sayfa 166/178 İlkİlk ... 66116156164165166167168176 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •