Sayfa 53/75 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon
Arama sonucu : 597 madde; 417 - 424 arası.

Konu: İstanbul atakent bölgesi TEMEL ve TEKNİK analiz çalışmaları.

1. Cemix için yeni beyaz çimento fabrikası

30 Nisan 2021

Rusya: Avusturyalı Lasselsberger firmasının bir yan kuruluşu olan Cemix, Volga Başkurdistan Cumhuriyeti'nin Abzelilovsky Bölgesi'nde açılmak üzere yeni beyaz çimento fabrikasını açmaya hazırlanıyor. İlk parti çimento, Mayıs 2021'de üretilecek ve tesisin Ağustos 2021'de tam olarak devreye girmesi bekleniyor. Tasarım kapasitesi 700 ton / gün çimento olup, talebe bağlı olarak ileride 1000 ton / gün'e çıkarılması planlanmaktadır

2. Siam Çimento Grubu, 2021'in ilk çeyreğinde satışlarını ve kazançlarını ikiye katlayarak kârını ikiye katladı

29 Nisan 2021

Tayland: Siam Cement Group'un ilk çeyrek konsolide net geliri, 3,39 milyar ABD Dolarından yıllık% 15 artışla 3,91 milyar ABD Doları oldu. Faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi karı (FAVÖK) yıllık% 68 artışla 452 milyon ABD Dolarından 758 milyon ABD Dolarına yükseldi. Net kar, 223 milyon ABD dolarından iki katından fazla artarak 478 milyon ABD dolarına yükseldi. Kâr artışını çimento ve kimya işlerine bağladı.
    Grubun çimento ve yapı malzemeleri segmenti, 216 milyon ABD Dolarından% 2 düşüşle 211 milyon ABD Doları tutarında FAVÖK kaydetti. Geliri sabit kaldı. Tayland'da çimento talebi çeyrekte% 3 artt

3. Türk rekabet kurumu çimento hile soruşturması başlattı

29 Nisan 2021

Türkiye: Rekabat Kurumu, dokuz çimento üreticisi tarafından yapılan gizli anlaşma iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı. Yetkili, AS Çimento, Başkent Çimento, Çimsa, Golas Goller Bölgesi Çimento, Konya Çimento, Kupeliler Endustri, Limak Çimento, Oyak Çimento ve Brezilya merkezli Votorantim Cimentos'u araştırdığını söyledi

4. Nijerya'da çimento fiyatı

28 Nisan 2021 tarafından yazıldı.

Nijerya'daki haberleri takip etmeyenler için, ülkedeki çimento maliyetiyle ilgili ülke çapında bir tartışma çıktı. Üç ana yerel üreticiden ikisi, fiyatlarını alenen savunmak zorunda kaldı. Bunun yanı sıra, Nijerya Senatosu, federal hükümete, nihai fiyatı düşürmek amacıyla çimento üretimine daha fazla yerel yatırımı teşvik etmesini istedi.
    Mevcut çöküş, çimento fiyatının% 35 arttığı 2020 sonbaharında şekillenmeye başladı. İnşaatçılar ve hemen etkilenenler o zaman şikayet etmeye başladılar, ancak yerel basının Nijerya'daki çimento fiyatını komşu ülkelerle olumsuz bir şekilde karşılaştırmaya başladığı Nisan 2021'de tartışma gerçekten kızıştı. Afrika'nın en büyük çimento üreten şirketlerinden biri olan ve Nijerya merkezli Dangote Cement, fabrika çıkış fiyatının diğer Afrika ülkeleriyle aynı veya daha düşük olduğuna işaret ederek hemen kendini savundu. Bu boşluktan faydalanan bayi ve aracılarla fabrikası ile son tüketici arasındaki çimento fiyatını kontrol edemediğini sözlerine ekledi. Bir hafta sonra Nijerya Senatosu, sektörü serbestleştirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı ile ilgili olarak konuyu tartışan üyelerine müdahale etti. Bu hafta,
    Mevcut krizin kökleri, Nijerya'nın yerli üretim kapasitesini artırdıktan sonra çimento konusunda kendini "kendi kendine yeterli" ilan ettiği 2010'ların ortalarına dayanıyor. Aynı zamanda ithalatı caydırdı ve ihracatı benimsedi. Bugün ülkenin çimento üretim kapasitesi 49Mt / yıl civarında ve yıllık talep 21Mt civarında. Bu kendi kendine yeterlilik yolu, 2020 yılında Apapa terminalinden başlayan klinker ihracatı ve Port Harcourt'taki Onne İhracat Terminali'nin devreye alınmasıyla Dangote Cement için bir kilometre taşına ulaştı. Sektör için eski anlatıya göre, bu bir tebrik anıydı. Birdenbire, sektörün kurtarıcısı olarak görülmek yerine,
    Fiyat sırasına göre Dangote Cement, bu yeni terminallerden ihracatı derhal askıya aldı. Ayrıca, Benue Eyaletindeki 4,5 milyon ton / yıl Gboko fabrikasını yeniden faaliyete geçirdiğini söyledi ve bu fabrikanın 2018'de nafile olduğu bildirildi. Burada, Gboko fabrikasının oldukça yakın zamana kadar güve toplanmasına rağmen yukarıda belirtilen ulusal kapasitenin bir parçası olduğunu belirtmek gerekir. Aracı argümanının yanı sıra üretici, olumsuz kur etkileri nedeniyle son 15 ayda üretim maliyetlerinin arttığını ancak Aralık 2019'dan bu yana fabrika çıkış fiyatlarını artırmadığını söyledi.
    Ülkenin kuzeydoğusundaki Nijerya Haber Ajansı tarafından yapılan bir anket, fiyatın neden bu kadar yüksek olduğuna dair her türlü spekülasyonu ortaya çıkardı, ancak çok az gerçek Ülkenin kuzeydoğusundaki Nijerya Haber Ajansı tarafından yapılan bir anket, her türlü fiyatın neden bu kadar yüksek olduğuna dair spekülasyon, ancak birkaç gerçek. İfade edilen görüşlerden bazıları şunlardı: koronavirüs salgını; fabrikalarda düşük üretim oranları; piyasa aracıları; ve nakliye masrafları. Daha açık olan şey, ülkenin çimento üretim kapasitesinin talebinin iki katından fazla olmasıdır. En azından kağıt üzerinde, ülke kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeli ve sonra aynı şeyi bol miktarda yedekle tekrar ihraç edebilmelidir. Yine de bir şekilde bu olmuyor. Hükümet gerçekten kendi kendine yeterliliğe inanıyorsa, çimento sektörüne, karşılaştığı zorluklara ve son tüketicilerin ihtiyaçlarına yeniden bakmanın zamanı gelebilir

5. Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Programı 50 Euro / ton fiyatını vurdu

05 Mayıs 2021

Avrupa: Avrupa Birliği (AB) Emisyon Ticareti Planı (ETS) 50 Euro / ton fiyatına ulaştı. Refinitiv'den alınan veriler ve Reuters tarafından yapılan raporlar, 4 Mayıs 2021'de programın 2005'te başlamasından bu yana en yüksek seviyesi olan 50.05 / t Euro'ya ulaştığını gösteriyor. 2020'nin sonlarından önce karbon piyasası fiyatı 30 Euro / tonun altında kaldı. AB ETS'nin dördüncü aşaması Ocak 2021'de başladı.

6. Mısır hükümetinin çimento üretimine sınır koyduğu bildirildi

12 Mayıs 2021

Mısır: Mısır hükümeti bildirildiğine göre çimento şirketlerinin üretimi en az% 14 oranında sınırlandırmasını önerdi. Reuters tarafından aktarılan birçok kaynak, Nisan 2021'de çimento fabrikalarının üretimi% 10,5 oranında azalttığını öne süren bir formülün tartışıldığını ortaya koyuyor. Daha sonra, bir fabrikanın sahip olduğu her üretim hattı için% 3,7'lik ve faaliyette bulundukları her yıl için% 0,65'lik ek bir kesinti yapılacaktır. Bununla birlikte, bir tesisin veya üretim hattının yaşının nasıl belirleneceği belirsizdir. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı hikaye hakkında yorum yapmadı.
    Sektörün düşen tüketim ve aşırı üretim kapasitesiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için önlemler önerildi. Çimento satışları, 2019'daki 43,8 milyon tondan 2020'de yıllık% 5 düşüşle 41,7 milyon tona geriledi. Ancak, alıntı yapılan çimento yöneticilerinden ikisi, önerilen kesintilerin kendileri gibi eski fabrikalara sahip çok uluslu şirketler için haksız göründüğünü söyledi.

7. Mısır ile ilgili güncelleme, Mayıs 2021

12 Mayıs 2021
    .

Bu hafta Mısır'dan gelen raporlar, hükümetin nihayet ülkenin kuşatılmış çimento sektörüne yardım etmek için harekete geçebileceğini gösteriyor. Reuters tarafından aktarılan kaynaklar, en az% 14'lük bir üretim kesintisi önerildiğini gösteriyor . Çimento endüstrisi kaynaklarından biri, bir çimento fabrikasında yıllık% 0,7'lik ek bir kesinti ile üretim hattı başına% 3,7'lik bir azalma ile% 10,5'lik bir temel düşüşe indirdi. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı hikaye hakkında yorum yapmayı reddetti.

2016'dan bu yana çimento üretimi her yıl düşmüştür. Buna ek olarak, Beni Suef'teki 13 milyon ton / yıl hükümet / ordu tarafından işletilen El-Arish Çimento fabrikası açıldığında yerel kapasite kullanımı bir darbe aldı. 2018. Açılmadan önce doğal kullanım oranı% 80 civarındaydı. 2020'ye kadar% 60'a düştü.
    Koronavirüs salgını, yapı malzemeleri pazarının ihtiyaç duymadığı başka bir sorundu ve bu sütun Mısır'ı en son kapsadığında (GCW 475), HeidelbergCement ülkedeki yerel iştiraklerini yeniden yapılandırıyordu. Çoğu üretici gelecekte daha iyi günler için dayanıyordu, ancak üretim limitleri veya ihracat sübvansiyon programı gibi bir tür hükümet müdahalesi umuyordu. Bu arada, analistler elden çıkarmaları bekliyor. Ancak, Mısır Çimento Grubu'nun 2021'de Sohag'da açılması planlanan yeni entegre 2Mt / yıl fabrikası kisvesi altında durumun daha da kötüye gitme ihtimali de mevcuttu. O zamandan beri şimdiye kadar pek bir değişiklik olmadı.
    yapılan bazı çok kaba hesaplamalar, iddia edilen hükümet önlemlerinin, bitkilerin yaşı hesaba katılmadan önce 2020'de% 78'lik bir yapay kullanım oranı yaratmış olabileceğini öne sürüyor. Örneğin, altı üretim hattına sahip El-Arish Çimento fabrikası, potansiyel olarak üretiminin yaklaşık% 33 oranında azaldığını ve 8,7 milyon ton / yıl ile sınırlandığını görecektir. Teoride, bunun gibi bir önlem, pazarı daha küçük üreticiler veya daha az pazar payına sahip olanlar arasında daha iyi paylaşabilir. Bununla birlikte, bunun gerçek tesis işletme maliyetleri veya mevcut pazar payı ile nasıl sonuçlanacağı bilinmemekle birlikte, yukarıda bahsedildiği gibi, çok uluslu üreticilerden bazıları bu tür kontroller için kamuya açık bir şekilde sesleniyorlar.
    Önerilen başlıklarla oynamak, potansiyel olarak bazı saçma durumlar yaratabilir. Örneğin, tek hatlı bir tesis 120 yıldan uzun süredir çalışıyor olsaydı (!), O zaman herhangi bir çimento üretmesine izin verilmezdi. O halde, ülkedeki en eski fabrikanın 1911'de açıldığı ve muhtemelen çoktan gittiği için şanslı. Aptalca bir örnek ama asıl mesele şu ki, eğer üretim sınırları devreye girerse, muhtemelen kazananlar ve kaybedenler olacaktır. O halde yerel üreticiler için soru, böyle bir sistemin mevcut durumdan daha iyi olup olmayacağıdır.

8. Dzata Çimento Torbalama Tesisi 2021'in ortalarında açılacak

12 Mayıs 2021

Gana: Tema merkezli 1,2 milyon ton / yıl torbalama tesisi olan Dzata Cement, Haziran 2021'e kadar ticari üretime başlamayı planlıyor. Birim, 100 milyon ABD Doları'na mal oldu ve Almanya merkezli Haver & Boecker tarafından tedarik edilen iki hatlı torbalama ve paketleme ekipmanı içeriyor. Gana Haber Ajansı'na. İthal çimento kullanacaktır. Şantiyede önerilen sonraki aşamalarda, torbalama operasyonlarında 2,4 milyon ton / yıla yükseltme ve sonunda iki adet 3 milyon ton / yıl dikey valsli değirmen kurulacaktır. Hükümet, çimento ithalatındaki dalgalanmalara karşı bir koruma olarak, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) bölgesi dışından yapılan ithalatlarda lisans gerektiren yeni ihracat ve ithalat mevzuatı da getirmiştir.
    Tesisin kurucusu İbrahim Mahama, eski Ganalı devlet başkanı John Dramani Mahama'nın kardeşidir. Kasım 2020'de Gana Haber Ajansı, UT Bank'ın eski CEO'su Kofi Amoabeng'in Dzata Cement dahil şirketlere verilen kredilerin bankanın 2017'de iflas ilan edilmesine katkıda bulunduğunu söylediğini bildirdi.

Sayfa 53/75 İlkİlk ... 343515253545563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •