Sayfa 34/184 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon
Arama sonucu : 1468 madde; 265 - 272 arası.

Konu: Hisse.net 2018 Yıllık Hisse Yarışması

1. Sebep yazılsa bence daha güzel olur.cunku gözümüzden kaçan varsa bu şekilde goruruz

Lenovo P1a41 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İZMİR_İZMİR
    Gönderi
    2,922
    Husmen Dayı
    stock95
    Serdar
    Bojidar..........................(Başganım liste 109-165 çift var.)
    kaunnas

LİNK' e yazıldı.
    Son düzenleme : CÜNEYT; 25-12-2017 saat: 00:15.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İZMİR_İZMİR
    Gönderi
    2,922
     Alıntı Originally Posted by trumbler1 Yazıyı Oku
    Sebep yazılsa bence daha güzel olur.cunku gözümüzden kaçan varsa bu şekilde goruruz

Lenovo P1a41 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    LİNK' TEN bakarsan yazıyorlar.

TAKİP Link'inden https://docs.google.com/spreadsheets...4/edit#gid=790

4. Tatgd%50
    Alkim%30
    Gubrf%20
    Herkese bol kazançlar.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

5. GLYHO 40% fizana gider
    GUSGR 40% yaya gider
    FMIZP 20% yerin dibine gider

6. Konya %50
    Avtur %25
    info %25

7. durdo 50..pın süt/ pın su 25

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Krdmd %40
    Tukas %40
    Krdmb %20

..........

Kardemir üretime dönük yatırımlarını büyük ölçüde tamamladı sayılır. Ürün gamına katmadeğeri yüksek ürünler ekledi/ekliyor.
    Önümüzdeki sene demiryolu araçları için teker üretimine dönük yatırımı da bitecek bir aksilik olmaz ise. Daha önce kalite çeliği üretmek için yapmış olduğu filmaşin konusunda da dönem geçtikçe üretim ve satışlar artıyor, piyasaya giriyor. Şirket yönetimindeki boşluk ve krizler de atlatıldı, 3 yıllık yeni yönetim belirlendi...
    İthalat ve ihracatta nakliyesini kolaylaştıracak ve maliyeti düşürecek Filyos limanı da hızla inşaa ediliyor. Halen devam eden altyapı inşaatı bitmese de, yap işlet devret modeli ile üst yapı ve işletmeciliği ihalesi önümüzdeki yıl yapılır muhtemelen. Kiman üstyapısı ve işletmeciliğine Kardemir talip olduğunu açıklamıştı. Karar değiştirmedilerse ihalede kazanmaya en yakın firma olacaktır muhtemelen. Zira liman bitince en büyük müşterisi Kardemir olacak. Liman Kardemir'in 72 metrelik ray ihracatına da imkan verecektir. Daha önce Avustralya Kardemir'i ray tedarikçi firma listesine alacaktı ancak, liman sorunu nedeniyle bu gerçekleşmedi. Liman olayı Kardemir'de bir beklenti ve önümüzdeki sene sona biraz daha yaklaşılacak....
    Çin çeliği nedeniyle 2015 ve 2016 yılları dünya çelik fiyatları çok düşük seyretti. Kardemir buna rağmen esas faaliyet karı etmesine rağmen yatırımlar nedeniyle girmiş olduğu yüksek döviz borçları yüksek kur farkı zararları oluşturdu. Bundan dolayı net zarar yazdı 2 sene....
    Bu sene Çin'in, ABD ve AB baskısından dolayı dünya çelik piyasalarından çekilmesi nedeniyle çelik fiyatları istikrarlı şekilde yükseldi. Öyle ki Türkiye uzakdoğuya bile ciddi miktarlarda çelik ihracatı yapmaya başladı. İnşaat açısında ölü sezon olan kış aylarında bile çelik fiyatları artıyor. İç piyasada müteaahitler sızlanıyor, iç talep nasıl bilmiyorum ama çelik üreticilerinin ihracat bağlantılarının oldukça iyi olduğu söyleniyor (piyasa açısında söyledim, Kardemir'in satışları ekseriyetle iç piyasaya yapılıyor)..
    ABD ise Trump altyapı yenileme vaadini gerçekleştirmek için sabırsızlanıyor. Vergi tasarını geçirmekte biraz zorlandı ama altyapı yenileme bütün kesimlerin işine gelir...
    ABD'de altyapı inşaat faaliyetleri başlayıp ABD koca bir şantiyeye dönerse çelik üreticileri bayram eder. Dünya çelik piyasaları diri kalır. ABD'de çelik üretiminin %65 kadarı elektrikli ark ocakları ile üretim yapıyor. ABD'nin hurda ihtiyacı çok artar yani. Dünyada hurda fiyatları yükselir. Türkiye de ABD gibi çeliğinin ekseriyetini elektrikli ark ocaklarında üretiyor ve ihtiyaç duyulan hurdanın büyük kısmını dışarıdan ithal ediyor...
    Bu durumda hurda fiyatlarının yükselmesi Kardemir gibi cevherden üretim yapan şirketler için hurdadan üretim yapan ark ocaklı şirketlere nazaran rekabet avantajı oluşturacak (cevher fiyatları anormal yükselmez ise tabi).
    Ark ocaklı tesislerin bir de grafit elektrot sıkıntısı durumu var. Çin grafit üretimini ve ihracatını kısınca grafit elektrot fiyatları çok ciddi miktarda arttı. Bu da ark ocaklı çelik üreticilerinin maliyetini artırdı. Çözüm bulunamaz ise bu ark ocaklı şirketler için bir prıblem ama Kardemir gibi cevherden üretim yapanlar için rekabet avantajı....
    Kardemir 2 sene üst üste zrar ettikten sonra bu seneyi büyük aksilik çıkmaz ise kar ile kapayacak muhtemelen. 9 ayda 180 milyon kar yazmıştı. 4. çeyrekte çelik fiyatları 3. çeyrektekine göre %10'nun üzerinde yüksek seyrediyor. Ancak yüksek döviz borcu, kurların yükselmesi nedeniyle handikap oluşturuyor. Kur baskısı nedeniyle net kar için birşey demek yanıltıcı olur ama brüt karlılığın 3. çeyreğe göre yüksek olacağını düşünüyorum...
    Büyük aksilikler olmaz ise önümüzdeki yıl daha da iyi olacak muhtemelen. Kur yükselirken çelik piyasası çökerse Kardemir için risk oluşturur. İç piyasada kamusal yatırımlara devam edilir herhalde. Seçim arafesinde geniş istihdam sağlayan inşaat sektöründe tıkanıklıklara müdahale edilir sanırım. Nükleer santralde beton ve çelikyapı imalatı da 2018'de başlar herhalde. Demiryolu yatırımları da devam eder muhtemelen. Kardemir önümüzdeki sene demiryolu tekeri satmaya başlar mı bilmem ama aksilik olmaz ise yatırımın biteceğini söylemek yanlış olmaz...

.......

Tukaş'a gelirsek; şirketin hisselerinin %90 civarı patronların elinde. İsterlerse hisseleri tavanların tavanına asarlar, isterlerse diplerin dibine geçirirler. Küçük yatırımcılarını isterlerse süründürürler, isterlerse ihya ederler dedikten sonra şirket OYAK zamanına göre çok çok iyi diyebiliriz. Yeni patronlar ilk önce tahsisli bedelli ile içi boşalmış şirketin içini doldurdular. Ve şirketi kar ettirerek içini doldurmaya devam ediyorlar. Bundan sonra ne olur bilemem....
    Şirketin Turgutlu'da hurdaya çıkardıkları fabrikaları vardı. Yeni patronlar atıl duran bu fabrikanın arazisini değerlendirmek üzere imar değişikliği yaptırdılar. Bu arazi her an patlamaya hazır bomba. Borsa ile ilgilrnenler, bu arazinin satışı yapıldığına dair yada toplu konut yapılacağına vs. dair bir kap duyurusunda ne olacağını iyi bilir....
    Yeni patronlar Tukaş'ı zeytin işine sokmak üzere Akhisar organizeden yer tahsisatı da aldılar. Ayrıca teşvik belgeleri de aldılar. Kap'ta duyuruları var....
    Yeni patronlar iş biliyor ancsk küçük ortaklarına koklatırlar mı bilemem.
    Şirket hisselerinin kahir ekseriyeti ellerinde olunca, kimse de hisseleri hoplatmaya cesaret edemez. Yukarıda söylediğimi tekrar edersek, isterlerse küçük yatırımcıyı sürüm sürüm süründürürler, isterlerse ihya ederler.
    Yani ben bilmem patron bilir hissesi bir bakıma...

.......

Dilimin döndüğü, bilebildiğim kadarı ile birşeyler yazmaya çalıştım. Yarışmaya katıldık, kuru kuru olmadın, kendime göre biraz da gerekçe yazayım dedim.
    Ne yatırım danışmanıyım, ne de borsa uzmanıyım. Samimi olarak açık kaynaklardan derlediğim bilgileri yorumladım. Eksiği olur, fazlası olur, yanlışı olur, doğrusu olur. Benim etkim ile kimse yatırım yapmasın. Vebale girmek istemem. Zira borsanın sağı solu da belli olmuyor. Taş gibi sağlam, içi dolu, şakır şakır iş yapan şirketin hissesi katır gibi inat edip yerinden kımıldamıyor, topiği patronlara ve speklere güzellemeler ile dolup taşıyor ama, içi boşalmış iflasın eşiğine gelmiş şirketin hissesi alıp başını gidiyor ve topiği halay çekenler ile şenleniyor...
    Hülasa yazdıklarım yatırım tavsiyesi olamaz....
    Yatırım danışmanlığı yapmaya memur da değilim mezun da değilim. Hisseleri radarlarına alanlar sorsunlar, soruştursunlar, araştırsınlar değerlendirmelerini kendileri yapsınlar. Bize de bilgi veritlerse seviniriz. Bilmediğimiz, gözden kaçırdığımız, yanlış değerlendirmelerimiz hakkında aydınlanmış oluruz...

Cepten yazdım. Küçücük ekranda ve klavyede yazması zor. Geri dönüp düzeltme yapmama rağmen cümle düşüklükleri, klavye hataları olabilir bunun için kusuruma bakmayınız....

Sayfa 34/184 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •